Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Ce sistem audio aveti? ( poze + comentarii )

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
8579 replies to this topic

#307
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postbibiaudiofil, on 07 februarie 2014 - 20:17, said:

Podeaua mea este flexibilă (structură metalică cu o șapă turnată peste ea). Boxele sînt bass-reflex down-firing. Din acest motiv am placat podeaua cu granit doar în zona în care am amplasat boxele (granitul este lipit direct pe șapă, cu adeziv pentru piatră. Am sesizat o îmbunătățire categorică în răspunsul pe joase după acest lucru (cantitativ și calitativ).
Parerea mea este, sa mai revizuiesti parerea. Ia vezi aici:
http://forum.softped...8#entry11400729

Edited by antinari, 09 February 2014 - 18:16.
sters continut neadecvat ariei


#308
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Eu nu am tavan. Deasupra boxelor este o astereală din lemn. Sugerezi că granitul de sub boxe duce la formarea de unde staționare împreună cu tavanul prin care joasele trec ca prin brînză ?

#309
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postbibiaudiofil, on 07 februarie 2014 - 20:30, said:

Eu nu am tavan. Deasupra boxelor este o astereală din lemn. Sugerezi că granitul de sub boxe duce la formarea de unde staționare împreună cu tavanul prin care joasele trec ca prin brînză ?

Sugerez ca solutia, care in mod normal evident cu un prezumtiv tavan de beton, ar strica acustica, nu are in situatia de fata niciun efect. Spre norocul tau

#310
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Serios acum, chiar poti lua in considerare sfaturile unuia care afirma ca nu exista diferente intre amplificatoare?ai sesizat vreo imbunatatire cu placile alea? te inseli, se poate demonstra pseudostiintific ca este mai rau cu ele.

Edited by FC72, 07 February 2014 - 20:46.


#311
Mir

Mir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 13.02.2002
Parca discutiile erau pe celalat thread. Pana la urma unde pot sa-mi spun si eu parerea ? :D

#312
barladeanu

barladeanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 13.11.2006
Acum daca tot ești aici spune ce ai de spus:)

#313
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

View PostMir, on 07 februarie 2014 - 21:34, said:

Parca discutiile erau pe celalat thread. Pana la urma unde pot sa-mi spun si eu parerea ? Posted Image

Eu vă propun să continuăm aici, cel puțin deocamdată, astfel încît discuția să poată fi urmărită Posted Image ( dacă e nevoie mai arunc cîte o poză, din cînd în cînd, ca să rămînem ontopic :D )

#314
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Mie mi se pare OK ca ai putut sa obtii rezultate in incaperea aia(mansarda?) tinand cont si de forma ciudata a acoperisului si inaltimea mica. Cat priveste "piatra" de sub boxe cred ca efectiv te-ai gandit(si bine ai facut) sa faci ca boxele sa nu transmita vibratii in podea. Ca se puteu adopta alte solutii - e probabil si posibil ,dar de aici in a spune ca solutia aleasa de tine nu e buna e mare diferenta.
La prima vedere eram "ingrijorat" ca tavanul fals are doar placi din rigips clasic ,libere ,dar vad ca solutia e alta. Chiar in cazul folosirii rigipsului exista din ala special pentru tratamente acustice ,daca vrei revin cu detalii.

#315
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Va explic degeaba. Ori va este lene, ori, chiar nu pricepeti, ori ambele variante

Quote

Poti sa uiti insa betoanele de sub incinte, sau spikeurile. Placa de granit de sub incinta conduce local, analog unui tub vertical amplsat in jurul incintei la unde stationare intre podea si tavan

http://forum.softped...8#entry11400729

Edited by vata_pa_batz, 07 February 2014 - 22:18.


#316
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Să zicem că stau într-un bloc comunist cu placă din beton sub mine și placă din beton peste mine. Mai contează dacă lipesc sau nu 1 cm de granit pe placa de 13 cm din beton ? (de fapt minim 13 cm e beton și pe pariu că mai e o șapă de cel puțin 4 cm - asta înseamnă o dală masivă, din beton, de 17 cm)

#317
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Nu conteaza, ca atunci e de rahat. Dar conteaza, cind nu ai astfel de probleme, dar le produci. Intelegi? La tine este doar o masura urita si-atit. De rezolvat n-ai rezolvat nimic. In plus incintele alea stau deja pe niste spike-uri, care dpdv al marketingului tocmai de aia ti s-au vindut. Ce palaria mea de vibratii crezi ca ai?

#318
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Te deranjează atît de tare plăcile mele de granit ? Posted Image   Cînd le-am lipit pe jos a fost ca să nivelez puțin suprafața podelei, care era vălurită și mă deranja cînd le mutam de colo-colo. Efectul benefic a fost colateral, nu l-am urmărit în mod conștient.

#319
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Bine, dar atunci nu pleda pentru imbunatatiri acustice, altminteri nu am un raspuns mai putin decit acid

#320
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Tot nu m-ai lămurit cu ce ar putea dăuna plăcile de granit, nici la mine, nici într-o cameră de bloc comunist ...

#321
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Hai sa lasam posibilele raspunsuri acide ca nu duc la nimic bun.
Ca sa ne mai descretim fruntile ii propun lui bibi metoda perfecta de izolare: Agatarea boxelor de tavan cu corzi de bungee jumping (daca tin ,si daca tine acoperisul ala)Posted Image
Edit: totusi cum dracu' ai carat boxele alea acolo ,ca alea-s grele cat un pian mare?

#322
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

View Postedigee, on 07 februarie 2014 - 22:59, said:

Edit: totusi cum dracu' ai carat boxele alea acolo ,ca alea-s grele cat un pian mare?

Par așa de mari fiindcă e tavanul foarte jos :) Au mai puțin de 50 kg/buc și de cărat, am cărat chestii mai grele ca să mă sperie astea :) În plus sînt rectangulare și sînt ușor de apucat.

#323
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007

View Postbibiaudiofil, on 07 februarie 2014 - 22:32, said:

Te deranjează atît de tare plăcile mele de granit ? Posted Image  
..............

Si pe mine ma deranjeaza...  Posted Image
Din trei motive: nu-mi place nuanta, nu-mi place asimetria si nu-mi place ca nu-s la mine-n camera.
Sa faci bine sa le schimbi de-acolo...

#324
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postbibiaudiofil, on 07 februarie 2014 - 22:58, said:

Tot nu m-ai lămurit cu ce ar putea dăuna plăcile de granit, nici la mine, nici într-o cameră de bloc comunist ...

Ti-am dat un link in postul 140, da daca ti-e lene. Vezi ce inseamna unde stationare, vezi niste principii de acustica samd. Da, este incomod sa-ti bati capul cu chestii complicate, este mult mai comod sa preiei informatiile unor semidocti. Asta este, cu lingurita nu se toarna. Este plin netul de timpenii, care se tin cu incapatinarea, cu care se lipesc mucii de chiuveta. In fine

Quote

Stereo: principiul se numeste "live end dead end". Pe scurt partea din fata (acolo unde sint amplasate incintele) trebuie acoperita cu material absorbant, in timp ce partea din spate trebuie acoperita cu material reflectorizant dpdv. acustic. Cauta pe net informatii despre difuzorul Schroeder (numit si Skyline).

M-as hazarda sa afirm, ca foarte probabil camera aia este una moarta dpdv acustic. Nicio sansa sa scoti adevaratul potential al unor incinte de calitate. Si le-ai amplasat si prost, judecind dupa principiul de mai sus

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate