Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Despre Cuptoare electrice si cu microunde

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
469 replies to this topic

#397
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
Microunde si convectie? Nici nu cred ca am vazut asa ceva. Sincer, nici nu stiu la ce ajuta convectia pt ca undele se distribuie destul de uniform in cuptor.

Edited by camsonat, 12 March 2017 - 22:30.


#398
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
cum nu ai vz.convectie la microunde???Posted Image vb.de ventilatorul acela din spate care baga caldura...multe modele aveau asa ceva....
acum nici unul nu mai are...

#399
anjinli

anjinli

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 01.06.2015

View Posttandrei99, on 12 martie 2017 - 16:18, said:

Undeva in apropierea contorului ar trebui sa existe un tablou electric cu sigurante. Acolo ar trebui sa gasesti si siguranta generala a apartamentului tau.
Multumesc pentru indrumare. In sfarsit am gasit tot ce trebuia, siguranta generala este de la GE, tip DM100, AC, N 1P+N, 32A, 300 mA.
In principiu totul ar fi in regula, acum astept un electrician sa faca toata instalatia fara sa mai schimb contractul cu Electrica.
Multumesc tuturor pentru indrumari si sfaturi.

#400
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostValmont43, on 13 martie 2017 - 09:57, said:

cum nu ai vz.convectie la microunde???Posted Image vb.de ventilatorul acela din spate care baga caldura...multe modele aveau asa ceva....
acum nici unul nu mai are...
De unde sa bage caldura , cind caldura la microunde se face IN produs ????
Convectia este specifica cuptoarelor electrice cind este nevoie de redistribuirea ei .. la microunde incalzirea se face in " masa " deoarece se foloseste radiatia electromagnetica .

#401
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Post86-APP, on 13 martie 2017 - 19:37, said:

De unde sa bage caldura , cind caldura la microunde se face IN produs ????
Convectia este specifica cuptoarelor electrice cind este nevoie de redistribuirea ei .. la microunde incalzirea se face in " masa " deoarece se foloseste radiatia electromagnetica .
erau modele cu acel ventilator...in fine daca voi nu stiti de  asa ceva nu stiu ce sa zic

Edited by Valmont43, 13 March 2017 - 20:39.


#402
billyboy

billyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 08.04.2005
Salutare,
In perioada urmatoare trebuie sa cumpar ceva electrocasnice incorporabile pentru bucatarie, printre care plita pe gaz si cuptor electric.
Sotia isi doreste ceva de culoare neagra (plita sticla neagra neaparat - dar aici e mai simplu).
Avem un buget de 2000 lei pentru plita si cuptor, imi puteti recomanda ceva?
Ar fi de preferat o garantie de 5 ani (aici poate fi Beko).

#403
anjinli

anjinli

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 01.06.2015
Din ce am citit si eu cand am schimbat aragazul cu aparate incorporabile, plitele din sticla neagra se pateaza foarte repede si se pot zgaria cu usurinta daca nu esti atent(a) cand le cureti. Si daca se intampla sa se scurga ceva din cratite/oale sau sa versi ceva pe plita, se va scurge direct pe blat sau pe jos (depinde cum ai norocul), fiindca sticla este plana, neavand adancituri ca la aragaze sau ca la plitele metalice.
Eu am cumparat un cuptor electric de la Electrolux EOB3450AOX, fara curatare catalitica (modelul EOA3450AOX are curatare catalitica dar e mai scump) si o plita Beko, un model mai rustic, pe negru cu butoane ca de bronz, fiindca era singura care a bifat toate cerintele familiei.
Si nu uita ca garantia pe 5 ani e valabila la Beko si Arctic doar daca aparatele le vei instala cu personal autorizat si calificat.

PS: pentru amandoua am dat 1800 lei.

Edited by anjinli, 04 April 2017 - 19:28.


#404
abru

abru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 12.11.2005

View Post86-APP, on 13 martie 2017 - 19:37, said:


De unde sa bage caldura , cind caldura la microunde se face IN produs ????
Convectia este specifica cuptoarelor electrice cind este nevoie de redistribuirea ei .. la microunde incalzirea se face in " masa " deoarece se foloseste radiatia electromagnetica .

Unele cuptoare cu microunde au și o rezistență și se pot folosi asemănător cu un cuptor dedicat.

Eu am folosit așa cuptorul meu. Am în meniu setări pentru temperatura până la 230°

Se poate verifica ușor, se vede rezistenta în partea de dus.

Convecția nu are nevoie de ventilator.  Unele cuptoare nu au, iar cele care au, probabil au și programe fără el.

#405
ervinen

ervinen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 01.09.2008

View Postbillyboy, on 04 aprilie 2017 - 16:52, said:

Salutare,
In perioada urmatoare trebuie sa cumpar ceva electrocasnice incorporabile pentru bucatarie, printre care plita pe gaz si cuptor electric.
Sotia isi doreste ceva de culoare neagra (plita sticla neagra neaparat - dar aici e mai simplu).
Avem un buget de 2000 lei pentru plita si cuptor, imi puteti recomanda ceva?
Ar fi de preferat o garantie de 5 ani (aici poate fi Beko).
Fara Beko (Arctic), Hansa, Zanussi (low-end-ul grupului Electrolux), Indesit (low-end-ul de la Merloni, mai nou cumparati de Whirplool), Samsung.
Am "mesterit" cateva astfel de obiecte si stiu ce-i prin ele. La Beko sunt componentele de proasta calitate, la Whirlpool sunt preturi astronomice la piesele de schimb.
Eu am Electrolux (un model luat la 1000 de lei intr-o vinere neagra) si functioneaza impecabil de doi ani ("forjat" destul de des). Este cu autocuratare catalitica (cu panouri laterale si spate) si arata si acum de parca-i nou. Are garantie tot de cinci ani, asa l-am prins.
Deosebirea intre perioadele de garantie poate fi astfel: o firma da garantie de doi ani, dar aparatul tine zece, alta da cinci ani si de-abia daca tiine cei cinci ani (cu reparatii in garantie).

#406
billyboy

billyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 08.04.2005
Nu samsung? Au garantie 5 ani acum. Ce sa iau? Bosch?

#407
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010
Buna seara.
Am cumparat modelul acesta de cuptor http://www.gorenje.r...e/mo17me/250733
Dupa 2 luni si utilizare infima am constatat ca nu mai incalzeste dar tava se invarte si lumina se aprinde. M-am gandit ca a cedat sursa de microunde. Am sa merg in service la garantie dar sunt niste "scarbe" cu program intre 9-11 !!!!, deci pentru o persoana care are un job cam greu de ajuns.
Dumneavoastra ce credeti ca s-a defectat?

#408
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 26.05.2017
Salutare!

Pareri set

http://m.emag.ro/cup...r/pd/DLZS47BBM/

>

#409
f3br4

f3br4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 10.08.2007
Buna ziua,


Ce parere aveti de Grundig la cuptoare? Ma intereseaza modelul de mai jos:

https://altex.ro/cup...-electric-71l-a

Multumesc.

#410
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
pai la o cautare pe google se pare ca in spate se afla turcii de la Arcelik - adica Arctic si Beko.

#411
f3br4

f3br4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 10.08.2007

View Postplimbaretul, on 12 octombrie 2017 - 17:20, said:

pai la o cautare pe google se pare ca in spate se afla turcii de la Arcelik - adica Arctic si Beko.
Si inteleg ca tu consideri asta ca fiind ceva de rau? :D

#412
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
Turcii fac pulovere faine si, rahat excelent. Cu rulmentii au romanii probleme - alea luate din iarmarocul lor (imi scapa denumirea).  Despre electrocasnice depinde doar de politca producatorului. Tanand cont ca grundingul se vrea peste beko la ce am văzut intr-un MG, si ca iti cer mai multi bani, atunci su asteptarile sunt pe acolo. Ma abtin sa ma pronunt cat timp nu stiu mai mult de atât. Desi reviewurile pe aite-uri externe ar putea fi un indicator indirect...

Ps: Sunt de părere ca discutiile bun/rau e bine sa le faci la nvel de produs.  Asta pana se aduna o masa critica de opinii despre produse diferite si atunci poti extrapola la nivel de marca. Altfel peste tot vei da 1-2 oi negre

#413
f3br4

f3br4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 10.08.2007

View Postplimbaretul, on 12 octombrie 2017 - 21:26, said:

Turcii fac pulovere faine si, rahat excelent. Cu rulmentii au romanii probleme - alea luate din iarmarocul lor (imi scapa denumirea).  Despre electrocasnice depinde doar de politca producatorului. Tanand cont ca grundingul se vrea peste beko la ce am văzut intr-un MG, si ca iti cer mai multi bani, atunci su asteptarile sunt pe acolo. Ma abtin sa ma pronunt cat timp nu stiu mai mult de atât. Desi reviewurile pe aite-uri externe ar putea fi un indicator indirect...

Ps: Sunt de părere ca discutiile bun/rau e bine sa le faci la nvel de produs.  Asta pana se aduna o masa critica de opinii despre produse diferite si atunci poti extrapola la nivel de marca. Altfel peste tot vei da 1-2 oi negre


Tocmai aici e problema mea, se vrea a fi o marca "premium", dar fiind noi in domeniul asta, nu gasesc mai nicaieri pareri despre ei.

Trebuie sa aleg un set de electrocasnice incorporabile, si-mi este extrem de dificil. Modele multe, similare, preturi cu diferente mari intre magazine, functii de baza cu nume pompoase, firme care mai de care...

Edited by f3br4, 12 October 2017 - 21:32.


#414
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
Ps2 oftopic: Am arătat odata unui turc un castravete fabio -din ala lung, made in turkey. S-a crucit. A zis ca la el nu ezita asa ceva la tara. 😁

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate