Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Monk

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
abcdefu

abcdefu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 21.03.2007
Pentru inceput, o scurta prezentare a acestui serial ce il are in rolul principal pe Tony Shalhoub si care a ajuns la sezonul al 7-lea.

"Detectivul Adrian Monk obisnuia sa aiba un caz minor de Sindromul Obsesiv-Compulsiv. Apoi, moartea sotiei sale si inabilitatea de a rezolva cazuri a agravat starea lui pana in punctul unde ii este imposibil sa functioneze in societate fara ajutor, avand si o serie de fobii. El o angajeaza pe Sharona Fleming, o infirmiera si o mama singura, ca si asistenta lui personala, sa il ajute in viata de zi cu zi si atunci cand investigheaza cazuri care poitia nu le poate rezolva pentru a-si plati facturile si pentru a-l convinge pe fostul lui sef, Captain Stottlemeyer, sa ii permita sa se reintoarca in departament.
Dupa trei sezoane, Sharona a obosit din cauza slujbei sale frustrante si se recasatoreste cu sotul ei. Asistenta noua a lui Monk este Natalie Teeger, care dupa pierderea propriului partener, ii permite o legatura mai adanca decat ar fi putut avea cu Sharona." [www.cinemarx.ro]

"Monk” este un film politist plin de peripetii in care un detectiv cu fobii ciudate fata de microbi, inaltimi si multime si a carui sotie este ucisa, cazul ramanand nerezolvat, este chemat sa investigheze noi asasinate. Tony Shalhoub interpreteaza rolul ilustrului Adrian Monk …un detectiv obsedat!" [www.cinemagia.ro]

Pot spune ca am vazut toate episoadele de pana acum din aceasta serie foarte captivanta si am decis ca merita un topic si pe Softpedia :D

Intr-o perioada (poate si in prezent) era transmis de ProCinema. Asadar, a urmarit cineva unul sau mai multe episoade? :)

#2
mistique

mistique

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 09.04.2006
Si eu sunt "o fana" a serialului "Monk". Am vizionat primele 3 sezoane care au fost si pe la televiziunile noastre ,  6 episoade si sezonul 5, cateva din sezonul 6 si primele 6 episoade din sezonul 7. Din pacate se gasesc foarte greu traduceri pentru alte episoade... Chiar daca unii il gasesc un serial plictisitor el este foarte interesant prin prisma prin care detectivul Monk abordeaza crimele ciudate si le gaseste rezolvarea intr-un mod original . Nu trebuie ignorata nici latura comica ce deriva in situatiile amuzante in care se pune mOnk datorita nenumaratelor sale fobii.
@abcdefu : daca ti-a placut Monk, cu siguarnta vei aprecia si " The Mentalist", serial care aduce cumva cu Monk prin geniul si intuitia deosebita a detectivului din rolul principal.

#3
abcdefu

abcdefu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 21.03.2007
Asa e, desi de sub in engleza se face rost usor, cele in romana sunt mai dificil de gasit. Mie a inceput sa mi se para plictisitor abia dupa 5 sezoane, dar nu pentru ca si-ar fi pierdut farmecul sau latura amuzanta, ci pentru ca nu urmareste o idee pe termen lung si episoadele nu au legatura intre ele. Poate ca intr-un fel este bine, daca il vezi la televizor poti sa pierzi destule episoade si sa intelegi in continuare ce se intampla fara mari probleme. Dar cred ca s-ar fi bucurat de un succes chiar mai mare daca ar fi dezvoltat mai mult problema sa cu moartea lui Trudy - problema care este, in fond, esentiala pentru desfasurarea vietii lui Monk - si daca ar fi adaugat cateva rasturnari de situatie, asa cum s-a incercat in cateva randuri.

Multumesc pentru ideea cu The Mentalist, pana acum doar auzisem de el fara sa stiu exact despre ce e vorba. Am citit si un summary pe tv.com si aduce destul de mult cu Monk. Nu sunt multe episoade, dar dupa ce termin serialul la care ma uit acum cred ca il voi viziona si pe acesta, are review-uri pozitive din cate vad :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate