Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 

Curentul electric pentru un teren

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Myryam

Myryam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 29.01.2006
as putea afla inainte sa cumpar un teren care este situatia curentului electric ?unde trebuie sa ma adresez si cam cat dureaza?

Edited by Myryam, 21 March 2009 - 14:02.


#2
Iwishahouse

Iwishahouse

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 01.03.2009
Informatii sigure si corecte nu poti afla decat daca ai acte pe teren ca sa poti merge la Electrica, sau daca ai pe cineva care sa se ocupe. In mod normal se da intai un Aviz de amplasament care este necesar constructiei, dupa care se va cere Avizul de racordare(numai dupa ce ai AC), sau bransare provizorie pe timpul constructiei. Pentru Avizul de bransament se va face o fisa de solutie tehnica in care se va mentiona si pretul pe care trebuie sa il platesti la Electrica. Lucrarea o poti face si cu o firma particulara autorizata de Electrica, dar valoarea nu trebuie sa depaseasca costul estimat de Electrica. Pentru exemplificare, pot sa-ti spun ca la mine pentru 11m (stalpii sunt pozitionati pe partea opusa a strazii), solutia a fost bransare subterana + un stalp de traversare la limita proprietatii cu caseta de separatie, cost estimativ 46 mil lei. Ideea este ca nu am vecini stanga dreapta pe o distanta de 50-60m. Nu stiu situatia ta cum este, dar dupa cum m-am documentat, daca distanta pana la stalp depaseste 25 m, automat trebuie un stalp, care mareste costul bransarii.
Sper sa te ajute.

#3
Myryam

Myryam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 29.01.2006
multumesc mult. Problema mea e de fapt urmatoarea (mai clar)- am gasit un teren care imi place si m-ar interesa sa-l cumpar. Ideea este ca terenul e un lot dintr-o parcela lotizata de proprietarul ei, si n-a cumparat nimeni acolo inca. Curent exista la unul din capetele fisiei lotizate, unde sunt cateva case. Dar ma tem ca nu cumva electrica sa refuze sa puna curent doar pentru un consumator (adica eu,in caz ca voi cumpara), avand in vedere ca mai pot fi inca 9 potentiali consumatori in aceeasi zona. Si as vrea sa stiu dininte daca se poate intampla sa ma confrunt cu asa ceva.

Edited by Myryam, 22 March 2009 - 15:38.


#4
Olteniteanu

Olteniteanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 16.06.2008

 Myryam, on Mar 22 2009, 15:37, said:

multumesc mult. Problema mea e de fapt urmatoarea (mai clar)- am gasit un teren care imi place si m-ar interesa sa-l cumpar. Ideea este ca terenul e un lot dintr-o parcela lotizata de proprietarul ei, si n-a cumparat nimeni acolo inca. Curent exista la unul din capetele fisiei lotizate, unde sunt cateva case. Dar ma tem ca nu cumva electrica sa refuze sa puna curent doar pentru un consumator (adica eu,in caz ca voi cumpara), avand in vedere ca mai pot fi inca 9 potentiali consumatori in aceeasi zona. Si as vrea sa stiu dininte daca se poate intampla sa ma confrunt cu asa ceva.

Nu iti face probleme ca Electrica nu ar vrea sa puna curent doar pentru un consumator pentru ca lucrarea s-ar face oricum pe banii tai (deci nu isi pun ei problema ca e o investitie neinteresanta). Depinde de tine daca esti dispus sa platesti extinderea retelei pana la terenul tau. In teorie, cei din jurul tau care se vor bransa in urmatorii 5 ani la aceasta extindere ani vor trebui sa te despagubeasca.Practic, la extinderea de retea facuta de mine se tot branseaza noi vecini, fara ca niciunul sa ma despagubeasca.
Cu ocazia asta, adaug si eu o intrebare :   :rolleyes:  Stie cineva la ce birou al ENEL al trebui sa ma adresez (pt. Ilfov) sa descurc treaba asta ?

#5
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006

 Iwishahouse, on Mar 22 2009, 14:29, said:

Nu stiu situatia ta cum este, dar dupa cum m-am documentat, daca distanta pana la stalp depaseste 25 m, automat trebuie un stalp, care mareste costul bransarii.
Sper sa te ajute.
Mie Electrica mi-a cerut pentru 800 de metri aproape 40.000 de euro. Cred ca inca mai am emailul pe undeva.

L.E. L-am gasit:

Urmare solicitarii dumneavoastra inregistrata la E.ON MOLDOVA FURNIZARE SA cu nr.1105/2067 / 2008 prin care ne solicitati sa va comunicam care sunt costurile bransarii unei case aflata la circa 700 – 800 m fata de cel mai apropiat stalp, va aducem la cunostinta urmatoarele:

·     In conditiile in care sunt indeplinite conditiile tehnice pentru realizarea extinderii retelei electrice de distributie publica, alimentarea se poate realiza prin extinderea retelei electrice pe o lungime de 800m si apoi realizarea unui bransament monofazat racordat la reteaua extinsa;

·     Pentru realizarea acestei instalatii este necesara alocarea unor

fonduri de cca 120 000 RON.

·     In cazul in care doriti alimentarea cu energie electrica a locuintei, este necesar sa va adresati cu o solicitare in acest sens la E.ON MOLDOVA DISTRIBUTIE SA,  la punctul de lucru de care apartine localitatea unde se afla locuinta ce doriti a fi alimentata.  

     Va asiguram de toata disponibilitatea pentru rezolvarea tuturor problemelor legate de distributia energiei electrice catre clientii nostrii.
Cu stima / kind regards
Cristi Prisecaru
Coordonator CRC Piatra Neamt
M (RO):  +40728856342
F:           +40233205880
Fax:       +40233205390
M:          [email protected]
E.ON Moldova Furnizare S.A.
Stefan cel Mare
600539 Bacau
Romania

Edited by December, 23 March 2009 - 09:24.


#6
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Atentie : vezi daca acel stilp este de joasa tensiune.Daca este de medie tensiune pretul sare f mult - trebuie transformator!!!

#7
nuskunk

nuskunk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 07.07.2008
Si eu am un teren in jud. Ilfov, iar cel mai apropiat stalp e la o distanta estimata de 350 de m. De la Enel (din call center) am fost indrumata sa ma duc la un sediu din Bulevardul Lacul Tei, nr. 5-7 (daca mi-am notat corect). Cand o sa am timp ma voi duce sa ma interesez de costuri, pentru ca eu nu demarez constructia mai devreme de 2010 (cel mai probabil 2011), iar costurile sa aduc stalpii de la o asemenea distanta sunt prea mari pentru o singura familie (banuiesc). Cand o sa am informatii detaliate, o sa le postez pe forum, asta daca nu mi-o ia cineva inainte.

#8
octavian1910

octavian1910

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 20.02.2008
Eu am primit saptamana trecuta solutia tehnica pt bransament. Cica ar fi vreo 15m de la stalp si valoarea devizului este de ~3000ron. Este vorba de un bransament subteran trifazat. Se mai adauga ceva taxa pe la Electrica si contorul. Totalul general ar trebui sa fie pana in 3500ron. Mi s a promis initial o suma de pana in 3000 ron cu toate incluse, dar cica au mai fost ceva pamantari in "plus" ..... Cum vi se pare pretul ?

#9
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006

 octavian1910, on Mar 23 2009, 13:10, said:

Eu am primit saptamana trecuta solutia tehnica pt bransament. Cica ar fi vreo 15m de la stalp si valoarea devizului este de ~3000ron. Este vorba de un bransament subteran trifazat. Se mai adauga ceva taxa pe la Electrica si contorul. Totalul general ar trebui sa fie pana in 3500ron. Mi s a promis initial o suma de pana in 3000 ron cu toate incluse, dar cica au mai fost ceva pamantari in "plus" ..... Cum vi se pare pretul ?
Comparativ cu pretul meu(dar si distanta e mult mai mica) mi se pare un pret bun.Poate atata costa...Eu oricum nu bag 40.000E in buzunarul lor pentru curent.Mai astept poate se mai extinde reteaua.
Parerea mea este sa te apuci de treaba.

#10
Iwishahouse

Iwishahouse

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 01.03.2009

 octavian1910, on Mar 23 2009, 13:10, said:

Eu am primit saptamana trecuta solutia tehnica pt bransament. Cica ar fi vreo 15m de la stalp si valoarea devizului este de ~3000ron. Este vorba de un bransament subteran trifazat. Se mai adauga ceva taxa pe la Electrica si contorul. Totalul general ar trebui sa fie pana in 3500ron. Mi s a promis initial o suma de pana in 3000 ron cu toate incluse, dar cica au mai fost ceva pamantari in "plus" ..... Cum vi se pare pretul ?

Si eu am primit ATR, pentru o distanta de 11mm, cu stalp de traversare (stalpii sunt pe partea opusa a drumului) valoare 4601 RON. Tu ai gasit firma? Ai negociat componenta B?

#11
xdaniel

xdaniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 13.01.2008
Din experienta proprie, nu de banii de dat legal trebuie sa te sperii ci de spagile obligatorii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate