Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Avatar (2009)

- - - - -
  • Please log in to reply
633 replies to this topic

#145
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

 Disturber, on 27th December 2009, 21:41, said:

Si totusi? Cat costa un bilet la IMAX din AFI PALACE Cotroceni ? Thx
Da oare de ce nu cauti pe google mai intai?
http://www.cinemagia...imax-bucuresti/
Da click pe ora sa vezi pretul.

#146
Disturber

Disturber

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 02.12.2007

 M0n0, on 27th December 2009, 21:44, said:

Da oare de ce nu cauti pe google mai intai?
http://www.cinemagia...imax-bucuresti/
Da click pe ora sa vezi pretul.


Merci...chiar n-am observat ca trebuie sa dau click pe ora pentru a putea vedea pretul. thx :)

#147
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007
N-am vazut filmul, dar are Academia Catavencu niste cronici de film si acolo zice ca a tot cazut 3d-ul. :lol:
Avatarurile au fost aruncate. Pe jos.

Quote

Gata, a început. Mă fac mai comod, sunt gata să fiu uimit de efectele alea speciale care au păpat sute de milioane de coco. N-au trecut nici cinci minute și jumătate din sala plină-ochi e în picioare. De surpriză. De emoție. Mergem în grup compact să felicităm garderobierii. ?Nu merg ochelarii, dați-ne alții!? ?Băi, ochelarii merg foarte bine? Da, merg aruncati la coș, merg expuși la muzeu sau dați cadou unui cerșetor orb. Pentru că în sală ei redau fix ce-ar reda și un televizor Sport din ?73, aruncat pe geam ori de câte ori ia bătaie România în grupe.

Edited by caroline_hi, 28 December 2009 - 00:51.


#148
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
La mine n-au fost probleme...s-a vazut perfect de la inceput pana la sfarsit. Am auzit si eu de cazul respectiv.

Tontul de la academia catavencu a fost la proiectia pentru jurnalisti si critici. Evident ca la prima proiectie sunt probleme...dar in acelasi timp nu sunt obligatorii. Zicea ca tot pica 3d-ul din cand in cand...apai cum ar fi de vina ochelarii, nu stiu in acest caz :lol:. Imi place ca nu a zis nimic despre Avatar totusi...ci despre toata treaba cu cinemaul. E bun.
Oricum...s-a reparat de atunci, si de fapt a fost o singura data problema asta si numai la Movieplex Plaza...

Edited by M0n0, 28 December 2009 - 01:17.


#149
mariux21

mariux21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 04.11.2006
AStazi.... ma rog ieri am ajuns in sfarsit La Bucuresti pentru a vedea Avatar in IMAX, drum special pentru asta.Tot ce pot spune ca am fost  impresionat.  Filmul mi-a oferit exact ce am asteptat:   divertisment, noutate, distractie, eye candy etc.

Intradevar announcer neprofesional, dar este un amanunt,
Subtitrarea aflata in planul cel mai apropiat se poate vedea daca inchzi un ochi  sau daca te uiti pe sub ochelari, sincer mai bine nu o puneau. (sa ii multumim lui D-zeu ca nu au dublat traducatori cunoscuti ai Romaniei :-) )
Nu exista suporturi de pahare dar iarasi un amanunt.
Locurile au fost bune pe randul 3 fix pe mijloc, putin cu capul pe spate dar a fost ok (cred ca randul cinci e cel mai bun).
Fotolii confortabile cu tetiera.
La iesire incercati sa iesiti pe usa din stanga(cum te uiti la ecran) o sa vedeti singuri de ce, iar aceasta iesire dureaza ceva timp deoarece trebuiesc predati ochelarii fiecare pe rand ca la gradinita pt ca bineinteles ca nu se doreste ca unii dintre spectatori sa plece cu suveniruri acasa (traim in romania)
Ochelarii recomand sa ii stergeti bine inainte sa ii puneti pe nas. Cel mai bine cu gel dezinfectant sau cu spirt. In primul rand pt igiena apoi pentru claritate.

Poate unii asteapta eu stiu ... subiecte filozofice, raspunsuri existentiale, secretul nemuririi...  dar nu  sa gaseasc la acest film.este doar FUN
Nu stiu cum ai putea sa dai unui astfel de film nota trei cum a facut un coleg de mai sus. E plina romania de nemultumiti, carcotasi, ursuzi.

Concluzia finala? Merita 500 de km (dus-intors) pe ceata si ploaie si cheltuieli de aproape 4 mil (2 pers). Si da l-as mai revedea.

Pentru oamenii simpli asa ca noi exista Avatar, ceilalti pot sta acasa pe Hallmark nu e nevoie nici de bani de bilet nici de suport de pahar nici de ochelari murdari.

P.S. imi cer scuze pentru exprimarea cam ambigua, dar am dormit foarte putin.

Noapte buna!

#150
Disturber

Disturber

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 02.12.2007
Salut mariux21 ! Ai fost direct la cinema? Sau ti-ai facut rezervare inainte? Nu de alta , dar incerc si eu sa sun la desteptii nostrii de la IMAX si intru pe asteptare , dar bineinteles ca mi se inchide in nas telefonul. :)
Vreau sa stiu daca ma duc direct acolo , reusesc sa gasesc bilet? :D

#151
mariux21

mariux21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 04.11.2006
rezervarile se fac aiici: http://www.cinemacit...film.php?id=306

e un buton mai jos. dar ai slabe sanse sa mai gasesti anul asta. te pot ajuta daca vrei pt ca am facut niste rezervari inainte dat fiind faptul ca nu  stiam sigur in ce zi ajung. te pot ajuta cu o rezervare pt cinci persoane astazi la 15:45 sau pe 30 decembrie la aceeasi ora. locuri destul de bune.

#152
vlad2006

vlad2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 05.02.2006

 M0n0, on 27th December 2009, 21:22, said:

De ce nu i-ai sters? Sa inteleg ca dupa ce s-a terminat filmul ai fost cuminte si i-ai sters? :lol:

normal ca i-am sters ca marea majoritate a celor din sala. la final erau curati ca doar nu am pus mana pe lentile, dar ce folos daca baietii care strangeau la iesire ochelarii isi bagau picioarele. in alte tari cu apa calda ochelarii se dau in pungute de plastic si sunt curatati dupa fiecare utilizare, chiar si in romania la cinema pro am vazut ca se dau intr-un plastic.

pana la urma ramane un spectacol, te duci la fel cum o faci la un concert - te distrezi si gata.

eu speram ca povestea sa fie macar la nivelul lord of the rings - mitologie, caractere mai puternice/ mai bine conturatem, mai multe planuri ale filmului.

Edited by vlad2006, 28 December 2009 - 12:21.


#153
bogdan78

bogdan78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 29.06.2005
Pachet fara continut asa se poate traduce filmul asta. Poate americanilor le ia ochii cu asa ceva, dar noua europenilor ne insulta inteligenta. E un ambalaj frumos si atat, inspirat din filmele mentionate mai sus. Nu e nimic inovator in Avatar. Felicitari americanilor pentru ca au un buget generos cu care pot crea capodopere vizuale. Si ceea ce nu s-a mai spus James Cameron a fost producator, regizor si scenarist. Totusi din bugetul ala enorm cred ca-si permitea un scenarist mai stralucit care sa vina cu o idee noua. A facut economie la capitolul asta in detrimentul povestii, dar in castigul festinului vizual.

Edited by bogdan78, 28 December 2009 - 15:33.


#154
Piktoree

Piktoree

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 942
  • Înscris: 28.12.2009
acu 2 zile a vazut si eo filmu...descarcat de pe net, calitate cam   :death: da`i interesant

#155
adybmw

adybmw

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 22.03.2007
Daca intru pe rezervari la imax imi spune ca:
"Evenimentul nu este disponibil
Evenimentul selectat nu mai este disponibil pentru emitere de bilete. Va rugam sa selectati un alt eveniment."
Ce sa inteleg, eroare de program, e plin si nu mai au bilete sau altceva? Acu' cateva zile cand am intrat pe rezervari imi arata sala si toate locurile rosii(adica rezervate) acum ce se intampla? E asa nebunie cu imaxul asta?

#156
mariux21

mariux21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 04.11.2006
Da  nu mai erau locuri de-aia nu ai putut sa intri. Si da sala este plina cel putin la avatar. rezerarile sunt facute cu mult timp in urma. daca ai noroc poti prinde loc la liber cu  o ora inainte de incepere daca nu au venit cei cu rezervarile a isi revendice locurile, si ai putea prinde locuri bune, dar asta inseamna ingramadeala si stat la coada. cred ca seara nu ai nici o sansa.

#157
chesterb

chesterb

    Șefu' la bani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,184
  • Înscris: 23.11.2007
L-am văzut și eu 3D... Merită toți banii.

#158
Balalaika

Balalaika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 19.08.2007
Azi am vizionat filmul (varianta 3D).Ca efecte speciala,pai da,n-am ce-i sa reprosez,dar povestea in sine as rezuma-o la :''Africa deghizata in niste smurfi albastri '' . :lol:

#159
mariux21

mariux21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 04.11.2006
n-ai inteles nimic PUNCT

#160
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,507
  • Înscris: 05.11.2009
Avatar – Mai intai sa-mi explic putin punctul de vedere despre acest film. Nu am mai fost la cinema de vreo 10 ani. Pentru ca am considerat ca un film poate fi la fel de bun si vazut de pe calculator. Ei.. filmul asta mi-a schimbat perceptia. Ca sa poti sa « simti » unele filme, e musai sa mergi la cinema(la mine a fost doar 3d simplu). Nu ca vrei sa gusti povestea (care e destul de cliseica) ci pentru ca vrei sa simti « atmosfera » si « universul filmului ». Pentru ca asta e (zic eu) unul din scopurile unui film : sa iti trezeasca emotii, amintiri, imagini din trecut, vise etc.. Practic, in timp ce vedeam scenele ce te lasa cu gura cascata de pe Pandora, simteam ca parca is acolo, nu stiu cum sa explic in cuvinte, pur si simplu ma facea sa imi aduc aminte de drumuri de munte si tot asa. M-a facut sa simt cum visam (cand dormeam bineinteles biggrin.gif ) ca zbor. Pur si simplu universul oferit in acest film e ceva minunat. Iar coloana sonora, merge la fix cu actiunea filmului. Sa mai zic ca e prima data cand am simtit marimea unor chestii din film (ca de exemplu nava aia mare folosita ca bombardier, muntii aia ce pluteau, copacul ala ce e doborat.. Oricum eu recomand inca odata ca acest film sa fie vazut doar la cinema. Cred ca daca filmul ar fi vazut acasa, s-ar pierde mult din felul cum acest univers te primeste in mijlocul lui. Pentru ca da, nu e un film ff filosofic, nu are mii de chestii ascunse , ci te uimeste cu felul in care te inconjoara. Doua lucruro m-au deranjat : faptul ca ochelarii aia is destul de incomozi (eu unul nu am purtat ochelari niciodata), ii scoateam la anumite intervalle ca ma deranja pe nas si faptul ca sunt foarte multe detalii ca sa le poti percepe pe toate. La un film 2d parca fundalul se integreaza mai bine cu prim planul.Pe cand la 3d, nu stiu de ce parca si fundalul si prim planul sunt prea pline de detalii. Filmul are 9/10 de la mine. Asta pentru finalul mult prea cheesy pentru gusturile mele.

#161
pitycutz

pitycutz

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 210
  • Înscris: 04.11.2009
Super film..3D...A meritat sa dau banii la cinema  :coolspeak:

#162
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006
L-am vazut si eu aseara. Mi s-a parut ca un basm frumos. Efectele fac toti banii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate