Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

FINLANDA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
2089 replies to this topic

#1783
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007
Rezultatele complete aici.
Prezenta la vot: 72%.
Marii perdanti: Suomen Keskusta (au pierdut 18 locuri in Parlament).
Social-democratii au castigat 6 locuri in plus fata de precedenta legislatura.

#1784
sociala

sociala

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 06.01.2019

 Ioan76, on 27 martie 2009 - 05:02, said:

Scuze - dar asta mi se pare propagandă.  Posted Image

Chiar am găsit întâmplător un articol pe tema asta, e drept legat de industria textilă norvegiană. Că sunt fără vreo marcă renumită sau cu etichetă sexy pe ele ... vorba aia dintr-un film : "tot în Taiwan sunt făcute".  Posted Image

apropo de alko-stiati cå in Finlanda toate complexele comerciale cu exceptia berei si a cidrului,vand bauturile alcoolice in incäperi separate cu acces independent?

 Karhu, on 28 martie 2009 - 23:50, said:

Rockul e muzica mea preferata dar dupa punk, anarchy & death nu ma prea dau in vant.
Cu toate astea ma am bine cu Jonathan, chitaristul din planul secund: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QTQHe6tOktg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Un tip fain, nascut si crescut in Bronx-ul new-yorkez. Mai iesim cateodata la o bere. Deci nu am nimic cu rokerii.
Sa evitam insa off-topicul.


Pisica blanda zgarie rau...nu-i asa?


In linii mari cam ca in Romania. Mobila e ceva mai scumpa.
Modele ieftine se gasesc putine, predomina modelele de clasa medie si cele scumpe.
Din reclamele primite azi:
-masina de spalat LG F1409TDS, clasa A++, capacitate 8kg, 1400 rpm  pret 599 euro
-combina frigorifica Whirlpool ARC55512, clasa A, capacitate 210+91 litri  pret 549 euro
-telefon mobil Nokia 7510 Supernova  pret 190 euro
-aspirator Electrolux Ergospace ZE340, 2000 W  pret 169 euro
-TV plasma Samsung PS42A416, diagonala 42'',  HD ready  pret 649 euro
-TV LCD Samsung LE-46A567, diagonala 46'', full HD pret 1299 euro
-laptop Fujitsu-Siemens AMILPA3553E04, monitor 15,4', procesor AMD ZM-80, memorie 4 Gb, hard 320 Gb, Blu-ray  pret 899 euro
-laptop Acer eMachines EMA520584, monitor 15,4'', procesor Celeron M585, memorie 4 Gb, hard 250 Gb  pret 449 euro
-dulap PAL 100X175X50 cm, cu 2 usi  pret 90 euro
-canapea extensibila, lemn masiv, pt 2 persoane  pret 499 euro
-masa bucatarie lemn brad  pret 99 euro
-scaun bucatarie, lemn brad, tapitat  pret 29 euro

Edit: sa incercam sa nu deviem de la tema discutiei. Fara ironii gratuite! Deja am reclamatii! Mesajele ce nu se conformeaza regulamentului vor fi editate sau sterse!

iti vinzi din catrafuse si te muti in altä localitate? prea seamänä a huutokauppa!Posted Image am vrut sä zic abc-urile care nu sänt un lux ci doar strictul necesar de dupä ziduri de lemnäraie traditionalä numitå caså, ca pe vremea eschimosilor?

#1785
sociala

sociala

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 06.01.2019

 oli_mr, on 16 noiembrie 2009 - 11:29, said:

Intre Finlanda si Romania nu exista termen de comparatie in privinta sistemului social ,sanatate etc.Bogdan ai dreptate din toate punctele de vedere,sunt cu mult inaintea noastra,desi ma doare sa spun lucrul acesta despre tara mea.Dar tu privesti lucrurile din punctul tau de vedere,pentru ca ai prins un job bun.
Piata de munca e restrictiva si repet daca ei nu au deficit de personal intr-o anumita arie,ai sanse sa gasesti un loc de munca minime si cu limba stiuta,mai ales in aceasta perioada.Piata de munca nu e restrictiva doar acum cu criza.Uite sa-ti dau un exemplu: 3 rusoaice prezente in Finlada de vreo 5 ani cu limba bine stiuta,fac cursuri de perfectionare la fortele de munca,femei cu pregatire ,care cunosc limba(repet) care mi-au spus ca de 5 ani de zile cu toate ca au incercat foarte mult nu au putut sa obtina un loc de munca in Fi in domeniul lor . Intrebarea mea este : Care este motivul?

UE-motiv-Finlanda de dupå anii 50 este importatoare de inteligentå bipedå din toate natiunile,pe baza cåreia a construit un mini-imperiu de tehnologie avansatå,si invazia de concurentå se datoreazä statelor noi afiliate uniunii europene-ex.cind s-a inaugurat micul complex comercial similar pe juma cu Era din Iasi,lingå oråselul Porvoo unde am locuit cindva,la inaugurare se vindeau la kilogram tabletele si mobelele venite de pe la noi din balcani-ba chiar am vazut pe un monitor plasma tv un iconel cu dintii in zämbet pinå la urechi cu expresie sonorå ce obisnuiam sa o folosesc la softistii reni-"smell blood"!  si toti care au venit in vizitä pe acolo asa ca si cum ai cumpåra bomboane,au cumpärat din ce era pe acolo.Concret,din experienta personalå,pe vremea cind lucram,unul din sefii firmei,la sedinta de lucru lunarå ne informa:"dupå cum stiti!-nu stiam,dar aflasem-noi mai avem o filialå in Estonia,si ne vom reduce productia la firma din Finlanda,urmånd så reducem din personal-pentru cå eu platesc cu 2000e 10 muncitori estonieni-asa cå ceui nu-i convine,n-are decåt så-si gåseascå alt loc de muncå sau partener."Sindicatul le-au pus ceva bete in roate(obligånd patronatul care a concediat oameni din motive de crizå economicå-in caz de redresare,så reangajeze din personalul concediat-termen 10 luni-sindicatele platesc somaj 500 zile,de esti membru) multora dintre patroni ce au apelat la forta de muncå ieftenå si chiar deschidere de companii in alte tåri-prin transferuri unii angajati si-au intemeiat familii finlandeze,trecånd in protectia socialå a statului cu mentiunea.de ce så mai lucrez pentru tine pentru 200 de e,cånd statul imi acordå 1000e brut ca somer cu diverse sisteme de a gasi alt loc de muncå.Din 2010 Finlanda se confruntå cu o rata extrem de scazutå a fortei de muncå-vinovate fiind tehnologiile avansate si forta de muncå+ import mixt.Apropo de romani,care s-au integrat,au douå tåri de bastinå si chiar mai multe si fac naveta si sant apreciati in ambele-unii isi aduc rude si prieteni,le platesc si cifric si faptic contrac de muncå-invatat ,produsele muncii ale perpetuårii speciei,plozii-care este extrem de important in relatiile bilaterale internationale.Vine 1 mai vaapu zi in care se mandresc licentiatii si bacalaureatii patronii fiind oameni ai muncii etc.

#1786
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

 sociala, on 23 aprilie 2019 - 09:28, said:

UE-motiv-Finlanda ......
Am reusit sa citesc fratii jderi. Ce'i drept intr-o luna, insa am reusit.
Si tot am mari dificultati in a-ti intelege ideile.

Daca te plangi de trandavia din Finlanda, stai sa o vezi pe aia din Suedia.
Pur si simplu este un trade-off. Faci regulile de asistenta sociala prea severe, patesti ca Americanii. Le faci prea permisive, patesti ca Suedezii si Norvegienii.

Impresia mea este ca la voi sunt ceva mai clare regulile jocului decat la Suedezi.

Edited by elbjorn, 23 April 2019 - 09:58.


#1787
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,253
  • Înscris: 24.06.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/e4Ao-iNPPUc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1788
Siisti

Siisti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Karhule, ai vreo statistica ca[i elevi cu școala profesională intra la facultăți?

#1789
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 Siisti, on 17 noiembrie 2019 - 11:29, said:

....
Habar nu am, nu ai găsit nimic pe net?

In altă ordine de idei, eu am trecut deja la al doilea pașaport finlandez:
https://forum.softpe...tach_id=2311995

#1790
Siisti

Siisti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015

 Karhu, on 18 noiembrie 2019 - 22:53, said:


Habar nu am, nu ai găsit nimic pe net?

In altă ordine de idei, eu am trecut deja la al doilea pașaport finlandez:
https://forum.softpe...tach_id=2311995
Bravo, pai de ce, s-a expirat deja?
Nu am găsit, ma gândesc ca procentul e mic la cei ce termina, nu merg direct la scoala, muncesc ceva timp și apoi.

#1791
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 Siisti, on 18 noiembrie 2019 - 23:55, said:

s-a expirat deja?
Iti dai seama, a trecut deja 5 ani de cand l-am primit pe primul, am fost in 16 tari cu el. E cel din dreapta, ala din stanga e cel vechi.

 Siisti, on 18 noiembrie 2019 - 23:55, said:

ma gândesc ca procentul e mic la cei ce termina, nu merg direct la scoala, muncesc ceva timp și apoi.
Clar, plus ca nici nu pot merge direct, trebui mai intai sa faca aikuislukio si sa-si ia bacaulareatul.

#1792
Siisti

Siisti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015

 Karhu, on 19 noiembrie 2019 - 17:03, said:


Iti dai seama, a trecut deja 5 ani de cand l-am primit pe primul, am fost in 16 tari cu el. E cel din dreapta, ala din stanga e cel vechi.


Clar, plus ca nici nu pot merge direct, trebui mai intai sa faca aikuislukio si sa-si ia bacaulareatul.
La korkeakoulu pot, sau nu? La asta ma refeream.

#1793
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 Siisti, on 19 noiembrie 2019 - 22:52, said:

La korkeakoulu pot, sau nu? La asta ma refeream.
Din cate stiu acolo se poate merge si fara bac (ylioppilastutkinto), daca a terminat integral liceul (toate opintoviikot). O mai intreb diseara pe nevasta-mea, ea le are mai bine cu astea...

#1794
Siisti

Siisti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Pot, cauta schema învățământului și acolo vezi.
Deci din lähihoitaja poate deveni terveydenhoitaja daca face 4 ani de korkeakoulu.

#1795
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007
Hyvää itsenäisyyspäivää, Suomi!

Attached Files



#1796
KeithDropTopDown

KeithDropTopDown

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.09.2019
scuza-ma de deranj, insa cum e viata dupa 10 ani de finlanda? sincer nu am citit reply urile de mai sus, chiar daca ai mai raspuns odata la intrebarea asta recent, o parere despre evolutia ta pe plan profesional in Finland? have a good life :)

#1797
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 KeithDropTopDown, on 06 decembrie 2019 - 21:44, said:

scuza-ma de deranj, insa cum e viata dupa 10 ani de finlanda?
Sunt peste 12 ani de cand am aterizat aici.
Viata mi-e mult mai buna si mai relaxata decat as fi crezut atunci Posted Image


In alta ordin de idei, Finlanda are o noua prim-ministra, o social-democrata de doar 34 ani: Sanna Marin

Attached Files



#1798
ovidiupay

ovidiupay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 29.12.2007
Posted Image

Attached Files



#1799
Pohjoinen

Pohjoinen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.05.2013
Hei,

De curand am "aterizat" la noul loc de munca din mica localitate Kangasniemi. Fiind o asezare mica evident nu-s f. multe de facut sau de vazut. Mikkeli sau Jyväskylä fiind orasele cele mai apropiate ca distanta si unde iti poti petrece timpul liber.

Attached Files



#1800
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 Pohjoinen, on 14 decembrie 2019 - 20:21, said:

...
Bravo, cred ca ești cel mai plimbăreț dintre softpedistii din Finlanda, ai schimbat vreo 4 sau 5 localități până acum :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate