Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cele mai bune idei pentru un forum!

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
mattbaker

mattbaker

    Random

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 15.04.2008
Spuneti aici cele mai bune idei pentru un forum de la 0.Nu e cazul meu sa cer asa ceva,fiindca am doua forumuri,dar nu le strica altora,nu-i asa:D ?

Edited by mattbaker, 23 March 2009 - 17:44.


#2
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
daca n-ai deja o comunitate formata in jurul unui subiect/produs nu te mai chinui

#3
mattbaker

mattbaker

    Random

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 15.04.2008
Nu ma chinuiesc ca nu e cazul meu :lol: !Am un forum si e de la 0 si ma descurc binisor :P.

Edited by mattbaker, 23 March 2009 - 17:57.


#4
Rigips

Rigips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 21.02.2005

 mattbaker, on Mar 23 2009, 17:56, said:

Nu ma chinuiesc ca nu e cazul meu :lol: !Am un forum si e de la 0 si ma descurc binisor :P.
Mai sus aveai doua... :)

again a spus cam tot. Dar mai adaug si eu cate ceva:
Pentru un forum tre sa gasesti un subiect sau domeniu de interes, sa ai un nume de domeniu sugestiv si sa il promovezi ca atare. Totusi comunitatile online se construiesc greu, nu e asa de usor ca a instala un script. Asta o faci in cateva minute...
Daca iti inchipui ca faci un forum si da buzna lumea peste tine, poti iesi pe strada si incepe sa intrebi fiecare persoana intalnita daca vrea sa fie prietena cu tine. Vei avea cam acelasi succes si cu forumul. ;)

#5
mattbaker

mattbaker

    Random

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 15.04.2008
E parerea voastra;eu,pe un forum generalist,am reusit intr-o luna 6 membrii si aproape 200 de posturi(pe un domeniu supra-solicitat,nu-i asa :P?),ceea ce ma face sa cred ca poti face membrii si din cauza atentiei la micile detalii si a calitatii,chiar pe un subiect ce este deja dezbatut in alta parte.Ce-i drept pun articole complete de pe blog pe el.Pe al doilea forum,nu sunt singurul admin,si cred ca ne descurcam bine(mai multe detalii nu dau ca sa nu se supere ceilalti admini).
Aaaa,si pe primul forum,numai al meu,numai doi din ceilalti 5 membrii sunt prieteni,restul sunt necunoscuti :P(al 6-lea membru sunt eu).

Acum sa clarific:Topicul era pentru discutat subiecte pentru un forum,de exemplu:ar merge un forum pt. dinamovisti?Sunt 2 in acest domeniu,unul de 12000 de membrii si unul de 934 membrii :lol:(serios,asa era cand m-am uitat ultima data pe acel forum).Poate sunt si altele,dar mai mici.

#6
Rigips

Rigips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 21.02.2005
Pai de exemplu pentru dinamovisti poti face inca 2 forumuri si vezi dupa aia care dintre ele merge mai bine, iar pe cel care nu merge, il inchizi. Asa ai mai multe sanse decat sa faci doar unul... ;)
:clapping:

#7
mattbaker

mattbaker

    Random

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 15.04.2008
Eu vb. serios <_<.

#8
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Daca ai atata experienta, atatea idei si nu vrei sa ti seama de parerile altora de ce mai intrebi?

#9
mattbaker

mattbaker

    Random

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 15.04.2008
Rigips facea aluzie la alegerea mea de a face doua forumuri si sa il inchid pe ala care merge mai prost.Nu am zis ca sunt tare sau ca am experienta.
Sa revenim...ar merge un forum al dinamovistilor?

#10
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
merge, pana da Badea si cu Turcu de el si-i pune pe raketzi sa te ciufuleasca nitel cand iesi din scara blocului...
da' de ce ti-ai face tu un forum cu si despre dinamovisti?
e mai rentabil?

#11
ColtAlb

ColtAlb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,639
  • Înscris: 11.01.2008
Păi de ce nu faci un forum despre FC Poplaca.SRL?

#12
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
nu asta era ideea, eu vreau sa scot de la el motivatia...
pentru care motiv isi deschide un topic dedicat dinamovistilor?

#13
mattbaker

mattbaker

    Random

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 15.04.2008
Lasand la o parte mistourile,ar merge un forum dedicat elevilor de toate varstele :D ?

#14
web_dude

web_dude

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 24.02.2009

 mattbaker, on Apr 3 2009, 17:13, said:

Lasand la o parte mistourile,ar merge un forum dedicat elevilor de toate varstele :D ?
vezi sa nu....mai sunt cateva... eu am un forum gen softpedia si nu merge deloc...ca sa ai un forum trebuie sa mai ai ceva in spatele tau..sa te sustina la trafic,daca nu...whell shit happens :)

#15
klwdyu

klwdyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 21.10.2007
De mult ma gandesc la asta... ar merge un forum gen "atei vs teisti"..??

#16
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

 web_dude, on Apr 3 2009, 17:15, said:

vezi sa nu....mai sunt cateva... eu am un forum gen softpedia si nu merge deloc...ca sa ai un forum trebuie sa mai ai ceva in spatele tau..sa te sustina la trafic,daca nu...whell shit happens :)
pai daca nu-ti merge capul, cum sa-ti mearga forumul ?

Quote

Lasand la o parte mistourile,ar merge un forum dedicat elevilor de toate varstele biggrin.gif ?
Lasand la o parte mistourile, te poti inscrie la premiul pentru prostie nationala.

Quote

De mult ma gandesc la asta... ar merge un forum gen "atei vs teisti"..??
Eu zic sa faci un forum despre tigani vs Rromi.

Ma oameni buni, bagati-va ma mintile in cap si ganditi si voi inainte de a pune astfel de intrebari. Cine credeti ca o sa va dea voua raspunsuri la asa ceva ?

#17
mattbaker

mattbaker

    Random

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 15.04.2008
Thanks!Puteati sa spuneti asta si fara sa ma jigniti :D.
Se poate inchide topicul...

#18
TheMoon

TheMoon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 23.01.2009
Ontopic:
Pentru a avea trafic pe un forum te ocupi mai intai de urmatoarele:
Platforma pe care vrei sa faci forumul(IPB/Yabb/Phpp...etc) alegi in functie de cat te tine buzunarul...
Ca subiecte pe forum:
1.Prezentare Generala a Forumului
2.Subforumuri bine structurate
3.Nici prea mare Forumul nici prea mic(ma refer la forumuri si subforumuri)
4.*Aspectul unui Forum conteaza foarte mult(culorile cat si iconurile si altele)...
5.Daca doresti un forum populat fa in asa fel incat sa nu-l umpli de reclame (la inceput),ceva reclame undeva intr-un loc gol dar sa nu afecteze vizibilitatea.
6.Un banner  la inceputul paginii(unde doresti tu stanga/dreapta/mijloc) sa cuprinda niste elemente ce definesc forumul (un text/imagine ),eventual ii mai faci tu tunning.

Bafta...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate