Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...

Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A

Amazing Race
 La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online

Investitie imobiliara in strainat...

Plita inducție gorenje IC340...
 info schimbare buletin sectorul 4

Aplicație nivel scazut baterie

Importul de cod extern avantaje v...

Alegere sistem usi glisante\...
 Am primit credit in avans desi op...

Restituire prima casco dupa instr...

3 ani dobanda fixa vs 5 ani fixa?

Sfaturi recuperare cont facebook

Pierdut acte in strainatate, cu ce ma intorc?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

CA22

CA22

New Member

• Grup: Members
Ma aflu in vacanta in Canare, ce trebuie sa fac daca am pierdut buletinul si nu mai am cu ce act sa ma intorc in tara?

Am bilet dus-intors, ar trebui sa ma intorc duminica seara iar miercuri incep munca.

Am inteles ca trebuie sa ma duc la politie sa le declar pierdute, de acolo imi vor elibera un document "denuncia", cu care va trebui sa ma prezint la consulatul Romaniei pentru a-mi fi eliberat un titlu de calatorie. Stiti cat dureaza eliberarea unui astfel de titlu de calatorie?

Am gasit aceasta informatie aici: http://www.mae.ro/po...hid_Spania.html

Ar mai exista varianta sa vorbesc sa=mi trimita ai mei certificatul de nastere si pasaportul expirat in octombrie 2008, sa incerc sa trec cu ele...

Multumesc pentru sfaturi

Cipsu

Cipsu

Senior Member

• Grup: Senior Members
sau o iei frumusel spre casa fara sa te mai stresezi si iti planifici o "sedinta de identificare" la Politia de Frontiera; cred ca timpul pierdut este acelasi in ambele variante.
Intr-adevar, pasaportul ajuta, cheama pe cineva sa te astepte cu el la unguri in vama'

A, sper ca nu esti cu avionul, caz in care ai cam imbulinat-o si trebuie sa vizitezi consulatul.

Edited by Cipsu, 26 March 2009 - 21:06.

grecul68

grecul68

Member

CA22, on Mar 26 2009, 20:58, said:

Ma aflu in vacanta in Canare, ce trebuie sa fac daca am pierdut buletinul si nu mai am cu ce act sa ma intorc in tara?

Am bilet dus-intors, ar trebui sa ma intorc duminica seara iar miercuri incep munca.

Am inteles ca trebuie sa ma duc la politie sa le declar pierdute, de acolo imi vor elibera un document "denuncia", cu care va trebui sa ma prezint la consulatul Romaniei pentru a-mi fi eliberat un titlu de calatorie. Stiti cat dureaza eliberarea unui astfel de titlu de calatorie?

Am gasit aceasta informatie aici: http://www.mae.ro/po...hid_Spania.html

Ar mai exista varianta sa vorbesc sa=mi trimita ai mei certificatul de nastere si pasaportul expirat in octombrie 2008, sa incerc sa trec cu ele...

Multumesc pentru sfaturi

Daca te duci MAINE la consulatul roman (ATENTIE:maine fiind vineri are program scurt, cred ca doar pana la orele 13) iti fac actele pe loc.
Cauta si tu pe internet telefonul de la cel mai apropiat consulat, suna-i si te vor indruma ei.

LE: Sper ca nu ti-ai pierdut si banii/cardurile.

Cipsu, on Mar 26 2009, 21:03, said:

sau o iei frumusel spre casa fara sa te mai stresezi si iti planifici o "sedinta de identificare" la Politia de Frontiera; cred ca timpul pierdut este acelasi in ambele variante.
Intr-adevar, pasaportul ajuta, cheama pe cineva sa te astepte cu el la unguri in vama'

A, sper ca nu esti cu avionul, caz in care ai cam imbulinat-o si trebuie sa vizitezi consulatul.

I-ai dat si tu un sfat...

Edited by grecul68, 26 March 2009 - 21:09.

Cipsu

Cipsu

Senior Member

grecul68, on Mar 26 2009, 21:07, said:

I-ai dat si tu un sfat...
Daca nu e cu avionul, functioneaza; acum ca am citit mai cu atentie vad ca mentioneaza ceva de "dus-intors", caz in care ai toata dreptatea.

CA22

CA22

New Member

Am bilet de avion dus intors, maine voi merge la politie sa declar buletinul pierdut. Nu am cum sa ajung maine la Madrid, sunt in Canare si trebuie sa iau avionul pana acolo.

Sper sa ma lase sa ma imbarc in avionul de Madrid cu documentul eliberat de politia de aici (denuncia). De acolo e problema.

Voi ruga pe cineva din tara sa-mi trimita prin DHL sau alta firma de curierat rapid pasaportul expirat si certificatul de nastere in original la un prieten in Madrid. Sper sa ajunga pana duminica.

Mai am la mine:

card VISA eur si ron
legitimatie de la munca cu poza recenta si cnp
bani
copie dupa buletin
o chitanta de la banca eliberata in urma unui schimb valutar, care demonstreaza ca am avut un act de identitate la mine
biletele de avion dus intors

grecul68

grecul68

Member

n-ai niciu clue pe unde ti-ai fi putut pierde buletinu?
Daca pleci duminica refa traseul...

CA22

CA22

New Member

Maine dimineata voi merge sa intreb daca nu l-am uitat la banca la care am efectuat schimbul valutar. Asta a fost marti, de atunci nu imi mai aduc aminte unde l-am pus. Abia aseara mi-am dat seama ca nu stiu unde este.

Mai am la mine si o asigurare medicala pentru calatorii in strainatate.

Cum pot reface traseul? Am bilet prin Iberia, ma duc la un ghiseu de-al lor de la aeroportul din Madrid?

grecul68

grecul68

Member

CA22, on Mar 26 2009, 21:34, said:

Cum pot reface traseul? Am bilet prin Iberia, ma duc la un ghiseu de-al lor de la aeroportul din Madrid?

Ziceam sa refaci traseul in ideea ca ti-ai pierdut actele pe insula si sa te duci prin locurile unde l-ai fi putut uita/pierde...
Bafta !

Imperator

Imperator

Senior Member

CA22, on Mar 26 2009, 21:25, said:

Am bilet de avion dus intors, maine voi merge la politie sa declar buletinul pierdut. Nu am cum sa ajung maine la Madrid, sunt in Canare si trebuie sa iau avionul pana acolo.

Sper sa ma lase sa ma imbarc in avionul de Madrid cu documentul eliberat de politia de aici (denuncia). De acolo e problema.

Voi ruga pe cineva din tara sa-mi trimita prin DHL sau alta firma de curierat rapid pasaportul expirat si certificatul de nastere in original la un prieten in Madrid. Sper sa ajunga pana duminica.

Mai am la mine:

card VISA eur si ron
legitimatie de la munca cu poza recenta si cnp
bani
copie dupa buletin
o chitanta de la banca eliberata in urma unui schimb valutar, care demonstreaza ca am avut un act de identitate la mine
biletele de avion dus intors
Du-te la politie si o sa-ti dea un act temporar. Ia toate actele pe care le ai la tine. In plus, foloseste legitimatia de munca daca zici ca are poza si CNP - cand decolezi trebuie sa te identifici cu un act cu poza (eu in general ma identific cu carnetul de sofer)

CA22

CA22

New Member

Multumesc tuturor pentru sfaturi. o sa va tin la curent

laurentcauia2

laurentcauia2

Junior Member

CA22, on Mar 26 2009, 22:07, said:

Multumesc tuturor pentru sfaturi. o sa va tin la curent
Sa dea Domnul sa-l gasesti, mai cauta-l, poate ai uitat pe unde l-ai pus, stoarceti memoria din momentul cand stii ca l-ai folosit ultima data. Ai putea sa te identifici cu legitimatia de serviciu, are poza si cnp dupa cum zici, problema este ca nu este eliberata de o autoriatate. Suna compania aeriana sa vezi daca accepta imbarcarea cu denuncia sau cu legitimatia de serviciu.

CA22

CA22

New Member

L-am gasit la banca la care am efectuat schimbul valutar, va multumesc tuturor pentru sfaturi  :thumbup:

Daca doamne fereste cineva se loveste de asa ceva, iata pasii:

- reclamatie la politia locala, aici se va elibera un act denumit denuncia
- cu acest act se va merge la consulatul romaniei de la madrid pentru eliberarea unei titlu de calatorie

Iata datele de contact ale consulatului romaniei de la madrid

Ambasada României în Regatul Spaniei
Adresa: Avenida de Alfonso XIII nr. 157, Madrid 28016
Telefoane:
relatii publice : 0034 913.501.881; 0034 913.597.623;
0034 913.504.436; 0034 913454553; 0034 914137412;
0034 914137425

Atasat ministerul muncii : 0034.913.595.107
Atasat ministerul de interne 0034.913.595.087
Atasat ministerul apararii 0034.913.598.469
Atasat ministerul economiei 0034.913.595.107

Fax: 00 34 913.452.917
Site Web: http://madrid.mae.ro/
E-mail: [email protected]
Program de lucru: luni-vineri 9:00-14:00 și 15:00-18:00

Secția Consulară
Adresa: La Vaguada-Fuencarral, Avda. Cardenal Herrera Oria, nr.134, Madrid 28034

Telefon de urgenta : cazuri de deces sau accidente rutiere 0034-649.656.032

Telefoane relatii publice :
0034 917.340.182; 0034 917.342.993;
0034 91.345.12.44; 0034 913.597.895;
0034 917.345.791; 0034 917.343.290;
0034 917.345.775; 0034 917.351.701;
0034 917.345.667; 913.720.832

Fax: 0034 914.165.025
E-mail: [email protected]
Program de lucru: luni-vineri 9.00 - 17.00
Consulatul nu are program cu publicul in zilele de sarbatori legale romanesti si spaniole.
Secția Consulară a Ambasadei României la Madrid are în jurisdicție următoarele provincii

· Comunidad de Madrid
· Castilla y León (León, Palencia, Burgos, Zamora, Valladolid, Soria, Salamanca, Ávila , Segovia)
· Insulele Canare

Daca resedinta dvs. nu este in una din aceste provincii, consultati rubrica Alte misiuni

Site: http://madrid.mae.ro/

Mii de multumiri inca o data

laurentcauia2

laurentcauia2

Junior Member

Bine ca l-ai recuperat. Nu as fi dorit sa citesc o poveste despre cum ajungi in tara daca ai pierdut actele. Si ia-ti si permis de conducere, Imperator zice bine, ca si back-up.

moki

moki

Active Member

Ma bucur sa vad ca s-a rezolvat problema in cel mai bun mod posibil!Concediu placut in contiunare.
Te inteleg mai bine decat crezi, pentru ca si noi am trecut prin exact aceeasi situatie tot in Canare, sotia pierzandu-si CI.
Refacand pasii l-am gasit frumos in raftul unui magazin pe care il vizitasem  :D

Imperator, tu zici ca ai trecut si cu permisul vama in UE?Nu de alta, dar e bine de tinut minte ca optiune.

Toate cele bune

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate