Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Achizitie betoniera

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
adumitrachy

adumitrachy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 01.01.2007
Deci. Am de turnat o pista de circa 300 mp. Nu am nici o graba, asa ca prefer sa o torn singur. As dori sa achizitionez o betoniera. Dilema de acuma incepe. Am vazut in Practiker la 700 ron. Cineva imi spunea ca e buna,dar, e prea mica. Eu as fi dispus sa investesc maxim 1200 ron intr-o betoniera. De care ma sfatuiti sa iau? Aici ma refer la volum... Totodata, de unde imi recomandati sa cumpar betoniera?

#2
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Si eu vreau sa cumpar o betoniera.
Am ochit una la brico_store cu 849 ron, de 180L.
Se cam vede ca e realizata pe economie maxima: coroana de fonta, roti mici din plastic, in loc de roata aia de manevrat are doar o maneta... dar pana la urma asta e moft. Scopul e sa faca betoane, nu sa te dai cu ea pe autostrada.
In caracteristici zice ca productivitatea e de pana la 1mc procesat / ora. N-o fi atat, dar oricum...

#3
savelcristian

savelcristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 06.11.2006

View Postclaz, on Mar 27 2009, 13:57, said:

Si eu vreau sa cumpar o betoniera.
Am ochit una la brico_store cu 849 ron, de 180L.
Se cam vede ca e realizata pe economie maxima: coroana de fonta, roti mici din plastic, in loc de roata aia de manevrat are doar o maneta... dar pana la urma asta e moft. Scopul e sa faca betoane, nu sa te dai cu ea pe autostrada.
In caracteristici zice ca productivitatea e de pana la 1mc procesat / ora. N-o fi atat, dar oricum...

Eu am cumparat de la Metro,Irbal-Portugalia si sunt multumit de ea.Si preturile sunt bune.

#4
adumitrachy

adumitrachy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 01.01.2007
Ce litraj are?
Cate roabe bagi in ea?
Cat te-a costat?


Am fost ieri putin pe la magazinele de profil si am gasit urmatoarele preturi:
-190L-->1100 ron
140L --> 940
165L-->1580
145L-->1450

Ma voi mai duce prin Metro, Dedeman, Practiker, etc.... Alte parere intre timp?

#5
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,566
  • Înscris: 31.12.2006
Eu am o betoniera de 120l, firma CucuBau SRL :D, coroana de tabla (adica cea mai slaba, normal e fonta), luata cu cca 500 ron. E o firma undeva pe langa Buc care le face daca-mi aduc aminte, sunt verzi si erau la oferta anul trecut in multe locuri.
Am turnat peste 100 de saci de ciment cu ea anul trecut, deci fa calculul ca mult peste ce ai tu nevoie, inclusiv turnat o zi intreaga (~10 ore de functionare).
N-are nimic, uzura la coroana e minima. Desigur, conteaza sa fi atent cu ea, daca lasi sa ajunga pietre sau ciment intarit intre pinion si coroana o faci praf imediat, dar asta e valabil si la fonta - a mea are o aparatoare in punctul unde se angreneaza. Nu lua in nici un caz una fara aparatoare, n-ai cum sa lucrezi cu pietris si sa nu sara nici o piatra.
Daca n-ai echipa de macar 4 oameni, nu are rost sa iei una mai mare - nu rezisti tu la cat beton poate face ea :D.
Dar daca nu ai de facut decat o singura turnare, s-ar putea sa iesi mai convenabil daca cumperi o cifa de beton gata facut - pentru ca in afara de costul betonierei si materialelor (ciment, nisip, pietris) platesti si transportul lor, care numai ieftin nu e - eu de exemplu am platit ~1200 ron pt ~25 tone pietris plus ~400 transportul (cu o masina cu 5 osii, camion Volvo mare, cu cap articulat). Dar multi nu au masini asa de mari (sau nu pot/nu vor sa le foloseasca la locatia ta), si atunci te duce si mai mult transportul cu masini de cate 9 tone.

#6
adumitrachy

adumitrachy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 01.01.2007
Si cate roabe de nisip intra in betoniera ta?

#7
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,566
  • Înscris: 31.12.2006
Nu stiu cate roabe "normale" intra, adica alea folosite ca unitati de masura - roaba mea e facuta, n-are nici o legatura cu cele din comert. Eu bagam cam 50l de nisip/pietris (5 galeti de 10l), 10-12l de ciment, si 7-10l de apa (in functie de cat de umed/uscat era nisipul). Intra si putin mai mult, dar stropeste sau da pe dinafara, pentru ca in realitate rar nimeresti sa pui betoniera pe o suprafata perfect orizontala.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate