Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Site XXX

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#37
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004

Immortal, on Apr 9 2005, 02:17, said:

Publicitate pe un site XXX nu va face decat... un site XXX. Sau eventual un directory index de site'uri XXX. N'ai sa vezi vreodata Connex (sau Ziarul Financiar :D) sa'si faca reclama acolo unde nu e locul.

1st rule of advertising - targeting. Un site XXX nu este un target decat pentru magazine virtuale, eventual. Iar banii vor fi putini, foarte putini, mult mai putini decat crezi, iar munca va fi destula ;)

Imi pare rau sa fiu io "bulangiu" care incearca sa te aduca cu picioarele pe pamant, insa sincer consider ca e doar pierdere de bani. Ti'ai ales unul din cele mai "over saturated" domenii de activitate, iar sortii de izbânda sunt mult mai mici decat iti place tie sa crezi.

Respect,
bulangiu' ™.

<{POST_SNAPBACK}>


Sunt unele secunde in care si eu ma gandesc la asta...
Dar un site de acest gen este ca si deschiderea unui nou site de gazduire unde piata este deja supra saturata si uite ca inca functioneaza.

#38
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 11.01.2004
Nu, NU functioneaza.

Tocmai datorita faptului ca piata e deja supra-saturata credem noi ca functioneaza. Insa din 100 de "starteri", doar unu reuseshte. Si ca sa reushesti, trebuie sa apari cu ceva UNIQUE. E vorba de baza marketingului.

Logica o spune: cand esti singurul, e floare la ureche. Cand e concurenta, e greu. Cand vorbim despre o piata saturata, e aproape imposibil.

Ceea ce tu vrei sa faci nu e deloc unic. Inca odata, cu tot respectul, sunt extrem de sceptic in ceea ce privesc sansele (tale) de reushit. Insa asta nu inseamna ca nu mi'as dori "sa'ti iasa"  B)

#39
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005
El-Vis ( original nick btw  :D  :D )
In final , totul de leaga de 2 lucruri:
a. profitul pe care vrei sa i-l faci
b. pozele pe care vrei sa le afisezi.

Daca incerci sa scoti un profit de mii de euro lunar, un server cu poze, nu este cea mai buna metoda.
Pozele pe care le afisezi. Este usor de spus " imi inchid site-ul , no big deal" DAR pe undeva tine cont ca in general free web hosting ofera o capacitate de transfer limitat ( ceeace nu ar deranja la inceput, dar in acelasi timp au reguli de ceeace poti posta. Uni chiar nu accepta material XXX ). In cazul in care te decizi sa platesti "ceva" pe luna , atunci nu mai esti anonim ( fiindca majoritatea platiilor se efectueaza prin cc, asa ca fie tu, fie partener/cunostinta etc, etc va fi pasibil de judecata in momentul in care postezi poze care nu iti apartin sau nu ai dreptul de a le difuza). Cu cit traficul va creste, cu atit fii mai sigur ca vei fii "vizitat" de Penthouse, Playboy, etc..etc. Sa nu crezi ptr o secunda ca companiile de acest gen stau cu miinile incrucisata  :D ).
In ceeace priveste a oferii pozele free, sper ca cel putin la intrare pe site vei pune un DISCLAMER , disclamer ce te poate proteza in cazul in care material de acest gen este ilegal in tara de unde este acel ce la vede. Din nou, in cazul in care exista reclamatii la free web host, fii sigur ca iti vor inchide site-ul in 2 timp.
In ceeace priveste adv.
Sper ca iti dai seama ca, companii cu reputatie nu isi vor face reclama pe situ-ul tau. Deci ceeace vei cauta, vor fii alte situ-uri de genul XXX, care sa plateasca ptr traficul primit de la tine. DAR in general profitul apare cind ai trafic mare trimis la ei ( deobicei , platesc in jur de 2-5 cents per link).
Precum au spus si cei care au postat anterior, in ceeace ne priveste ca romani, in general nu platim ( "ptr ce sa platesc cind pot sa iau de pe bitorent, e-mule etc..etc.)
Deci ar trebui sa te gindesti la traficul american, vest european. DAR ( stiu lol, te-am inebunit cu DAR-ul) ca sa atragi acest timp de audienta ai nevoie sa fii "vizibil" fie googling fie alte moduri. Ceeace ce insemna "alti bani, alta distractie". Nu uita ca deja "consumatorul" nu este la inceputul perioadei de glorie in care orice poza nekkid :)) era deajuns sa-i struneasca curiozitatea si sa-i deschida portmoneul. Ceeace te-ar face sa te gindesti la o "audienta" mai mica sau personalizata. DAR fiindca pozele pe care le vei afisa/publica nu iti apartin , sa fii sigur ca concurenta nu va sta cu miinile in sin si te vei trezi cu site-ul inchis.
Poti incerca cu "pop_under/pop_up/ windows" dar destul de multi din cei care folosesc net-ul au XP 2 sau alte forme de dezafectare a reclamelor popup.
Nu spun sa nu incerci , nu, nu, dar cel putin avind aceste cunostinte poti lua o decizie mai corecta.
Oricum,sucess

#40
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004
Hoi, bine ca nu m-am apucat sa cumpar hosting...
:o
Se pare ca viata chiar este complexa...
Atunci, daca un site de acest ge nu ar merge, atunci oare, nu ar functiona cumva si un site de datin/intalniri de genul sentimente.ro sau noi2.neogen.ro?
Daca l-as face, i-as pune o gramada de chestii in plus fata de cele deja prezente.. cum ar fi forum, live video chat, galerie foto publica s.a.m.d.
Aici nu ar mai fi problema de poze plagiat etc.

Poate ca daca as investi intr-o campanie publicitara vreo 500$ plus 700$ scriptul plus 400$ scriptul de live video chat plus $150 forumul + $200/luna server dedicat, poate as ajunge undeva, poate chiar in topul site-urilor romanesti de dating si eventual daca l-as face in mai multe limbi, ar fi si mai vizitat. Posibil sa pot atrage barbatii cu galeria foto si cu forumul iar pe domnisoare tot cu forumul si partea de dating.

Ce parere aveti aici?

Edited by El-Vis, 12 April 2005 - 11:57.


#41
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005
Nu stiu ce sa spun , sincer.
Cel mult pot sugera sa vezi cite situ-uri de acest gen sint , ce ofera, ce ai putea oferi in plus in asa fel incit sa iti iasa profit ( fiindca nu cred ca vrei sa ramii fara  :D ). Petrece citeva ore/seri si descopera situ-uri de acest gen.
Inca o data, nu stiu nimic despre acest gen de site-uri doar sugerez.
Un sigur lucru va ramine cert.
Trafficul pe care poti sa i-l generezi. Cu cit traficul este mai mare cu atit mai mult sponsorii se vor calca in picioare  :D ca sa isi faca reclama. More of less, of course :D
Oh yeah, inca merge (si va merge in viitor) video-chat) atit timp cit nu vrei sa scotii mii de euro pe luna ca profit. Daca esti multumit cu un profit mic, atunci nu ai sa ai probleme. Fiindca am uitat sa mentionez ( de fapt am metionat intr-un alt post ) in ultima vreme pe linga faptul ca trebuie sa te feresti de toata lumea, mai trebuie sa te feresti si de "competitia" romana care intra in chat si ii face capul mare " prestatoarei" si te trezesti fara. :P

Edited by active95, 13 April 2005 - 00:07.


#42
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 11.01.2004
Mai vin si eu cu niste completari la ceea ce a punctat deja active95:

- publicitatea costa SCUMP, ca sa parafrez o melodie mai underground ;)
Costurile pe care tu le sugerezi sunt extrem de optimiste, in special in ceea ce priveste publicitatea.

- munca depusa este o munca sisifica, si'ti va fi foarte greu singur, mai ales in cazul in care nu esti un good all-arounder (adica tu designer, tu coder, tu publisher, tu advertiser, tu contabil, etc.).

- ideea e deja in plin avânt, si site'urile de acest gen se'nmultesc vizibil. Vino cu ceva UNIC (am io un fix cu unicitatea asta), si ai sa reushesti. Copiaza ceea ce au facut deja alte site'uri, si'ai sa'ti blestemi noptile pierdute si munca depusa.

Si, un ultim... sfat, daca imi permiti: priveste afacerea pe care vrei s'o lansezi in toata complexitatea ei. Ceea ce tu urmaresti sunt lucruri ce tin de suprafata, unde, cu totii stim, totul e simplu. Insa substratul ne mananca si lucrurile acelea mici, neinsemnate si atat de usor de trecut cu vederea aduc succes-ul dorit.

E totusi entuziasmant ca sunt oameni dispusi sa mai si munceasca la noi in tara ;)


Salutare ;)
Sustzinatoru' ™

#43
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003

El-Vis, on Apr 12 2005, 11:57, said:

plus 400$ scriptul de live video chat

<{POST_SNAPBACK}>


esti prea optimist

#44
Garfield

Garfield

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 20.11.2004

addicted, on Apr 13 2005, 08:09, said:

esti prea optimist

<{POST_SNAPBACK}>


probabil a uitat un zero la coada

#45
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004
Uitati aici un chat de 399$ (trei sute noua zeci si noua dolari), produs de un romanah din popor: http://www.naicuandn...om/avchat/demo/ (acuma ii fac si advertising gratuit).

Eu totusi cred ca ar fi ok...

Voi in ce parte a planului ziceti ca "scartaie"?

#46
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
bre.. ala e doar flash appu. ai fi surprins sa afli cate tone de chestii isi mai trebuie pe langa aia.
si cat de eficient trebuie gandit totul ca sa nu-ti moara cand devii mai popular.
sau ca sa poti updata o chestie fara sa trebuiasca dat totul peste cap.

#47
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004

addicted, on Apr 16 2005, 22:30, said:

bre.. ala e doar flash appu. ai fi surprins sa afli cate tone de chestii isi mai trebuie pe langa aia.
si cat de eficient trebuie gandit totul ca sa nu-ti moara cand devii mai popular.
sau ca sa poti updata o chestie fara sa trebuiasca dat totul peste cap.

<{POST_SNAPBACK}>


Quote

Requirements on the server (host, place where the application will be installed):

   1. Windows NT/2000/XP or Linux based server
   2. Php
   3. Flash Communication Server (can reside on another server, not necessarely where you have your site files and AVChat files)

Flash Communication Server costa de rupe, intr-adevar, dar aia nu este o problema.

Care sunt restul de tone de chestii?

Ce trebuie gandit asa de eficient?

Eu voi lucra numai cu Windows Server 2003 Standard,  nu pe linux, astfel simplificand lucrurile.

Deci?...

#48
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
pai acolo ai chatu in sine. adica ai cu ce transmite text, imagini si sunet.

in afara de asta ce faci cu taxatul banilor, alimentarea cu credit, consumarea astuia per minut/sesiune, chestiile care tin de profilul utilizatorului/tipei, galerii foto, statisticile si rapoartele pentru administrare si tot restul ?

si mai ales, cum le integrezi?

welcome to the show.

#49
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004

addicted, on Apr 17 2005, 15:22, said:

pai acolo ai chatu in sine. adica ai cu ce transmite text, imagini si sunet.

in afara de asta ce faci cu taxatul banilor, alimentarea cu credit, consumarea astuia per minut/sesiune, chestiile care tin de profilul utilizatorului/tipei, galerii foto, statisticile si rapoartele pentru administrare si tot restul ?

si mai ales, cum le integrezi?

welcome to the show.

<{POST_SNAPBACK}>


Posibil sa nu fi urmarit tot threadul...
De la site xxx am migrat la galerie free xxx iar acuma am migrat la site 100% free de dating (matrimoniale).

Nu cred ca exista alte plati de facut si toate facilitatile care incerc sa le pun la dispozitia utilizatorilor sunt mai multe ca la sentimente.ro sau noi2.ro (eu voi avea in plus forum, un script de dating mult mai avansat fata de ce au ei, galerie foto si live chat cu webcam).

Deci, de ce nu ar functiona mai bine ca tot ce este in prezent site de dating romanesc?

#50
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
a, in cazul asta e perfect ok, numa ca n-o sa-ti scoti banii prea usor.

la un dating site publicul tinta e limitat si nu prea se inghesuie multa lume sa-si faca publicitate.

#51
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004

addicted, on Apr 17 2005, 17:50, said:

a, in cazul asta e perfect ok, numa ca n-o sa-ti scoti banii prea usor.

la un dating site publicul tinta e limitat si nu prea se inghesuie multa lume sa-si faca publicitate.

<{POST_SNAPBACK}>


Publicul tinta este format din persoane, exact aceleasi persoane care navigheaza si pe alte site-uri, exact aceleasi persoane care cumpara cu card pe net, exact aceleasi persoane care pot fi clientii unui serviciu platit, etc.

#52
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
mai. sa zicem ca un alt potential il au vizitatorii de la arstehnica (un exemplu, n-am legaturi cu ei) fata de vizitatorii de la meet singles your age (nici cu astia).

de-aia si google ads (alt exemplu) plateste diferit clickurile venind de pe situri de genul de mai sus. si ghici care e mai bine platit.

#53
Dan

Dan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 26.08.2003
El-Vis, eu am o idee gen dating-site, merge 100%, dar evident ca nu am bani sa o incep. sunt dispus sa ti-o vand, cat esti dispus sa oferi?
Avand in vedere ca:
poti ajunge personalitate publica - o sa te vezi la protv  
o sa ai 100.000+ viz. pe zi (calculezi tu banii din publicitate)
trafic 99% din ro
incasari lunare (in afara de publicitate) vreo 500 euro (sa-ti asigure hosting + un php - ist relativ decent)

subliniez: cat esti dispus sa dai? e o intrebare, nu o sa afli decat daca semnam un contract

#54
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004
Din cate observ eu, nimeni nu prea este impotriva unui site de acest gen, cu era in schimb la cel xxx, lucru care ma incurajeaza.

In concluzie, ma apuc de treaba si de cheltuit bani aiurea...

Dan, PM!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate