Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Atentie la numerele de telefon care incep cu +39

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Marija Kusity, presedintele Forumului impotriva inselatoriilor bancare, a  comunicat, la  Belgrad, pe 5 februarie, împreuna cu Raiffeisen Bank, ca au aparut la nivel european nou forme de inselatorii informatice care utilizeaza retelele GSM. Astfel, pe telefonul mobil al unui abonat apare o instiintare privind un apel nepreluat. Aceasta instiintare poate aparea chiar si atunci când telefonul nu a sunat fizic. In cazul in care proprietarul telefonului vede numarul, este sfatuit sa il stearga imediat din memoria aparatului. In situatia in care apelantul are un numar care incepe cu +39, +391, +392, +393 sau +394, iar apelatul face greseala sa raspunda, acesta risca sa devina victima infractorilor.  Marija Kusity a dat chiar exemplul unui caz concret. Astfel, titularul unui abonament GSM a fost apelat de pe numarul +393193260045. Omul a sunat inapoi, insa nu a mai avut posibilitatea sa întrerupa convorbirea, costurile înregistrate pe factura depasind 2.000 de euro.

Sursa

#2
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006

 December, on Mar 28 2009, 08:21, said:

Marija Kusity, presedintele Forumului impotriva inselatoriilor bancare, a  comunicat, la  Belgrad, pe 5 februarie, împreuna cu Raiffeisen Bank, ca au aparut la nivel european nou forme de inselatorii informatice care utilizeaza retelele GSM. Astfel, pe telefonul mobil al unui abonat apare o instiintare privind un apel nepreluat. Aceasta instiintare poate aparea chiar si atunci când telefonul nu a sunat fizic. In cazul in care proprietarul telefonului vede numarul, este sfatuit sa il stearga imediat din memoria aparatului. In situatia in care apelantul are un numar care incepe cu +39, +391, +392, +393 sau +394, iar apelatul face greseala sa raspunda, acesta risca sa devina victima infractorilor.  Marija Kusity a dat chiar exemplul unui caz concret. Astfel, titularul unui abonament GSM a fost apelat de pe numarul +393193260045. Omul a sunat inapoi, insa nu a mai avut posibilitatea sa întrerupa convorbirea, costurile înregistrate pe factura depasind 2.000 de euro.

Sursa

cum sa nu poata intrerupe convorbirea?!?!?
macar ca scotea bateria din telefon ! :coolspeak: :lol: :P

#3
maryuso

maryuso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 10.05.2006
si eu am primit doua apeluri de la numarul +393464075792. bineinteles ca nu am apelat

#4
Jean Gary Diablo

Jean Gary Diablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 27.11.2005

 maryuso, on Mar 28 2009, 09:05, said:

si eu am primit doua apeluri de la numarul +393464075792. bineinteles ca nu am apelat

E numar de mobil Vodafone.Nu cred ca e posibil ca sa nu poti inchide.

#5
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006

 maryuso, on Mar 28 2009, 09:05, said:

si eu am primit doua apeluri de la numarul +393464075792. bineinteles ca nu am apelat
Din cate am vazut eu pe google 0039 e prefixul pentru Italia

 Jean Gary Diablo, on Mar 28 2009, 09:09, said:

E numar de mobil Vodafone.Nu cred ca e posibil ca sa nu poti inchide.
Am postat amandoi odata. E numar de Vodafone? Din ce tara?

Edited by December, 28 March 2009 - 09:12.


#6
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
E număr de Vodafone Italia.

#7
huafa

huafa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 18.02.2006

 inside_spy, on Mar 28 2009, 10:10, said:

E număr de Vodafone Italia.
Lol interesant articol.eu vorbesc foarte des cu italia insa cu wind (in special de pe zapp)...noroc ca am zapp nopay ca altfel mi-as pune mainile in cap
+393 nu este prefix de macedonia?

#8
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006
Vrajeala ieftina. Cel putin la Orange si Vodafone apelurile se si intrerup automat la 60 de minute.

#9
emilian2

emilian2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 28.03.2009
Omul a sunat din Zapp probabil.

#10
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006
Si daca a sunat din Zapp tot trebuia sa poata inchide apelul, daca nu se termina bateria in maxim 3-4 ore si tot nu ajungea la suma asta. Plus ca orice om cat de cat cu cap ar scoate bateria in primele 5 minute.

Edited by LunaCrystal, 28 March 2009 - 16:20.


#11
blondutz19

blondutz19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 18.11.2008

 LunaCrystal, on Mar 28 2009, 14:28, said:

Vrajeala ieftina. Cel putin la Orange si Vodafone apelurile se si intrerup automat la 60 de minute.
eu aseara am vorbit 3 ore intruna de pe vodafone si nu sa intrerupt apelul deloc ;)

#12
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006

 LunaCrystal, on Mar 28 2009, 16:20, said:

Plus ca orice om cat de cat cu cap ar scoate bateria in primele 5 minute.
Ma gandesc ca s-ar putea sa fie numar cu suprataxa.

#13
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006

 LunaCrystal, on Mar 28 2009, 14:28, said:

Vrajeala ieftina. Cel putin la Orange si Vodafone apelurile se si intrerup automat la 60 de minute.
Am avut astăzi o convorbire Vodafone-Digi.Mobil de aproximativ 2 ore și jumătate. Nu s-a întrerupt apelul până atunci, când mi s-a terminat bateria :P. Ăsta cu 60 de minute e doar un mit.

#14
urbanreality

urbanreality

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,104
  • Înscris: 25.07.2008

 inside_spy, on Mar 28 2009, 19:14, said:

Am avut astăzi o convorbire Vodafone-Digi.Mobil de aproximativ 2 ore și jumătate. Nu s-a întrerupt apelul până atunci, când mi s-a terminat bateria :P. Ăsta cu 60 de minute e doar un mit.
la orange se intrerup convorbirile dupa 59 de minute.

#15
mistique

mistique

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 09.04.2006
Cel putin pana acum vreo 2 ani in Orange se intrerupea dupa o ora, pentru ca mi s-a intamplat de cateva ori. Numarul de Italia probabil cred ca e cu suprataxa iar "meseriasul" poate e chiar un romanas! :lol:

#16
beo

beo

    goldmember

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.05.2007
Imi amintesc ca mi-a spus un prieten care are abonament de servici de la Vodafone (lucreaza la o corporatie mare), ca se intrerup convorbirile dupa (...) cred ca o ora a spus. Dar poate e la cererea clientului. La ab pe PF sau prepay poate te lasa sa trancanesti cit vrei in limita creditului (credibilitatii tale). E interesul lor sa consumi...

#17
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
Acest fel de numere "viclene si hraparete" exista de mai multa vreme , insa nimeni nu te obliga sa raspunzi la un apel efectutat de pe un numar international pe care nu il cunosti / nu il ai in agenda telefonului propriu sau in agenda personala / block-notes -ul personal !


P.S.  

La "Orange - Ro" convorbirile se intrerup dupa aproximativ 60 de minute  (indiferent daca este vorba de un apel initiat de pe un abonament Orange sau de pe o cartela Pre-pay Orange ), totusi cele circa 60 de minute nu sunt intotdeauna exact 3600 de secunde , de 2 ori am reusit sa ajung si la o durata a convorbirii de 64 de minute si 37 de secunde , prima data a fost un apel initiat de mine de pe un abonament "Orange-Ro" catre un numar "Orange - Ro" , a doua oara a fost un apel initiat tot de mine de pe un abonament  "Orange-Ro" catre un numar de cartela Pre-pay "Vodafone"-Spania  ( asadar era o convorbire internationala ) - in ambele cazuri taxarea a fost corecta si convenabila , cel putin pentru mine !

Edited by Teophileos, 28 March 2009 - 20:27.


#18
kaytar

kaytar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 09.01.2007
ce retea permite clientilor sa apeleze numere cu suprataxa dintr-o alta tara?
probabil pagubitul de mai sus era un italian care a apelat +39... (tot un numar de italia, acesta crezand ca este un numar 'normal'). ghinion! era un numar cu suprataxa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate