Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

MOSFET sau Bipolari (Amplificatoare audio)

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,196
  • Înscris: 07.01.2007
M-am uitat la pasta cu care sunt lipiti tranzistorii de radiator si pare destul de curat lucrata si nu e murdar in jurul lor, asta ma face sa cred ca sunt originali din fabrica, dar nu bag mana in foc, nu ma pricep.
Mai am o intrebare, pe placa pe care sunt lipiti finalii mai sunt niste radiatoare mai mici si pe ele sunt lipiti alti tranzistori mai mici, aceia ce rol au ?
sunt tot finali  sau altceva, am atasat o poza.

Attached Files


Edited by Danosul, 13 March 2015 - 14:09.


#20
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,567
  • Înscris: 17.09.2005
Sint originali.
Cei mai mici sint tranzisorii prefinali.

#21
neoo4all

neoo4all

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.11.2007
Nimic concret,intrebarea era care sant mai buni si DE CE? toti se fofilesc ca am vazut eu ca merg multi in paralel,altii ca sant buni bipolarii,nimeni nu spune nimic concret,Eu zic si sustin cu tarie ca mossfetul e mult mai bun,nu ma apuc sa indrug ca e mai calitativ,mai bun la prindere,racire,intreb direct in parametri electrici,care si de ce e mai bun,exclus tuburile care cred ca toti stim ca se incadereaza direct in norma hi-fi,bine inteles,un amplificator facut profesional..

#22
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Fiind comandaţi în tensiune, se apropie mai mult de caracteristicile tuburilor electronice, faţă de bipolari care sunt comandaţi în curent. Amplificarea este de asemenea mult mai mare, un semnal redus ca putere poate comanda ieşiri mult mai mari ca bipolarii.
Iar în amplificatoarele actuale în clasă D care lucrează la frecvenţe de comutaţie de sute de kHz tranzistoarele bipolare nu au nicio şansă să funcţioneze corect, cu pierderi reduse.
Totuşi în privinţa tuburilor te înşeli, ele nu se încadrează direct în norma Hi-Fi, care pe vremuri însemna min. 10W putere de ieşire cu max. 1% distorsiuni la acea putere.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate