Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Sa ne facem o ferma si sa ne mutam la tara !

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
745 replies to this topic

#577
BH-01-ZUP

BH-01-ZUP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 30.12.2007
eu am o baza f mare de poze si schite care se pot face numai sa fie doritori sa le puna in aplicare, sper ca curand sa pot pune poze si cu constructiile de la ferma mea abia astept sa intru in productie :)

#578
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
pai, poti sa mai upload-ezi schite si poze, nu se supara lumea. :D

#579
BH-01-ZUP

BH-01-ZUP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 30.12.2007
am sa pun ceva schite pt graj de vaci de la 30 pana la 75 capete parca

custi de iepuri pt cine e intersat

poze cu pasari de rasa, rate, gaaste, pauni,fazani

sper ca nu vam plictisit

Attached Files



#580
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 tavktm, on 23rd November 2009, 20:31, said:

Pai sincer sa fiu cred ca si eu voi da drumul la constructia grajdului inainte casei...
Ca intrebare legata de contructie, care este materialul cel mai potrivit podea ? Eu ma gandeam chiar la pamant batatorit, sau chiar lemn sau caramida ! Am o obsesie pentru a turna placa de beton armata sub grajd, insa ma gandesc ca tine destul de rece iarna.

Povesteam parca pe la inceput tot pe topicul asta, ca atunci cand eram sef de ferma la vaci, am avut ocazia sa intalnesc grajduri de tineret cu pardoseala din caramida plina pusa pe cant. Erau incredibil de calduroase pe timp de iarna. Plus ca [,] caramida este mai blanda cu cornul copitei si nu produce podo-dermatite (afectiuni ale cornului copitelor si ale talpilor) - cum produce betonul.

Lemnul tine umezeala (din urina) si putrezeste. Poti sa torni placa de beton, dupa care sa pui un strat de 2-3 cm de polistiren extrudat si apoi caramida plina pe cant.

Quote

Ideea lui Horia mi se pare foarte buna, salveaza mult spatiu, insa banuiesc ca trebuie sa fim foarte atenti si cu aerisirea pentru ca multele vietati sa aiba oxigen. Aunge in mod normal o ventilatie naturala, sau trebuie ceva electric ?
Care idee, aia cu balotii de paie ? Pai au destul aer ca doar nu e folie de plastic ... Ajunge ventilatia naturala (la 200 de pui ...).

Quote

@ katilinus, poate ne spui si noua zona din care esti, daca nu te deranjeaza bineinteles.  ^_^
A spus mai sus: la 12 km de Iasi.

Edited by horia66, 24 November 2009 - 00:34.


#581
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
Hai sa facem o mica lista cu ce echipamente nu ar trebui sa lipseasca dintr-o ferma familiala mixta. Gen adapatori, lampi incalzire, generator curent, etc etc. Vreti? Vreti? :D

#582
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006

 kappa_man84, on 24th November 2009, 15:33, said:

Hai sa facem o mica lista cu ce echipamente nu ar trebui sa lipseasca dintr-o ferma familiala mixta. Gen adapatori, lampi incalzire, generator curent, etc etc. Vreti? Vreti? :D


pai... ar fi bine de pus pe o lista ce contine aceasta ferma mixta. ca.. dc ai 50 de pui poti sa ii tii cu 1 adapatoare si 1 hranitoare (zic si eu... ) si dc ai mai multi... creste numaru'.

#583
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 kappa_man84, on 24th November 2009, 14:33, said:

Hai sa facem o mica lista cu ce echipamente nu ar trebui sa lipseasca dintr-o ferma familiala mixta. ...

- drujba
- motosapa
- motocoasa
- generator de curent (mic, sau ... mai mare)
- incubator
- moara cu ciocanele
- bormasina
- tractoras
- remorcuta (min. 2 tone)
- fantana cu pompa / hidrofor
- lopeti, cazmale, tarnacoape, furci, topoare, baros, foarfeci de vie etc
- furtune pentru irigat gradina

ma mai gandesc ...

Edited by horia66, 24 November 2009 - 16:00.


#584
BH-01-ZUP

BH-01-ZUP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 30.12.2007
eu cred ca o micuta ferma trebuie sa dispuna si de un instrumentar saniar- veterinar
al doilea rand eu zic ca ar fi bine si de echipament de protectie manusi, cizme, pelerina ploaie
roaba

#585
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

 horia66, on 24th November 2009, 00:31, said:

Povesteam parca pe la inceput tot pe topicul asta, ca atunci cand eram sef de ferma la vaci, am avut ocazia sa intalnesc grajduri de tineret cu pardoseala din caramida plina pusa pe cant. Erau incredibil de calduroase pe timp de iarna. Plus ca [,] caramida este mai blanda cu cornul copitei si nu produce podo-dermatite (afectiuni ale cornului copitelor si ale talpilor) - cum produce betonul.

Lemnul tine umezeala (din urina) si putrezeste. Poti sa torni placa de beton, dupa care sa pui un strat de 2-3 cm de polistiren extrudat si apoi caramida plina pe cant.

Care idee, aia cu balotii de paie ? Pai au destul aer ca doar nu e folie de plastic ... Ajunge ventilatia naturala (la 200 de pui ...).

Sincer nu tin minte sa fi vazut undeva despre podeaua de caramida, insa pare cea mai bunicica varianta de podea, poate mai scumpa putin insa cred ca merita.
Ma refeream la ideea cu etajul pentru gaini, caprite la parter si gainuse sus.

Cat despre gospodarie si nevoile ei de scule si echipamente se poate face o lista insa va fi foarte lunga, de aceea cred ca ar fi bine sa centralizam putin reperele.
Cum ar fi scule de gradina, scule constructii, scule pentru lemn, scule pentru apa si irigatii, scule pentru furaje si prepararea lor, scule utilaje si masini pentru transport, etc.
:rolleyes:

#586
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 tavktm, on 24th November 2009, 21:11, said:

Sincer nu tin minte sa fi vazut undeva despre podeaua de caramida, insa pare cea mai bunicica varianta de podea, poate mai scumpa putin insa cred ca merita.
Poti sa folosesti si caramida recuperata, din demolari. Toata chestia e s-o pui pe cant, ca sa nu se crape, daca vei avea vreo vacuta in grajdul respectiv...

Quote

Ma refeream la ideea cu etajul pentru gaini, caprite la parter si gainuse sus.

Aaa, asta-i metoda veche, cred ca de pe timpul dacilor, de la Burebista... Gaini sus si oi /capre jos. Gaini sus si porci jos. Gaini sus si vacute jos ...dar in cazul asta sus mai este si fa^nar... Eu n-am facut altceva decat sa le vad pe la tarani pe-acas' si sa le bag la cap.

Quote

Cat despre gospodarie si nevoile ei de scule si echipamente se poate face o lista insa va fi foarte lunga, de aceea cred ca ar fi bine sa centralizam putin reperele.
Cum ar fi scule de gradina, scule constructii, scule pentru lemn, scule pentru apa si irigatii, scule pentru furaje si prepararea lor, scule utilaje si masini pentru transport, etc.
:rolleyes:

Asa, ca bine zici dom' inginer ... daca tot te-ai apucat, si ti-a iesit porumbelul din gura, hai sa ne apucam si sa pritocim fiecare "scula" in parte. Cu tot ce stie fiecare, care-i mai buna, care-i mai proasta, ce solutii propune fiecare, sa vorbim despre marci, tipuri, capacitati etc... Ce ziceti ?
Cu ce incepem ?

Edited by horia66, 25 November 2009 - 00:58.


#587
rodi62

rodi62

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.08.2009
.............incepeti va rog cu  "niste" sfaturi.........daca nu pot sa demarez afacerea cu capre macar niste pui broiler si tot fac ceva. Acum daca sunteti amabili sa-mi spuneti de unde as putea achizitiona ,ma gandesc ptr inceput la 300 de pui de o zi sau la niste oua bune de incubat,deasemenea daca puteti sa-mi dati o sursa de unde a-si putea achizitiona  medicatia:vitamine,vaccin,etc
Ajutati-ma daca nu cer prea mult!

PS locatie in jurul Bucurestiului

#588
BH-01-ZUP

BH-01-ZUP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 30.12.2007

 rodi62, on 25th November 2009, 06:11, said:

.............incepeti va rog cu  "niste" sfaturi.........daca nu pot sa demarez afacerea cu capre macar niste pui broiler si tot fac ceva. Acum daca sunteti amabili sa-mi spuneti de unde as putea achizitiona ,ma gandesc ptr inceput la 300 de pui de o zi sau la niste oua bune de incubat,deasemenea daca puteti sa-mi dati o sursa de unde a-si putea achizitiona  medicatia:vitamine,vaccin,etc
Ajutati-ma daca nu cer prea mult!

PS locatie in jurul Bucurestiului


este in jurul bucurestiului si e singura persoana la care am gasit pui in perioada asta poate te ajuta sincer si eu as lua de la ea dar e departe de mine eu sunt din oradea

http://mirella.sunph..._gaina_ross_308

#589
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

 tavktm, on 24th November 2009, 21:11, said:

Cat despre gospodarie si nevoile ei de scule si echipamente se poate face o lista insa va fi foarte lunga, de aceea cred ca ar fi bine sa centralizam putin reperele.
Cum ar fi scule de gradina, scule constructii, scule pentru lemn, scule pentru apa si irigatii, scule pentru furaje si prepararea lor, scule utilaje si masini pentru transport, etc.
:rolleyes:

Genial! Facem un nou topic pentru asta? O sa fie destul de cuprinzator, daca o luam pe capitole.. :naughty:

#590
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009

 rodi62, on 25th November 2009, 06:11, said:

.............incepeti va rog cu  "niste" sfaturi.........daca nu pot sa demarez afacerea cu capre macar niste pui broiler si tot fac ceva. Acum daca sunteti amabili sa-mi spuneti de unde as putea achizitiona ,ma gandesc ptr inceput la 300 de pui de o zi sau la niste oua bune de incubat,deasemenea daca puteti sa-mi dati o sursa de unde a-si putea achizitiona  medicatia:vitamine,vaccin,etc
Ajutati-ma daca nu cer prea mult!

PS locatie in jurul Bucurestiului
Avand in vedere locatia, pe care ai dat-o in primul post, esti in "patria puiului". Ca urmare, e simplu: puii broiler ii cumperi de la ferma de pui de la Tartasesti (poti lua si de o zi si zburati, cum preferi), concentratele de la silozul de la ferma Crevedia (vezi ca sunt destul de multi reselleri in zona, dar iesi mai ieftin sa te duci direct la sursa), pentru medicatie cel mai bun loc din zona e magazinul veterinar din piata centrala din Buftea. Succes!
PS: eu locuiesc pe malul celalalt al lacului...

Edited by eureur, 25 November 2009 - 11:26.


#591
rodi62

rodi62

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.08.2009

 BH-01-ZUP, on 25th November 2009, 08:29, said:

este in jurul bucurestiului si e singura persoana la care am gasit pui in perioada asta poate te ajuta sincer si eu as lua de la ea dar e departe de mine eu sunt din oradea

http://mirella.sunph..._gaina_ross_308


    iti multumesc ca mi-ai raspuns dar.......oferta acelei persoane nu ma intereseaza.Nu vreau sa vorbesc pe nimeni de rau ,dar, iar dar, am cumparat niste puisori- de la o colaboratoare de-a ei- care proveneau din ferma Mirelei,i-am cumparat pe post de Kabir.kabir or fi,nu ma pricep, cert este ca au avut o crestere f lenta,cea ce ma duce cu gandul ca i-a produs din oua de la gainile ei si astfel mesajul genetic s-a pierdut.Nu stiu ce sa zic dar de la ea nu cumpar.Mai mult ne-am inteles la un pret iar cand am mers sa-i iau au fost mai scumpi-respectiv 6lei/pui de 2-3 zile, si mai mult unii erau bolnavi, aveau singamoza-din acest motiv mi-au murit cativa.


 eureur, on 25th November 2009, 11:22, said:

Avand in vedere locatia, pe care ai dat-o in primul post, esti in "patria puiului". Ca urmare, e simplu: puii broiler ii cumperi de la ferma de pui de la Tartasesti (poti lua si de o zi si zburati, cum preferi), concentratele de la silozul de la ferma Crevedia (vezi ca sunt destul de multi reselleri in zona, dar iesi mai ieftin sa te duci direct la sursa), pentru medicatie cel mai bun loc din zona e magazinul veterinar din piata centrala din Buftea. Succes!
PS: eu locuiesc pe malul celalalt al lacului...

luminile pe care le vad seara de pe terasa casei mele, sunt de la tine?...... ai debarcader?...........a fost o gluma ,te rog nu o lua in serios,cert e ca eu sunt pe aceste meleaguri de cca 1 an si nu cunosc bine zona.Combinatul de FNC-uri il stiu ca e aproape vis-a vis de mine,dar altceva nu pot sa spun ca stiu.Despre farmacia veterinara din piata Buftea,ce sa-ti spun ca nenea ala in varsta, ii cer fungicide imi da insecticide,ii cer vitamine imi da antibiotice ptr pui si in plus de asta nici nu este f bine aprovizionata,ce sa mai vorbim de vaccin,dezinfectant si alte cele.
.........sa revin la oile mele, Tartasestiul il gasesc eu,dar ferma pe unde se afla?
Eu am stat in Otopeni.

#592
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Luminile nu sunt de la mine, ca fac economie ;) ; debarcader n-am, ca nu ma lasa dom' fost ministru PSD al agriculturii (nu dam nume), actual proprietar de balta.
Mosu' e cam dus, dar daca ii ceri in clar produsul x, n-are cum gresi, eventual iti da inlocuitorul universal "n-am", caz in care ar trebui sa ai pregatita o lista scurta de inlocuitori. Problema este ca altul in zona nu prea e... sau nu stiu eu.
Ferma de la Tartasesti se afla pe DN7, chiar la sosea, intre Tartasesti si padurea Raioasa. Ca punct de reper langa ea e o statie mare de betoane si indicatorul rutier de intrare in Tartasesti e chiar la coltul fermei.

#593
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
-_-

Attached Files



#594
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 rodi62, on 25th November 2009, 12:04, said:

...sa revin la oile mele, Tartasestiul il gasesc eu,dar ferma pe unde se afla?
...
Cum iesi din Bucuresti catre Targoviste, treci de comuna Chitila, treci podul, urmeaza o padurice si intri in Tartasesti. Imediat la intrare, pe dreapta, este ferma.

Mai ai variante la Agrisol - langa Ploiesti - o iei catre Valenii de Munte si chiar in prima comuna, dupa Ploiesti, au fermele de broileri. Cel mai bine ar fi sa-i suni inainte.

Inca o varianta - Avicola Buzau.

Alta varianta - Avicola Calarasi.

Sunt foarte multe posibilitati in partea de Sud a tarii.

Pentru medicamente veterinare si vaccinuri, da-mi un mail si un nr. de telefon pe PM, te pun in legatura cu o firma distribuitoare de produse de uz veterinar, si discuti cu un medic. Plus ca, in functie de ce ai nevoie, poti sa ma intrebi si pe mine (direct) ...

 kappa_man84, on 25th November 2009, 08:33, said:

Genial! Facem un nou topic pentru asta? O sa fie destul de cuprinzator, daca o luam pe capitole.. :naughty:
Problema e ca acest nou topic o sa fie ... "off topic" cu forumul de "Afaceri" ... De-aia era buna pana la urma aria aceea micuta de agricultura ... Ca sa putem bate campii despre tractorase, motosape, cositoare etc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate