Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Panasonic AG-HMC71

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
Buna Seara tuturor.
As dori sa stiu ce parere aveti despre acest model de camera: PANASONIC AG-HMC71.
Mai jos va las cateva detalii despre ea:

,,Panasonic AG-HMC71 camera video cu 3 CCD (1/4 in) cu filmare progresiva , redare exceptionala a culorilor si rezolutiei /; AVCHD = advanced in compression , color and motion prediction , High Definition = noul standard introdus de Panasonic si Sony, disponibil deja la alti peste 30 de producatori /; obiectiv Leica Dicomar cu Mega OIS si 12 X optic (38.5 -462 mm ) /; diametru filtru 43mm /; posibilitate fotografii cu rezolutie 2.1Mpix chiar si in timpul filmarii /; iluminare minima color 6 lux , dar datorita obiectivului Leica si senzorilor imbunatatiti , rezultatele in lumina slaba sint superioare de exemplu modelelor Md 10000 sau Sony HD1000 care pe hirtie indica 5 lux ; de asemeni generatia noua de senzori CCD concura la un zgomot redus de imagine si la 18 dB , spre deosebire de senzorul CMOS de la Sony HD1000 , care prezinta zgomot de imagine de la 12 dB ( autogain la filmarile indoor ); 2 conectori XLR cu switch mic -line si auto- manual level ; 48 V phantom power /; output digital HDMI ; output HD Component ( BNC s) ; SD 16:9 Output ( BNC) ; acumulator VW-VBG260 de 7.2V si 2640 mAh . Greutate propie camera video 2.8 Kg . Transcoder download liber ( free ) de pe net pt conversia filmarii in DVC PRO HD /; suportul AVCHD pentru editare este disponibil in : Apple iMovie, Apple Final Cut Pro 6.0.1 (transcodes to ProRes422), Adobe Premier Pro CS3, Grass Valley EDIUS Pro v4.5 (transcodes to Canopus HQ), Pinnacle Studio Plus 11, Nero7 Premium Reloaded, Ulead Video Studio 11 plus si DVD Movie Factory 6 Plus. Cardurile SD sau SD HC , pot fi direct playate intr-o serie uriasa de dispozitive de ultima generatie ( care beneficiaza de cititor SD ) ca : Sony Playstation 3 , televizoare cu plasma si LCD sau proiectoare , VTR si casetoscoape , etc ."


Am gasit doar 2 teste pana acum cu ea dar nu m-au satisfacut indeajuns. Daca o are cineva il rog sa-mi spuna cat mai multe despre acest model si cum se comporta la lumina slaba:
http://www.vimeo.com/3215923
http://www.vimeo.com/3734775
M-ar interesa sa stiu daca o ora convertita din acest format AVCHD in format SD(ptr DVD) dureaza mult. Am un Procesor Quad Q6600, 2 gb rami etc.
Se merita aceasta camera sau mai degraba sa iau un canon hv 30?
Va multumesc ptr informatii.

#2
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Mai bine iei HMC 151 tot cu card și se găsește deja în Ro.
Conversia din avchd necesită toată puterea procesorului plus soft de calitate.
Nu se pot compara cu HV30 pt că sînt din categorii diferite.

#3
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007

View Postvgabi, on Mar 27 2009, 20:29, said:

Mai bine iei HMC 151 tot cu card și se găsește deja în Ro.
Conversia din avchd necesită toată puterea procesorului plus soft de calitate.
Nu se pot compara cu HV30 pt că sînt din categorii diferite.


Eu as lua, dar HMC 151 e dubla....chiar m mult...decat pretul camerei HMC71. Nu-mi permit, daca era luam CANON XH-A1..care e super ok..dar de..vis deocamdata.  In concluzie, eu livrez material SD deocamdata. Stiu ca Canon HV 30 face down conversion la redare, daca filmez in format HD. Ma gandesc ca daca ar fi sa iau camera asta, Panasonicul, daca nu voi livra material AVCHD, as captura prin metodele vechi semnalul, prin S-VHS sau DV (daca are) si as prelucra materialul ca si pana acum. Ce ma deranjeaza mai mult e ca are sensibilitate destul de maricica..6 luxi... nu am idee cum se comporta in spatii prost iluminate. As lua din start canon hv 30, insa... oamenii se cam uita sa fie cutia mare... si panasonicul asta..desi e cam urat, intruneste  cam ce as avea nevoie, din punct de vedere al look-ului, cel putin.

#4
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004

View Postxkos, on Mar 27 2009, 21:09, said:

As lua din start canon hv 30, insa... oamenii se cam uita sa fie cutia mare... si panasonicul asta..desi e cam urat, intruneste  cam ce as avea nevoie, din punct de vedere al look-ului, cel putin.
Clar. Cei ca tine nici nu ar trebui sa posteze la aria video ci la aria moda, tarani de ferentari, smecheri de mall si cum le mai spun cei de la Radio Gherila.
De ce mai ceri sfaturi daca pentru tine nu conteaza cum filmeaza ci conteaza "lookul" camerei? Daca tot ai dat linkuri de pe vimeo, ai cautat macar cateva filmulete facute cu hv30? Ai studiat trucul banal de simplu de "exposure lock" care te lasa sa filmezi in modul Tv  cu F 1.8 si 0 gain a. i. sa obtii o imagine lacrima si filmand o lumanare? Ai studiat ca modul spotlight face cam acelasi lucru cu ce am scris eu mai sus doar ca nu mai ai acces la white ballance? Ai studiat ca hv30 filmeaza pe caseta minidv (oare de ce toate solutiile pentru profesionisti sunt pe caseta minidv) iar pentru avchd pe card iti trebuie un card enorm de scump de clasa cel putin 4 (eu spun chiar 6)? Ai studiat ca hdv inseamna mpeg, un mod mult mai simplu de prelucrat si mai mult, poti exporta dupa editare prin direct stream copy?

Edited by daddy, 27 March 2009 - 22:19.


#5
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007

View Postdaddy, on Mar 27 2009, 22:13, said:

Clar. Cei ca tine nici nu ar trebui sa posteze la aria video ci la aria moda, tarani de ferentari, smecheri de mall si cum le mai spun cei de la Radio Gherila.
De ce mai ceri sfaturi daca pentru tine nu conteaza cum filmeaza ci conteaza "lookul" camerei? Daca tot ai dat linkuri de pe vimeo, ai cautat macar cateva filmulete facute cu hv30? Ai studiat trucul banal de simplu de "exposure lock" care te lasa sa filmezi in modul Tv  cu F 1.8 si 0 gain a. i. sa obtii o imagine lacrima si filmand o lumanare? Ai studiat ca modul spotlight face cam acelasi lucru cu ce am scris eu mai sus doar ca nu mai ai acces la white ballance? Ai studiat ca hv30 filmeaza pe caseta minidv (oare de ce toate solutiile pentru profesionisti sunt pe caseta minidv) iar pentru avchd pe card iti trebuie un card enorm de scump de clasa cel putin 4 (eu spun chiar 6)? Ai studiat ca hdv inseamna mpeg, un mod mult mai simplu de prelucrat si mai mult, poti exporta dupa editare prin direct stream copy?


Na, nu tre sa fii rautacios. Am cerut niste sfaturi, nu morala.  Eu am zis la ce se uita lumea, nu eu...  Am cautat filmulete cu Canonul, destule...e super ok camera, iar despre partea MPEG/HDV si casete mini dv... nu e cazul sa-mi scoti ochii, stiam asta.  Formatul AVCHD e nou ptr mine, citesc mereu  sa aflu cat mai multe...  Am postat aici in ideea sa aflu informatii si de la posesorii camerei respective, sa-mi spuna cat mai multe despre ea. Si sunt convins ca mai sunt persoane care vor sa afle cate ceva despre ea, daca se poate. Dupa cum mi-ai zis si tu, vad ca nu merita, e prea mult timp de pierdut la conversii, plus ca se mai pierde din calitate la convertire din AVCHD in SD... Am inteles ce trebuie sa fac. Ms ptr sfaturile bune...si nu-ti bag in seama restul(a se intelege putina aroganta). Have nice day.

Edited by xkos, 28 March 2009 - 02:11.


#6
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Nu este aroganta si nu ma refeream la tine cand am expus tipurile de oameni de mai sus ci la cei care "apreciaza" la o camera cu totul altceva decat cum filmeaza. Ma astept insa la cei care intra pe aria video sa nu tina cont de acest lucru sau macar sa nu puna in balanta sula cu prefectura.
Pana la urma tu trebuie sa ramai cu sfatul din mesajul de mai sus. Ia-ti HV30, intra pe hv20.com si vezi ce imbunatatiri ii poti aduce (pe care i le poti aduce in timp nu cu unh efort bugetar foarte mare din prima) si ai sa vezi ce camera poti obtine cu mai putini bani chiar si decat un HD1000. Daca vei avea probleme in intelegerea acelui truc de exposure lock te voi ajuta eu dupa ce ti-o iei. Acel truc dureaza cca 10 secunde dupa ce te obisnuiesti cu el.
Cand mai citesc pe alte topicuri ca pe unii ii intereseaza cum filmeaza in mod full auto imi vine sa-mi trag palme ce fel de oameni au VX-uri si alte camera pe care nu le folosesc nici la 10% din ce pot. Toti cei care au aceasta camera si care vor sa "scoata untul din ea" regreta ca nu are inel de focus ci o simpla rotita si cauta fel de fel de metode de a crea adaptoare pentru focus manual.

#7
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Credeam că în zilele noastre, cu era miniaturizării nu mai contează mărimea camerei.
Și dacă ne uităm la modele -pistol- gen Sanyo care știe fullHD mai ținem în spate un vhs numa pt că are cutia mai mare? :lol:

#8
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007

View Postdaddy, on Mar 28 2009, 07:32, said:

Nu este aroganta si nu ma refeream la tine cand am expus tipurile de oameni de mai sus ci la cei care "apreciaza" la o camera cu totul altceva decat cum filmeaza. Ma astept insa la cei care intra pe aria video sa nu tina cont de acest lucru sau macar sa nu puna in balanta sula cu prefectura.
Pana la urma tu trebuie sa ramai cu sfatul din mesajul de mai sus. Ia-ti HV30, intra pe hv20.com si vezi ce imbunatatiri ii poti aduce (pe care i le poti aduce in timp nu cu unh efort bugetar foarte mare din prima) si ai sa vezi ce camera poti obtine cu mai putini bani chiar si decat un HD1000. Daca vei avea probleme in intelegerea acelui truc de exposure lock te voi ajuta eu dupa ce ti-o iei. Acel truc dureaza cca 10 secunde dupa ce te obisnuiesti cu el.
Cand mai citesc pe alte topicuri ca pe unii ii intereseaza cum filmeaza in mod full auto imi vine sa-mi trag palme ce fel de oameni au VX-uri si alte camera pe care nu le folosesc nici la 10% din ce pot. Toti cei care au aceasta camera si care vor sa "scoata untul din ea" regreta ca nu are inel de focus ci o simpla rotita si cauta fel de fel de metode de a crea adaptoare pentru focus manual.


Ok Daddy, ms mult. Pai orice scula cu care se lucreaza pe manual scoate o calitate de ramai masca... e valabil si la aparatura video dar si la foto. Am citit un post, de-al tau cred, aici pe forum despre modding-ul Canonului, imediat cum iau camera, iau si alea, o coafez  si te contactez. Am vazut si din clipuri ca sta bine la ilumionare slaba, aproape ca se comporta ca un vx in modul auto.  Asta e esential ptr mine, sa fie capabila la iluminare slaba, ca stiti si voi ce viatza avem in pesterile de la nunti. Nu pot nega nici faptul ca Panasonicul nu ar fi o camera bunicica, in mod clar e mai buna ca Sony HD1000, insa salvarea in codecul AVCHD nu e o solutie pentru mine, nu inca. Desi se elimina partea de transfer camera - pc, as pierde de 5 ori timp mai mult la conversii din cate am dedus. Si ca al doilea minus mic ar fi faptul ca nu as mai avea cum sa-i dau omului caseta filmata(mini dv). Ca idee aia poate tine si 15 ani daca e bine pastrata, pe cand DVD-ul sau restul..nu sunt atat de sigur nici eu de ele. Saptamana asta era gata sa fac o gafa, gasisem un Sony HD1000 la SH, cu 4000 roni dar pana m-am miscat eu se vanduse deja. Cred ca soarta mi-a fost predestinata direct spre Canon:D Pana atunci, ms ptr sfaturi, m-ai adus rapid pe calea cea buna:D Have nice day.

View Postvgabi, on Mar 28 2009, 08:53, said:

Credeam că în zilele noastre, cu era miniaturizării nu mai contează mărimea camerei.
Și dacă ne uităm la modele -pistol- gen Sanyo care știe fullHD mai ținem în spate un vhs numa pt că are cutia mai mare? :lol:


Si eu cred la fel...dar de... stii cum e, omul e om, unul apreciaza ce faci...altul carcoteste. Asa ca ma gandisem sa fac un compromis cu acel Panasonic,cel putin teoretic. Insa mi s-sau deschis ochii la timp. Ce ar fi sa-mi iau pistolul Sanyo?:D cu aia ma furisez printre toti coinacii ce-mi apar in fata cu telefoanele mobile care vor sa filmeze mirii sau tortul :lol:

Edited by xkos, 28 March 2009 - 10:50.


#9
Tractoristu'

Tractoristu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 06.09.2006
Alta cutie de plastic de la Panasonic....astia nu se mai invata minte.

#10
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

View Postdaddy, on Mar 28 2009, 08:32, said:

Daca vei avea probleme in intelegerea acelui truc de exposure lock te voi ajuta eu dupa ce ti-o iei. Acel truc dureaza cca 10 secunde dupa ce te obisnuiesti cu el.
Poti sa detaliezi un pic chestiunea?Poate incerc si eu la HD1000. ;)

#11
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Ok, am sa explic mai pe intelesul tuturor fara prea multi termeni tehnici.
-setezi camera pe modul Tv, 1/25 shutter speed. Daca este miscare multa si vioaie ar fi de preferat 1/50 dar nu vei filma nimic in camere extrem de intunecate (probabil va fi nevoie de un 3 lux minim). dar modul HDV 25p cu shutter speed 1/25 este ideal.
-daca incinta in care filmezi este intunecoasa, deblocand exposure vei vedea ca nu poti incrementa valoarea (maximul este 0). Lasa-l din nou pe auto.
-indrepti camera spre o sursa de lumina ceva mai puternica (de exemplu o imagine alba de pe un tel mobil, sau un monitor sau cel mai simplu te duci langa un perete si aprinzi lampa camerei (HV30 are lampa cu lumina alba)
-deblocheaza exposure. Acum vei avea acces si la incementarea si la decrementarea valorii.
-fara sa modifici valoarea indrepti camera spre o zona intunecata tare (de preferabil pui capacul pe obiectiv).
-asadar ai camera indreptata spre intuneric si exposure deblocat (daca ai respectat ce am spus ar trebui sa fie pe valoarea 0). Seteaza valoarea lui exposure la minim posibil (-9,-11 depinde).
-apasa pe jumatate butonul de foto (trebuie obligatoriu card in camera altfel nu iti arata informatiile). vei vedea ca F este mult peste (ca valoare aritmetica) 1.8.
-incrementeaza exposure pana cand obtii valoarea F 1.8. prima data cand obtii valoarea 1.8 inseamna ca ai obtinut apperture maxim si 0 gain. Nu urca cu exposure pt ca apperture va ramane 1.8 (aceasta este valoarea maxima la hv30) dar va incrementa gainul deci va aparea noise. Sau poti urca pana cand ti se pare acceptabil noisul.
-blocheaza exposure la acea valoare si spor la filmat beculete si lumanari fara nici cel mai mic noise.

Ceva asemanator face si modul spotlight dar nu mai ai acces la white ballance.

Later edit: de fapt deblocarea si blocarea exposure sunt tocmai invers dar eu cand am scris m-am referit la deblocarea din meniu adica sa ai acces la modificarea manuala a valorii.

Edited by daddy, 28 March 2009 - 21:23.


#12
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
Interesant mod de a obtine o imagine buna in iluminare slaba la acest canon. Daddy, nu sunt sigur, dar parca la tine am citit ca microfonul Rode Video Mic e mono. Daca e sa iau microfonul stereo  (RODE Stereo VideoMic) care acum e vreo 600 roni,  ajung cu ea la 50 de mil ( camera+ microfon+lentila de conversie+ parasolarul de la canon XH A1+ acumulator+ filtru de protectie). Intrebarea mea este urmatoarea... daca ar veni si mos Craciun la mine cu 30 de mil in plus, nu ar merita mai bine sa iau un Sony FX 7?? Doar intreb, fara suparari:D

#13
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Facem comparatia intre 2 camere care costa: una 4000 ron si alta 13.000 ron?! Daca mosul ar veni asa generos, categoric ar merita sa iei un FX7, dar nu cred ca despre asta discutam in topic.
Ia zi-mi si mie de unde pot lua asa ceva: "parasolarul de la canon XH A1" ca eu nu am gasit.

#14
bogdan19

bogdan19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 06.09.2006

View Postdaddy, on Mar 27 2009, 22:13, said:

Clar. Cei ca tine nici nu ar trebui sa posteze la aria video ci la aria moda, tarani de ferentari, smecheri de mall si cum le mai spun cei de la Radio Gherila.
De ce mai ceri sfaturi daca pentru tine nu conteaza cum filmeaza ci conteaza "lookul" camerei?

:))) cat am ras :P

PS: Vand CAmera Dolce & gabana = 300 de euero :)

Edited by bogdan19, 30 March 2009 - 07:02.


#15
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007

View Postbogdan19, on Mar 30 2009, 07:02, said:

:))) cat am ras :P

PS: Vand CAmera Dolce & gabana = 300 de euero :)


Sa nu fie falsificata...oricum armani e mai tare:D are 4 ccd-uri ;);)


View Postdaddy, on Mar 30 2009, 05:30, said:

Facem comparatia intre 2 camere care costa: una 4000 ron si alta 13.000 ron?! Daca mosul ar veni asa generos, categoric ar merita sa iei un FX7, dar nu cred ca despre asta discutam in topic.
Ia zi-mi si mie de unde pot lua asa ceva: "parasolarul de la canon XH A1" ca eu nu am gasit.

da, nu despre asta, ai dreptate:P ms ptr sfaturi:D  nu stiu, in Romania, pe net nu am gasit nici unde acel parasolar...numai in afara, pe bhphoto sau alte site-uri. Singura problema e ca dureaza mult transportul, vreo 2-3 saptamani... eu gasisem undeva un parasolar pe 43 mm, dar asta presupunea sa nu mai pui decat filtru de protectie la camera, fara lentila de conversie(ar arata binisor si cu ala). Multumesc tuturor de sfaturi, numai bine.

Edited by xkos, 30 March 2009 - 17:43.


#16
georgel1982

georgel1982

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.01.2009
Cautam si eu o camera si am ajuns pe aici.. eram aproape hotarat sa imi cumpar o camera DM-Xm2. Ce-mi recomandati? HV30 in defavoarea Xm2? de ce voiam xm2? in primul rand pentru ca o poti tine mai sigur si nu misti aprope deloc, comparatv cu hv30 care e cat mana si tremura o data cu bataile iminii, in al 2-lea rand petru ca microfonul capteaza mult mai bine (nu merg neaparat pe regula ca ce e mare e bun, dar nu vad cat de ok ar fi microfonul de la hv30 ascuns sub 2 gauri).. astept pareri .. de ce hv30 si nu xm2 sau de ce xm2 si nu hv 30? tin sa mentionez ca eu am filmat ultima data acum vreo 8-10 ani si aveam pe atunci un panasonic M40 (m3000).. vreau sa incep iarasi...

#17
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Georgele, una e camera SD alta e camera HD. Una costa dublu, chiar aproape triplu decat cealalta. Asadar, nu se cade comparatia din mai multe puncte de vedere.
Daca vrei sfatul meu, eu daca as avea bani mi-as face un hv30 "la pret de DM-Xm2". Adica asa ceva:
-camera hv30
-un microfon extern Rode videomic stereo
-un steadycam si eventual vesta -daca ai asa ceva nici nu mai conteaza cat de grea sau usoara este camera, vei avea o imagine superfluenta la orice trepidatii
-o lentila wide si un parasolar
__________________________
deja cu astea puse nu mai are aspect deloc de camera cat palma

Daca mai adaugi si urmatoarele pentru DOF:
______________________________
-35 mm adapter (ti-l poti construi si singur cu bani relativ putini)-citeste ce inseamna pe net si vezi clipuri pe vimeo-daca vrei poti sa ti-l achizitionezi de pe handy35.com. Mi se pare din testele de pe net foarte bun calitativ la imagine si ai si niste accesorii interesante la preturi bune.
-un obiectiv canon/nikon nu super scump
-un lcd ieftin pentru a nu fi deranjat la filmare de adaptorul care iti va inversa imaginea
daca vrei sa filmezi la nunti va fi greu de folosit 35mm adapter la sala (il poti swcoate) dar nu imposibil daca prinzi experienta si nici nu prea merge DOF la sala decat in anumite momente, dar imagineaza-ti ce cadre de vis vei obtine la cununia religioasa.
______________________________

ajungi la o investitie apropiata de DM-XM2 dar ai o camera exceptionala daca esti pasionat si iti place sa lucrezi pe manual.
Iar ca aspect va arata mai profi decat orice alta camera gen VX2100 sau DM-Xm2.

Eu asa mi-as face si probabil o sa-mi fac asa camera in timp pentru ca nu dispun de suficiente resurse materiale.

Edited by daddy, 04 April 2009 - 23:34.


#18
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007

View Postdaddy, on Mar 28 2009, 21:04, said:

Ok, am sa explic mai pe intelesul tuturor fara prea multi termeni tehnici.
-setezi camera pe modul Tv, 1/25 shutter speed. Daca este miscare multa si vioaie ar fi de preferat 1/50 dar nu vei filma nimic in camere extrem de intunecate (probabil va fi nevoie de un 3 lux minim). dar modul HDV 25p cu shutter speed 1/25 este ideal.
-daca incinta in care filmezi este intunecoasa, deblocand exposure vei vedea ca nu poti incrementa valoarea (maximul este 0). Lasa-l din nou pe auto.
-indrepti camera spre o sursa de lumina ceva mai puternica (de exemplu o imagine alba de pe un tel mobil, sau un monitor sau cel mai simplu te duci langa un perete si aprinzi lampa camerei (HV30 are lampa cu lumina alba)
-deblocheaza exposure. Acum vei avea acces si la incementarea si la decrementarea valorii.
-fara sa modifici valoarea indrepti camera spre o zona intunecata tare (de preferabil pui capacul pe obiectiv).
-asadar ai camera indreptata spre intuneric si exposure deblocat (daca ai respectat ce am spus ar trebui sa fie pe valoarea 0). Seteaza valoarea lui exposure la minim posibil (-9,-11 depinde).
-apasa pe jumatate butonul de foto (trebuie obligatoriu card in camera altfel nu iti arata informatiile). vei vedea ca F este mult peste (ca valoare aritmetica) 1.8.
-incrementeaza exposure pana cand obtii valoarea F 1.8. prima data cand obtii valoarea 1.8 inseamna ca ai obtinut apperture maxim si 0 gain. Nu urca cu exposure pt ca apperture va ramane 1.8 (aceasta este valoarea maxima la hv30) dar va incrementa gainul deci va aparea noise. Sau poti urca pana cand ti se pare acceptabil noisul.
-blocheaza exposure la acea valoare si spor la filmat beculete si lumanari fara nici cel mai mic noise.

Ceva asemanator face si modul spotlight dar nu mai ai acces la white ballance.

Later edit: de fapt deblocarea si blocarea exposure sunt tocmai invers dar eu cand am scris m-am referit la deblocarea din meniu adica sa ai acces la modificarea manuala a valorii.



Am luat deocamdata Canon HV 20, pana mai strang $$$ ptr cealalta, am testat ce ai zis mai sus, bestiala, n-am ce zice. Mii de multumiri ptr explicatii, numai bine.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate