Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Pret aparat ortodontic

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,527
  • Înscris: 16.03.2007
Buna seara,

Ma confrunt cu o problema neplacuta...

Acum un an de zile mi-a crescut o masea care mi-a deformat dintii din fata... am fost la dentist cu gandul de o fatetare si mi-a spus ca este foarte dificil, si ca nu are rost sa imi stric dintii cand pot rezolva problema cu un aparat dentar.

Am studiat pe net posibilitatile si cel mai discret si accesibil mi s-a parut aparatul detar din ceramica...

Intrebarea mea este: Cat costa un astfel de aparat ortodontic?
Cam cat timp dureaza pana se vad efectele? precizez ca am 20 de ani!

Multumesc anticipat!

#2
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,527
  • Înscris: 16.03.2007
am uitat sa precizez ca am nevoie doar sus de aparat!

#3
dark_tranquility

dark_tranquility

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 17.09.2008

 laffin, on Mar 16 2009, 20:58, said:

am uitat sa precizez ca am nevoie doar sus de aparat!


1850 lei. De exemplu.

#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,527
  • Înscris: 16.03.2007
De unde este "culeasa" aceasta informatie?
Imi poti da mai multe detali?

Multumesc!

Edited by laffin, 16 March 2009 - 21:09.


#5
dark_tranquility

dark_tranquility

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 17.09.2008

 laffin, on Mar 16 2009, 21:09, said:

De unde este "culeasa" aceasta informatie?

Din lista de preturi a unui cabinet din Bucuresti.

 laffin, on Mar 16 2009, 21:09, said:

Imi poti da mai multe detali?

Daca le ceri, da.

 laffin, on Mar 16 2009, 21:09, said:

Multumesc!


Cu placere.

#6
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006
Preturile sunt extrem - si nu exagerez deloc cand spun asta - de variate.
Fara indoiala, cel mai ieftin iesi la clinica Eforie, unde tot etajul 2 este dedicat indreptarii de dinti. Acolo platesti materialele (pe care ti le achizitionezi singur) si o suma modica pentru manopera.
Am intalnit variante si la 30, 45, 50 respectiv 90 de milioane, pretul a 2 aparate (pt fiecare arcada) la diverse clinici. Daca vrei un singur aparat, split pe doi. In prima faza si eu voiam doar pe maxilar, da' doctoru m-o convins sa pun si jos.
Preturile asstea sunt pentru aparat metalic. La toate cabinetele vizitate de mine, consultul lunar + activarile nu erau incluse in pretul inial al aparatului.
Pentru ceramic, mai pune putini banuti.

 laffin, on Mar 16 2009, 20:25, said:

Cam cat timp dureaza pana se vad efectele? precizez ca am 20 de ani!

Well, mie toti ortodontii imi "apreciau" durata intre 1 si 2 ani si jumatate. BAnuiesc ca stii ca dupa aasta urmeaza si perioada de contentie, in care porti un retainer.
Cam toti spuneau ca aparatul ceramic da rezultate mai incet decat cel metalic. Deci, daca vrei rapid, poate ar trebui sa nu excluzi varianta aparatului metalic. DPDV estetic, chill, si cel ceramic este vizibil. Sarmulita aia, mai ales. Plus ca bracketii sunt mai voluminosi decat cei metalici.

Edited by nile, 16 March 2009 - 21:41.


#7
AsusRay

AsusRay

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 04.04.2007
Salut , am 16 ani si m-ar interesa sa imi pun un aparat dentar mobil , sus . Am un dinte din fata usor incalecat si o parte usor iesita in afara deoarece cand trebuia scos dintele de lapte mi-a fost frica si a iesit cel de os pe langa el .. si deh. As vrea si eu sa stiu daca merge pus aparat mobil deoarece vreau sa il port numai acasa si nu si la scoala ; cam cat ar costa ?  si cat trebuie purtat  (aproximativ ) .. repet ca dintele nu este foarte stramb , decat usor incalecat cu celalalt , in afara .
Mersi .

#8
Ion_Cristoiu

Ion_Cristoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 31.07.2008
Alea fixe sunt frectie la picior de lemn.

#9
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Așa zici tu? Care-s alea bune atunci?

#10
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006
Cred ca a incurcat fixele cu mobilele.

#11
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Chiar dacă le-a încurcat și cele mobilizabile sunt foarte bune pentru aria lor de aplicare (în funcție de vârstă, anomalii, etc)!

#12
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
Eu am dat 600 euro acum cativa ani pe aparat fix de ceramica. Preturile variaza.. dar crede-ma ca merita sa iti iei fix ,scapi mai repede de el si ai rezultate mai bune :coolspeak:

P.S bracketii mei nu tin minte sa fi fost "voluminosi" ,ba chiar NU arata nimic inestetic la gura mea :)

Edited by crank_, 07 May 2009 - 23:01.


#13
analuz

analuz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 02.05.2004
Nu poti rezolva problemele cu aparatul purtat doar acasa, pentru ca dintii revin imediat la pozitia initiala. Cel mult poti incerca aparate Invisalign in cazul in care nu ai probleme foarte serioase, dar presupun ca o sa si coste pe masura.

#14
alexbml

alexbml

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.08.2009

 AsusRay, on 19th April 2009, 03:05, said:

Salut , am 16 ani si m-ar interesa sa imi pun un aparat dentar mobil , sus . Am un dinte din fata usor incalecat si o parte usor iesita in afara deoarece cand trebuia scos dintele de lapte mi-a fost frica si a iesit cel de os pe langa el .. si deh. As vrea si eu sa stiu daca merge pus aparat mobil deoarece vreau sa il port numai acasa si nu si la scoala ; cam cat ar costa ?  si cat trebuie purtat  (aproximativ ) .. repet ca dintele nu este foarte stramb , decat usor incalecat cu celalalt , in afara .
Mersi .


Salut
Din pacate aparatul mobil este eficient dar inte 7 si 11 ani.
Cum tu ai 16 ani nu poti purta decat aparat dentar fix. Daca aveti nelamuriri in privinta aparatelor dentare intrati pe XXX este cel mai complet site de ortodontie. Gasiti tot despre aparatele dentare. Multa bafta

Edited by ripper, 13 August 2009 - 07:49.
fară reclamă


#15
emil23

emil23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.01.2011
Buna.
As vrea sa va cer si eu o parere
Port de aproximativ 2 ani aparat dentar fix
Aproape la ficare control lunar imi schimba arcurile la un pret mediu de 200 de lei  (control+ arcuri)
Ce parere aveti de pret .e mic e mare?

#16
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006
Eu dau vreo 100 de lei ~3 saptamani.

#17
mikiduzza

mikiduzza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 08.04.2006
wow ce preturi...
eu platesc 40 lei...control + schimbat arcuri, lipit bracketi, chiar si schimbat...
o data la 4 saptamani...

#18
StefaniaM3

StefaniaM3

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.07.2018

 laffin, on 16 martie 2009 - 20:25, said:

Buna seara,

Ma confrunt cu o problema neplacuta...

Acum un an de zile mi-a crescut o masea care mi-a deformat dintii din fata... am fost la dentist cu gandul de o fatetare si mi-a spus ca este foarte dificil, si ca nu are rost sa imi stric dintii cand pot rezolva problema cu un aparat dentar.

Am studiat pe net posibilitatile si cel mai discret si accesibil mi s-a parut aparatul detar din ceramica...

Intrebarea mea este: Cat costa un astfel de aparat ortodontic?
Cam cat timp dureaza pana se vad efectele? precizez ca am 20 de ani!

Multumesc anticipat!


Nu are rost fatetare, daca dintii sunt sanatosi, pentru ca trebuie sa ii "pilesti" si ii sensibilizezi mult...
Poti merge la un ortodont sa te sfatuiasca cel mai bine pentru un aparat dentar, pretul variaza de la persoane la persoane... :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate