Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Avatar (2009)

- - - - -
  • Please log in to reply
633 replies to this topic

#1
mu_zz_i

mu_zz_i

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 13.02.2007

[ http://www.firstshowing.net/img/avatar-poster.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Regizor: James Cameron
Producatori: James Cameron, Jon Landau
Scenariu: James Cameron
Distributie: Sam Worthington, Zoë Saldaña, Sigourney Weaver, Michelle Rodriguez, Stephen Lang, Joel David Moore,Giovanni Ribisi, Laz Alonso, Wes Studi, Peter Mensah, Matt Gerald, Julene Renee, Kevin Dorman
Muzica: James Horner
Studio: 20th Century Fox
Data lansare (U.S.): 18 decembrie 2009
Buget: 200 milioane $


***Toata lumea urla pe internet ca Avatar este cel mai mai scump film realizat vreodata. Asta nu ar trebui sa ne intereseze pe niciunul dintre noi. Nici pe critici, nici pe cinefili, nici pe distribuitori si in special, nici pe realizatori. Stim cu totii ca James Cameron primeste un buget traditional si dupa urca costurile pana sus in Muntele Olimp. Si rareori este multumit, asa ca mai cere si mai multi bani.

Dar daca chiar vrei sa scrii istorie cinematografica, atunci nu stai sa te uiti la bani. Asa cum face 20th Century-Fox, companie care totusi ma mira sa ii vad riscand atat de multi bani, neincercand ei sa controleze toata productia filmului Avatar.

Numai ca acest film se afla in grija unui mare James Cameron care nu da cu batul in balta niciodata. Ceea ce pregateste el pentru iarna anului 2009 o sa cauzeze scufundarea tuturor filmelor mai repede decat a facut-o Titanicul.

Dupa cum spuneam, in loc sa ne axam atat de mult pe valoarea financiara a acestui produs cinematografic , ar trebui sa ne concentram pe calitatea lui. Cea mai buna strategie de a promova un film este sa inviti TIME Magazine sa vada cateva scene din film. Toata lumea citeste aceasta revista, toata lumea va auzi de opera de arta semnata de James Cameron - AVATAR.

Astfel, John Quittner, reporterul Time Magazine, a participat la vizionarea catorva scene din film si a ramas blocat in fata acelui: “paradis vizual in care nu puteam face distinctie intre ce era real si ce era animat. Chiar daca stiam foarte bine ca tipul ala albastru inalt de trei metri, nu avea cum sa fie adevarat, scenele mi s-au parut atat de Senzationale, incat a doua zi de dimineata mi-am dorit din tot sufletul sa ma intoarc pe planeta Pandora. Aveam impresia de parca acea planeta chiar ar fi existat si eu fusesem acolo.”

Nu putem confirma oficial daca Steven Spielberg chiar a vazut vreo scena din film, dar el a tinut sa declare intr-un interviu acordat aceleiasi publicatii Time Magazine, ca Avatar va fi cel mai tare film 3D al tuturor timpurilor.

Avatar este povestea unui veteran de razboi este trimis sa infiinteze o colonie umana pe o planeta indepartata numita sugestiv Pandora. Scopul acestei baze este de a extrage si de a folosi cat mai multe dintre resursele minerale foarte numeroase ale planetei. Dupa o serie de evenimente ce-i arata cu adevarat cine e de partea dreptatii, ajunge sa se lupte alaturi de rasa bastinasilor Na’vi chiar impotriva oamenilor.

Bastinasii au o proprietate foarte interesanta. Ei pot sa posedeze corpurile umane, luand astfel infatisarea acestora, folosindu-le drept avatare.

Avatar va fi lansat in cinematografe pe 18 Decembrie 2009.***



Sursa: Cinemarx


Cartea de vizita a lui James Cameron ca regizor mai cuprinde nume cum ar fi: The Terminator (1984), Aliens (1986), The Abyss (1989), Terminator 2 - Judgment Day (1991), True Lies (1994) si Titanic (1997).

Edited by mu_zz_i, 25 March 2009 - 00:36.


#2
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005
Deja sunt foarte curios. Singurul lucru pe care il regret e ca am atat de asteptat.

#3
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008
Chiar sunt curios si eu.

Se pare ca highlight-ul va fi efectul 3D care cica arata ca si cum ai vedea actiunea afara uitandu-te pe un geam  :lol: . Adica real.

Edited by Stapanul_clonelelor, 15 May 2009 - 18:53.


#4
mu_zz_i

mu_zz_i

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 13.02.2007
Se pare ca odata cu lansarea filmului Transformers 2 - Revenge of the Fallen in cinematografe, adica peste 1 luna, o sa avem parte de primul trailer la mult asteptatul AVATAR, trailer cu o durata de 2 minute si 41 de secunde. Can't hardly wait...

#5
Floryn_cool95

Floryn_cool95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 16.01.2009
Nu stiu cum e am auzit de el si acum incerc sa fac rost de el... :D

#6
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

 Floryn_cool95, on 4th June 2009, 11:19, said:

Nu stiu cum e am auzit de el si acum incerc sa fac rost de el... :D
Ce sa faci? Ai vrea tu sa faci rost de el!
Nici nu a fost dat la cinemaurile americane inca...

#7
boxXxing_star

boxXxing_star

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 06.01.2008
abia astept filmul,cred ca o sa fie printre cele mai bune filme ale anului 2009.Din ce au dezvaluit producatorii,story-line-ul este interesant

#8
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Asa a fost si cu T4 care a fost un flop.Se poate zice chiar si despre Public enemies , care nu a avut incasari prea mari.Nu toate big-budget films sunt si bune.Sper ca asta sa fie bun , la urma urmei e James Cameron.

#9
asus512

asus512

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 08.10.2006
ceva precizari : Transformers a costat 200 mil si are in 3 saptamani incasari triple ( peste 600 mil ), Public Enemies a costat abia 100 mil si va scoate banii asa ca de unde Avatar e cel mai scump sau va fi un fiasco dpv financiar ? Fiti fara griji, publicitatea va face sa curga banutzul...

#10
mu_zz_i

mu_zz_i

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 13.02.2007
Sunt fără griji însă doar în privința acestui film că în rest am toate motivele să mă îngrijoresc. Referitor la film sunt voci care spun că neoficial filmul acesta a costat până acum 330 milioane dolari însă asta o spun zvonuriile. Nu știu dacă va fi un succes financiar asta și din cauză că este făcut pentru IMAX însă sunt sigur că va avea un impact pozitiv a ceea ce înseamnă imagine și asta s-a văzut și cu Titanic care nu prea a avut cine știe ce poveste însă a avut 3 actori foarte buni și o imagine bună.

#11
Angelina1986

Angelina1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 20.07.2006
e cumva filmul acesta dupa cartea lui Poul Anderson "Avatarul"?

#12
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Nu este mentinat acest Poul Anderson nicaieri. Scenariul ii apartine lui Cameron si numai lui.

#13
mu_zz_i

mu_zz_i

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 13.02.2007
Ca o știre de ultimă oră să spun așa, s-a anunțat oficial primul trailer la AVATAR va fi lansat joi 20 august 2009 pe site-ul Apple.

#14
Scrappy_Coco

Scrappy_Coco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 879
  • Înscris: 11.08.2008

 mu_zz_i, on 17th August 2009, 10:04, said:

Ca o știre de ultimă oră să spun așa, s-a anunțat oficial primul trailer la AVATAR va fi lansat joi 20 august 2009 pe site-ul Apple.
Asteptam trailerul. Pare interesant filmul.

#15
Darth_Vader

Darth_Vader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,554
  • Înscris: 12.11.2006
In sfarsit James Cameron vine cu un nou film care din cate se vede pana acum este foarte ambitios. Pentru pasionatii de jocuri, se coace si un joc "Avatar".
Filmul va fi mai mult ca sigur un mare succes si va incasa multi bani la box-office. Sa nu uitam ca pe langa numele care apare langa titlul filmului (James Cameron) care imediat atrage MULTA lume filmul mai este si lansat in iarna cand nu au lansare prea multe filme.
Pe langa asta ne dam seama ca James Cameron nu face doar un film care sa fie un blockbuster ci un film cu care vrea sa ne ramana in minte multa vreme de acum incolo.
Va mai fi si 3D  :inlove:.
Ce poti cere mai mult decat un film de mare aventura si actiune, sf, James Cameron si 3D. Garantat un MEGA-SUCCES!!!

Edited by Darth_Vader, 18 August 2009 - 00:54.


#16
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,433
  • Înscris: 04.04.2008

Release dates for
Avatar (2009

        
      

Country Date
Belgium 16 December 2009
Egypt 16 December 2009
France 16 December 2009
Australia 17 December 2009
Croatia 17 December 2009
Germany 17 December 2009
Hong Kong 17 December 2009
Israel 17 December 2009
Malaysia 17 December 2009
Netherlands 17 December 2009
Portugal 17 December 2009
Russia 17 December 2009
Singapore 17 December 2009
Brazil 18 December 2009
Bulgaria 18 December 2009
Denmark 18 December 2009
Finland 18 December 2009
Iceland 18 December 2009
Italy 18 December 2009
Japan 18 December 2009
Norway 18 December 2009
Romania 18 December 2009
Spain 18 December 2009
Sweden 18 December 2009
Taiwan 18 December 2009
Turkey 18 December 2009
UK 18 December 2009
USA 18 December 2009
Ukraine 18 December 2009
Argentina 1 January 2010


Edited by porcusoru, 19 August 2009 - 02:46.


#17
Darth_Vader

Darth_Vader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,554
  • Înscris: 12.11.2006
Si a fost lansat trailerul http://www.cinemarx....88118,5187.html.
Intr-adevar un proiect foarte ambitios.

#18
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,739
  • Înscris: 05.09.2005
daaaamn, ce tare arata

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate