Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Vai, mama mea!

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
zmeutz

zmeutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 25.07.2006
o.O mai rau de atat nu se putea ...
eu nu inteleg, cel care a platit pentru el este orb?
sau este pentru prima oara cand vede un site ?

#20
Rigips

Rigips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 21.02.2005
Ca dovada ca ranking-ul nu tine cont de design sau functionalitate, ACEL site are PR 7. :)

#21
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
cu iframe-urile din el, n-o sa mai aiba :)

#22
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Vai mama mea!, zic si eu de fiecare data cand incerc sa accesez pe mfinante.ro pagina unei firme cautand-o dupa nume si judet.

Incercati!  :)

(aveti nevoie de pix si hartie, sau macar un Notepad deschis)

Edited by don_dannielo, 01 April 2009 - 18:56.


#23
Alta_

Alta_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 22.05.2007

View Postsoul4blade, on Mar 25 2009, 21:48, said:

1000 de euro?
glumesti?
pai 1000 de euro a costat doar schema pe hartie cum sa suprapuna ei iframe-urile mai bine si sa faca mai multe scroll-uri...
alta mie de euro a costat studiul de fezabilitate
alta mie de euro a costat becapu' saitului vechi...
alta mie de euro a costat instructiunile de pastrare a sidiurilor cu becapu'
alta mie a costat manualul de utilizare a sertarului in care sunt tinute sidiurile...
Intreb si eu ca Moromete, pe ce te bazezi?

Bey, dar voi sunteti chiar rautaciosi! Si eu gasesc ca site-ul lor este oribil, dar au facut si ei cat au putut, cu oamenii care-i aveau la dispozitie. As vrea sa vad si eu ce webdesigner talentat, cu solide cunostinte de BD, se angajeaza la stat pe 600-700 euro, sa refaca site-ul senatului din temelii.

#24
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
Alta, ma fato, tu n-ai auzit de externalizarea serviciilor?
Nicio institutie de stat nu-si angajeaza developer web fiind o munca ce se executa de cel mult 1 data pe an.
In plus, uite ce iese daca faci greseala asta...

Senat spuneti?
Oare Geoana o fi aprobat mizeria asta?
Ca-l cred in stare... Pe vremea cand tinea conferinte studentilor de la REI, nici url-ul saitului la care facea reclama n-a fost in stare sa-l pronunte... Iar in ce priveste design-ul il angajase pe un israelian... O fi Gusa oare in spatele sfaturilor de design?

Oricum ar fi e de porc.

#25
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
:)

Soul, mai continua cu miile...stii bine, stim bine, ca te-ai oprit devreme...app, hartia igienica si apa plata consumata in timpul porcesului de design la cat o fi fost evaluata? Oricum site-ul arata de parca a fost conceput pe wc.

Edited by lord_ice, 09 April 2009 - 22:34.


#26
Mariusone

Mariusone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.04.2009

View Postsoul4blade, on Mar 25 2009, 13:51, said:

Iata o noutate care mi-a provocat VOMA:
http://www.senat.ro/Start.aspx

FARA comentarii...
Ceea ce se intampla este scandalos, siteul nici nu merge continuu.
Despre costurile construirii siteului nu pot sa spun decat ca au fost mari ( nu am reusit sa fac rost de date exacte ).
Iata motivele pentru care s-a platit  mult:
1. siteul dispune de un sistem de securitate bun, ce protejeasa datele de atacuri (oare chiar asa o fi ?)
2. designul este unul modern , care arata profesionismul unor oameni ( ori ne crede chiori, ori ne crede prosti)
3. limbajul folosit este asp, un limbaj foarte folosit de agentii si institutii din intreaga lume ( programarea in asp costa mai mult)
4. s-au facut mai multe planuri la inceput pentru a gasi structura cea mai buna (ce planuri ? Ce structura ? sunt confuz)

#27
Alta_

Alta_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 22.05.2007

View Postsoul4blade, on Apr 9 2009, 18:55, said:

Alta, ma fato, tu n-ai auzit de externalizarea serviciilor?
Fiecare institutie publica are si un departament de IT, mai bun sau mai putin bun. Intai se incearca sa se rezolve problemele "in-house". Daca nu se poate si nu se poate, se apeleaza la externalizare. Din cate stiu, mai demult se plangeau ca nu au oameni. La munca multa, cursuri de specializare ioc, responsabilitate mare si bani putini (salariu de functionar public), nu vine nimeni. La ei nu este vorba numai de interfata web, mai trist e cu partea de back-end, trebuind sa inglobeze in sistem - tot procesul legislativ de la 1990 incoace.

Daca au apelat la "niste profesionisti" si i-au mai si platit pentru asta, cu atat mai rau. Ma uimeste insa usurinta cu care va dati cu presupusul si vorbiti despre "miile de euro", fara sa aveti nicio dovada in sensul asta.

View Postsoul4blade, on Apr 9 2009, 18:55, said:

Nicio institutie de stat nu-si angajeaza developer web fiind o munca ce se executa de cel mult 1 data pe an.
Asta cu 1 data pe an, n-am inteles-o. La stat, in majoritatea cazurilor, web developer inseamna: designer, developer, administrator site, administrator BD, responsabil backup si suport tehnic.

View Postlord_ice, on Apr 9 2009, 23:33, said:

hartia igienica si apa plata consumata in timpul porcesului de design la cat o fi fost evaluata? Oricum site-ul arata de parca a fost conceput pe wc.
La modul in care iti exprimi ideile, mai degraba inclin sa cred ca ele (ideile tale) iau nastere acolo.

View PostMariusone, on Apr 10 2009, 19:51, said:

Ceea ce se intampla este scandalos, siteul nici nu merge continuu.
Despre costurile construirii siteului nu pot sa spun decat ca au fost mari ( nu am reusit sa fac rost de date exacte ).
Tu de unde ai mai aparut, ti-ai facut cont special sa ne spui asta? Le-o fi picat servărul, sau tie conexiunea. Parca aici se vorbea despre design si banii care s-au platit pentru asta. Ar fi bine totusi sa faci rost de "date exacte".

Pana la urma care e problema cu site-ul asta, de ce sunteti asa inversunati, v-a facut concurenta in vreun fel? v-a furat clientii? a fost premiat undeva pe nemeritate? s-a laudat cineva ca e de nota 10? Nu.

#28
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
Alta, nu, dar e de interes public, si din cate stiu, e pe banii mei si-ai tai...
Informatiile pe care doar le presupunem ar trebui sa fie publice...
Intentia noastra e chiar a provoca in mod oficial pe cineva care sa lipeasca pe avizierul senatului cat "coasta" murdaria aia de site...

#29
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Alta, cum imi exprim eu ideile e problema mea, numai a mea si daca mi-as face munca pe wc sa stii ca tot multumiti ar fi clientii mei, in lumea asta suntem obligati sa obtinem rezultate (mai ales noi cei de pe seo) nu sa vbm frumos cu doamne pe forumuri...


Eu nu te-am bagat in seama, is misogin, stai departe de mine, is greu de agatzat si am si prietena ;)

#30
Ephemera

Ephemera

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 23.05.2008
Arata jignitor de ingrozitor....dupa cum se poate observa..e mai mult decat suficient sa-ti arunci o privire pe site-urile institutiilor publice...ca sa-ti dai seama de situatia reala a tarii...haos si nepricepere vizibila pe site-urile lor oficiale ...lucruri pe care le regasim la tot pasul in tarisoara noastra scumpa. :lol:

#31
Alta_

Alta_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 22.05.2007

View Postlord_ice, on Apr 11 2009, 17:28, said:

Alta, cum imi exprim eu ideile e problema mea, numai a mea
Atata vreme cat interactionezi cu alti oameni, nu e numai problema ta.

View Postlord_ice, on Apr 11 2009, 17:28, said:

si daca mi-as face munca pe wc sa stii ca tot multumiti ar fi clientii mei, in lumea asta suntem obligati sa obtinem rezultate (mai ales noi cei de pe seo) nu sa vbm frumos cu doamne pe forumuri...Eu nu te-am bagat in seama, is misogin, stai departe de mine, is greu de agatzat si am si prietena
Ma mir cum un om poate sa debiteze atat de multe prostii in atat de putine cuvinte.

#32
Ephemera

Ephemera

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 23.05.2008
Sa inteleg ca tie chiar iti place cum arata site-ul in cauza... :D ,dragut

#33
Alta_

Alta_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 22.05.2007

View PostEphemera, on Apr 11 2009, 18:50, said:

Sa inteleg ca tie chiar iti place cum arata site-ul in cauza... :D ,dragut
N-o sa repet ce-am zis deja. Trebuia sa citesti de la inceput. Bine c-am aflat ca "situatia reala a tarii" se datoreaza nepriceperii sau deficitului de web-developeri.

#34
Ephemera

Ephemera

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 23.05.2008
:lol:  N-ai prins ideea

#35
Mariusone

Mariusone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.04.2009
Eu am lucrat pentru firma respectiva ( care a facut siteul), iar acum lucrez in parteneriat cu ea. De aceea stiu destul de multe

#36
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007

View PostAlta_, on Apr 11 2009, 18:36, said:

Ma mir cum un om poate sa debiteze atat de multe prostii in atat de putine cuvinte.

Eu stiam ca fetele care viziteaza aria asta au ceva in cap...m-am inselat...sau esti exceptia care confirma regula?

Chiar is amuzat... :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate