Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Gravida au ba?

- - - - -
  • Please log in to reply
752 replies to this topic

sapho

sapho

Active Member

• Grup: Members
orice sarcina, extrauterina sau nu, duce la pozitivarea testului de sarcina.

Demons

Demons

New Member

salut.

am 22 de ani si am si eu o intrebare. Prietenei mele i-a trecut ciclul pe 23 si noi am facut-o pe 24 fara prezervativ. Primul numar nu mi-am dat drumu in ea, iar al doilea nu l-am facut pana la ejaculare. Sunt sanse sa ramana gravida?

Edited by mufă, 01 March 2006 - 17:34.

bchendran

bchendran

Active Member

Sunt sanse sa ramana gravida?
Mici dar nu inexistente.

data viitoare (daca va mai exista data viitoare), inchide ochii.
Nu merge. E groaznic. Stiu femei care nu s-au mai putut duce la lucru o luna si au ajuns la tratament psihiatric pentru depresie dupa o experienta dinasta. Mai bine iti depasesti mandriile si teama de gura lumii si faci copilul.
Un copil e o mare bucurie pentru o femeie, chiar si la o varsta nepotrivita.
Coana, poate imi depasesc atributiile sugerandu-ti asta, dar nu te-ai gandit sa te implici activ intr-un program de educatie sexuala? Cuvantul tau ar avea multa greutate, din moment ce ai trecut prin experienta asta, stii ce inseamna, si o si regreti.

Alexa29

Alexa29

New Member

Mai,cam aceeasi problema o am si eu. Adica sunt nitelus cam disperat  
Eu si cu prietena mea am avut primul contact <<= Era primul la amandoi <=> eram virgini amandoi =>>(desteptaciunile noastre fara prezervativ ) pe data de 6 martie. Menstruatia trebuia sa-i vina luni (27 martie ) (dupa calculele ei - adica daca ar fi fost un ciclu normal, regulat, dar ea nu-l are regulat). DAR NU I-A VENIT!! Eu nu am terminat in ea  
Semnele ca o sa ii vina menstruatia le are (o doare burta, o doare spatele, nu stiu ce chestie i-a curs din vagin, are cosi) toate simptomele ca o sa-i vina. Dar un lucru ma sacaie pe mine : de ce nu i-a venit luni?
PS: duminica cica s-a insanatosit dupa urma unei cistite. Ce sa fac? sa-mi fac griji ca poate a ramas insarcinata? Ea a inceput sa fie deja paranoica si oarecum mi-a transmis si mie din paranoia ei.
A ramas oare insarcinata ?????????  :console:
Astept raspunsuri, va rog !!! Incep sa devin disperat !!  :death:

Edited by Alexa29, 28 March 2006 - 23:46.

Taw

Taw

Senior Member

• Grup: Senior Members

View PostAlexa29, on Mar 28 2006, 23:59, said:

Eu si cu prietena mea am avut primul contact <<= Era primul la amandoi <=> eram virgini amandoi =>>(desteptaciunile noastre fara prezervativ ) pe data de 6 martie. Menstruatia trebuia sa-i vina luni (27 martie ) (dupa calculele ei - adica daca ar fi fost un ciclu normal, regulat, dar ea nu-l are regulat). DAR NU I-A VENIT!! Eu nu am terminat in ea (drept exemplu - mi-am dat drumu` 2 min mai tarziu, dupa ce ea ajunsese si a zis sa ne oprim. Mi se pare destul de greu sa-mi dau drumu` asa de repede, adica la un interval asa scurt de timp de 2 ori (2 min) :worthy:  
Semnele ca o sa ii vina menstruatia le are (o doare burta, o doare spatele, nu stiu ce chestie i-a curs din vagin, are cosi) toate simptomele ca o sa-i vina. Dar un lucru ma sacaie pe mine : de ce nu i-a venit luni?
PS: duminica cica s-a insanatosit dupa urma unei cistite. Ce sa fac? sa-mi fac griji ca poate a ramas insarcinata? Ea a inceput sa fie deja paranoica si oarecum mi-a transmis si mie din paranoia ei.

Frate termina cu prostiile.Cati ani ai?16?
Astepti sa-i vina..Daca nu-i vine iei frumos un test de sarcina si vezi..Cum naiba sa ne dam noi seama daca gagica-ta e insarcinata sau nu? :death:

god_father

god_father

Member

View PostAlexa29, on Mar 28 2006, 23:59, said:

Eu si cu prietena mea am avut primul contact <<= Era primul la amandoi <=> eram virgini amandoi =>>(desteptaciunile noastre fara prezervativ ) pe data de 6 martie. Menstruatia trebuia sa-i vina luni (27 martie ) (dupa calculele ei - adica daca ar fi fost un ciclu normal, regulat, dar ea nu-l are regulat). DAR NU I-A VENIT!! Eu nu am terminat in ea (drept exemplu - mi-am dat drumu` 2 min mai tarziu, dupa ce ea ajunsese si a zis sa ne oprim. Mi se pare destul de greu sa-mi dau drumu` asa de repede, adica la un interval asa scurt de timp de 2 ori (2 min) :worthy:  

dar pana acum avea ciclu la interval regulat? se mai intampla sa si mai intarzie. cum s-a mai zis, ia-i un test de sarcina si vezi exact, e vreo 50 de mii sau asa ceva, ca nu am mai cumparat de mult. data viitoare mai bine ti-ai cumpara un prezervativ decat sa o faci fara si sa iti creasca tensiunea dupa aia ca prietena e posibil sa fi ramas insarcinata.. dar dupa data la care s-a intamplat povestea, cam slabe sanse sa ramana insarcinata

Alexa29

Alexa29

New Member

View Posttau_xxx, on Mar 29 2006, 00:33, said:

Frate termina cu prostiile.Cati ani ai?16?
Astepti sa-i vina..Daca nu-i vine iei frumos un test de sarcina si vezi..Cum naiba sa ne dam noi seama daca gagica-ta e insarcinata sau nu? :death:
Mai, poate tu nu-mi poti spune, dar poate exista cineva destul de competent ca sa poata sa-mi raspunda. Din cate am vazut eu, nu sunt singurul care cere ajutorul in chestia asta. Lor li s-a raspuns, mie de nu mi s-ar raspunde ?

naughtydream01

naughtydream01

Senior Member

• Grup: Banned

View PostAlexa29, on Mar 29 2006, 00:50, said:

Mai, poate tu nu-mi poti spune, dar poate exista cineva destul de competent ca sa poata sa-mi raspunda. Din cate am vazut eu, nu sunt singurul care cere ajutorul in chestia asta. Lor li s-a raspuns, mie de nu mi s-ar raspunde ?
Testu' barza sau doctorul.
Altcineva cine? Forumistii? :death:

mufa

mufa

Porc misogin

• Grup: Super Moderators

View PostAlexa29, on Mar 28 2006, 23:50, said:

Probabil că nu e gravidă, dar dacă vrei să dormi liniștit roag-o să-și facă un test de sarcină.

Alexa29

Alexa29

New Member

View Postnaughtydream01, on Mar 29 2006, 00:52, said:

Testu' barza sau doctorul.
Altcineva cine? Forumistii? :death:
Sorry, dar eu doar am auzit ca exista un test barza, nimeni nu mi-a explicat in ce consta asta exact. Pls, trimte-mi un PM cu o explicatie ceva :)

mufa

mufa

Porc misogin

View PostAlexa29, on Mar 28 2006, 23:54, said:

Sorry, dar eu doar am auzit ca exista un test barza, nimeni nu mi-a explicat in ce consta asta exact. Pls, trimte-mi un PM cu o explicatie ceva :)
Intri în prima farmacie și o rogi pe tanti farmacista să-ți dea un test de sarcină. Instrucțiunile de folosire le găsești atașate.

naughtydream01

naughtydream01

Senior Member

View PostAlexa29, on Mar 29 2006, 00:54, said:

E o denumire mai veche a testului de sarcina..
Se face dupa 1-2 saptamani de la contact.
Mai mult de atat...Nu exista.
Edit:50.000 si ai scapat de grija.

Edited by naughtydream01, 28 March 2006 - 23:56.

mianna

mianna

Senior Member

View Postgod_father, on Mar 28 2006, 22:49, said:

dar pana acum avea ciclu la interval regulat? se mai intampla sa si mai intarzie. cum s-a mai zis, ia-i un test de sarcina si vezi exact, e vreo 50 de mii sau asa ceva, ca nu am mai cumparat de mult. data viitoare mai bine ti-ai cumpara un prezervativ decat sa o faci fara si sa iti creasca tensiunea dupa aia ca prietena e posibil sa fi ramas insarcinata.. dar dupa data la care s-a intamplat povestea, cam slabe sanse sa ramana insarcinata

corect ce spui, dar copilul a precizat ca domnisoara are ciclul neregulat (la varsta pe care presupun ca o are e normal). deci nu te prea poti lua dupa data la care s-a intamplat povestea, metoda calendarului mai esueaza si la un ciclu precis ca ceasornicul.

hai, fara pm-uri explicative, ca nu esti singurul care n-are idee ce-i un test de sarcina (dar oricine depisteaza greseli in textul meu e liber sa corecteze sau sa completeze, am mai precizat ca nu stiu chiar toate chitibusurile):

mergi la farmacie si ceri un test de sarcina. ajungi acasa (la domnisoara, ca nu cred ca deja coabitati) si i-l inmanezi, cu specificarea de a-l utiliza a doua zi dimineata. chiar daca pe unele scrie ca se pot utiliza in orice moment al zilei, sper ca mai zice si ca uneori da gres. urina de dimineata e mai concentrata, deci sunt sanse mai mari sa afli adevarul (pe cel neplacut).
deci - domnisoara face pipi intr-un pahar, apoi introduce respectivul betisor (care reprezinta suportul material al testului) in urina, pana la nivelul specificat in instructiuni, si-l lasa acolo atatea minute cat zice testul ca trebuie. dupa care... tanam-tamtam! ... aici am mai corectat pe forum o eroara de interpretare:

- daca pe betisor nu apare nici o dunga (roz, pare-mi-se, dar or fi si alte variante cromatice, nu stiu, oricum instructiunile sunt scrise ca pentru copii tampiti, conditia e sa le citesti atent, au si desene ajutatoare) => testul n-a functionat. mergi si iei altul, repeti a doua zi operatiunea;

- daca apare o singura dunga => testul functioneaza si de data asta ati scapat. nu e gravida (ma rog, cu marja de eroare aferenta, intr-un procent infim da erori). mergi iute la biserica si da acatiste, apoi ia o cutie cu prezervative si citeste in liniste instructiunile de folosire.

- daca apar doua dungi => intelegi cam ce varianta a mai ramas  :naughty:   urgent la ginecolog si luati decizia de rigoare - intelegand ca oricare dintre ele are si consecinte, mai mult sau mai putin grave sau cu rasunet pe termen lung.

Fr3ak

Fr3ak

Membru Senior

View Postnaughtydream01, on Mar 29 2006, 00:55, said:

E o denumire mai veche a testului de sarcina..
Se face dupa 1-2 saptamani de la contact.
Mai mult de atat...Nu exista.
Edit:50.000 si ai scapat de grija.

fie 100.000, n-auzi că-s paranoici? :P
omu, e clar, noi nu vedem la gagică în uter. chestiile astea nu prea le poţi afirma sigur. to ce putem spune că ar fi coincidenţă destul de mare să fi rămas. adică sunt mai slăbuţe şansele. dar mai bine te asiguri cu vreo 2 teste de sarcină decât să îţi bată barza la geam. eu mă speriam şi când i se mai făcea greaţă din senin prietenei mele, deşi o facem tot timpul cu prezervativ şi urmărim şi calendarul. adică mergem cât mai la sigur (anticoncepţionale nu prea aş băga în ea, deşi ea s-a gândit, dar mie nu-mi place ideea). dacă zici că are ciclu neregulat, nu e mare problemă. şi prietena mea are tot neregulat, în juma de an cred că se mută cam cu 2 săptâmâni, într-un an pierde o lună (asta mă cam pune pe gânduri :P). întârzierea se mai poate datora şi stresului, şi dacă aţi făcut-o fără prezervativ, de prima oară, crede-mă: stresul există. şi mai ales cu câteva zile înainte de ciclu, a început să se streseze. noi am mai păţit că prietena avea greţuri, dureri de menstruaţie nimic, şi ne mai şi simţeam cu musca pe căciulă... îţi dai seama ce stres acolo. dar sperieturi din astea sunt o groază. cred că umblă bărzulica aia din banc prin campusuri :P

Edited by mufă, 29 March 2006 - 14:20.

Taw

Taw

Senior Member

View PostAlexa29, on Mar 29 2006, 00:50, said:

OMG!
Cum poate sa fie cineva competent sa-ti spuna daca ea e insarcinata pe baza unor date pe care le-ai dat tu?

Edited by mufă, 29 March 2006 - 14:59.

god_father

god_father

Member

View Posttau_xxx, on Mar 29 2006, 15:53, said:

OMG!
Cum poate sa fie cineva competent sa-ti spuna daca ea e insarcinata pe baza unor date pe care le-ai dat tu?

Alexa29, sa ne tii si pe noi la curent cu noutatile, please

am patit-o si eu odata cu prietena mea de atunci. s-a intamplat odata fara prezervativ si dupa aia nu ii mai venea ciclul. incepusem sa ma gandesc la tot ce era mai rau! adica eram un pic cam c**** la c**. dar totul a fost bine pana la urma. era doar o alarma falsa! :coolspeak:

Alexa29

Alexa29

New Member

Mai .... nici in ziua de azi nu i-a venit. Teoretic i-a intarziat doar 3 zile, dar incep sa fac ca toate alea. Nu am apucat sa facem inca testul de sarcina, dar daca ma apuc sa ii spun macar sa facem testu` de sarcina...s-ar criza de mama focului. As baga-o mai rau in sperieti. Am o mica intrebare : Daca o fata este insarcinata, ar mai trebui sa aiba semne ca-i vine menstruatia ? Ca ei tot ii apar semne ( aceleasi semne care le-am enumerat si in posturile anterioare ). Incep sa devin putin nelinistit. Ar trebui sa-i vina zilele astea.
REPET INTREBAREA : Daca o fata este insarcinata, ar mai trebui sa aiba semne ca-i vine menstruatia ?

Edited by Alexa29, 30 March 2006 - 22:51.

mufa

mufa

Porc misogin

View PostAlexa29, on Mar 30 2006, 22:15, said:

Mai .... nici in ziua de azi nu i-a venit. Teoretic i-a intarziat doar 3 zile, dar incep sa fac ca toate alea. Nu am apucat sa facem inca testul de sarcina, dar daca ma apuc sa ii spun macar sa facem testu` de sarcina...s-ar criza de mama focului.
Păi ori face testul de sarcină şi aveţi o certitudine, ori staţi ca pe ace :)

Edited by mufă, 30 March 2006 - 22:47.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate