Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ce sistem audio aveti? ( poze + comentarii )

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
8579 replies to this topic

#1027
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,664
  • Înscris: 23.10.2006
Din pacate chiar daca ar fi fost mama si bunica microfoanelor, nu ai cum sa iti dai seama de cum suna un sistem de pe o intregistrare pe youtube, Prima, ca youtube converteste semnalul audio si a doua ca asculti acasa pe alte boxe decat cele din filmare...

#1028
nikydr

nikydr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 20.05.2009
Vã salut! Pentru cã am fost criticat pe un forum cã pickupul meu AT LP 120USB este o vomã, m-am gândit sã-l înlocuiesc . Așa cã de Valentine's Day am fãcut niște cumpãrãturi, sper sã vã placã. Nu este nevoie sã vã mai spun și cum sunã Posted Image. Am ales deocamdatã o dozã tot AT, VM540ML. Mai vedem, mai experimentãm!

Attached Files



#1029
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009
Să le folosești cu plăcere, arată foarte bine!

Și eu am renunțat la Audio-Technica AT-LP120USB ( al meu avea probleme serioase cu anti-skating-ul ), drept urmare am trecul la Audio-Technica AT-LP5.

De la primele pregătiri Posted Image  :
Attached File  DSC_0185 RE.jpg   385.13K   66 downloads

Edited by alexx20alexx, 14 February 2018 - 18:32.


#1030
martonica

martonica

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 12.02.2018
Faine sculele nikydr...sa le asculti cu plăcere....am sa fac si o filmare profi,curand.

Edited by martonica, 14 February 2018 - 18:46.


#1031
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Daca tot se vorbeste de video-uri pe Youtube ,pentru audio, singurele materiale ce pot fi luate in seama trebuie facute macar cu un Zoom H1 pentru partea de sunet.  Cam de aici in sus. Nici microfoanele de pe camerele profi. nu sunt tocmai potrivite.

Edited by edigee, 14 February 2018 - 19:15.


#1032
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Sistemele de sunet nu se pot asculta decat pe viu in arealul lor.
Oeicat de neutre,performante si bine pozitionate ar fi echipamentele cu care se integistreaza acestea vor capta si feedback-ul camerei de auditie.
Apoi acest material ajunge la ascultaror redat pe un sistem total diferit(iar cand spun diferit pe langa sculele propriuzise mai intra in calcul pozitionarea,reglajele) si intr-o camera diferita care genereaza alt feedback.
Numai intr-un cadru analitic(cum e in fata monitoarelor dintr-un studio) ai putea evalua cat de cat o inregistrare profesionala cat mai neutra posibil.


#1033
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Total de acord. Eu ma refeream la sunetul care era denaturat de un microfon slab si de procesarea excesiva pe care o face un telefon, in nici un caz nu poate fi luata in considerare asa ceva. Si da, intotdeauna tu cand asculti o box prin alta boxa tu vei auzi sunetul redat de cele pe care asculti, asa incat nu ai cum sa auzi cum suna cu adevarat prima :)

#1034
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
Sunt doar acompaniament  auditiv pentru filmuletele urcate pe youtube, pentru un om familiarizat nu au vreo relevanta. Dar da bine sa se auda ceva din boxe. Dintre toti astia tharmabar pare ca isi da un pic mai mult silinta, macar ca scrie propriile review uri,

#1035
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Postmartonica, on 12 februarie 2018 - 18:26, said:

Pozne....
Era să întreb ce caută televizorul deasupra caloriferului, dar adevărata întrebare e ce mama mă-sii caută caloriferul oriunde altundeva decât sub geam? :lol: Trecem peste faptul că într-o zi o să ţi se ardă ceva în televizor. :P

În rest, pe partea audio prima întrebare văzând şi auzind ce ai acolo trebuie să fie: aşa-i că ai planuri să faci ceva cu pereţii ăia goi şi cu reverberaţiile? Că-i păcat de ditai turnurile să laşi camera aşa. :)

#1036
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Trecând peste ceea ce au explicat colegii mai sus referitor la ascultarea unor boxe, filmate cu telefonul, de pe youtube, afirmatii perfect valabile in opinia mea, eu tot cred ca in camera unde asculta colegul nostru sunt reverberatii ingrozitoare. Eu am auzit asemenea probleme inclusiv in unele showroom-uri, unde se presupune ca cineva a avut grija sa amenajeze cum trebuie camera in prealabil. Poate ca sunt eu mai sensibil, dar in momentul in care am auzit cel mai mic sunet de genul asta nu ma mai pot concentra la muzica. Au avut placerea sa ascult intr-un showroom o pereche de boxe care m-au impresioant profund (pretul de raft era cam cat un logan), dar nu exista nici un covor/pres in fata boxelor, iar sunetul se reflecta din parchet. Nu reuseam sa inteleg cum de doar pe mine ma deranjeaza chestia asta, mai ales ca langa mine ascultau si oameni cu ,,ani grei'' de audiofilie. De aceea personal prefer castile, acolo aud 100% ceea ce a intentionat producatorul sa aud cu scula lui.

Edited by razor01, 15 February 2018 - 22:09.


#1037
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
Da, probabil ca toti monstrii audiofiliei s-au adunat in camera lui martonica sa-i strice auditia. Uite asa  incep si escaladeaza discutii din fleacuri si se strica topicurile. Tie ti ar conveni sa ti spuna cineva ca sistemul tau suna ca din butoi? Nu e nici colegial si nici incurajator pentru altii care ar mai posta aici  sa primeasca verdicte drastice ca sa nu mai spun ca  pur si simplu nu poti sa ti dai seama. Martonica are un sistem frumusel acolo si pana una, alta, el e singurul dintre noi care stie cum canta. Il mai atingi eventual cu o floare,o sugestie, cum a facut si donjoe mai sus dar nu i dai asa in cap.

Edited by audiofidel, 16 February 2018 - 02:19.


#1038
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Nu am vorbit despre sistem, ci despre camera. In caz ca nu ai aflat pana acum sunetul boxelor este influentat intr-o masura semnificativa de camera in care sunt amplasate. Nu am avut nicio urma de intentie sa il insult pe colegul, ci pur si simplu i-am adresat o intrebare, in ideea ca poate are o problema pe care n-a sesizat-o. Poate parea greu de crezut dar exista oameni care asculta un sistem necalibrat, sau niste boxe asezate gresit, luni sau chiar ani si nu au nici cea mai vaga idee ca ar putea sa faca un ,,upgrade'' cu efort minim.

Daca esti deranjat, la modul general, de potentiale sfaturi critice, nu pui din start o inregistrare audio.

Edited by razor01, 16 February 2018 - 02:39.


#1039
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Sincer si eu m-am ferit sa fac comemtarii dar pana la urma de asta e arie de poze+comentarii.Nu iti asumi nu postezi.
Nu am ascult boxele alea niciodata.
Ce m-a frapat este pozitionarea traductorului de inalta sub driverele de bass care contrazice orice lege a electroacusticii.Inalta trebuie sa fie pozitionata aproximativ la nivelul urechii in raport cu pozitia de ascultate.
CD-playerul are preu pe tuburi.Nu cred ca mai trebuie sa aduc in discutie armonicile de ordin par induse de ele.Sunetul redat de astfel de scule e cald sau cum vreti voi numai analitic si cat mai fidel sursei nu.
Cass-ul e doar de design,deoarece oricat de performant ar fi nu are treaba cu hi-fi.
Cabluri foarte scumpe care nu aduc nimic in plus fata de unele de zece ori mai ieftine.
Acolo ai bagat ceva banuti si e pecat sa nu storci maximul dintr-un buget.


#1040
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Postgeo123, on 16 februarie 2018 - 07:36, said:

Ce m-a frapat este pozitionarea traductorului de inalta sub driverele de bass care contrazice orice lege a electroacusticii.Inalta trebuie sa fie pozitionata aproximativ la nivelul urechii in raport cu pozitia de ascultate.
Chill, man, nu contrazice nimic, trebuie doar să fie la nivelul urechii, indiferent ce mai există sub sau peste. Dacă alea-s destul de înalte să-ți pună tweeter-ul la nivelul urechii când stai pe canapea și să mai și aibă un woofer deasupra, să ne trăiască - ăsta e design-ul. Zeos de pe YT tot timpul își pune main-urile cu susu-n jos pentru că are standuri înalte și abia așa ajunge tweeter-ul unde trebuie. Se mai întâmplă, csf. :)

#1041
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Voebesti aiurea.
Uita-te in catalog si vezi inaltimea boxelor.Apoi acel tweeter e cam la jumatea lor.
La fel de nefericita e si pozitionatea treaductoarelor de joase.
Dupa astfel de proiecte fanteziste in curand o sa avem subwoofer montat pe tavan langa incintele atmos.
E plina piata hi-fi de pocnitori de incinte care costa cat o casa.

#1042
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Da si rahati de la Audi nu au facut compresia cum trebuie la S8, stim noi mai bine, niste ratati.O pocnitoare de masina si mai cer pe ea cat doua case.
Ce te face sa crezi ca stii mai bine decat aia care proiecteaza si produc?
Poate ca tweterul are dispersie larga iar inaltimea ii asigura o perceptie buna, poate wooferul departat de podea asigura un raspuns mai echilibrat, dar nu, sunt puse gresit, stim asta chiar daca nu le-am vazut, ascultat.

#1043
martonica

martonica

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 12.02.2018
Pfff drace,hai ca o nimerisi cu cazanul....exact audi am doar ca a6 si nu s8Posted Image sa pun poze? sau ma credeti pe cuvantPosted Image

#1044
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Nu o lua la modul personal, asa se discuta pe orice forum/sectiune de forum dedicata audiofililor, oamenii au spiritul critic foarte dezvoltat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate