Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

parchet + caine (rott) = bani aruncati?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
In curand ajung la parchet si tare imi este ca arunc banii pe fereastra...

Problema e urmatoarea...am un rottweiler care din cand in cand mai alearga prin casa si face niste piruete de mare exceptie pe mocheta pe care o am acum in sufragerie...pe gresia din hol aluneca lejer 1-2 m cand vine in viteza si vrea sa se opreasca sau sa se intoarca...

Nu se pune problema sa renunt la caine sau sa ii interzic asa alerge/sa se bucure...

As vrea sa pun parchet in toata casa mai putin bai/bucatarie si o parte din hol la intrare...ce parchet rezista la contactul zilnic cu ghearele unui rott adult de ~ 60+ kg? astept raspunsuri din partea celor care s-au confruntat cu aceeasi problema...caini mai maricei cu gheare serioase plus parchet...nu as vrea sa dau o galagie de bani pe el (am cam 70 mp de pus) ca sa il faca cateaua praf in cateva zile..

Ca pret sunt dispus sa dau maxim 600 mii pe mp. si as fi interesat chiar de ceva gen dusumea numai sa stiu ca face fata...

Edited by belogerer, 24 March 2009 - 17:00.


#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
daca stai la apartament, la etaj,  as adauga in plus = bani aruncati + vecini fu...uti la cap de zgomote (aia de jos) = bani aruncati + potentiale amenzi, scandaluri, etc.

altfel, pune parchet din lemn masiv si odata la 2-3 ani il raschetezi; iese ca nou
laminatul, orice ai face, nu rezista la zgarieturi; exista variante care rezista la trafic intens, dar nu si la gheare ascutite

#3
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008
daca incalti cainele, nu iti va mai zgaria parchetul!

#4
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
cu vecinii nu am pb...cei de sub mine au tavanul imbracat in polistiren plus ca m-au f@#t 4 luni cu renovarea lor asa ca nu au ce sa comenteze... :D

si nu iti imagina ca alearga nonstop...o apuca si pe ea alergatul cand si cand...maxim o data pe zi cand ajung eu acasa...daca apuc sa o iau la mangaiat se potoleste...crede-ma ca un copil mic care tropaie prin casa se aude mult mai tare sau mai des....

in plus sub parchet intentionez sa dublez o folie de minim 3mm speciala de pus sub parchet tocmai ca sa atenuez orice posibile zgomote....

parchetul masiv nu e o solutie din cauza pretului si tehnologiei...ceva gen click pun si singur dar la ala masiv tb sa chem un meserias si acum chiar nu imi permit...

cainele are incaltari...dar sunt pt iarna/munte...;)

Edited by belogerer, 24 March 2009 - 17:31.


#5
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
am vazut la praktiker dusumea la 40 de ron mp.nu stiu daca e buna sau nu.si a luat un amic, si acum o tine in casa la aclimatizare.asta e tot ce stiu.

#6
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postbelogerer, on Mar 24 2009, 17:00, said:

[...] ce parchet rezista la contactul zilnic cu ghearele unui rott adult de ~ 60+ kg? [...]
În nici un caz un parchet ieftin de la vreun super/hyper-market. Ar trebui ca printre însemnele de pe ambalaj să fie ceva genul toc pantof damă tip "cui" sau orice altceva sugerează așa ceva. Oricum, indiferent de ce cred unii, ghearele unui cîine nu sînt ca niște ace.
Eu nu am un cîine, ci doi. Ce-i drept, de talie ceva mai mică (boxeri, 30-35 kg). Dacă-i vezi cum se joacă unul cu altul, zici că parchetul este "varză". Cu toate astea, parchetul nu are nici o problemă, nici măcar după 3-4 ani. Chiar în living am parchet de nuanță închisă (a se vedea poza de mai jos).

Attached File  DSC00009.JPG   1019.89K   145 downloads

Edited by raduk, 26 March 2009 - 20:25.


#7
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
Nici nu ma gandeam la ceva ieftin...am vazut/pus destul parchet "la oferta" ca sa stiu ca 200 mii dai si nu face nici 10...ideea e ca a mea nici moarta nu sta la taiat unghii si le are cam mari/ascutite si daca sare pe mine lasa urme...pe parchet nici nu vreau sa ma gandesc...

ma gandeam ca poate exista un parchet ceva mai dur..gen trafic comercial intens...poate si o recomandare de firma/model de la cineva care are aceeasi pb...

#8
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Nu cred că am spus pe undeva că ai mei au unghiile tăiate. Dar dacă te interesează, parchetul meu este H
Spoiler
O.

#9
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
cred ca pm....si mie unul te rog.
a, apropo.alt amic si a pus  dusumea.dupa care a dato cu niste lacuri din care vreo 3 straturi de un lac ceva pt barca, rezistent mecanic.nu ma pricep, doar reproduc ce a zis el.asta sa intamplat acum ceva ani.acum cateva luni, ne jucam cu 2 toporisti, sa le vedem centr de greutate si niste cutite, de pasiuni.ideea e ca a scapat de vreo 2 ori o toporisca, ascutita sanatos.nu a zgariat dusumeaua.iar nevastasa poarta toace din alea cui, si iarasi nu am vazut urme.acum nu sariti pe mine, nu dau sfaturi,  spun ce am vazut.

#10
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Posteasy_rider, on Mar 29 2009, 03:57, said:

cred ca pm....si mie unul te rog. [...]
Scuze... rugămintea cu PM de mai sus este adresată mie?  :confuzzled:

Edited by raduk, 30 March 2009 - 10:08.


#11
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
dap.

#12
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Dacă depinde doar de mine, îți stau la dispoziție cu cea mai mare plăcere! Ce anume vrei să-ți trimit pe PM?

#13
grig_sorin

grig_sorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 25.08.2005
sub parchet exista o folie care este pentru trafic intens si pentru zgomot...e ca un fel de poliestern..e f buna.
Parchet cauta pentru trafic intens..asa se num e putintel mai scump ca cel normal si nu o sa ai prb..ca doar acel catel nu racaie in parchet sa gaseasca un os..si pe acel parchet ii aluneca ghearele nu face nimic. Tot rott am si eu si singurul dezavantaj este ca aluneca si ca mai darame ce e in calea lui.


Raduk am si eu boxer..ii dau mancare da sta cu ea in fata dar tot i se vad coastele de zici ca nu mananca decat odata la sapt. Ce e de facut ? i-am dat si vitamine si tot degeaba:|

#14
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postgrig_sorin, on May 13 2009, 23:35, said:

[...] Raduk am si eu boxer... ii dau mancare da sta cu ea in fata dar tot i se vad coastele de zici ca nu mananca decat odata la sapt. Ce e de facut ? i-am dat si vitamine si tot degeaba :|
Fiind off-topic, îți trimit PM. ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate