Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

asigurarea obligatorie pt locuinte

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
duculetz

duculetz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 11.11.2005
stie cineva mai multe despre asigurarea obligatorie pentru locuinte?
pe net sunt informatii cum ca ar intra in vigoare de la 1 iulie 2009 si e pe 2 paliere (locuintele A 10000 de euro, tipul B 20000 de euro, in functie de constructie). costa 10 euro, respectiv 20 de euro.
mi s-a prezentat insa o oferta pentru care asigurarea costa 30 de euro, iar valoarea asigurata e de 40000 de euro. nu stiu de la ce firma e, postasul mi-a spus.

credeti ca e pe bune si merita?

#2
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
pai tu iti asiguri casa pe spusele unui postas?
<_<

#3
_kali_

_kali_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 10.07.2006

View Postduculetz, on Mar 28 2009, 14:00, said:

stie cineva mai multe despre asigurarea obligatorie pentru locuinte?
pe net sunt informatii cum ca ar intra in vigoare de la 1 iulie 2009 si e pe 2 paliere (locuintele A 10000 de euro, tipul B 20000 de euro, in functie de constructie). costa 10 euro, respectiv 20 de euro.
mi s-a prezentat insa o oferta pentru care asigurarea costa 30 de euro, iar valoarea asigurata e de 40000 de euro. nu stiu de la ce firma e, postasul mi-a spus.

credeti ca e pe bune si merita?


Nu ne-ai mai dat alte detalii. Cum sa-ti spunem daca e pe bune, si daca merita? Sigur, cifrele sunt grozave, dar chiar o fi posibil?

Cauta, intreaba, pune brokeri sa-ti calculeze preturi la diferite societati, nu postasul...

#4
duculetz

duculetz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 11.11.2005
postasul e agent de vanzari la o companie, probabil. acuma nu stiu ce companie, pentru ca parintii mei nu pot sa intrebe mai multe din motive care transcend intelegerea mea.
am incercat sa caut preturi pe site-urile asiguratorilor, dar niciunul nu are oferta pentru asigurarea obligatorie. de aceea am ridicat problema aici, poate voi stiti site-uri updatate sau sunt printre voi agenti de vanzari (care spun si numele companiei).

#5
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
da' scuza-ma ca te intreb...nu e treaba parintilor tai asta !?

#6
duculetz

duculetz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 11.11.2005
nu, ca am peste 18 :)) vreau sa ma implic si eu, ca sub acelasi acoperis stau si eu.

pfaaai, cat de important era daca se ocupa ei sau eu.

#7
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postduculetz, on Mar 31 2009, 21:07, said:

nu, ca am peste 18 :) ) vreau sa ma implic si eu, ca sub acelasi acoperis stau si eu.

pfaaai, cat de important era daca se ocupa ei sau eu.

bineinteles ca era important.
pentru ca nu inteleg ce oferta ti s-a prezentat tie dupa cum spui in primul post, daca nu tu esti proprietarul imobilului si oricum n-ai nicio putere de decizie sau de semnatura.

asa ca mai lasa-ma cu dude d-astea ca stai sub acelasi acoperis si lasa oamenii mari sa-si faca treaba ;)

#8
ciomo

ciomo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.05.2005
Deocamdata nu se stie nimic concret despre asigurarile obligatorii. Nu se stiu firmele care vor face parte din "noua firma", nu se stie nimic de modul de incasare a primelor, nu se stie nimic despre eventuale comisioane (daca va fi asemanator ca la pensii private). Tot ce se stie concret e ca vor fi OBLIGATORII si ca vor costa fie 10 euro fie 20 de euro in functie din ce e construita locuinta; polita acopera doar 3 riscuri catastrofice: cutremur, alunecare de teren, inundatie provocata de revarsarea apelor. Da avand in vedere ca traim in Romania cu cateva saptamani inainte de aplicarea legii (asta daca nu cumva o vor amana iar) vor aparea toate reglementarile necesare.

#9
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003

View Postduculetz, on Mar 28 2009, 14:00, said:

stie cineva mai multe despre asigurarea obligatorie pentru locuinte?
pe net sunt informatii cum ca ar intra in vigoare de la 1 iulie 2009 si e pe 2 paliere (locuintele A 10000 de euro, tipul B 20000 de euro, in functie de constructie). costa 10 euro, respectiv 20 de euro.
mi s-a prezentat insa o oferta pentru care asigurarea costa 30 de euro, iar valoarea asigurata e de 40000 de euro. nu stiu de la ce firma e, postasul mi-a spus.
Legea privind  "asigurarea obligatorie a locuintelor" exista deja si spune clar:

Quote

Art. 3
(1) Incepand cu data la care se implinesc 90 de zile de la data adoptarii normelor de Comisia de Supraveghere a Asigurarilor emise in aplicarea prezentei legi, persoanele fizice si juridice sunt obligate sa isi asigure impotriva dezastrelor naturale, in conditiile prezentei legi, toate constructiile cu destinatia de locuinta, din mediul urban sau rural, aflate in proprietatea acestora si inregistrate in evidentele organelor fiscale.
Dar nu au aparut normele.

Si mai spune si ca:

Quote

Art. 5
(1) Suma asigurata ce poate fi acordata in temeiul prezentei legi, denumita in continuare suma asigurata obligatoriu, este echivalentul in lei, la cursul de schimb valutar comunicat de Banca Nationala a Romaniei la data incheierii contractului de asigurare obligatorie a locuintei, a:
a ) 20.000 euro, pentru fiecare locuinta de tip A;
b ) 10.000 euro, pentru fiecare locuinta de tip B.
(2) Primele cuvenite pentru sumele asigurate prevazute la alin. (1), denumite in continuare prime obligatorii, sunt echivalentul in lei, la cursul Bancii Nationale a Romaniei valabil la data efectuarii platii, a:
a ) 20 euro, pentru suma prevazuta la alin. (1) lit. a );
b ) 10 euro, pentru suma prevazuta la alin. (1) lit. b ).
(3) Suma asigurata obligatoriu, precum si prima obligatorie aferenta pot fi modificate prin hotarare a Guvernului, in primii 5 ani de la intrarea in vigoare a prezentei legi, iar dupa aceasta perioada, prin ordin al presedintelui C.S.A.

Asa ca ce ti-a prezentat tie postasul nu e o asigurare obligatorie a locuintei (un soi de RCA obligatoriu prin lege) ci o asigurare facultativa de locuinta (un soi de CASCO), si alea exista de mult. Dar s-ar putea sa fii obligat sa-ti faci si o asigurare obligatorie cand apar normele. ;)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate