Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Slumdog Millionaire

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004
Damn, am primit un email care spunea ca am primit io un subforum numai, numai pentru mine singurica, unde io pot centra, io pot da cu capu', io ii pot da cartonas rosu lui Stan P., io pot cenzura, taia si spanzura, io pot da warning, io pot modera, ionopotkivanok (sau ceva asemanator), in orica caz n-am putut rezista si m-am intors: intai pe-o parte ca d-aia e mai bun 77 decat 69, ca ie de 8 ori mai mult! Enough shit, back to businezzzz!

Slumdog Millionaire (2008)


Daca ma screm 2 minute si 35 de secunde va pot da o idee pentru un film: un baiat tanar, frumos si nelinistit se indragosteste de o copila de vârsta frageda (e o tampenie, ca atunci cand eram copii, baietii tineri considerau ca fetele de aceiasi vârsta au gargauni in cap si ca atare le fugareau sa le carabaneasca pumni in spate). Sa revenim, deci baiat tanar urmareste fata tanara in perioada adolescentei pana ce sunt separati de forte oculte negativiste. Baiatul tanar creste mare si tot timpul asta nu face decat sa suspine dupa fata tanara stiind ca ea este acolo undeva, si il asteapta pe EL. Si el se pune pe cautat si cautat pana cand intr-un final o gaseste. Acum se pregateste. Au trecut atat de multi ani si dorinta lui il arde pe dinauntru ca un orgasm de o intensitate inimaginabila. In final, in sfarsit vine si ziua mult asteptata in care el merge la casa in care ea locuieste. Suna/bate la usa. Ea raspunde. Si ea este atat de boccie si urâta incat tanarul nostru vomita instant peste papucii ei de casa. Pe urma el se intoarce si fuge... fuge, fuge pana la cel mai apropiat tufis, se baga acolo si se masturbeaza repede pana nu i se duce din memorie imaginea frumoasei printese cu care s-a gandit ca-si va petrece restul vietii, pana la adanci batraneti, am incalecat p-o sea si v-am spus povestea asa.

Atentie: some Spoilers - go away!!!
Regizorul Danny Boyle (Trainspotting) urmareste in mare aceiasi idee, cu mici exceptii, si mai ales cu faptul ca in final, fata chiar se transforma intr-o frumoasa printesa, si asta nu tre sa ne mire, pentru ca asa se termina aproape orice film din categorie similara. Si numai ca cei doi se regasesc, dar asta se intampla dupa ce Jamal mai si castiga 20 mil rupii la concursul "Cine vrea sa fie Milionar" unde a stiut raspunsul la fiecare intrebare doar pentru ca s-a constituit intr-un eveniment din viata lui. Sa fi fost eu patronul jocului, atunci ultima intrebare probabil ca ar fi sunat asa: de cate ori poti ejacula pe posterul lui Pamela Anderson inainte ca hartia sa se dezintegreze? Si daca nu ar fi fost atat de improbabil ca Latrina, pardon Latika sa-si mentina figura de domnisoara draguta si aspectul fizic dupa ce a fost peshtita si vanduta mafiei zonale, sa mai adaugam faptul ca in orasul unde se desfasoara povestea (Mumbai) traiesc peste 19 (nouasprezece) milioane, si cu toate astea, Jamal alearga in cercuri pana cand da peste Latika atras la fel ca musca de rahat.

O alta anomalie din film este fratele lui Jamal, Salim, care isi iubeste fratele in acest film "complicat" intr-un fel care ne da de inteles ca o sa-l babardeasca suficient incat sa tina suspansul ridicat pentru spectatori iar mai tarziu o sa-l faca sa se gandeasca la speranta care moare dar nu se preda. Pe urma mai e si politistul care asculta povestea lui Jamal. Mai intai ii da electrosocuri si aer cu portia, iar apoi asculta la el minunându-se precum un sultan venerând povestile Sheherezadei. Daca mai adaugam si faptul ca 20 milioane rupii este echivalentul a mai putin de 350 mii euro, atunci acest film poate fi un bun remediu pentru cei care sufera de dezinterie gandindu-ne la cât rahat se poate elibera pe durata vizionarii... PLACUTE!

Nota mea: t.b.a.

#2
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
parerea mea,asta e un film bunicel dar sa castigi oscarul cu el e cam mult.pe langa faptul ca actiunea e simplista,are lacune si nu impresioneaza cu nimic,e de ajuns sa vezi un film care a luat oscarul in anii trecuti ca sa-ti dai sema de diferenta.repet,e un film de vazut duminica acasa nicidecum unul de oscar (vezi brave heart sau gladiatorul).

#3
Anjin`

Anjin`

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,160
  • Înscris: 10.05.2005
bine ca ti-au dat sa poti scrie cacat si alte tampenii. Cred ca ti-au dat numai ca sa nu poluezi restul forumului.
Tu observi ca e dificil pentru cineva sa inteleaga ce vrei sa zici fara sa fi vazut filmul?
Aia nu e recenzieNu e nimic . Dupa acelasi standard mizerabilii sunt de rahat.
Acuma nu-mi pasa mie ce crezi de mizerabilii dar nu ar fi util sa scrii ceva de film daca tot pretinzi ca despre asta e vorba?

#4
lexa261

lexa261

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 07.02.2009
O fi ideea banala dar a fost transpusa genial pe pelicula. Am apreciat ca a primit si Oscarul, eram satula de filmele americane care au intotdeauna acel ceva al lor, parca ar fi un E alimentar care ii da gust mancarii si o face , in acelasi timp, nociva. Ideea scenariului, pe care "curva in rosu "ar screme-o cat ai clipi, e simpla, banala, insa profunda in felul ei si merituos ilustrata de regizor.

#5
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004

View Postlexa261, on 30th July 2009, 19:38, said:

O fi ideea banala dar a fost transpusa genial pe pelicula. Am apreciat ca a primit si Oscarul, eram satula de filmele americane care au intotdeauna acel ceva al lor, parca ar fi un E alimentar care ii da gust mancarii si o face , in acelasi timp, nociva. Ideea scenariului, pe care "curva in rosu "ar screme-o cat ai clipi, e simpla, banala, insa profunda in felul ei si merituos ilustrata de regizor.
Draga mea, daca ai fi fost satula de filmele americane, ai fi stiut ca bitch se traduce catea (catzea, fem. câine), ok, si nu curva!!!
Dar se pare ca tu nu esti chiar satula...

#6
lexa261

lexa261

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 07.02.2009

View PostBitch_in_Red, on 6th August 2009, 18:57, said:

Draga mea, daca ai fi fost satula de filmele americane, ai fi stiut ca bitch se traduce catea (catzea, fem. câine), ok, si nu curva!!!
Dar se pare ca tu nu esti chiar satula...
Substantiv
1. femeie stricată
2. cățea

Verb tranzitiv
1. a cicăli, a bate la cap, a se plânge
(http://www.dictionar...o/?cuvant=bitch)

Lasand deoparte libertatea de a folosi sinonime in enunturile proprii, as zice ca esti cam intepata, ideea forumului e de face schimb de impresii, nu? Sau preferi sa ne insusim impresiile tale si sa aplaudam cu admiratie discursul tau de cinefil suprem? Iar cat despre nikul tau, nu am fost rautacioasa ci doar l-am tastat in traducere libera... In fond, nu am gresit, nu?
Dictionarul asa spune...

#7
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004

View Postlexa261, on 10th August 2009, 07:29, said:

Substantiv
1. femeie stricată
2. cățea

Verb tranzitiv
1. a cicăli, a bate la cap, a se plânge
(http://www.dictionar...o/?cuvant=bitch)

... In fond, nu am gresit, nu?
Dictionarul asa spune...

Ai probleme la mansarda, sau esti batuta in cap? (conform dictionarului)
dictionarul spune "femeie stricata", "catea" si nu altceva!!!
daca chiar tii, atunci n-ai decat sa traduci in tastare libera "femeia stricata in rosu"... vânt din pupa!

#8
lexa261

lexa261

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 07.02.2009

View PostBitch_in_Red, on 12th August 2009, 19:55, said:

Ai probleme la mansarda, sau esti batuta in cap? (conform dictionarului)
dictionarul spune "femeie stricata", "catea" si nu altceva!!!
daca chiar tii, atunci n-ai decat sa traduci in tastare libera "femeia stricata in rosu"... vânt din pupa!
ca am sau n-am probleme la mansarda e posibil insa in cazul tau e o certitudine. ce n-ai inteles din partea cu sinonimele??? oricum, esti cam agresiva, nu crezi?

#9
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Deci nu-mi vine să cred că îi același regizor și la filmu cu cauza și la Trainspotting.

Poate a regizat doare fazele gen faza cu c'c'tu' . :lol:

Edited by m3th0dman, 19 August 2009 - 00:46.


#10
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Off Topic: Fetelor , lasati cearta!!!!! Sau nu, mai bine postati o poza in care va strangeti de gat!
On Topic : Sunt filme indiene ,din alea de Bollywood, care sunt mai bune mult decat SM. Nu ca as fi fan al filmelor indiene ,dar ma uit la ele pt. ca ma distrez teribil de penibilul de acolo ,de personaje ,cum incep ele brusc sa cante , bla ,bla.....Asa, cate 5 min. de film indian , pt. distractie. Cu aceeasi senzatie urmaresc cate un minut -doua(atat rezist) pe taraf ;pt. penibil.
Deci sa revin la SM. Danny Boyle a speculat un trend in cinematografie ,mai bine zisa a gasit o formula de pur succes comercial si a dat lovitura. Ma asteptam la altceva de la un regizor care a facut Shallow Grave, Trainspotting sau Sunshine.

#11
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012
Film foarte prost, foarte comercial vrea sa ti induca ideea tampita ca prin noroc poti s-o razbesti in viata cea ce este total fals, tipu ala practic nu stie raspunsul la nici o intrebare, este doar o dulcegarie indiana.
Daca pana acuma nu ati vazut-o, mai bine nici nu va uitati ca nu merita.
Nota :2

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate