Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

In ce conditii se pot vinde filme care sunt copiate si sa fi si legal?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
marianrbk

marianrbk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 29.11.2007
Am luat de la cineva niste filme copiate, nici nu voiam originale ca pt ca sunt cam scumpe pentru buzunarul meu. Am cerut factura si mi-a dat. Asta a fost acum un an sau un an si jumatate. In ce conditii se pot vinde filme legale? Dupa cum am vazut pe google, sunt multi care vand pe internet. Am deschis acest topic in speranta ca voi gasi niste raspunsuri legale.

#2
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Nu cred ca este legal asa ceva.

Pe facturi scria exact numele produsului? erau facturi de la firma persoanei respective sau cumparate de la "europa" ?

#3
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005
Legal poti vinde filme (si cind spun filme ma refer la filme artistice/comerciale) atit timp cit ai dovada scrisa (care in multe cazuri este sub forma de contract) ca detinatorul de drept al filmelor si-a dat acordut ca tu sa distribui materialul lui.
Sub ce forma vei distribui tu acele filme este stabilit intre tine si detinatorul de drept al filmelor (sub forma originala/DVD obisnuit/etc)
offtopic: obtinerea acelui acord implica bani, implica profit share, implica conditii impuse de autorul de drept, etc asa ca precum s-a spus deja mai sus majoritatea DVD-urilor gasite pe net sint piratate si merg pe principiul "las ca nu ma prinde" iar facturile sint date pe acelasi principiu :)

Edited by active95, 22 March 2009 - 01:24.


#4
marianrbk

marianrbk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 29.11.2007

View Postactive95, on Mar 22 2009, 01:23, said:

Legal poti vinde filme (si cind spun filme ma refer la filme artistice/comerciale) atit timp cit ai dovada scrisa (care in multe cazuri este sub forma de contract) ca detinatorul de drept al filmelor si-a dat acordut ca tu sa distribui materialul lui.
Sub ce forma vei distribui tu acele filme este stabilit intre tine si detinatorul de drept al filmelor (sub forma originala/DVD obisnuit/etc)
offtopic: obtinerea acelui acord implica bani, implica profit share, implica conditii impuse de autorul de drept, etc asa ca precum s-a spus deja mai sus majoritatea DVD-urilor gasite pe net sint piratate si merg pe principiul "las ca nu ma prinde" iar facturile sint date pe acelasi principiu :)
Dar oare detinatorii de filme iti da acceptul sa vinzi filmele la care ei detin dreptul de multiplicare?Sa vii tu cu varianta sa le multiplici tu, sub supravegherea lor?

#5
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Evident, asa se si face. Exista case de productie filme (care au drepturile originale) si case de distribuite. Primii fac filmele (cu scenarii cumparate de la altii si cu actori platiti) si le dau la cei care au reteaua de distributie sa le valorifice. Acordurile se fac probabil pe procente din vanzari... valabil pentru tot lantul - si scenaristii si actorii pot alege probabil procente din vanzari pe langa salariu fix. Depinde cum ii cheama si ce stiu sa faca :)
Acuma, cum ajungi sa aiba incredere in tine producatorul de filme, este alta treaba. Oricum de obicei producatorii discuta EXCLUSIV cu un distribuitor primar. Care face afaceri cu distribuitori secundari sau tertiari. De exemplu, nici o casa de distributie din Romania nu cred ca trateaza direct cu producatorul filmelor ci cu agentul lui de distributie primar.
http://en.wikipedia....i/Film_industry

Edited by SuperDuper, 15 April 2009 - 06:32.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate