Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune

Sfat achizitie masina noua
 Numere inmatriculare inundatie

Adaptor mandrina la paleta

Achiziție și inlocuire ...

Recomandare service BMW Bucuresti
 Recomandare SSD

Cheie BMW X4 G02 duplicat

Colantare auto, locatii, preturi,...

Boxe fata golf 5
 Resizable BAR

Gratar/tigaie pentru friptura - p...

Se pot utiliza imaginile generate...

Alternativa la Paint pe Ubuntu

Go To SUA Work and Travel

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

Tzop

Tzop

Junior Member

• Grup: Members
as dori sa ma inscriu si eu anul acesta in prog dar nu stiu sigur daca joburile au fost afectate de criza asta.Oare se mai merita?

cerbra

cerbra

Active Member

Depinde de job si de ce vrei. Eu in studentie am fost in Arizona si am lucrat in domeniul vanzarilor. Castigam cam 3500 pe luna (lucram si cu comision). Altii au fost prin alte parti, la restaurante, receptii de hotel, terenuri de distractii si de golf; si nu s-au intors cu mare lucru de acolo. Daca nu te costa mult taxa de program si biletul de avion, merita macar pentru experienta.

Gino01

Gino01

Junior Member

Salut! Cum as putea face sa plec si eu in US si sa muncesc?ma refer tot cu ajutorul facultatii.Care sunt pasii de urmat,ce trebuie sa fac,ce acte imi trebuiesc? Multumesc anticipat! :)

bbo85

bbo85

New Member

View PostGino01, on Apr 25 2009, 15:45, said:

Salut! Cum as putea face sa plec si eu in US si sa muncesc?ma refer tot cu ajutorul facultatii.Care sunt pasii de urmat,ce trebuie sa fac,ce acte imi trebuiesc? Multumesc anticipat! :)

Salut pentru a merge in SUA cu work and travel ai nevoie de urmatoarele acte pentru dosarul de viza:
1. pasaport valabil 6 luni de la intoarcerea in Romania (din octombrie 2009)
2. carnet de student cu toate notele completate si semnate
3. adeverinta de student pentru ambasada SUA
4. foaia matricola semnata si stampilata de care RECTOR si sigilata intr-un plic cu semnatura si stampila (va trebui sa contina notele din anii anteriori si cele de pe primul semestru)
5. taxa taxa de viza in valoare de 131 USD care se va achita in lei la orice sucursala Banca Transilvania din tara. In plus, a introdus si o taxa de inregistrare la interviu in valoare de 11 USD.
6. permisul de munca semnat si chitanta platii taxei SEVIS
7. formularele
DS 156 (care se va completa in limba ENGLEZA, electronic pe site-ul ambasadei SUA, https://evisaforms.state.gov/ds156.asp
DS 157 http://www.state.gov...ation/79964.pdf - (numai baietii) si
DS 158 - http://www.state.gov...ation/79965.pdf  - (care vor fi printate tot de pe siteul ambasadei SUA
8. o fotografie tip pasaport, 5*5 cm, pe fundal alb, cu parul dat dupa urechi si fara cercei

Mai sunt si altele, in functie de agentia cu care mergi.
Eu am fost cu US Travel si pe site gasesti si alte info Work and Travel SUA

PS: tot aici gasesti si pasii de urmat

Spor,
Bogdan

Edited by bbo85, 27 April 2009 - 20:49.

cristian88

cristian88

Member

Si in plus de asta nu trebuie sa ai nicio restanta pentru USA Work and Travel, ai uitat sa specifici :)

In alte tari precum Anglia nu conteaza daca ai o restanta, doua, dar aici da.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate