Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Cum trag un film de 724 MB pe un CD-R de 700 MB

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
ram

ram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,411
  • Înscris: 22.01.2002
Cum trag un film care are 724 MB, pe un CD-R de 700 MB, fara sa am optiunea "overburning" la CD-RW HP 8100i+ din anul 1998 ?
   Filmul respectiv este "Starwars Episode II - Attack Of The Clones.avi" si are dimensiunea de 724 MB (759.623.680 bytes), asta pt. cei ce au mai tras acest film, in acelesi conditii pe care le am eu.
==============================================

#2
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
pai ori faci overburn cu nero pe un CDRW mai nou care suport asa ceva, pe riscul tau, ori tai ceva generice de la final sau inceput, ori re-codezi sunetul la calitate ceva mai mica sa castigi diferenta de MB

#3
ram

ram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,411
  • Înscris: 22.01.2002
Overburn nu suporta asa ceva, nu prea gasesc CD-uri la 800 MB, nu am generice la final sau la inceput, am sa incerc sa re-codez sunetul la calitate ceva mai mica, insa da-mi o indicatie, ce folosesc pt. asta ?

#4
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
virtual dub, in meniu la audio bifezi full compresion si la compression calculezi o rata ceva mai mica. vezi sa nu fie sunet ac3
ti-am dat un PM, in care iti ziceam ca poate te ajut chiar eu personal. citeste-l si raspunde-mi pe aceeasi cale. merci

#5
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001
Ai incercat cu CloneCD?
Mai avea cineva o problema asemanatoare si cineva zicea ca merge cu CloneCD. Eu n-am incercat dar e posibil sa mearga. Nu te costa nimic daca incerci, nu?
Aaa, si mi se pare ca persoana care avea problema a zis ca i-a mers.
Bafta

#6
dido280

dido280

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 14.06.2002
Eu stiu ceva de genul sa tragi filmul ca extensie dat.

#7
WebMan

WebMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.01.2002
Nu ai sa reushesti niciodata sa-l bagi pe un CD de 700.. Ori cautzi un CD de 800 shi tragi cu NERO, ori faci re-encoding la Audio cu o rata mai mica - cum e scris mai sus cu Virtual Dub - ori tai scrisurile din FILM (asha cum am facut eu la SW 1) pina il duci in 700 de mega. O potzi face tot cu Virtual dub.

ReSpeKt

:cool:

#8
WebMan

WebMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.01.2002
Acum am vazut ca NU AI GENERICE... Nu prea ai alternative decit 2:

1. CD de 800
2. Re-encodare TOTALA, dar nu cu Virtual Dub chi cu NanDub (asta sigur nu defazeaza sunetul cu imaginea).
Da compresia audio cu o rata mai mica decit cea existenta shi micshoreza video la o rezolutie mai mica... E singura solutzie ca sa-l faci sa incapa pe un CD.....

#9
xunrage

xunrage

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.06.2002
Pe hard disk nu folosesti formatul ISO si dimensiunea de pe hard disk nu coincide cu cea pe care fisierul poate sa o aiba pe CD. Vezi daca Nero iti permite sa scrii filmul pe CD. :yeah baby

#10
ram

ram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,411
  • Înscris: 22.01.2002

Quote

Eu stiu ceva de genul sa tragi filmul ca extensie dat.
Am incercat asa, dar ramine la aceeasi dimensiune. Eu ma gindeam sa-l splitez in doua parti si sa-l trag pe 2 CD-uri (cu ce program merge mai bine operatiunea ?).
P.S. Am uitat, eu pot scrie cu CD-RW HP 8100+ (4x2x32), pe un CD de 800 MB fara a avea probleme la citire ? Am auzit ca nu le "vede" CD-RW mai vechi (e din oct. '98).
:ciocan:

#11
ram

ram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,411
  • Înscris: 22.01.2002

Quote

Ai incercat cu CloneCD?  
Mai avea cineva o problema asemanatoare si cineva zicea ca merge cu CloneCD. Eu n-am incercat dar e posibil sa mearga. Nu te costa nimic daca incerci, nu?  
Aaa, si mi se pare ca persoana care avea problema a zis ca i-a mers.
 
Te rog explica modul in care a procedat cu CLONE CD (precizez ca CD-ul cu filmul respectiv nu-l am, este tras doar pe Hard-Disk).

#12
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001
Daca vrei sa faci cu CloneCD trebuie sa faci neaparat rost iar de ce. Si daca nu ai timp sau blank atunci, poti face imaginea si sa o lasi pe hard.

#13
Darlock

Darlock

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 04.06.2002
Ai avea ceva sanse să faci overburning, dar nu te-as sfătui. Mie nu mi-a plăcut niciodată o solutie prin care fortezi ceva hard.
Cea mai eleganta solutie este să recodezi filmul.

Ti-as recomanda să te folosesti de VirtualDub .
Tot cu VirtualDub poti să faci si splitt si... o tonă de alte operatiuni.

Success,

#14
edibarbu

edibarbu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.05.2002
Vezi ca au aparut cd si de 900 si il poti trage si cu cdw vechi(am tras eu) dar sa nu il umpli cd ca nu-l mai recunoastre cdrom-ul. bagi cat ai nevoie pana in 850mb

#15
fox

fox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 30.05.2002
Sau poti sa-i recompresezi imaginea si sa pui KEYFRAME-urile la distanta ceva mai mare. Asta va scadea putin dimensiunea fisierului si va pastra calitatea aproape de original.

#16
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
fox, cand recodezi, indiferent cum pui tu keyframe-urile, calitatea  va scadea oricum drastic, a doua oara softul preia sursa comprimata, o considera raw (pixel langa pixel, nu exista optimizari de recodare care sa priveasca partea deja comprimata...cel putin nu inca) si o recodeaza din nou la setarile tale, deci cand zici recompresare zici adio la calitatea originala indiferent ce incerci sa faci, nu poti sa "ajuti" procesul secondar de compresie incat sa arate aproape la fel la dimenisune mica, altfel ai face chestia asta de cateva ori si ai trage 3 filme pe un CD :)

#17
cipicul

cipicul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 13.07.2002
Eu folosesc un program german de copiere a DVD-urilor si am si aceasta posibilitate sa tai filmele pur si simplu la capacitatea dorita sau in functie de secvente.daca te intereseaza spunemi.fa-o pe adresa [email protected]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate