Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Linspire

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
woyert

woyert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 12.01.2005
Ce stiti despre acest OS? Si ce probleme poate creea, plecand de la Windows?

#2
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
nu l-am incercat dar din cate am vazut arata super ! uite cum arata Firefox pe el :

[ http://www.everaldo.com/splashs/images/mozilla_browser.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
woyert

woyert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 12.01.2005
Stiu cum arata, asta mi-a atras si mie atentia :coolspeak: , dar nu stiu daca ai probleme cu driverele, sau ce alte neplaceri poti avea trecand de la Windows la Linspire.

#4
horatzica

horatzica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 20.03.2002
Linspire este doar o alta distributie de Linux. Nu stiu daca are asa ceva deosebit fata de "greii" Fedora, Mandrake, Suse, etc pentru care sa dai niste bani.

#5
Ybian

Ybian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 07.11.2004
Sunt interesat sa incerc un alt SO in afara de Windows.Pentru inceput Linspire imi
pare interesant.Nu am posibilitatea practica de a descarca de pe net pt.
ca sa fac un CD bootabil si de aceea va solicit ajutorul.Daca are cineva o astfel
de distributie si imi poate trimite un CD platesc imediat prin card.Sunt interesat
de ultima versiune Linspire 5.Pot fi contactat la [email protected]!

#6
73437

73437

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 29.04.2004
Se pare că linspire costă 49$ (versiunea de download) și 59 versiunea retail... decie cam scump. (Win xp costă doar 90$ cu cd).

Având în vedere faptul că linspire este de fapt un linux (kernel 2.4 sau 2.6) și KDE desktop enviroment, ai putea de exemplu folosi Knoppix live cd, care are la bază aceleași 2 lucruri. Îl încerci de pe cd, dacă îți place, îl instalezi și gata. KDE se poate configura excelent, ca să ajungi să-ți placă mai mult decât default-urile de la linspire. și dacă nu vei cumpăra un linspire "original" nu cred că vei avea acces la CNR...

Deci recomand Knoppix pentru începători și pentur cei care caută un SO alternativ și gratis și legal... :)

#7
macuser

macuser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 20.01.2004
Linspire parca e bazat pe Debian si versiunile vechi ma enervau ca nu puteam instala diverse programe. Interfata de Linspire e adevarat ca iti ia ochii (desi nimic nu se compara cu Quartz-ul lui macosx :))) dar atat. Suse e dupa parerea mea cea mai completa distributie.
poti incerca xandros open circulation http://www.xandros.c...c_download.html
aici ai screenshoturi: http://www.xandros.c...creenshots.html
(seamana izbitor la interfata cu windows xp) dar poti incerca si suse 9.2 livecd- in cazul in care nu vrei sa iti instalezi pe disk
... dar mie inima mi-a ramas la macosx Panther - lucrez pe el de cand a aparut -la munca evident (si strang bani de un minimac) :peacefingers:

Edited by macuser, 29 March 2005 - 21:05.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate