Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Pronumele de politețe pe forum

- - - - -
  • Please log in to reply
189 replies to this topic

#55
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
„Ai citit prea mult Pavel Coruț, bag sama” – (Rhah)

Nu știu cât de vesel, dar trist este.
Mai mare rușinea. Se vede câtă cultură aveți. Pavel Coruț? Ăsta vă este nivelul. Marele Anonim și Pavel Coruț? Asta știu și părinții dumneavoastră?
Vreți o viață bună? Vreți posturi bine plătite? Vreți case? Vreți mașini?
Pentru ce? Pentru gradul acesta de incultură în care vă scăldați?
Puneți mâna pe carte, sau apucați-vă de ceva serios. Nu vă mai pierdeți vremea pe internet. În halul în care sunteți n-aveți nici un drept să vă dați cu părerea despre folosirea termenilor de politețe.

#56
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006

View PostAdiJapan, on Mar 28 2009, 20:35, said:

M-ați mai întrebat o dată. Nu e relevant. Aici nu e vorba de mine și de cum mă simt eu. Întrebarea este de ce se adresează lumea pe internet într-un fel și în societate în alt fel. Dacă dați o explicație la asta atunci în sfîrșit discuția își va atinge scopul. (Ca să vă răspund totuși: ca fond nu mi se pare că mă luați la mișto, dar ca formă mă nedumerește de ce mă abordați ca și cînd aș fi un puștiulică.)
Doamne cat de mult gresesti! Tare as vrea sa-ti aflu varsta REALA. Si asa,pentru tine: E FOARTE RELEVANT. Pentru ca daca inca nu-ti poti da seama cand cineva vorbeste/scrie serios si ai senzatia ca te tratez ca pe un pici din fata blocului e grav. Si daca vrei sa crezi,bine, daca nu iar bine: nici o secunda pana sa-ti citesc acest post nu m-am gandit la tine ca la "un pustiulica". Insa dupa ce l-am citit....
Oricum,imi cer scuze daca tu crezi ca te-am jignit in vreun fel si promit sa nu te mai contrazic. Oricum ar fi,ai dreptate.

#57
Rhah

Rhah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 27.03.2009

View PostCBV, on Mar 28 2009, 23:09, said:

„Ai citit prea mult Pavel Coruț, bag sama” – (Rhah)

Vreți o viață bună? Vreți posturi bine plătite? Vreți case? Vreți mașini?
Pentru ce? Pentru gradul acesta de incultură în care vă scăldați?
Puneți mâna pe carte, sau apucați-vă de ceva serios. Nu vă mai pierdeți vremea pe internet. În halul în care sunteți n-aveți nici un drept să vă dați cu părerea despre folosirea termenilor de politețe.

Spre rușinea mea, sunt obligat să precizez că lucrez și că mă întrețin singur. Îmi pare rău că am ajuns într-un așa halat de mizerie umană.

D-le CBV, pentru inepțiile demne de ev mediu exprimate mai sus la adresa mea, v-aș asemăna cu Svejk al lui Hasek, dar dumneavoastră vă lipsește scînteia de geniu. Ș-apoi, dvs nu vă prefaceți.. ca să zic așa. Chiar sunteți.

#58
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,077
  • Înscris: 07.07.2006
Treaba asta cu politetea difera si in interiorul granitelor tarii. Am rude la Oradea, la ei am observat cu cita lejeritate tutuiesc orice ospatar sau vinzator. Probabil asta vine dintr-un soi de perceptie a diferentei de clasa. Eu nu diferentiez dupa clasa, ci dupa imprejurari si oarecum dupa virsta. La un sprit, cind mi se prezinta niste oameni, mi se prezinta cu prenumele, si asa le si vorbesc. Daca sint in zona mea de virsta. Cind ma duc sa cumpar ceva, ma adresez cu dumneavoastra si celor mai tineri. Celor care par de virsta liceala sau sub le vorbesc cu tu. La serviciu teoretic ne tutuim toti, indiferent de virsta. Cu toate astea nu pot renunta la dumneavoastra fata de persoane mai in virsta binisor decit mine (eu am 31, sa zicem ca limita e la 50). Indiferent de postul ocupat. Dar am vazut directori tineri care tutuiesc oameni in prag de pensionare, numai fiindca sint mecanici, paznici, femei de serviciu. Ba uneori au placerea sa ii si "traga de urechi".

E posibil sa gresesc la treaba cu Oradea, pentru ca nu am cercetat adinc problema, si am vazut si bucuresteni care tutuiesc ospatarul (ceea ce, traditional, ar trebui sa fie normal - "baiete! o bere!"; de ce nu mi se pare mie normal nu stiu; probabil sint indoctrinat in ideea ca pronumele de politete arata respect; sint constient ca sint culturi care nu dau doi bani pe politetea si respectul afisate printr-un pronume si pesemne ar fi bine sa ajungem si noi acolo).

Edited by abancor, 29 March 2009 - 02:22.


#59
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Problema mi se pare alta: pe forumul asta pe care vorbim in romana, dar meniurile sunt in engleza, meniurile browser-ului sunt in engleza (da, stiu ca unii au Windows-ul in romana, ii voi considera exceptii), meniurile calculatorului sunt in engleza, cuvintele de pe tastatura sunt prescurtari ale unor cuvinte in engleza si folosirea aproape oricarei dintre ariile tehnice de pe forum implica utilizarea unor termeni din engleza, mi se pare normal sa preluam si partea buna a vocabularului acestei limbi, folosirea limbajului "informal", daca nu chiar "casual", macar ca un pretext.

E vorba aia la persoanele vorbitoare de limba engleza, "Call me ....", unde individul isi da prenumele si isi invita partenerul de discutie sa-l tutuiasca. Mi se pare una din cele mai bune metode de la lasa o conversatie sa curga libera, amiabil. Pronumele de politete, mai ales in formele lui din limba romana, pare sa urce persoana pe un piedestal virtual, si jocul asta de-a urcatul mentinut prea mult intr-o conversatie (zeci de useri care isi apeleaza antevorbitorul in mod formal) risca sa ii dea afara treptat cei care nu-l agreeaza si sa ii transforme pe restul intr-o adunatura caragialeasca de formalisti - snobi ai limbajului.

Vroiam sa subliniez ceva ce si VipeR85 a remarcat, faptul ca folosirea pronumelor de politete pare fortata. Respectul fie se dobandeste, fie se impune. De impus, au impus-o unii aproape jumatate de veac si concluzia e reactia impartasita de multa lume:

Quote

si atunci cand ma ia cineva cu dumneavoastra sau imi cere imperios sa-l iau cu politetea pur si simplu il ignor sau il evit. pt mine inseamna ca acea persoana(al doilea caz) are o gandire limitata de comunist indoctrinat.

Nu sunt de acord cu afirmatia lui, dar o inteleg. Daca dai des in cursul zilei de situatii care te obliga sa folosesti modul politicos sau pseodo-politicos de exprimare si comportament, cand intri pe forum parca vrei sa scapi de toate astea.

Personal sunt de parere ca preferabil respectul se dobandeste, nu se impune. La fel, si folosirea pronumelor de politete ar trebui sa vina de la sine. Daca este impus, are un usor iz... nu de respect, ci de cutuma sociala fortata sau de necunoastere a normelor sociale din locul respectiv. Un mod de exprimare prea politicos (care nu este peiorativ :)) comparativ cu tonul discutiei indica de obicei un nou-venit. Mai ales pe marea cafenea/berarie virtuala, forumul, unde, dupa cum s-a spus, aproape toti sunt ascunsi sub niste avatare pe care si le creeaza singuri.

P.S. Apropo de ce zicea abancor, tutuirea ospatarilor si a vanzatorilor depinde mult de situatie. Un lucru e clar in schimb, tutuiala e fireasca in orasele mai mici unde daca esti fidel unui local / magazin ajungi sa ii cunosti pe toti si sa te imprietenesti cu ei. :lol:

#60
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

View PostDecember, on Mar 28 2009, 23:16, said:

Doamne cat de mult gresesti! Tare as vrea sa-ti aflu varsta REALA. Si asa,pentru tine: E FOARTE RELEVANT. Pentru ca daca inca nu-ti poti da seama cand cineva vorbeste/scrie serios si ai senzatia ca te tratez ca pe un pici din fata blocului e grav. Si daca vrei sa crezi,bine, daca nu iar bine: nici o secunda pana sa-ti citesc acest post nu m-am gandit la tine ca la "un pustiulica". Insa dupa ce l-am citit....
Oricum,imi cer scuze daca tu crezi ca te-am jignit in vreun fel si promit sa nu te mai contrazic. Oricum ar fi,ai dreptate.
cum ai putea sa-l tratezi altfel decat un pustiulica avand in vedere ca :

Personal Info
AdiJapan
Junior
Age Unknown years old
Gender Not Set
Location Unknown
Birthday Unknown


ps: pt adijapan. revino in tara si nu compara japonia cu romania mai ales la gradul de cultura. si da stiu ca semnatura mea e enervanta, tocmai mi-ai confirmat faptul, ceea ce nu sti e ca respecta normele de politete cerute de acest forum. poate ai ocazia sa citesti regulamentul.

#61
Anjin`

Anjin`

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,160
  • Înscris: 10.05.2005
Nu era vorba respect si nici de cum se adreseaza oamenii din alte tari. Nu era vorba nici de chelneri, ci de felul cum vorbim pe forum.
In fine englezii nu se tutuiesc cand vorbesc franceza...nu mai stiu in ce roman am citit ..un rus si o rusa vorbeau si tipul initiaza discutia in engleza (nu rusa nu franceza) pentru ca nu stia daca isi permite sa fie la pertu cu fata da nici nu vroia sa ramana la adresare formala.
Eu am auzit tarani din crisana folosind pluralul senioral dar nu cred ca e cazul sa incepem...


Vipera, eu am zis ca e enervanta semnatura, si nu sunt adijapan, nickul meu are ceva de a face cu japonia, e numele primit de pilotul englez Blackthorn in romanul Shogun. Nu ti s-a parut ciudat ca eu susineam ca e normal sa fim la pertu?
Si chestia asta cu regulamentul mie mi se pare deplasata, nu ti-am cerut s-o schimbi, dar fiind costient ca e deranjanta pentru restul utilizatorilor mi se pare normal sa te gandesti sa o schimbi, cred ca este esenta bunelor maniere sa faci ce poti ca sa nu-i deranjezi pe cei din jur, mai ales cand nu te costa nimic. Iar regulamentul incerca sa codifice niste reguli nescrise, desi pare o reusita demascarea unei slabiciuni mie mi se pare ca e cam lipsita de merit si satisfactie.

Edited by Anjin`, 29 March 2009 - 07:07.


#62
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostCBV, on Mar 28 2009, 23:09, said:

„Ai citit prea mult Pavel Coruț, bag sama” – (Rhah)

Nu știu cât de vesel, dar trist este.
Mai mare rușinea. Se vede câtă cultură aveți. Pavel Coruț? Ăsta vă este nivelul. Marele Anonim și Pavel Coruț? Asta știu și părinții dumneavoastră?
Vreți o viață bună? Vreți posturi bine plătite? Vreți case? Vreți mașini?
Pentru ce? Pentru gradul acesta de incultură în care vă scăldați?
Puneți mâna pe carte, sau apucați-vă de ceva serios. Nu vă mai pierdeți vremea pe internet. În halul în care sunteți n-aveți nici un drept să vă dați cu părerea despre folosirea termenilor de politețe.

D-le CBV cum va permiteti sa grohaiti asemenea insulte la adresa unor colegi de forum care si-au exprimat parerea in mod civilizat?

#63
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View PostVipeR85, on Mar 29 2009, 04:00, said:

pentru simplu fapt ca pe un forum poti fi cine vrei tu indiferent cine esti in viata reala. poate in viata reala esti persecutat de legi si vrei sa te eliberezi in viata virtuala( nu inteleg de ce confunzi virtual=nereal)

explica-mi si mie cum de lumea virtuala a forumului nu e virtuala?
Fals. Pe un forum poți să te prefaci că ești altcineva, dar de fapt ești mereu același, oriunde ai fi.

Nu fac nici o confuzie. O lume virtuală chiar înseamnă o lume ireală. Virtual este circuitul de formula 1 dintr-un joc cu mașini; virtual e pistolul cu care kilărești inamicii într-un joc cu gangsteri. Dar discuția de pe un forum este reală. Oamenii cu care vorbești sînt reali. Dacă îi ciupești îi doare.


View PostVipeR85, on Mar 29 2009, 04:31, said:

ti se pare ca-s nepoliticos? so what??? mi se rupe mie.
Este exact ce bănuiam: oamenii renunță la politețe pe forum pentru că n-au nimic de pierdut. Cu asta pentru mine discuția și-a atins scopul. Am aflat motivul căutat, sau cel puțin unul din ele, poate cel principal.


View PostDecember, on Mar 29 2009, 06:16, said:

Si asa,pentru tine: E FOARTE RELEVANT. Pentru ca daca inca nu-ti poti da seama cand cineva vorbeste/scrie serios si ai senzatia ca te tratez ca pe un pici din fata blocului e grav.
Îmi atribuiți impresii care nu-mi aparțin. Cred că m-am exprimat foarte clar: ca fond nu mi se pare că mă luați la mișto, dar ca formă îmi vorbiți ca unui puștiulică. Pentru că o discuție între doi adulți care nu se cunosc trebuie să înceapă prin folosirea pluralului de politețe. Sau cel puțin așa cere norma în societate.

Atenție, nici măcar nu zic că e bună norma. Eu în discuția asta nu militez pentru ceva, așa cum fac aproape toți ceilalți aici, ci doar constat un fenomen sociolingvistic și vreau să-i aflu motivele. Dacă ar fi după mine aș scoate de tot pronumele de politețe din limba română (și aș introduce alte reguli, de exemplu cele ale dialogului rațional, pe care majoritatea forumiștilor de aici le încalcă la modul cel mai barbar). Dar nu e după mine. De aceea spun că nu e relevant în discuția asta ce simt eu.


View PostDecember, on Mar 29 2009, 06:16, said:

promit sa nu te mai contrazic. Oricum ar fi,ai dreptate.
La chestia asta deja încep să mă simt jignit, iar de data asta pe partea de fond. Nu sînt psihopat ca să fiți automat de acord cu tot ce spun.


View PostVipeR85, on Mar 29 2009, 12:53, said:

cum ai putea sa-l tratezi altfel decat un pustiulica avand in vedere ca :

Personal Info
AdiJapan
Junior
Age Unknown years old
Gender Not Set
Location Unknown
Birthday Unknown
Iertați-mă, exact acolo e buba. Din profilul meu, în care nu scrie nimic, prin ce raționament logic ați dedus că aș fi un puștiulică?

#64
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

View PostAdiJapan, on Mar 29 2009, 12:40, said:

Iertați-mă, exact acolo e buba. Din profilul meu, în care nu scrie nimic, prin ce raționament logic ați dedus că aș fi un puștiulică?

prin rationament logic, sau cel putin asa cred eu ca am facut. neasumarea responsabilitatii....sau ceva de genul.
o data ce nu ai completat acolo nimic pot sa cred ce vreau eu. si in primul rand cred ca esti un pusti care vrea sa devina marele anonim. o data ce ai completate acele campuri goale iti asumi responsabilitatea pentru datele scrise acolo, stiind ca se va face "abuz" de ele. adica se va face mishto de varsta daca ai o idee care nu corespunde cu convingerile majoritatii si la varsta ai 60 ani sau 13. se vor lua in ipsa de argumente atunci cand combat o idee de localitatea de unde esti, fara a avea relevanta in combaterea ideii respective.
:notangel:  cum ar fi sa vb cu "praz'ver_de" de 65 ani din caracal despre curentul neoclasic in literatura romana??? bineinteles facand abstractie ca acel om poate fi profesor universitar sau simplu cocalar.

eu unul cred ca in societate te prefaci a fi cineva iar in privat sau intr-un mediu in care greu se poate dovedi cine esti in societate devi cine esti cu adevarat.

spune-mi si mie te rog daca te doare acum la bratul drept. tocmai te-am ciupit.

oameni renunta la politete ca n-au nimic de pierdut....sau au??? daca renunti la politete pe forum(fara a implica pronumele de politete) crezi ca vei mai fi respectat sau ajutat sau bagat in seama?


ps: anjino, stiu foarte bine romanele lui james clavell pentru ca le-am citit pe toate, iar in afara de "vartejul" se gasesc toate in biblioteca mea. cat despre semnatura, (sorry ca te-am confundat cu adijapan) poate ca pentru mine reprezinta ceva, in afara de faptul ca e deranjanta. am avut un profesor de romana excelent si am furat putin din invataturile lui, cat sa dau un sens unei idei abstracte sau cat sa gasesc un simbol in ceva iritant, si mai ales care sa-mi placa si care sa ma reprezinte. pe forum ne exprimam prin simboluri mai mult sau mai putin cifrate dar care nu trebuie sa placa neaparat altora. din cate stiu ai optiunea sa blochezi semnatura userilor. nu te obliga nimeni sa te uiti la ea.

#65
kspr

kspr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.09.2008
AdiJapan, ai cerut un raspuns:

In discutiile fata in fata, folosim pronumele de politete pentru ca vedem persoana cu care dialogam, pentru ca avem un interes cand purtam o discutie cu acea persoana, pentru ca acea persoana este o ruda sau un prieten.

In discutiile pe un forum, nu ne adresam unei singure persoane! Nu deschidem un topic pentru a-i pune unui anumit utilizator o intrebare. Si cel mai important, cand intri intr-o comunitate, folosesti un pronume, o adresare care sa nu discrimineze pe nimeni. Iar folosirea persoanei de forma a doua este cea mai la indemana. Dupa ce ajungi sa cunosti oamenii din spatele utilizatorilor, incepi sa dialoghezi cu ei folosind o adresare corespunzatoare. Daca acei oameni cer ca sa li te adresezi cu dumneavoastra, atunci te adresezi cu dumneavoastra, daca cer sa ii iei la per-tu atunci in iei la per-tu.

Exprimand aceste idei, cum doresti sa ma adresez tie? Cu dumneavoastra, sau cu "tu"?
Oricare dintre utilizatorii care urmariti acest topic puteti raspunde la intrebare. Nu imi este greu sau jena sa folosesc acest pronume de politete.

Edited by kspr, 29 March 2009 - 18:59.


#66
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

View Postkspr, on Mar 29 2009, 19:58, said:

Exprimand aceste idei, cum doresti sa ma adresez tie? Cu dumneavoastra, sau cu "tu"?
Oricare dintre utilizatorii care urmariti acest topic puteti raspunde la intrebare. Nu imi este greu sau jena sa folosesc acest pronume de politete.
gasesc de prost gust ca un necunoscut cu care n-am nici o tangenta reala sa ma oblige sa-i spun dumneavoastra ca are el o facultate in plus sau e mai in varsta ca mine. si niciodata nu voi face asa ceva decat in sens peiorativ.

nu mi-e jena nici mie sa folosesc pronumele de politete, si ciudat e ca 8 ore la lucru mi-a intrat in reflex sa vb cu pronumele de politete chiar si la tiganul care il prind la furat fier vechi si care de abia stie sa zica cum il cheama.( ei bine aici cam exagerez, dar sper ca ati prin ideea de baza) DAR in timpul liber sau in spatiul cibernetic il folosesc cand vreau si mai ales cu cine merita. si cine merita nu ma va obliga sa-i spun dumneavoastra asta cu siguranta.

#67
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
In societate (adica relatiile "face to face" si telefonice), cutuma dicteaza, in general, pluralul politetii. Pe forum si chat, cutuma dicteaza adresarea la persoana a II-a singular. Asta nu trebuie demonstrat, ca se vede cu ochiul liber. Discutia poate fi despre cum si de ce s-a ajuns la aceasta stare de fapt, nu daca ea exista (ca n-are rost sa te lupti cu evidenta).

#68
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

View PostLoveDemon, on Mar 29 2009, 23:41, said:

In societate (adica relatiile "face to face" si telefonice), cutuma dicteaza, in general, pluralul politetii. Pe forum si chat, cutuma dicteaza adresarea la persoana a II-a singular. Asta nu trebuie demonstrat, ca se vede cu ochiul liber. Discutia poate fi despre cum si de ce s-a ajuns la aceasta stare de fapt, nu daca ea exista (ca n-are rost sa te lupti cu evidenta).
parerea mea umila e ca s-a ajuns la aceasta stare din simplu motiv ca pe forum suntem niste anonimi cu porecle si de aici se trage concluzia ca toti suntem egali. sau cel putin asa ar trebui sa fim.

#69
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007

View PostLoveDemon, on Mar 29 2009, 23:41, said:

Pe forum si chat, cutuma dicteaza adresarea la persoana a II-a singular. Asta nu trebuie demonstrat, ca se vede cu ochiul liber. Discutia poate fi despre cum si de ce s-a ajuns la aceasta stare de fapt, nu daca ea exista (ca n-are rost sa te lupti cu evidenta).
Posibile motive:
* necunoașterea vârstei interlocutorului;
* posibilitatea de a scrie "ce vrei" fără a simți nicio responsabilitate, fără a ține cont de faptul că-i poți jigni pe ceilalți;
* anonimitatea, care în caz de conflict duce ușor la un limbaj agresiv.
Într-un cadru mai larg, problema se referă la agresivitate contra politețe, aspect care este vizibil și în cadrul acestui topic.

#70
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View PostVipeR85, on Mar 29 2009, 23:41, said:

prin rationament logic, sau cel putin asa cred eu ca am facut. neasumarea responsabilitatii....sau ceva de genul.
o data ce nu ai completat acolo nimic pot sa cred ce vreau eu. si in primul rand cred ca esti un pusti care vrea sa devina marele anonim.
Iertați-mă, asta nu se cheamă raționament logic, ci bătaie de joc la adresa logicii. Și sînt convins că aveți atîta discernămînt să înțelegeți asta, dar o țineți tot așa pentru că ați apucat s-o începeți așa. Ați intrat în modul de gîndire în care nu adevărul e important, ci apărarea propriului punct de vedere.


View Postkspr, on Mar 30 2009, 01:58, said:

In discutiile pe un forum, nu ne adresam unei singure persoane!
Ba ne adresăm, și încă foarte des. Nici nu trebuie să mergem mai departe de propriul dumneavoastră comentariu:

- „AdiJapan, ai cerut un raspuns:”
- „cum doresti sa ma adresez tie?”

În mod normal, în societate, ați fi folosit pluralul de politețe, fără ca eu să v-o cer. De fapt, ca să răspund altei afirmații din comentariu, aproape nimeni niciodată nu cere explicit folosirea pluralului de politețe; acesta vine automat (fac excepție cazurile în care îi învățăm pe copii cum se vorbește civilizat). Pe forum în schimb automat vine singularul (la majoritatea).

Mai mult, și în societate se întîmplă să ne adresăm mai multor persoane simultan, iar dacă printre ele este cel puțin una față de care ne adresăm politicos atunci și discursul adresat întregului grup este formulat tot politicos. (Aici francezii, rușii etc. „trișează”, pentru că voi și dumneavoastră se confundă.)

Deci argumentul că pe forum nu ne adresăm unei singure persoane cade, și încă de două ori.

Că m-ați întrebat: nu țin să vă adresați față de mine nici așa nici așa. Urmați-vă experiența de viață și faceți cum credeți de cuviință.


View Postmircea21, on Mar 30 2009, 07:19, said:

Posibile motive:
* necunoașterea vârstei interlocutorului;
* posibilitatea de a scrie "ce vrei" fără a simți nicio responsabilitate, fără a ține cont de faptul că-i poți jigni pe ceilalți;
* anonimitatea, care în caz de conflict duce ușor la un limbaj agresiv.
Sînt de acord că aceste trei motive joacă un rol important. Ar fi interesant să știm prin ce mecanism acționează.

#71
kspr

kspr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.09.2008

View PostAdiJapan, on Mar 30 2009, 05:58, said:

În mod normal, în societate, ați fi folosit pluralul de politețe, fără ca eu să v-o cer. De fapt, ca să răspund altei afirmații din comentariu, aproape nimeni niciodată nu cere explicit folosirea pluralului de politețe; acesta vine automat (fac excepție cazurile în care îi învățăm pe copii cum se vorbește civilizat). Pe forum în schimb automat vine singularul (la majoritatea).

Din aceste discutii am dedus ca varsta ta este de aproximativ 20 - 20 si ceva de ani. In mod normal nu ma adresez cu dumneavoastra persoanelor de aceasta varsta din simplul motiv ca multe sunt rude de-ale mele (veri si verisoare, ca sa fiu mai exact). Acest lucru ma face sa ma port mai rezervat la inceput fata de persoana cu care intru in contact, evit a adresa pronume, si incerc sa ii vorbesc folosind numele persoanei sau in cel mai rau caz adresez intrebarea direct.

Pe un forum, discutia se indreapta spre un anumit utilizator numai in cazul in care acel utilizator ti-a dat o explicatie detaliata (aratand ca este interesat de intrebarea sau ideea pe care ai prezentat-o) sau utilizatorul a facut remarci rautacioase la adresa ta, sau a modului in care te exprimi.

O persoana intra pe un forum pentru simplul motiv ca aici ar gasi alte persoana de o varsta apropiata cu ea, care nu cer reguli de buna-purtare, si care sunt in stare sa poarte o discutie amicala.

Consider ca din aceasta cauza se renunta cel mai des la pronumele de politete, pe forum. Nevoia de a scapa de acele exprimari stinghere in societate, in adresarile catre persoane care se afla in fata ta ci nu la 100 sau 600 km departare.

#72
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

View PostAdiJapan, on Mar 30 2009, 05:58, said:

Iertați-mă, asta nu se cheamă raționament logic, ci bătaie de joc la adresa logicii. Și sînt convins că aveți atîta discernămînt să înțelegeți asta, dar o țineți tot așa pentru că ați apucat s-o începeți așa. Ați intrat în modul de gîndire în care nu adevărul e important, ci apărarea propriului punct de vedere.

ai dat cu bâta-n baltă de data asta. un om își apară punctul de vedere deoarece considera ca e adevărat. de unde știi tu sau de unde ai dedus că mi-am batut joc de logică?
un om cult, cu o vârstă respectabilă, care dorește a se afirma și a-și impune punctul de vedere ca fiind egal cu adevărul va spune că se numește Gaita Adrian, e născut în 1950 și e profesor universitar în Arad. În caz că nu are completate acele câmpuri pentru mine e un puști cu probleme grave privind lenea, mai ales lenea de a citi regulamentul privitor la acele spații lipsă necompletate din profil, un puști care dorește să fie anonim pentru a nu-l lua colegii de forum la 3 păzește din cauza varstei sau a locului de unde e sau a naționalității sale.

acum demonstreaza-mi ca eu am raționat fals sau mi-am bătut joc de logică. ăsta e modul meu de gandire si pentru mine reprezintă adevărul. și probabil ca orice om are dreptul să-și apere punctul de vedere pentru că are anumite interese, nu?

ps: sper că ai observat că sunt politicos în exprimare fără să folosesc pronumele dumneavoastră, care pe mine ma disperă pe forum așa că te rog respectuos lasa dracului exprimarea aia de doi bani atunci cand imi dai reply si vb ca un om normal. și probabil ai observat că m-am spetit să-ți scriu cu diacritice.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate