Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Pompe caldura AER-Aer, AER-Apa

* * * * - 19 votes
  • Please log in to reply
13442 replies to this topic

#2503
lukian84sec

lukian84sec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 19.12.2007

 alios24, on 14 mai 2018 - 09:42, said:


eu am aer/apa NIBE.. mai exact modelul F2040 de 12kW

am avut un consum de 2900 lei din septembrie 2017 pana la 1 aprilie 2018, incalzire si apa calda pt o casa de 200mp, cel mai mult a consumat pe februarie si martie.. undeva pe la 700 lei pe luna.

foarte bun consumul...sincer ma asteptam la costuri mai mari...cred ca pe gaz costurile pe sezon sunt mai mari
daca la mine o sa iasa un 4000-4500lei pe sezon m-as declara mai mult decat multumit
in spirit de gluma: ai costuri cu incalzirea mai mici decat zubadan cu pardoseala :P

o parere: as putea monta niste fotovoltaice 6-8 panouri de 250w cu vreo 4 acumulatori si ziua cand nu sta nimeni acasa si se produce energie sa fac un 24-25 grade si dupa ora 18.00 pana dimineata sa coboare in 22-22,5 grade(temperatura la care eu ma simt confortabil)?. credeti ca ar fi o investitie buna?

#2504
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 02.05.2008
Daca consumul ala ti se pare bun atunci eu cu centrala electrica care am consumat doar pt incalzire 3073 lei pentru 160 mp utili la 21.5-22 de grade pe sezonul ce s-a incheiat cum ti se pare?

Edited by relu11051, 15 May 2018 - 22:40.


#2505
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006

 lukian84sec, on 15 mai 2018 - 22:06, said:

foarte bun consumul...sincer ma asteptam la costuri mai mari...cred ca pe gaz costurile pe sezon sunt mai mari
daca la mine o sa iasa un 4000-4500lei pe sezon m-as declara mai mult decat multumit
in spirit de gluma: ai costuri cu incalzirea mai mici decat zubadan cu pardoseala Posted Image

o parere: as putea monta niste fotovoltaice 6-8 panouri de 250w cu vreo 4 acumulatori si ziua cand nu sta nimeni acasa si se produce energie sa fac un 24-25 grade si dupa ora 18.00 pana dimineata sa coboare in 22-22,5 grade(temperatura la care eu ma simt confortabil)?. credeti ca ar fi o investitie buna?

atata a fost consumul, v-am tot postat prin paginile anterioare grafice peste grafice si cititul contorului lunar :)
izolatia ajuta mult evident.. ca in cazul oricarui sistem de incalzire.
oricum e posibil ca anul asta.. (o sa vad in toamna ce proiecte finalizez si ce bani mai strang) sa trec pe ceva sol/apa... eventual pompa de caldura cu boiler integrat

panourile fotovoltaice numai daca le primesti gratis sunt o investitie rentabila... altfel cele bune sunt destul de scumpe.. iar cu acumulatori nu merita.. trebuie sa le schimbi la 3-4 ani, si am vazut ca sunt scumpe.. ca nu poti pune rombat-uri de 200 lei bucata...

#2506
cristianbojor

cristianbojor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 10.04.2017
Cam care este durata de viata a unei pompe de caldura?

Ar fi interesant de vazut de la ce necesar in sus o sa se amortizeze in "timpul vietii ei", comparativ cu o centrala electrica.

Edited by cristianbojor, 16 May 2018 - 20:47.


#2507
Moisescualex82

Moisescualex82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 05.11.2017

 relu11051, on 15 mai 2018 - 22:39, said:

Daca consumul ala ti se pare bun atunci eu cu centrala electrica care am consumat doar pt incalzire 3073 lei pentru 160 mp utili la 21.5-22 de grade pe sezonul ce s-a incheiat cum ti se pare?

Ar fi interesant sa aflam ce consum ai avea cu o pompa de caldura , daca scoti un Scop de 2 deducem ca o sa platesti jumatate din cat ai platit iarna ce a trecut .


 cristianbojor, on 16 mai 2018 - 20:46, said:

Cam care este durata de viata a unei pompe de caldura?

Ar fi interesant de vazut de la ce necesar in sus o sa se amortizeze in "timpul vietii ei", comparativ cu o centrala electrica.

15 - 20 de ani , teoretic ar trebui sa se amortizeze destul de repede .

#2508
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006
eu stiu ca, centralele electrice au o banala rezistenta, care nu cred ca are aceiasi durata de viata fata de un compresor...

in general la pompele de caldura, ca si la AC-uri, cea mai mare problema sunt socurile de tensiune care prajesc placile electronice.. compresoarele in sine sunt niste motoare care sunt destul de rezistente in timp.

asta evident se coreleaza cu faptul ca ai o instalatie interioara bine facuta.. nu din ppr ieftin din china, si nu te trezesti cu tevi plesnite, lipsa de presiune, lipsa de filtre din alea Y.. lipsa vaselor de expansiune, a supapelor de siguranta.. etc

am vazut si eu diferenta cand mi-am facut acasa.. instalatie pe ppr care costa 800 lei, sau instalatie pe henco sau cupru.. ambele preizolate care ajungeau si 2500 lei cu tot cu toate elementele de mai sus

#2509
cristianbojor

cristianbojor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 10.04.2017

 alios24, on 17 mai 2018 - 10:30, said:

asta evident se coreleaza cu faptul ca ai o instalatie interioara bine facuta.. nu din ppr ieftin din china, si nu te trezesti cu tevi plesnite, lipsa de presiune, lipsa de filtre din alea Y.. lipsa vaselor de expansiune, a supapelor de siguranta.. etc

Ar impacta asta durata de viata a pompei? Fiind circuit separat prin schimbator nu cred ca are legatura.

 alios24, on 17 mai 2018 - 10:30, said:

in general la pompele de caldura, ca si la AC-uri, cea mai mare problema sunt socurile de tensiune care prajesc placile electronice.. compresoarele in sine sunt niste motoare care sunt destul de rezistente in timp.

Aici presupun ca ar ajuta mult un ups nu?

#2510
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010

 alios24, on 17 mai 2018 - 10:30, said:

am vazut si eu diferenta cand mi-am facut acasa.. instalatie pe ppr care costa 800 lei, sau instalatie pe henco sau cupru.. ambele preizolate care ajungeau si 2500 lei cu tot cu toate elementele de mai sus
N-am auzit de ppr plesnit pana acum ... totusi, nu e pexal.
Centrala electrica am pus-o singur, pe ppr, la nivel de amator, fara nicio treaba cu instalatiile, are cativa ani de cand merge fara probleme.
Singurul "inconvenient" e ca ppr-ul este ceva mai gros decat cuprul ...

#2511
cristianbojor

cristianbojor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 10.04.2017
Investitie pompa: 25000 lei
Investitie CE: 2500lei
Suma de amortizat: 22500 lei

Exemplu 1:
Consum sezon PDC: 3000lei
Consum sezon CE: 9000lei
Diferenta pe an: 6000lei
Timp amortizare: 4 ani

Exemplu 2:
Consum sezon PDC: 1500lei
Consum sezon CE: 4500lei
Diferenta pe an: 3000 lei
Timp amortizare: 8 ani

Exemplu 3:
Consum sezon PDC: 1000lei
Consum sezon CE: 3000lei
Diferenta pe an: 2000 lei
Timp amortizare: 11 ani

Deci daca reusesti sa izolezi casa bine asa incat sa consumi sub 3000lei/sezon cu CE atunci incepe incet incet sa nu merite.

Investitia la PDC s-ar putea sa fie mai mare (camera tehnica, buffer, etc)

Ce parere aveti?

#2512
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006

 cristianbojor, on 17 mai 2018 - 10:35, said:

Ar impacta asta durata de viata a pompei? Fiind circuit separat prin schimbator nu cred ca are legatura.

Aici presupun ca ar ajuta mult un ups nu?

eu am pompa monobloc.. ce ajunge prin instalatie.. trece si prin unitatea externa a pompei Posted Image

ar ajuta, daca reusesti sa alimentezi compresorul si invertorul pe direct.. si placile electronice prin UPS

eu am UPS pe automatizarea SMO, macar aia mi-o protejez, ca acolo e creierul intregii instalatii

 shymano, on 17 mai 2018 - 10:44, said:

N-am auzit de ppr plesnit pana acum ... totusi, nu e pexal.
Centrala electrica am pus-o singur, pe ppr, la nivel de amator, fara nicio treaba cu instalatiile, are cativa ani de cand merge fara probleme.
Singurul "inconvenient" e ca ppr-ul este ceva mai gros decat cuprul ...

la o centrala murala cred si eu ca usor...

la o pompa de caldura trebuie sa stii ce faci...
uite niste poze cu montaje.. nu sunt de la mine, ci de pe facebook-ul celor de la Nibe Romania, unde ii mai urmaresc






Edited by alios24, 17 May 2018 - 10:55.


#2513
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
Orice faci pe cupru se poate face si pe ppr.
Nu in complexitatea lucrarii constau diferentele.
Totusi, ppr-ul este de 3-3.5 ori mai ieftin ca si cuprul ...

Edited by shymano, 17 May 2018 - 10:58.


#2514
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006
nu ma pricep sincer, n-am facut niciodata vreo instalatie :)

am schimbat de capul meu radiatoare sau robineti sau extensii... dar in toate cazurile au fost pe henco, unde sincer e usor sa tragi de teava si sa pui fitinguri din alea mecanice pe care le invarti cu cheia de 20

eu ma refeream la faptul ca fiabilitatea unei pompe de caldura este data si de instalatia interioara.. de lipsa unor elemente de protectie, de purjare, de evitare a acelei lovituri de berbec prin adaugarea de vase de expansiune.. etc

#2515
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
Eu nu spun ca henco sau cuprul nu-s mai calitative ...
Doar ca si ppr-ul isi face treaba la fel de bine.
Automat, restul de fitingaraie si toate cele necesare trebuiesc sa-si aiba locul lor, din orice ar fi facuta instalatia.

#2516
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 02.05.2008
cristianbojor de unde eficienta de 3 a unei PDC fata de CE? ce te face sa crezi ca e 3 si nu 2 sau 4 de exemplu?
Si da o casa bine izolata nu prea merita PDC, si cum energia se scumpeste de la an la an ...

alios24 CE a mea are 9 "banale" rezistente si pana acum in 8 ani nu a picat nici macar una si daca pica se diminueaza puterea centralei cu 11%, frigul in casa nu-l fac. Nu stiu daca o PDC rezista 10-15 ani fara interventii si daca pica compresorul in perioada asta lungesti amortizarea cu inca 10 ani.

Instalatia interioara este la fel indiferent ca vorbim de PDC, CE, gaz, lemne, peleti sau orice alta sursa de produs apa calda si pompata prin instalatie

#2517
cristianbojor

cristianbojor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 10.04.2017
Citeam ca mediul e 3 pe sezon. E adevărat ca depinde de temperatura medie exterioara și e una în Brașov, alta în Timișoara.

Ce ma retine pe mine la CE este ca nu am trifazic. Și încerc sa ma conving care e mai ok in cazul asta.

Am o casa S+P+1 din care vreau sa finisez și izolez bine doar parterul și subsolul. Subsolul să-l mențin la aprox 10 grade (garaj, CT și bucătărie de VARA)

Îmi ajunge o CE de 6kw doar ca puterea maxima absorbita mi sa comunicat ca e 4.7 cu toate ca am siguranta la tablou de 32 (7kw).

7kw miar ajunge. Poate cu un mini șemineu ca și backup.

Edited by cristianbojor, 18 May 2018 - 08:47.


#2518
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 02.05.2008
Pai la asa bransament nu cred ca te lipesti nici macar de PDC,depinde foarte mult de necesarul casei

#2519
valceanuraoul

valceanuraoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 19.12.2009
Imi cer scuze că nu am mai intrat demult pe aici.
Am citit ce s-a mai scris in ultima perioada.
Consider că materialele din care este realizata instalația in sine nu conteaza foarte, cu condiția ca aceste materiale/ fitinguri sa fie de calitate iar lucrarea sa fi fost făcută profesionist. În mod clar proiectarea acestei instalatii este cheia. Personal sunt adeptul lucrărilor executate în cupru, de altfel așa am făcut eu instalația, dar a fost o optiune personala si executată de mine ( atât execuția cât și proiectul).
După asta, conteaza foarte mult automatizarea PDC si calitatea PDC- dar aici întotdeauna vor fi oameni care sa spuna ca "asta este cea mai buna", "ala este un chinezizm" etc.
Si eficienta vine din: corectitudinea alegerii puterii PDC, a proiectului si execuției, a izolatiei clădirii si a tipului de incalzire folosit, clar încălzirea in pardoseala fiind cea mai eficienta soluție, dar destul de scumpa, ca investitie.

Edited by valceanuraoul, 19 May 2018 - 08:52.


#2520
cristianbojor

cristianbojor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 10.04.2017
La mine e gandit sa am incalzire in pardoseala. Cam asta e faza urmatoare a constructiei.

Instalatia o sa fie pe PPR.

Din pacate cred ca o sa trebuiasca sa trec spre trifazic bransamentul actual.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate