Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Pasaport copil mic ?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Fetita mea are acum 4 luni si am inteles ca ii pot face pasaport cu valabilitate 3 ani.

Din cate am studiat, NU exista limita de varsta in jos, dar nu am inteles inca unde ii depun actele si care acte....

Eu si sotia avem buletin in sectorul 3, sectia 11.

Idei ?

#2
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
io am fost direct la pasapoarte, acolo langa Romana

exista o declaratie de completat (aia de pe site nu e corecta dar nu m-a mirat deloc asta :D) si iti trebuie certificat de nastere pentru copil in copie si original + buletine sau pasapoarte voi doi, copie si certificat + taxa de pasaport/poza platita la un cec (unde iti trebuie certificatul copilului ca se face personalizata plata)

cererea trebuie depusa in prezenta ambilor parinti, in mod normal ti-l da cam la 7 zile, urgenta inca 100 ron, la 2 ore

ce nu stiu cum o sa faci, e poza care se face acolo pe loc, pe scaun :D .. cel mai bine, cand ai drum, treci pe acolo si informeaza-te exact

Edited by Celest, 19 March 2009 - 20:56.


#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
10x

O sa treaca sotia pe la sectia de politie sa se intereseze si apoi vedem unde ne indeptam ca sa avem copiile dupa toate actele.

Taxa de urgenta se plateste oare tot la cec?

Tocmai am vazut ca in iulie imi expira si mie pasaportul :)

#4
robertinoo

robertinoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 26.05.2008
Cum o fi mai ieftin: sa trec bebelusul pe pasaportul meu (asta daca mai este posibil asa ceva), sau sa-i fac pasaport personal?

#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Ca pret cred ca e cam la fel.
Eu prefer sa aiba pasaportul ei, pentru ca teoretic poate iesi doar cu unul ditnre parinti sau cu bunicii (desi practic sansele sunt 0 sa se itnample asta)

#6
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
si ca precizare:

Quote

Copiii minori (sub 18 ani) posesori de pașapoarte individuale trebuie să prezinte la ieșirea din țară, pentru a putea călători în străinătate, înscrisuri autentificate conform legii din care să rezulte acordul ambilor părinți sau al persoanelor responsabile de creșterea, supravegherea și îngrijirea lor.

În situația în care copilul minor este înscris în pașaportul unuia dintre părinți și se deplasează în străinătate împreună cu acesta, părintele trebuie să prezinte la ieșirea din țară acordul legalizat al celuilalt părinte, cu excepția cazurilor în care părinții sunt divorțați și acesta din urmă are copilul încredințat spre creștere și educare prin hotărâre judecătorească, rămasă definitivă și irevocabilă.


#7
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Stie cineva cum se fac acum pasapoartele si cand (sau daca) vor fi introduse cele biometrice?

Daca in trec pe bebe in pasaportul meu inseamna ca-mi voi schimba si eu pasaportul peste maximum 3 ani ?? In cazul asta presupun ca este mai rentabil sa aibe pasaport separat.

Merci.

#8
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

 gabian22, on Mar 23 2009, 13:46, said:

Daca in trec pe bebe in pasaportul meu

Din cate stiu eu nu mai e  posibil.
M-am interesat pentru aia mica si ne-au spus ca nu se mai practica faza si  trebuie sa ii facem pasaport separat.
Asta era la Oradea, nu bag mana in foc daca peste tot vei primi acelasi raspuns.

#9
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Astazi am depus documentele pentru pasapoarte la sediul din N Iorga, Bucuresti.
Program cu publicul:
L:  8:00 - 16:30
M: 8:00 - 18:30
M: 8:00 - 16:30
J:  8:00 - 16:30
V: 8:00 - 16:30

- pentru bebe se face pasaport separat. Deasemeni pentru bebe se poate veni cu poze facute la fotograf (nu am intrebat daca ar trebui si in format electronic)
- de pasaport biometric nu au auzit
- in regim normal sunt gata in 7 zile (calendaristice)

Acte necesare (se depun/ridica doar personal):
- cerere model (o primiti la ghiseu)
- carte de identitate in original si copie
- taxe platite la orice sucursala CEC: 32Ron-taxa consulara si 64.2Ron-costul pasaportului (la CEC se cere CNP-ul si adresa de domiciliu)
- pasaportul anterior daca este cazul

Pt minorii cu varsta sub 14 ani:
- alt model de cerere (completata/semnata de ambii parinti)
- certificat de nastere, original si copie
- carti de identitate in original si copie de la ambii parinti
- taxe platite la orice sucursala CEC: 32Ron-taxa consulara si 64.2Ron-costul pasaportului
- pasaportul anterior daca este cazul. Noul pasaport va avea valabilitate maxim 3 ani.

PS A mers totul foarte repede, fara cozi, fara asteptat aiurea.

Edited by gabian22, 23 April 2009 - 08:53.


#10
miha_pinkcat

miha_pinkcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 27.11.2008
Daca vreau sa plec in Bulgaria cu fetita mea de 5 ani,am inteles ca trebuie sa-i fac pasaport.Am totusi 2 intrebari

1.-Copilul "intra"cu pasaportul,am inteles,dar noi parintii putem sa mergem doar cu buletinul fara alte acte necesare?
2.- Pasaportul fetitei se poate face DOAR la sediul din Nicolae Iorga? La circa( politie) de care apartine copilul,in sect 3. nu se poate?

#11
MadHawk

MadHawk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 03.08.2008
De unde a mai aparut si aberatia asta? Cum adica nu se mai pot trece copii in pasaportul parintilor? Un link, ceva?  :eek:
Oricum, daca asemenea aberatie se dovedeste a fi adevarata ( si nici nu m-ar mira foarte tare avand in vedere in ce tara de r...t traim  :death:  ), sper macar ca NU se aplica, adica nu se considera anulate/expirate inate de termen, in cazurile in care copii sunt deja trecuti in pasapoartele parintilor!  :scratchchin:

Edited by MadHawk, 03 May 2009 - 23:16.


#12
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Poti sa il treci pe pasaportul parintilor sau s aii faci unul separat.

Eu am optat pt unul separat (valabil 3 luni).

L-am facut la sectia 12 de Politie, Bucuresti.

uite unde poti face pasaport

http://www.pasapoart...index HARTA.htm

formulare aici

http://www.pasapoart....ro/index10.htm

#13
Dedelu

Dedelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 09.01.2006

 miha_pinkcat, on May 3 2009, 23:37, said:

Daca vreau sa plec in Bulgaria cu fetita mea de 5 ani,am inteles ca trebuie sa-i fac pasaport.Am totusi 2 intrebari

1.-Copilul "intra"cu pasaportul,am inteles,dar noi parintii putem sa mergem doar cu buletinul fara alte acte necesare?
2.- Pasaportul fetitei se poate face DOAR la sediul din Nicolae Iorga? La circa( politie) de care apartine copilul,in sect 3. nu se poate?

1- da, sunt de ajuns acele acte. Iti recomand sa ai la tine o copie (nu trebuie legalizata) a certificatului de nastere al copilei. Nu este obligatorie dar e bine sa o ai.

#14
miha_pinkcat

miha_pinkcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 27.11.2008
Multumesc de raspunsuri,tuturor.

COURAGE,deci se poate si la circa 12? E perfect,deoarece si eu apartin de aceeasi circa.O sa le fac o vizita...

#15
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Dap, totul e sa ai rezidenta in sectorul respectiv.

#16
miha_pinkcat

miha_pinkcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 27.11.2008

 Courage, on May 4 2009, 23:24, said:

Dap, totul e sa ai rezidenta in sectorul respectiv.

Locuiesc la o distanta de 7 minute de sectia 12(in buletin).Pozele pentru pasaportul copilului le pot face la orice studio foto? Sau le faci la politie direct?

#17
miha_pinkcat

miha_pinkcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 27.11.2008
Revin cu informatii "proaspete' despre pasapoarte adulti/copii. Pentru cei care locuiesc in sect 3.
1-Se pot depune actele la orice sectie de politie. Exceptie,circa 10 politie.
2-pentru copii cu varsta sub 14 ani se face pasaport INDIVIDUAL.Taxele se platesc la CEC,pe numele copilului.Sa aveti CNP-ul copilului si nr de inregistrare al certificatului de nastere(mai bine luati cu voi o copie xerox a certificatului).
3-pozele se fac la politie(asa mi-au zis si la sectia 12 si la 13).
4-formularul tip trebuie completat la sectie de AMANDOI parintii(in cazul in care nu sunt divortati),sau cu procura ,daca unul dintre voi nu poate ajunge la politie.
5-programul de lucru in cazul depunerii actelor ptr pasaport difera de la o sectie la alta.
6-la circa 13 se elibereaza pasaportul in 7 zile lucratoare ,de la data depunerii actelor,la circa 12 in 8 sau 10 zile.Valabilitate 3 ani pentru copii sub 14 ani.
6-se pot depune actele si in Nicolae Iorga.
7-pasaportul biometric "intra in vigoare"de la 1 sau 15 iunie(am uitat data exacta) si se spune ca o sa coste in jur de 600 ron.Nu stiu daca e adevarat,verificati voi informatia.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate