Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Avatar (2009)

- - - - -
  • Please log in to reply
633 replies to this topic

#91
mariux21

mariux21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 04.11.2006
Daca este si subtitrat m-am hotarat definitiv! o sa fac pe dracu in patru si vin si pe viscol din Constanta sa il vad!

Edited by mariux21, 21 December 2009 - 09:19.


#92
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Vazut la Cinema PRO, Real3D.

E un fel de Pocahontas post modern, dar efectele si grafica fac toti banii.
Absolut bestial.

#93
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postergon, on 21st December 2009, 09:00, said:

Povestea poate parea la un moment dat bazata pe clisee clasice (gen bine contra rau, ecologie, armonie cu natura, etc.), dar filmul in sine si imaginile sunt, cum spunea cineva, balsam pentru retina si pentru minte !

Nu e doar un cliseu reciclat gen "Dansand cu lupii" sau "Ultimul samurai", ci si unul ce da in ridicol avand in vedere uriasa disparitate tehnologica intre oameni si indigeni. Apropo, "avatar" inseamna un zeu in trup de om, asa ca inferioritatea primitivilor e mentionata chiar din titlu. Ma intreb cate persoane ce considera ca binele e reprezentat de indigeni ar decide sa traiasca ca in epoca de piatra - ecologic ?  :rolleyes:

#94
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View PostAMDG, on 21st December 2009, 13:26, said:

Nu e doar un cliseu reciclat gen "Dansand cu lupii" sau "Ultimul samurai", ci si unul ce da in ridicol avand in vedere uriasa disparitate tehnologica intre oameni si indigeni. Apropo, "avatar" inseamna un zeu in trup de om, asa ca inferioritatea primitivilor e mentionata chiar din titlu. Ma intreb cate persoane ce considera ca binele e reprezentat de indigeni ar decide sa traiasca ca in epoca de piatra - ecologic ?  :rolleyes:

Avand in vedere ca toate creaturile de pe Pandora aveau Ethernet Gigabit si comunicau atat direct cat si cu mainframe-ul central, deduc ca nu erau chiar asa de primitivi. Si cum nu pare sa vina iarna pe Pandora, toalele par suficiente si hamacele alea par destul de confortabile, eu m-as baga.
Conditie fizica faci, haleala se gaseste, ai si net, si tipele albastre par destul de receptive...ce-ti trebuie mai mult? Sa nu le dai in cap la gigeii aia care vin din cer si fac gauri prin planeta? Macar daca le aduceau wireless....

#95
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008

View PostdanX, on 21st December 2009, 20:32, said:

Conditie fizica faci, haleala se gaseste, ai si net, si tipele albastre par destul de receptive...ce-ti trebuie mai mult?
Cinema 3D. :lol:

#96
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View PostStapanul_clonelelor, on 21st December 2009, 20:37, said:

Cinema 3D. :lol:

La cum arata natura pe acolo, nu e cazul. Ma intreb daca aveau purici si aparat excretor. Si daca "Matingul for life" se facea Peer to Peer ca'n demolition man. Sau daca un gang bang presupunea sa aduca cineva switchu de acasa.

#97
roguru

roguru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 29.05.2004
Pentru cei interesati de subtitrare la IMAX, ea exista, dar nu este 3D. In consecinta, se vede in ceata. Puteti sa o cititi pe sub ochelari  :lol:

#98
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostdanX, on 21st December 2009, 20:32, said:

deduc ca nu erau chiar asa de primitivi.

Si animalele comunica - iar primitivii erau tare aproape de ele. Filmul e o gluma  :rolleyes:

#99
AdelinPuya

AdelinPuya

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 04.08.2008
Acum o ora am ajuns si eu acasa am fost sa vad ceea ce se anunta cel mai bun film al anului. Sincer sa fiu, mi-a cam lasat un gust amar. Ma asteptam la mai mult. Scenariul a fost inspirat la inceput, reprezentand o idee noua si cel putin revolutionara, dar a continuat in stilul consacrat de la Hollywood, dovada stand finalul foarte fericit, lipsit de griji, de parca nu s-ar fi intamplat atatea...dezastre,ca sa zic asa. Efectele au fost de nota 10, aici nu am ce sa comentez. Nu sunt eu expert, e doar o opinie personala.

#100
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
@Adelin...
Ideea e oarecum furata din Matrix...conceptul de baza. Ca intri intr-o stare de hipnoza si iti transpui gandurile in altceva. In Matrix a fost o imagine digitala reziduala a persoanei tale, aici e un Na'vi de 4 metri inaltime...Apoi filmul are aceeasi poveste ca in Dances with Wolves si Last Samurai cu erou principal care isi schimba tabara...deci iar, nimic nou sub Soare. Scenariul e standard si cliseic...dar la urma urmei mergem pentru efecte, pentru spectacol, si Cameron stie sa-si vanda marfa...s-a vazut in lucrarile sale precedente.

Suntem curiosi din cauza planetei Pandora. Vrem sa ii stim secretele, sa cunoastem lumea...spiritul de explorator a fost satisfacut complet cu acest film. Daca e vazut in banalul 2D nu are acelasi efect cu cel de la 3D...asa trebuie vazut filmul...pentru asta a fost facut. Cameron stie sa puna oameni in scaune si pentru asta face el filme...dar nu le are cu scenariile si cu substraturile povestii. Nu se chinuie sa le dezvolte pentru ca el vrea in primul rand bani si trebuie sa recupereze si suma pe care a folosit-o la crearea filmului. Asta e tinta lui. Si el stie ca pentru a atinge aceasta tinta trebuie sa aduca lumea in cinema. Si in felul asta e garantata treaba.

Finalul e ciudat...i-a trimis pe aia acasa ca sa vina inapoi cu forte noi si mai puternice pentru ca data viitoare sa-i distruga complet, direct din spatiu si apoi sa vina linistiti sa extraga minereul ala a carui nume e ciudat...unobtanium...sau ceva de genu.

Edited by M0n0, 22 December 2009 - 11:33.


#101
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostM0n0, on 22nd December 2009, 02:38, said:

data viitoare sa-i distruga complet

Nici gand - nu ar mai fi o continuare iar investitorii vor sa-si valorifice proprietatea individuala - avem 4 filme Alien, 4 filme Terminator plus un serial, Predator apare partea a 3-a etc etc. Astept cu interes sa vad cum vor distruge primitivii nave spatiale cu arcuri si sageti  :coolspeak:

Edited by AMDG, 22 December 2009 - 09:53.


#102
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
De fapt, dupa contemplare, am realizat ca venirea lor inapoi pe Pandora este imposibila. Ei au venit special pentru acel minereu, unobtanium, pentru ca planeta noastra, Pamant, e in criza de energie. Ma gandesc ca aveau destula energie pentru a ajunge inapoi pe pamant, pentru a aduce minereul inapoi acasa, dar acum ca merg cu mana goala, inapoi pe Pandora nu mai pot veni...pentru ca pe pamant nu mai exista energie. Toata energia pe pamant se baza pe cea solida (nu neaparat fosila) ...asa cum vedem de la navele cu care au venit...

Asta a fost si morala filmului...ca trebuie sa gasim alternative la energie, energie curata, care nu se bazeaza pe cele care polueaza si distrug planeta.

Edited by M0n0, 22 December 2009 - 11:33.


#103
ian487

ian487

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 09.06.2008
Am facut rezervari pentru sambata la 3D dar nu au mai fost locuri decat la capat de rand in coltul de sus. influenteaza asta calitatea imaginii?

#104
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostM0n0, on 22nd December 2009, 11:29, said:

.pentru ca pe pamant nu mai exista energie.

De fapt era doar un supraconductor la temperatura camerei , folosit pentru reteaua de trenuri Maglev de catre o corporatie .  

http://www.pandorape...sv_venture_star

"pentru ca pe pamant nu mai exista energie"

Reactoarele de fuziune au nevoie de deuteriu ce se gaseste in multe locuri - in plus centura de asteroizi e bogata in minerale  :rolleyes:

"Asta a fost si morala filmului...ca trebuie sa gasim alternative la energie"

Morala filmului e de fapt cinismul - se doreste propovadurea reintoarcerii la epoca de piatra desigur nu si pentru elite - stim cat de bine functioneaza asa ceva daca ne uitam la Zimbabwe-ul actual  :rolleyes:

#105
bully

bully

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 15.11.2003
Beton filmul in 3D...merita fiecare banutz...

#106
stifflerr

stifflerr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,368
  • Înscris: 16.07.2008

View PostdanX, on 21st December 2009, 13:00, said:

Vazut la Cinema PRO, Real3D.

E un fel de Pocahontas post modern, dar efectele si grafica fac toti banii.
Absolut bestial.

abia aștept să-l văd și eu :wub:

#107
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
povestea a fost cam cliseica si previzibila, dar realizarea a fost superba. nu numai pentru ca a avut efecte speciale faine si nsite imagini de-ti taiau respiratia, dar si muzica, felul in care au fost create momente impresionate, dramatismul, delicatetea anumitor scene etc... intr-un cuvant a fost epic. si mesajul a fost frumos :)

si ca sa va faceti o idee, cinematograful era plin si ma asteptam la un festival de comentarii de neam prost, rasete cretine, asa zise susoteli pe care le auzea tot cinematograful... stiti voi traditia romaneasca la film. liniste totala, nu am auzit nici un sunet, nici macar floricele crantanind, am cam fost lasati cu totii cu gura cascata. sincer nu imi aduc aminte cand a fost ultima data cand am putut sa ma scufund total in film ca acum. de cateva ori am si uitat unde sunt.

#108
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
Pana la urma, unde e mai bine (adica mai aproape de intentia autorului) sa-l vezi : la imax sau la Pro ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate