Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Ce sistem audio aveti? ( poze + comentarii )

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
8545 replies to this topic

#5221
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 07.12.2013

View Postoverseas, on 21 ianuarie 2022 - 11:34, said:

Cum ascult eu fericit pe 3050i in spatiul meu dificil, am intrebat totusi la magazinul meu de suflet cu baieti priceputi ce oferta pot sa imi faca pentru a simti o diferenta neta si am primit 3 sugestii:
Monitor Audio Silver 300
BW 603 s2 Anniversary
Audio Physic Classic 8 - mi se par  cele mai interesante.
......
Zici  ca ai 5 perechi de boxe. Acum te gandesti sa faci upgrade. Foarte bine. Dar nu era mai ok sa cumperi din prima o singura pereche de boxe ? Cu banii dati pe alea 5 , cumparai nniste boxe care te ar fi multumit pe deplin.
Daca tot vrei sa ti iei altceva, incearca sa asculti cat mai multe incinte -mergi cu amplificatorul tau si probeaza - , si cand esti pe deplin multumit de ceea ce auzi...cumpara. Daca sunt mai scumpe, mai bine mai astepti si mai strangi ,decat sa ramai cu gandul la ele..

#5222
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,022
  • Înscris: 09.01.2007
Din 5 perechi, una singura sta nefolosita practic,impartite la 2 adrese. Deci nu se pune problema ca sunt nehotarat. Cred ca sunt in tabara cu Tzur, care are si el sisteme la parter, la mansarda, la birou etc In aceste conditii, sigur ca nu imi permit sa fi platit 5 perechi de boxe formidabile.
Mai departe, consider in spirit audiofil sa fiu mereu cu urechile ciulite si sa merg pe calea aventurii, visand sau inventand macar ca 'dupa colt' ma asteapta sunetul perfect.
In acelasi timp, asta nu ma impiedica sa savurez si sa descopar muzica. Probabil in functie de profilul de personalitate, unii au nevoie de liniste mentala pe partea echipamentului, eu nu.


Posibil daca maine ascult 948 si suna asa cum se spune, sa le programez clar la achizitie. Deci urmaresc clar sa le audiez, dar nu dau in branci.

#5223
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Hai iti spun eu care este treaba cu upgradita sau cautatul aventuros de chestii noi.
Defapt nu esti multumit de ce ai, asta este motivul pentru care cauti mereu altceva, mai bun, mai nou.Am trecut prin asta si am cunoscuti care au ajuns fix la aceeasi concluzie dar ma duce cu gandul si la alta concluzie si anume ca am imbatranit.
Cand ajungi la un sunet fascinant ca nu inceteaza sa te surprinda si iti face placere, nu vei mai cauta nimic, nu te va interesa altceva.

#5224
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostFC72, on 22 ianuarie 2022 - 08:41, said:

Cand ajungi la un sunet fascinant ca nu inceteaza sa te surprinda si iti face placere, nu vei mai cauta nimic, nu te va interesa altceva.

De pilda cand va avea la el in sufragerie Grande Utopia Posted Image

#5225
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,157
  • Înscris: 16.10.2008

View Postoverseas, on 21 ianuarie 2022 - 13:39, said:

Sursa: Avstore
ce mi-a placut ca un om serios a facut cat de cat un test de grup, mi se pare ca are si concluzii realiste

Testele in grup ,mi-e teama ca se termina in formula amintita cu alte activitati in grupPosted Image
Mai ales ca testeele nu sunt facute A/B si dublu blind.
A/B si dublu blind merg si alea bine la "alte activitati".

Edited by edigee, 22 January 2022 - 10:44.


#5226
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Eu zic ca nu exista un produs care sa fie cel mai bun. Exista produse care, la categoria lor de pret, la un moment dat sunt foarte bune, poate cele mai bune, dar asta nu inseamna ca alte produse din aceiasi gama de pret, care aduc noutati, inovatii etc. nu le pot egala sau intrece dupa un timp.
In general faci upgrade fiindca vrei sa treci la alta categorie de pret. E ca la autoturisme, te-ai plictisit de VW, desi isi face treaba impecabil, si vrei sa sari la Alfa Romeo.

Edited by Calinuus, 22 January 2022 - 11:37.


#5227
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,022
  • Înscris: 09.01.2007
Eu vreau mereu sa aflu ce e nou, ce e bun, ce merita, ce pot schimba in bine cu un cost incremental minim. Aceasta atitudine m-a condus si catre audiofilie, muzica. De aceea ascult orice gen, mai putin satanisme (dohhh), imi place aventura de a descoperi muzica.
Repet, momentul in care un expert imi da oferta tripla pentru next level, imi dau seama ca, nu doar la ureche stau momentan cu niste boxe decente.
Daca un producator de muzica plus 15 experti imi regleaza un sistem si imi spun ca ala e sunetul fidel (NU ideal), sunt 90% dispus sa ma conformez, sa ma obisnuiesc, sa ma educ sa ascult in felul ala.
Si mereu visez, planific, urmaresc ceva (Fata Morgana?)... dar de multe ori constientizez ca e doar un exercitiu, o simulare.

#5228
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postoverseas, on 16 ianuarie 2022 - 20:27, said:

Totusi... A/B... per total prefer sa ascult pe 3050i. Stiu, nu e corect sa compar boxe de podea cu cele de raft. Sincer, ma doare in cot. Ma opresc si ma analizez, de fapt ce incerc sa fac? Ok, incerc sa fac upgrade la sunet cu bugetul respectiv, indiferent de varianta (podea, raft, suspendate etc). 906 vine cu plusuri peste minusuri fata de ce am, nu pot sa zicceva de rau, dar per total distractia e pe 3050i.
Uite ca m-a mancat si pe mine sa le compar acum dupa ce m-am obisnuit cu ele; pentru mine astea de podea castiga ca, cumva, pare sa fie un perete de sunet si nu doar un punct (exagerez).
Am urcat UB5 la mine in camera si lasat B&W in sufragerie sa mai experimentez.

Edited by MembruAnonim, 23 January 2022 - 02:56.


#5229
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,157
  • Înscris: 16.10.2008

View PostMembruAnonim, on 23 ianuarie 2022 - 02:51, said:


Am urcat UB5 la mine in camera si lasat B&W in sufragerie sa mai experimentez.

Piesa principala , catelul , ce zice?

#5230
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,022
  • Înscris: 09.01.2007
Catelul ala pare sa fie angajat pe post de sw, la cati hz maraie?!

#5231
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 31.12.2013
Nu ai înțeles, cățelul ăla e chiar wolffy ! LOL

#5232
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,022
  • Înscris: 09.01.2007

View Posteddy_teer, on 23 ianuarie 2022 - 12:42, said:

Nu ai înțeles, cățelul ăla e chiar wolffy ! LOL

Adevarul e ca avea figura inteligenta si e foarte interesat de aparatura HIFI, ceea ce ar explica multe 😊

#5233
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,720
  • Înscris: 04.10.2014
Explică că e... inginer? :)

#5234
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 31.12.2013
Habar n-aveți voi cu cine vă conversați pe aici ! LOOOL

Lăsând gluma la o parte, am senzația că distanța de audiție/ vizionare TV e cam mare ...

Măcar are loc cățelul să se joace...

Edited by eddy_teer, 23 January 2022 - 14:55.


#5235
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,022
  • Înscris: 09.01.2007
Pai distanta de auditie o stabileste catelul, cat de aproape te lasa de boxe, in functie de genul muzical.

#5236
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,022
  • Înscris: 09.01.2007
Intrebare urgenta: cine a avut contact cu Triangle Borea BR08 vs BR09?

#5237
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 30.01.2008
Vin si eu cu o trilema: dupa lupte seculare ce au durat aproape 4 ani, mi-am luat una bucata soundbar (ca sa nu mai stau in oracaitorile televizorului).
Dar sunt nedumerit. Atat televizorul, cat si bara, au functie DRC. Da, stiu, teoretic trebuie lasate ambele pe Off, ca sa se auda sunet de toti banii. Insa apartament la bloc, alea-alea.
Asa ca, intrebarea mea e, care ar fi setarea corecta? Mentionez ca televizorul are ca setari Standard/Compressed, pe cand bara are Auto/On/Off.

#5238
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,022
  • Înscris: 09.01.2007
Asta folosesc eu pe circuitul cu sistemul, nu stabilizeaza, doar taie curentul cand creste tensiunea prea mult si apoi da drumul cand revine la normal. La casa am fluctuatii gen 230-250 v, in provincie. Vine setat din fabrica, dar se pot schimba setarile foarte usor.

Releu de protectie tensiune tip priza VP-16AN

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate