Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Vreau sa cumpar un apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
653 replies to this topic

#217
Calculici

Calculici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 28.11.2001
aveti atasata poza cu zona in care este apartamentul.....

Attached Files

  • Attached File  bloc.JPG   110.29K   172 downloads


#218
joe2000

joe2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 24.07.2008
problema principala nu cred ca ar trebui sa se puna daca a fost sau nu afectat de cutremurul din 77, ci mai de graba daca blocul a fost proiectat/construit inainte de 77, inainte sa se modifice standardele.

daca se vede o crapatura intre bloc si cel de langa el nu cred ca e o problema foarte mare, acela e un rost de dilatatie si tencuiala in zona aia e oarecum normal sa crape.

#219
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postjoe2000, on Apr 13 2009, 18:44, said:

problema principala nu cred ca ar trebui sa se puna daca a fost sau nu afectat de cutremurul din 77, ci mai de graba daca blocul a fost proiectat/construit inainte de 77, inainte sa se modifice standardele.

daca se vede o crapatura intre bloc si cel de langa el nu cred ca e o problema foarte mare, acela e un rost de dilatatie si tencuiala in zona aia e oarecum normal sa crape.
deci, hai sa recapitulam

Quote

Cum se construia în anii ‘30-‘40?          Existau norme seismice ca astazi?
         Primele norme seismice au aparut dupa cutremurul din 1940 si au fost publicate          în Monitorul Oficial în 1943. Atunci era razboi si nu s-a          tinut seama de aceste norme, chiar si dupa 1950 nu se prea tinea seama          de normele seismice. Primele norme seismice moderne de care au aflat oamenii          au fost cele din 1963 (Normativul P13-63). Acestea erau facute dupa înregistrarea          cutremurului din El Centro, California, noi nu am avut posibilitatea sa          înregistram la Bucuresti cutremurul din 1940 pentru ca la primul          soc aparatele s-au defectat; de altfel chiar si la cutremurul din 1977          un singur aparat a functionat, cel de la INCERC, însa înregistrarea          a fost buna si am putut vedea ca miscarile tectonice de la noi sunt de          mare adâncime (100-150 km), pe când în America erau          de 10, maximum 20 km adâncime.

Quote

Scoala de dupa 1949 a fost o scoala foarte buna, cu o predare a stiintelor          tehnice la nivel ridicat, cum în prezent nu se mai întâlneste          prea des.
         Cea mai mare problema a acestor timpuri este exportul de tineri foarte          bine pregatiti care ar putea sa desfasoare chiar si o activitate universitara,          dar ei prefera sa plece în strainatate pentru ca sunt mai bine platiti          decât la ei în tara.
sursa

sa continuam

Quote

exista       si       o serie de constructii        executate intre 1950 si 1976 conform normativelor de proiectare in vigoare        atunci care au fost proiectate cu considerarea unor forte seismice mai        reduse; acestea s-au comportat satisfacator in 1977 dar unele cazuri (de        ex. cele cu parter flexibil) au suferit mai multe avarii, suprapuse        ulterior cu cele din 1986 si 1990;

Cred ca am mai spus si cu alte ocazii ca sunt de evitat cladirile vechi cu spatii comerciale la parter (asta inseamna parter flexibil printr'o analogie ceva mai complicata, dar mi'e lene :D ).
Dar:

Quote

categoria de        cladiri cea mai expusa riscului este reprezentata de cladirile inalte        (7-12 niveluri) cu schelet de beton armat, construite inainte de 1940 fara        protectie antiseismica. Cele        mai multe blocuri de acest tip  exista in Bucuresti si constituie o        prioritate absoluta la interventie;

Si acum sa bata tobele si sa bata tare pt. ca vom distruge un mit :D

Quote

Intrebare : Cum este mai bine sa fie o cladire : monolita sau  prefabricata ? Ce incredere putem avea in cladirile din panouri mari  prefabricate ?   Raspuns : Ceea ce conteaza este conceptia si conformarea structurala,  respectarea normativelor actuale, calitatea executiei. Blocurile de locuinte din  panouri mari, structuri in general rigide, au fost concepute si calculate la  IPCT, cu mare atentie, supuse testarilor de imbinari si ansamblu  la  INCERC, astfel incat la cutremurul din 1977 s-au comportat foarte bine.

  Este adevarat ca inainte de  cutremurul din 1977, multi  locatari credeau ca blocurile din panouri mari  prefabricate nu rezista la seisme, fiind o inventie buna numai pentru a crea  � cutii de chibrituri �  in timp ce blocurile monolite sunt cele mai bune, fiind laudate de arhitecti.  Dupa seism toti cetatenii s-au convins ca aceste structuri sunt foarte sigure.



phew, am avut emotii :P




Edited by punkt, 13 April 2009 - 19:23.


#220
joe2000

joe2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 24.07.2008
normele ante 77 si post 77 sunt deosebit de diferite. inainte, calculul seismic se facea la o intensitate de 7 grade, lar dupa la 9(sau 8) grade (s-ar putea ca datele sa nu fie chiar exacte).  siesmica constructiilor s-a schimbat extraordinar de mult la noi in tara dupa "marele cutremur".

#221
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postjoe2000, on Apr 13 2009, 20:23, said:

siesmica constructiilor s-a schimbat extraordinar de mult la noi in tara dupa "marele cutremur".
pe dracu'

deci, un mic istoric

Quote

Evolutia codurilor pentru      proiectarea antiseismica in Romania (1941-2000)

    

              1941              [ http://inforisx.incerc2004.ro/school10.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Instructiuni        provizorii pentru prevenirea deteriorarii constructiilor din cauza        cutremurelor si pentru refacerea celor degradate        aprobate prin Decizia nr. 84351 din 30 decembrie 1941, data de Ministerul        Lucrarilor Publice si Comunicatiilor (9 pagini).

              1945       [ http://inforisx.incerc2004.ro/school10.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]        Instructiuni pentru prevenirea        deteriorarii constructiilor din cauza cutremurelor,        aprobate prin Decizia nr.60173 din 19 mai 1945 a Ministerului        Comunicatiilor si Lucrarilor Publice pe baza avizului Consiliului Tehnic        Superior din Jurnalul nr.7/1945, publicate in Monitorul Oficial nr. 120        din 30 mai 1945 (10 pagini).

              1958       [ http://inforisx.incerc2004.ro/school10.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]        STAS 2923-58        (neaprobat) Prescriptii generale de        proiectare in regiuni seismice. Sarcini seismice. Comisia        de Standardizare R.P.R., 31 aug. 1958, Vol.1 - 132 pagini, Vol.2 - 97        pagini.

              1963 [ http://inforisx.incerc2004.ro/school10.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]        Normativ conditionat pentru proiectarea        constructiilor civile si industriale din regiuni seismice P.13 - 63,        aprobat de Comitetul de Stat pentru Constructii, Arhitectura si        Sistematizare cu Ordinul nr. 306 din 18 iulie 1963 (39 pagini).

              1970       [ http://inforisx.incerc2004.ro/school10.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]        Normativ pentru proiectarea        constructiilor civile si industriale din regiuni seismice P.13 - 70,       aprobat prin Ordinul nr. 362/N din 31 decembrie 1970, Ministerul        Constructiilor Industriale si Comitetul de Stat pentru Economia si        Administratia Locala (63 pagini).

              1978       [ http://inforisx.incerc2004.ro/school10.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]        Normativ privind        proiectarea antiseismica a constructiilor de locuinte, social-culturale,        agozootehnice si industriale P.100 - 78, aprobat prin        Ordinul nr.23/IX/ din 15 iunie 1978 al Guvernului si Consiliului de        coordonare a activitatii de investitii (57 pagini).

              1981       [ http://inforisx.incerc2004.ro/school10.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]        Normativ privind        proiectarea antiseismica a constructiilor de locuinte, social-culturale,        agozootehnice si  industriale P.100 - 81, aprobat prin        Decizia nr.83 din 21 iulie 1981 a Biroului executiv al Consiliului        stiintific al Institutului de cercetare, proiectare si directivare in        constructii (72 pagini).

              1991       [ http://inforisx.incerc2004.ro/school10.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]        Normativ privind        proiectarea antiseismica a constructiilor de locuinte, social-culturale,        agozootehnice si industriale P.100 - 91, aprobat aprobat        prin Ordinul nr.3/N din 1 aprilie 1991, Ministerul Lucrarilor Publice si        Amenajarii Teritoriului - DCLP (152 pagini).

              1992       [ http://inforisx.incerc2004.ro/school10.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]        Normativ privind        proiectarea antiseismica a constructiilor de locuinte, social-culturale,        agozootehnice si industriale P.100 - 92, aprobat prin        Ordinul nr.3/N din 14aprilie 1992, Ministerul Lucrarilor Publice si        Amenajarii Teritoriului (151 pagini).

              1996       [ http://inforisx.incerc2004.ro/school10.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]        Completarea si modificarea        capitolelor 11 si 12 din �Normativul        privind proiectarea antiseismica a constructiilor de locuinte,        social-culturale, agozootehnice si industriale� P.100 - 92,        aprobate prin Ordinul nr.71/N din 7 octombrie 1996, Ministerul Lucrarilor        Publice si Amenajarii Teritoriului (50 pagini).

              2006       [ http://inforisx.incerc2004.ro/school10.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]       Cod de proiectare seismic� - Partea I - Prevederi        de proiectare pentru cl�diri", indicativ P 100-1/2006,        aprobate prin Ordinul nr.1711 din 19 septembrie 2006,       Ministerul Transporturilor, Constructiilor si        Turismului, publicat in Monitorul Oficial Partea I si I bis nr.        803/25.09.2006 (398 pagini).





    



#222
joe2000

joe2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 24.07.2008
am pe acasa o carte foarte groasa despre cutremurul din 77. de paste cand ma duc acasa am s-o rasfoiesc; eu imi aduc aminte ca zicea si ceva de revizuirea normelor.

daca nu s-a schimbat cum iti explici ca acelasi tip de cladire, inainte se arma cu ob de 14 si acuma cu pc de 25?

#223
joe2000

joe2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 24.07.2008
oooffff, esti foarte dificil cu edit-urile. dau reply si cand colo se modifica si post-ul tau :D

tie ce-ti inspira p100/78 ?

promit ca asta-i ultimul offtopic :)

#224
Calculici

Calculici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 28.11.2001
multumesc de info.....
am o intrebare ca la radio erevan: Este adevarat ca blocurile pe grinzi sunt cele mai solide? plus nu mi-a raspuns nimeni la intrebarea monolit vs beton armat vs bca vs .......

#225
joe2000

joe2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 24.07.2008

View PostCalculici, on Apr 13 2009, 21:23, said:

multumesc de info.....
am o intrebare ca la radio erevan: Este adevarat ca blocurile pe grinzi sunt cele mai solide? plus nu mi-a raspuns nimeni la intrebarea monolit vs beton armat vs bca vs .......


1. monolit inseamna "dintr-o singura bucata". "antonimul" unui bloc monolit de pe vremea lu ceusescu este blocul din prefabricate (adica se turnau in hale peretii, grinzile, etc.... se aduceau cu masina pe santier, se montau in pozitia dorita si se monolitizau, adica se turna beton astfel incat elementele prefabricate sa conlucreze ca si cand mama lor le-ar fi facut impreuna). monolit e genul de bloc care se face acuma (cofrezi, armezi, torni la fata locului). diferenta intre un monolit si un prefabricat este decat procedura de lucru, nicidecum rezistenta.

2. blocurile "pe grinzi" sunt defapt structuri in cadre (adica stalpi si grinzi), si nu sunt cu nimic mai cu mot fata de celelalte. stucturile in cadre sunt mai flexibile fata de cele mixte (adica stalpi, grinzi si pereti portanti), dar din nou nu se poate vorbi de "mai solide"

3. portanta bca-ului nu este punctul lui forte. bca-ul nu se foloseste ca material de rezistenta la structuri inalte. se foloseste insa ca material de "umplutura" si e foarte bun.

#226
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View PostCalculici, on Apr 13 2009, 21:23, said:

multumesc de info.....
am o intrebare ca la radio erevan: Este adevarat ca blocurile pe grinzi sunt cele mai solide? plus nu mi-a raspuns nimeni la intrebarea monolit vs beton armat vs bca vs .......
monolit inseamna ca betonul este turnat in cofrag. Monolit vs beton armat?! :huh: . Este absurd. Majoritatea fondului construit este pe structura turnat monolit din beton armat :) . Nu exista un versus.

Poti genera un versus de genul, constructii pe structura turnata monolit din beton armat VS structuri prefabricate din beton armat precomprimat...betonul armat precomprimat este cel folosit la spatii cu deschideri mari gen: Carfur, Cora, Osan, etc...adica se executa intr'o hala si sunt montate ulterior pe santier. E mult de povestit aici.

Blocurile mai noi din stilpi si grinzi sunt elastice, implicit au momente de rupere deduse prin calcul destul de exact. Cind spun noi ma refer la cele din anii 80 pina astazi.

Cele din anii 60-70 sunt executate din diafragme din beton armat, adica majoritatea peretilor sunt de grosimi cca 20-30 cm din beton armat perforati doar de golurile usilor, structuri foarte rigide, practic niste cutii rigide in interiorul carora nu poti face modificari de partiu. Cel mult scoti o camara sau unul din peretii unei bai...Exceptie fac blocurile cu parter spatiu comercial (constructii de evitat).

Cele din anii 40-50 sunt tot pe stilpi si grinzi ca si cele din ziua de azi dar elementele structurale, grinzile si stilpii erau defectuos dimensionati dar si gresit armati. Practic armarea defectuoasa era in zona de legatura dintre stilp si grinda.

In ziua de azi se foloseste un sistem combinat intre stilpi si grinzi si diafragme dar din ce vad pe santiere, diafragma revine in preferintele proiectantilor.

#227
Calculici

Calculici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 28.11.2001
da....deci  :D :D  daca taceam filozof ramaneam...ok am inteles, nu stiu cat ma ajuta....nu cred ca am inteles ca unele sunt mai bune decat altele deci in concluzie cred ca e cum se nimereste inafara de cele care au deja bulinele rosii.
oricum o sa ma feresc de cele noi, mi se par facute prost rau...

#228
joe2000

joe2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 24.07.2008

View PostCalculici, on Apr 13 2009, 22:07, said:

oricum o sa ma feresc de cele noi, mi se par facute prost rau...

asta e o prostie. blocurile noi, facute de firme cu un oarecare nume sunt foarte bine executate. intamplator lucrez cu oameni care au facut blocuri si pe vremea lu ceasca si frecvent imi povestesc ce buleli se dadeau pe vremea aia. stii cum se zicea : "timpu trece, leafa merge"
:D

#229
coldplay

coldplay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 28.03.2004
Cadre:
Attached File  cadre.jpg   732.68K   178 downloads :P
Attached File  cadre2.gif   149.19K   168 downloads (aprox)

Placi:
Attached File  placi.jpg   694.42K   166 downloads

Diafragme:
Attached File  diafragme2.jpg   782.95K   171 downloads
Attached File  diafragme3.jpg   386.41K   145 downloads

Cred ca se vede clar diferenta.
Cat despre etichete generale gen "nou = prost", think again ;)

#230
arp

arp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.09.2004
Eu, de exemplu, am o mare liniste ca toti directorii firmei care a construit condominiul in care locuiesc  traiesc si ei acolo cu familiile si copiii.

Edited by arp, 13 April 2009 - 22:06.


#231
dinupatriciu

dinupatriciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 30.03.2009
Calculici ,

Iti putem spune despre povestea unui bloc turn de 10 etaje o singura scara, construit in 1973 si care la cutremurul din 1977 a beneficat de crapaturi de 25-30 cm intre etajele 3-6. A fost reparat prin injectii de rasini in 1978 si apoi 1979. Consolidare cu balamuc ( nevoie de decret comunist al ICRAL-ului pentru a se face) si ingustarea suprafetei apartamentelor cam cu 5-10 cm in functie de etaj la fiecare perete.

La cutremurul din 1986 acele crapaturi au reaparut si s-au largit destul de mult dar reparatia pe acele vremuri de restriste a fost soldata cu interventia unui Gigel inarmat cu o mistrie care a aplicat niste glet si niscaiva vopsea de ulei.

Bloc de 4 etaje langa el , in placi nu a patit mai nimic. Acelasi an de constructie.

Daca te vei gandi ca nu vei sta o viata in acel apartament si ca vei vinde , probabil iti vei da seama de ce in Romania sunt ocolite blocurile de 10 etaje si preferate cele de 4 . Vei avea o valoare de vanzare net superioara.

#232
mfdunhill

mfdunhill

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 28.01.2007
salutare,


despre proiectul Atlantis Residence de la intersectia Fundeni cu Pantelimon aveti ceva informatii? am cautat pe internet si n-am gasit nici macar un comentariu despre el.

multam,


Dunhill

#233
Calculici

Calculici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 28.11.2001
despre atlantis cauta pe forumul cu rezidentiale....
am inteles si eu tind spre un bloc de 4 etaje....dar nu niciodata cum crezi tu e cum gasesti...ce sa zic....

#234
un-om-obisnuit

un-om-obisnuit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 14.04.2009

View PostCalculici, on Mar 14 2009, 18:35, said:

Buna ziua,

Vreau sa cumpar un apartament de 2 camere in Bucuresti, in zona Cimitir Progresu. Pe hartie el are 37mp, pret aprox 45000.  Am 10000 euro si vreau sa fac credit de restul.
Apartamentul este intr-o vila, nou construita. Vine la cheie cu usi, geamuri termopan, gresie, faianta, centrala proprie la fiecare apartament, calorifere. Vila are 2 etaje si 6 apartamente.
Cum v-am spus pe hartie el are 37mp dar suspectez ca in realitate are 40mp.
Lumina si gazele sunt separate pentru fiecare apartament, numai apa este la comun.

Cum vi se pare, pretul, zona?

Mersic.


Nu vreau sa te jignesc sau sa te superi me mine, dar ca sa dai in zona progresul pe un ap. 2 cam. confort 2, de aproape 40mp  - pretul de 45000 euro, trebuie sa fii tampit la cap.

Mai asteapta cateva luni si ai sa-ti iei la pretul asta in D. Taberei, Crangasi, Titan, etc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate