Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Ce sistem audio aveti? ( poze + comentarii )

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
8579 replies to this topic

#6661
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 13.11.2006

View Postoverseas, on 27 ianuarie 2023 - 22:18, said:

A mea sa nu afle ca am recomandari sa umplu livingul cu mobilier, covoare, draperii groase ca ala sunt... E in stare sa mobileze orice spatiu gol.
Mie imi zici? Eu macar am reusit sa pun mana pe mansarda nefinisata, restul e al ei :D

#6662
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Eu cand am schimbat tv-ul a fost surpriza totala pentru nevasta-mea. A venit firma, l-a pus pe perete, curatenie, perfect tot, vine neasta-mea - nu-i place. Ca e prea mare tv-ul. Pana n-a venit lume in casa, sa il laude cum se vede, nu s-a linistit.

#6663
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Apropo, am schimbat TV-ul din dormitor, unde am sunet pe Wharfedale 9.1 si Loxjie A30, iesire OPTICA din TV. Ma pomenesc ca am probleme cu sunetul pe Netflix?! Distorsiuni grave, practic nu se poate asculta... Merge sunetul pe optic pe posturi Tv cablu, Youtube, totul ok pana la Netflix. Si chiar pe Netflix foarte greu selectez cate 1 film care se aude corect, dar majoritatea baga niste mega distorsiuni, sper sa nu arda boxele.
Tv-ul are setari de sunet f generale, nu are setari specifice PCM etc
Idei?!

#6664
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006

View Postoverseas, on 28 ianuarie 2023 - 11:50, said:

Apropo, am schimbat TV-ul din dormitor, unde am sunet pe Wharfedale 9.1 si Loxjie A30, iesire OPTICA din TV. Ma pomenesc ca am probleme cu sunetul pe Netflix?! Distorsiuni grave, practic nu se poate asculta... Merge sunetul pe optic pe posturi Tv cablu, Youtube, totul ok pana la Netflix. Si chiar pe Netflix foarte greu selectez cate 1 film care se aude corect, dar majoritatea baga niste mega distorsiuni, sper sa nu arda boxele.
Tv-ul are setari de sunet f generale, nu are setari specifice PCM etc
Idei?!
Cel mai probabil Netflix are sunet digital, Dolby sau alte formate pe care amplificatorul nu le suporta. Trebuie musai setat PCM.

#6665
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Tv nou e un TCL ieftin cu diagonala maricica. Ala vechi era o rapciuga mica Horizon cu setari detaliate, shit...

#6666
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
intri la setarile de sunet de la Netflix si alegi alt format de sunet care sa se auda corect. Daca nu functioneaza, schimbi tv.

#6667
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Pentru colegii care urmaresc un amplificator basic de la Yamaha, acum Yamaha A-S301 la 1899 lei, pe site-ul de vanzari cunoscut, este dealer.

#6668
sirronkcuhc

sirronkcuhc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,223
  • Înscris: 05.10.2022
M-am jucat in perioada asta cu EQ ca si tinta curba Harman.
Cu ROON mi-e foarte usor sa aplic EQ si sa vad cum modifica sunetul.
Masuratoare stanga/dreapta vs curba Harman:

Estimare raspuns dupa generarea filtrelor:

Masuratoare inainte si dupa EQ (ambele boxe in acelasi timp:)

Prin ajustarea pozitiei boxelor, crossover si volum subwoofere nu mai auzeam diferenta intre EQ ON si OFF asa ca nici nu-l mai folosesc.
(am mai postat asta dar foloseam atunci alt user)


#6669
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 13.11.2006
Azi mi-am facut timp sa testez difuzoarele de atmos Klipsch CDT-3650...

[ https://scontent-frt3-2.xx.fbcdn.net/v/t39.30808-6/327957525_8799282213447557_1393957370314990948_n.jpg?_nc_cat=102&ccb=1-7&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=X_F6JJSU6L0AX8Oi-OL&_nc_ht=scontent-frt3-2.xx&oh=00_AfA-H8G9_3Xk_164QNwS5NIXND40IkouLtFJPOVTbfG1Aw&oe=63DBB25D - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6670
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Primele probe de obicei sunt o dezamagire, depinde de cat e de aproape sistemul de pozitia definitiva. Dar e necesara din punct de vedere electric.
Difuzoarele atmos sunt de reflexie sau le urci sus?
A disparut poza.

Edited by Ger0nimo, 29 January 2023 - 20:29.


#6671
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 13.11.2006

View PostGer0nimo, on 29 ianuarie 2023 - 20:25, said:

Primele probe de obicei sunt o dezamagire, depinde de cat e de aproape sistemul de pozitia definitiva. Dar e necesara din punct de vedere electric.
Difuzoarele atmos sunt de reflectie sau le urci sus?
A disparut poza.
Se vede din poza ca sunt cele incastrabile in tavan, hai sa pun si aici un link poate este mai edificator asa:

https://youtube.com/...I?feature=share

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vpbnBbvpKTY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6672
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View Postsirronkcuhc, on 29 ianuarie 2023 - 17:28, said:

M-am jucat in perioada asta cu EQ ca si tinta curba Harman.

Curba Harman a fost dezvoltata strict pt auditia la casti.
Intr-o camera , la auditia pe un sistem de boxe lucrurile sunt ceva mai complexe.

#6673
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Orice difuzor pentru automobil se comporta similar, nu este nimic relevant sau daca vrei se misca dar nu se aude basul.
Imi amintesc ca cineva a cerut exact asa ceva, o filmare cu telefonu sa auda diferente intre 5 modele de difuzoare auto de la diverse branduri, puse masa, sa aleaga unu.Am ras 2 saptamani de tampenie.M-am uitat la film de 20 ori si nu inceta sa ma amuze.
Culmea este ca a ales cel mai prost difuzor, dupa criterii doar de el stiute.
Calitatea basului  redat este data in mare masura de integrarea difuzorului in incinta si in mica masura de performanta tehnica a difuzorului, sau altfel spus maiestria este cum reuseste proiectul sa optimizeze totul, nu un execrcitiu tehnic unde un difuzor etaleaza niste parametrii grozavi.

#6674
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 13.11.2006

View PostFC72, on 29 ianuarie 2023 - 21:13, said:

Orice difuzor pentru automobil se comporta similar, nu este nimic relevant sau daca vrei se misca dar nu se aude basul.
Culmea este ca a ales cel mai prost difuzor, dupa criterii doar de el stiute.

Conform carei logici ai scris chestia asta? Te contrazici singur in acceasi postare.

Am in bmw 2 difuzoare montate din fabrica sub scaune, te asigur ca nu suna similar.

Cand voi monta difuzoarele definitiv, vor avea cutiile lor in tavan, asta e clar.

#6675
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Nu inteleg unde este contradictia, difuzoarele auto sunt ca alea de tavan, difuzoare fara incinte, nu se pot aprecia cum suna in aer pe masa.
Sub scaun ai difuzoare de bas calculate si masurate sa lucreze in spatiul ala, nu sunt difuzoare in aer pe masa.
Unii incerca sa schimbe acele difuzoare de pe masina cu altele superioare in speranta unui sunet mai bun dar real nu fac decat sa strice un echilibru al sistemului si interpreteaza ca alt sunet este mai bun...sau ar trebui sa fie din moment ce au bagat niste minunatii costistoare.

#6676
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
La incastrarea in tavan nu e obligatoriu sa ai cutii. Cutiile se fac, sau boxele sunt sub forma de cutie, pentru a separa fluxul sonor din fata membranei de cel din spate. Boxa din tavan nu are flux sonor din spatele membranei.

Din film eu am inteles ca dydysoft a probat doar functionarea, nu calitatea.

Edited by Ger0nimo, 29 January 2023 - 21:53.


#6677
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 13.11.2006

View PostFC72, on 29 ianuarie 2023 - 21:13, said:

Orice difuzor pentru automobil se comporta similar.
Culmea este ca a ales cel mai prost difuzor, dupa criterii doar de el stiute.

View PostFC72, on 29 ianuarie 2023 - 21:45, said:

Nu inteleg unde este contradictia, difuzoarele auto sunt ca alea de tavan, difuzoare fara incinte, nu se pot aprecia cum suna in aer pe masa.
Sub scaun ai difuzoare de bas calculate si masurate sa lucreze in spatiul ala, nu sunt difuzoare in aer pe masa.


Contradictia consta in ceea ce ai scris mai sus, adica daca toate difuzoarele pentru automobil se comporta la fel, cum poate fi ales cel mai prost difuzor auto ???
iar difuzoarele de sub scaune nu sunt tot difuzoare auto, conform celor scrise de tine? tocmai ca nu suna toate la fel, in functie de producator, difuzoarele auto suna diferit.
Apoi, nu stiu cate difuzoare Klipsch ai vazut si cate de automobil, de ai ajuns la acest rationament eronat.
Cauta pe internet descriere si poze sa vezi constructia unui difuzor Klipsch CDT-3650II, apoi revino si sustine in continuare ca sunt la fel cu cele de automobil.

View PostGer0nimo, on 29 ianuarie 2023 - 21:48, said:

La incastrarea in tavan nu e obligatoriu sa ai cutii. Cutiile se fac, sau boxele sunt sub forma de cutie, pentru a separa fluxul sonor din fata membranei de cel din spate. Boxa din tavan nu are flux sonor din spatele membranei.

Din film eu am inteles ca dydysoft a probat doar functionarea, nu calitatea.
Exact, am testat functionarea, pentru ca au fost ceva dezbateri cu privire la datele difuzorului testat.

Explica-i si colegului FC72 cum e cu difuzorul de tavan, el sustine ca este identic cu cel din autoturisme.

#6678
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

View PostFC72, on 29 ianuarie 2023 - 21:45, said:

Nu inteleg unde este contradictia, difuzoarele auto sunt ca alea de tavan, difuzoare fara incinte, nu se pot aprecia cum suna in aer pe masa.
Sub scaun ai difuzoare de bas calculate si masurate sa lucreze in spatiul ala, nu sunt difuzoare in aer pe masa.
Unii incerca sa schimbe acele difuzoare de pe masina cu altele superioare in speranta unui sunet mai bun dar real nu fac decat sa strice un echilibru al sistemului si interpreteaza ca alt sunet este mai bun...sau ar trebui sa fie din moment ce au bagat niste minunatii costistoare.

Difuzoarele alea de incastrat nu-s puse in niste cutii mici? Cel putin la mine la e classe-ul din 2000 wooferele din portiere au cutiile lor, nu rezoneaza in toata portiera.

Doar alea de bas de pe torpedoul din spate lucreaza in tot portbagajul. Probabil sunt difuzoare se tip open space, adica functioneaza mai bine in volule foarte mari.

Insa sunt de acord cu tine, indiferent de tipul wooferului (ca-i pentru boxe pe compresie, bas reflex, open space) nu poati sa-l apreciezi daca canta pus asa pe masa fiindca undele reproduse din spatele membranei se anuleaza reciproc cu alea reproduse de fata membranei.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate