Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Ce sistem audio aveti? ( poze + comentarii )

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
8579 replies to this topic

#37
tavykbt

tavykbt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 12.01.2007

View PostSuperDuper, on Apr 4 2009, 16:37, said:

Pentru ca fiecare boxa are un raspuns specific atat in frecventa cat si in faza. Amestecarea lor va produce coloratii ale sunetului si maxime/minime la diferitelor frecvente in  functie de pozitia boxelor in camera. Ce se aude, pentru mine este zgomot. Pentru muzica stereo erau suficiente o pereche de boxe.

PS: In plus ai pus boxele alea meri cu tweeterul la podea. Asta ar fi OK daca asculti muzica stand pe burta pe podea stiind ca este recomandat ca inaltele sa fie pozitionate la nivelul urechilor. Daca pe tine asta nu te-a deranjat, este clar ce intelegi prin "se aude bine". Probabil eu daca l-as auzi as caracteriza sunetul ca "bubuiala"...

Daca as asculta doar la 2 boxe, ceea ce se poate prin apasarea unui buton :P, sunetul ar veni din spate sau fata, nu m-ar inconjura cum o fac 4 boxe (6 la mine), ceea ce mie nu imi place.
Inaltele alea sunt puse mai la podea din cauza ca se aud ff tare si uneori sunt deranjante(pt mine, pt tine poate nu ar fi) + acolo le-am gasit locul cel mai bun + pozitia mea e la 3-4 m de ele, deci presupun ca ma gadila la timpan... Sa inteleg ca tu cand mergi sa iti iei niste standfloor-uri le alegi dupa inaltimea ta? Sau dai comanda?
Cu 'coloratiile sunetului' poate ai dreptate, dar nu ai de unde sa stii ca se aplica si la mine :P

#38
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
De aia exista stative pentru boxe...
Despre sunetul din mai multe parti, si eu prefer asta, dar sa fie surround adevarat - adica un receiver 5.1 si sursa SACD/DVD-A (eventual DTS daca nu am gasit sa cumpar versiunea de inalta definitie).

#39
tavykbt

tavykbt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 12.01.2007
Am scris mai sus ca am dat 600 lei pe tot sistemul (din care 350lei placa E-MU), deci nu imi poti arata stative la 160$ ;) (inteleg ca a fost exemplificare, dar am o retinere in a investi f mult in asa ceva; cu atat mai mult cu cat imi place cum se aude ceea ce am, mai ales comparativ cu sisteme PC 5.1 7.1 etc.)

#40
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006
În acest topic discută despre sistemele audio postate în topicul dedicat: http://forum.softped...howtopic=526710
Nu este interzisă citarea posturilor la care se face referire, dar mi se pare de bun simț să nu se apeleze la quote cu enșpe mii de imagini ;)


PS:
Nu știu dacă e cazul să mai reamintesc că există niște reguli de bun simț privind discuțiile într-un cadru organizat, însă poate că e necesar să atrag atenția că jignirile vor fi sancționate drastic. Nu a fost cazul încă, și sunt convins că nici nu va fi, dar îmi place mie să suflu în iaurt :)

Edited by antinari, 05 April 2009 - 08:32.
completare


#41
mc_h

mc_h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 07.10.2005
PC:
-Placa de sunet : Creative Audigy SE modata la X-Fi Xtreme Audio
-Boxe 2.1 : Altec Lansing ATP-3
-Casti : Technics RP-F300

Attached File  PICT0047.JPG   361.09K   187 downloadsAttached File  PICT0048.JPG   388.96K   172 downloads
Attached File  PICT0049.JPG   472.66K   172 downloads

:peacefingers:

#42
Aurex

Aurex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 03.01.2005
Receiver : Onkyo TX-SR 605
Boxe  : Jamo S408 + Jamo surround & centru
DVD : Philips dvp 5160
HTPC : un Intel dual core cu HDMI

#43
G12345

G12345

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 16.03.2007
Attached File  boxe.jpg   832.92K   843 downloads Attached File  boxe_008.jpg   869.35K   412 downloads

Front si surround: Magnat Monitor 220;
Center: Magnat Monitor Center 210;
Amplituner: Yamaha RX-V463 conectat la PC prin cablu optic.

#44
light_man

light_man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 15.11.2006
hai ca vine si eu pe topic :P
Alesis Monitoare One -2 buc, JVC SK600-II - 2 buc si 2 Celestion F10, 2 amplificatoare, un Hi-Fi - Aiwa XA-008 si 1 PA: Samson Servo
poze...will post..numai sa dau de cablu de date de la telefon....

#45
Pinokio

Pinokio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.01.2007
Eu am niste Cerwin Vega DX-5  rupe casa :)

#46
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,761
  • Înscris: 01.10.2002

View PostWotan, on Mar 26 2009, 20:11, said:

LG HT-302SD pentru filme si muzica, in living room.
Logitech X-530 la calculator.

Revim cu poze.

Attached Files



#47
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 04.10.2006
Altec Lansing MX5021
Creative SoundBlaster X-Fi 5.1  (externa arata super alaturi de boxe)

+Sennheiser CX300
+altec lansingurile de la laptop :D

poate o sa revin mai incolo cu niste poze

#48
Cris_Kgs

Cris_Kgs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 16.12.2008
Logitech x540 + Samsung Home Cinema ht-x20.
Imi cer scuze pt calitatea imaginilor...
Attached File  25_04_09_1215.jpg   93.56K   134 downloads
Attached File  25_04_09_1219.jpg   76.41K   150 downloads  
Attached File  25_04_09_1217.jpg   95.99K   143 downloads

Attached Files


Edited by Cris_Kgs, 25 April 2009 - 11:28.


#49
Reglonedrs

Reglonedrs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 10.01.2007
La PC folosesc un Panasonic AK 330. Putere totala 360 W (180 daca scadem tweeterele). Se aude forate bine, cu toate ca e 2.0 . De cand il am, nu mi-a mai tras cu ochiul nici un sistem de boxe.
Poza:
Attached File  Panasonic_SC_AK330.jpg   61.4K   374 downloads

#50
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008

View PostReglonedrs, on May 1 2009, 21:58, said:

La PC folosesc un Panasonic AK 330. Putere totala 360 W (180 daca scadem tweeterele).

180 W au tweeterele ? :lol:

Edited by antinari, 12 May 2009 - 09:34.
+quote, ca sa se stie la ce post se refera


#51
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
La inceput a fost Magnat, acum mai bine de un an de zile:

Receiver Denon AVR-1906 (o trancota ordinara dar se aude multumitor)

CD Marantz CD-32 de pe la inceputul anilor 90. Probabil cea mai valoroasa scula dpdv Hi-Fi din casa si clar, cea mai fiabila si mai bine construita. Neiertator cu inregistrarile slabe.

Boxe Magnat Monitor 880, dupa trei luni de incercari au ajuns in pozitia pe care o vedeti (si sa mor daca nu sunau bine, nu aveau nici o rezonanta aiurea sau basi prin vecini si am renuntat si la doapele de BR).

Surround: centru MM210 si lipsa la apel din poza MM110
DVD player la kil Philips DVP5980. In stereo se auzea ca un coor pe iesirile analog e dezastru. La sursele multicanal se schimba radical treaba dar doar daca folosesc DAC-urile din receiver.

Cabluri: "audiofile" de 4mm patrati de pe Maica Domnului la 10 lei metru'. Interconecturi Bandrige.

Si, bineinteles, motanii audiofili. Cand intra in camera sunetul devine sublim si inceteaza odata cu scarpinatul sau hranitul.


In momentul de fata, dupa cautari nesfarsite, auditii de la boxe de la 5 lei pana la sisteme de zeci de mii de euro am ajuns la concluzia ca nu exista sistem sa le faca pe toate bine asa ca a fost impartit in doua, stereo si multicanal.

Mi-am dat seama ca nu se pupa chiar asa de bine stereo cu multicanalul si a trebuit sa impart sistemul in doua cu totul. Initial optasem sa ies din pre-out de la receiver in main-in la ampul stereo ... si o vreme a mers...apoi mi s-a pus pata.
O oarecare intrepatrundere a celor doua sisteme a mai ramas deoarece folosesc DACul din Denon pentru FLAC-uri si amplific cu HK.

Iata ce a iesit:

Stereo:

Amplificator HK-680
Boxe Elac EL-135 II inchise.
Cablu boxe Supra ply 2.0

Cdplayer HK HD 7525
Interconecturi Black Connect.

Multicanal:

Denon AVR-1906
DVD Player Pioneer DV-410 (mai mult decat decent pe audio [ http://www.hi-fi.ro/fhifi/images/smiles/icon_eek.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] )
Front: B&W - P4
Centru + surround: MM-210 respectiv MM-110
Interconecturi Profigold.

Despre cum suna.....

Edited by antinari, 30 October 2009 - 20:08.
am sters linkurile spre imagini, nu mai erau functionale


#52
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 21.05.2004
http://forum.softped...m...t&p=6491825

Cateva sugestii, desi nu prea sunt eu in masura sa le dau si cred ca le stii si tu.

Nu vad deloc bine Pioneer-ul ala in configuratia de acum si cred ca si Denonul este afectat.

Denonul nu are deloc aerisire iar Pioneer-ul se incinge de la Denon.

Eu in locul tau as face un mic rack A/V sub corpul galben, in stanga, cu 4 suporturi, in care ambele amp-uri sa stea deasupra pentru aerisire.

Probabil ca la culoare/design il poti asorta cu ce mai e prin restul camerei.

Referitor la boxa centrala, de ce nu incerci sa cumperi un suport de perete pentru TV, il poti monta cu cativa cm mai sus si ai astfel locul ideal pentru centru?

Oricum, ce apare in acele poze e un vis pentru oricare iubitor de muzica/produse A/V.

Edited by antinari, 01 June 2009 - 17:19.
adaugat link spre postul la care se face referire


#53
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
Denonul nu se incinge iar Pioneerul este foarte scurt astfel ca nici nu ajunge la gurile grilei de aerisire ale denonului, astfel acestea nu sunt obturate. E testata asezarea asta de vreo 5 luni si nu am probleme cu caldura (iar la mine in casa iarna e foarte cald), mai tare se incinge TV-ul de ex.

Ma intereseaza mai putin aranjamentul centrului dpdv vizual, conteaza cum se integreaza in peisajul sonor. Am vrut sa il pun pe suport deasupra TV-ului dar dialogurile deveneau "mushi" si nu era prea ok, plus ca se simtea descentrarea.

Cat despre partea cu visul...... este un sistem ieftin...chiar f ieftin si nu are nimic high-end in el. Totul s-a cautat in functie de un anumit tip de sunet si caracteristici, nu de review-uri. Astfel am ascultat cateva sisteme de 5000 de euro si peste (una chiar saptamana trecuta de la o firma foarte serioasa din segmentul high-end), care nu-mi suna la fel de bine ca combinatia HK amp/cd + ELAC care adunate abia fac 500 EUR.

Edited by hellrider, 16 May 2009 - 09:04.


#54
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 21.05.2004
Eu am grila de ventilatie in fata receiver-ului, exact unde ar veni Pioneer-ul si de aceea ma gandeam la incalzie, dar vad nu toate receiver-ele sunt la fel din punct de vedere al amplasarii componentelor ,,fierbinti,,.

Referitor la boxa centru, nu pentru ea ma gandeam la un suport ci pentru televizor, pe care sa-l montezi direct pe perete, fara sa mai ai nevoie de baza/picior, asa incat centrul sa stea fix sub televizor, pe orizontala.

Din punctul meu de vedere si al multora este un vis (nu intangibil), pentru caputini dintre noi isi permit sa se gandeasca la a achizitiona un sistem audio de mii de euro, care pare ireal chiar si intr-un vis.

Eu personal visez la un ,,smart house,, , cu server A/V, console A/V si sonorizare in fiecare camera, plus doua zone, una pentru auditii si una pentru filme, cu sculele de rigoare. Mai e mult pana atunci, dara poate intr-o zi...:)

Edited by morpheusdj, 16 May 2009 - 12:29.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate