Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Hernie de disc

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
5838 replies to this topic

#5671
laurianch

laurianch

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.07.2022

 MembruAnonim, on 23 mai 2022 - 09:27, said:


Corect ! SUBSCRIU , asa am patit si eu , ba chiar mai mult , au aparut pb si pe celalalt picior unde nu aveam nici o simptomatologie.

Florin, am urmarit cu atentie acest forum, si mai demult, si acum, dar nu am reusit sa inteleg cu exactitate ce anume mai exact s a intamplat cu Mindea, ce ti a cauzat si cum ?

Salutare.

#5672
laurianch

laurianch

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.07.2022

 laurianch, on 28 iulie 2022 - 18:38, said:



Florin, am urmarit cu atentie acest forum, si mai demult, si acum, dar nu am reusit sa inteleg cu exactitate ce anume mai exact s a intamplat cu Mindea, ce ti a cauzat si cum ?

Salutare.

Si mai exact, cum te simti acum ? ce simptome ai ? cu somnul cum stai ? te doare si noaptea ?

#5673
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 laurianch, on 28 iulie 2022 - 19:27, said:

Si mai exact, cum te simti acum ? ce simptome ai ? cu somnul cum stai ? te doare si noaptea ?
Abia la a treia operatie am aflat , ca la acea operatie minim invaziva s-au cam fortat niste nervizori  pe acolo, a tras cam mult de ei si de aici toate ! Tot un neurochirurg mi-a explicat treaba asta.
Pe scurt povestea mea, 3 operatii pe coloana astfel:
-prima in 2014 hernie disc L1/L2 stanga, clasica
-a doua in 2015 stenoza lombara L3/L4+L4/L5, bilateral, minim invaziva (Mindea)
-a treia in 2019 noiembrie, stenoza lombara reziduala L2/L3 si chist sinovial L1/L2 stanga, clasica
Credeam ca simptomatologia se va ameliora dar de la aceasta operatie  toate sunt neschimbate, mai precis :
-durere lombara joasa central-stanga si se amplifica in coborare pe fesa, coapsa pe spate, gamba pe spate, se opreste in calcai
-senzatie de furnicaturi, raceala si/sau arsura pe ambele picioare de la genunchi in jos pe interior
dureri permanente in calcaiele amandoua, amorteli ale degetelor de la picioare mai ales cele mari si amorteli ale labelor de la picioare.
Concluzie :
-dureri tip arsura pe aproape intreaga talpa piciorului, dureri permanente in calcaie, degetele mari si pernitele semi-amortite cu senzatie de umflare a lor

Am facut si EMG –uri, aproape an de an,…..rezultatul ba ‘’normal pentru varsta’’, ba mici neuropatii....wtf , daca mai stiu ce sa fac si/sau cred ?
Acum ce sa zic de Mindea , era si el abia venit din state (in 2015 era la Medlife) si probabil nu avea prea multa experienta, dar mare profesor de neurochirurgie pe toate posturile tv  era promovat , recomandat la greu iar eu la momentul respectiv din cauza faptului ca medicul meu curant (primul care m-a operat la Bagdazar, neurochirurg de renume) a facut un AVC si n-a mai putut practica , am preferat aceasta varianta.Asta sa fi  fost ghinionul meu ,....vorba celui din deal ?!

Edited by MembruAnonim, 22 September 2022 - 11:01.


#5674
cipi-k

cipi-k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.09.2008
Este cineva care la 2 luni dupa operatia de hernie de disc lombara L5-S1,minim invaziva,sa apara dureri de sciatic care se lasa pe picior pana la gamba?
Dupa operatie o luna de zile nu am avut nici o durere doar putin piciorul amortit,apoi cum am inceput kinetoterapia la o luna si o saptamana,au inceput durerile intai pe toti muschii spatelui,feselor si lombar,iar de doua saptamani,a aparut o durerea de sciatic mentionata mai sus

#5675
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Eu la fel am patit , tot dupa 2 luni si tot dupa operatia minim invaziva

#5676
Nirol_2005

Nirol_2005

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 15.02.2017

 MembruAnonim, on 22 septembrie 2022 - 10:50, said:


-durere lombara joasa central-stanga si se amplifica in coborare pe fesa, coapsa pe spate, gamba pe spate, se opreste in calcai
-senzatie de furnicaturi, raceala si/sau arsura pe ambele picioare de la genunchi in jos pe interior
dureri permanente in calcaiele amandoua, amorteli ale degetelor de la picioare mai ales cele mari si amorteli ale labelor de la picioare.
Concluzie :
-dureri tip arsura pe aproape intreaga talpa piciorului, dureri permanente in calcaie, degetele mari si pernitele semi-amortite cu senzatie de umflare a lor

salutare ,
exact la fel am si eu ,.........doar ca la mine dupa operatii s-a amplificat , aveam si-Inainte doar ca erau insesizabile aceste simptome, seara erau mai amplificate.
IAU DE 2 ANI GABARAN DE 300 MG SI TOT DEGEABA , simt furnicaturi ,dureri ,amorteli și înțepături la nivelul picioarelor si talpilor
ti s-a prescris cumva Gabaran si ai rezolvat problema ??? Imi dai de gandit , eu am inceput tratamentul cu gabaran de 2ani si 3 luni ,...mi s-a ridicat doza zinica la 1800mg/zi in 3 prize si patesc la fel ! Mai nou mi s-a mai bagat o pastila de 300 mg seara plus seroxat 1,5 pastile / seara. Pai mai bine nu mai iau asa ceva ca de dureri arsuri, furnicaturi in picioare si talpi n-am scapat deocamdata.
putem schimba aceasta situatie sau suntem blestemati sa traim asa ?!

#5677
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 Nirol_2005, on 26 decembrie 2022 - 10:51, said:


salutare ,
exact la fel am si eu ,.........doar ca la mine dupa operatii s-a amplificat , aveam si-Inainte doar ca erau insesizabile aceste simptome, seara erau mai amplificate.
IAU DE 2 ANI GABARAN DE 300 MG SI TOT DEGEABA , simt furnicaturi ,dureri ,amorteli și înțepături la nivelul picioarelor si talpilor
ti s-a prescris cumva Gabaran si ai rezolvat problema ??? Imi dai de gandit , eu am inceput tratamentul cu gabaran de 2ani si 3 luni ,...mi s-a ridicat doza zinica la 1800mg/zi in 3 prize si patesc la fel ! Mai nou mi s-a mai bagat o pastila de 300 mg seara plus seroxat 1,5 pastile / seara. Pai mai bine nu mai iau asa ceva ca de dureri arsuri, furnicaturi in picioare si talpi n-am scapat deocamdata.
putem schimba aceasta situatie sau suntem blestemati sa traim asa ?!
Sal
Ce sa zic , acum la mine este mai complicat ,...noroc ca mi am adus aminte de doctora mea din 2010 si am vizitat o. S a ingrozit cate operatii am facut ,...mi a dat de inteles ca nu trebuia iar colegii ei n au tinut cont si de factorul psihologic....ma rog sunt muuulte de spus aici dar nu pot.Vezi ca ti am dat mesaj cu tratamentul pe care l urmez si care m a pus pe picioare.

#5678
Drinkalot_89

Drinkalot_89

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.09.2020
Salut si la multi ani. Este cineva care s-a operat de hernie cervicala cu inlocuirea discului?

#5679
E91

E91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 14.01.2013

 andreyi, on 29 mai 2022 - 06:44, said:

Exista oare ceva exercitii fizice sau metode specifice verificate de voi si care v-au ajutat, care ajuta la "impingerea" discului hernizat la loc si la reducerea simptomelor de sciatica(amorteala usoara a degetelor piciorului)?

la mine a mers cu:
- lumbar traction table
- masaj specific de decomopresie discuri
- sport - intarirea musculaturii in zona + core
- exercitii fizice de mobilitate la coloana (home) + relaxarea/intinderea musculaturii in spate mai exact zona lombara-fese (cateodata asta e problema majora de compresie a discurilor)
- bicicleta, multe ore /saptamana

nu stiu care din ele m-a ajutat cel mai mult, pentru ca am facut totul simultan

un singur lucru e clar: nu stai pe loc cand te doare spatele - miscare, masaj, sport ... orice dar nu sta "in pat", nu sta pe loc !!!

#5680
andreyi

andreyi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 18.04.2007
Dupa aproape un an de la debutul crizei de hernie L5-S1 sunt functional, pot merge pe jos fara probleme cat e nevoie, pot sta in picioare fara probleme, pot urca trepte lejer, pot conduce ore, sa zic ca-mi pot desfasura activitatile zilnice normale, pot ridica calcaiele aproape la fel si pot sta/merge pe varfuri, insa au ramas urmatoarele:
- usoara amorteala a unei parti din laba piciorului stang cu ceva furnicaturi, usoare senzatii de arsura pe la gamba si/sau pulpa/zona lombara
- nu pot alerga normal, simt ca fuge usor piciorul stang, dar pot merge rapid sustinut, pot dansa, sari, etc
- cand ridic greutati mai marisoare(10 kg in sus) si ma aplec/ridic simt mici dureri lombare
Simt ca am ramas cu un usor handicap, sa zic asa, care nu mai "pleaca"
Ce am mai facut in privinta asta:
- sedinte de ozonoterapie si terapia Bowen
- aproape zilnic exercitii de kineto, dar nu intens, pentru ca nu prea am timp
- alternez statul pe scaun, ridicat, mers pe jos
- dimineata incerc pe cat posibil sa fac niste miscari de genunchi stanga-dreapta si sa-mi "trosnesc" coloana inainte de a ma apuca de treaba
- am luat pentru cateva luni suplimente alimentare Artrodinamic si Spinedinamic
- alimentatie cat mai normala cu legume/fructe, fara excese de alcool sa cafea, de fumat nu se pune problema, insa sunt cam mancacios

Nu am fost personal la un neurochirurg, dar am trimis analizele si rezultatele RMN unui neurochirurg din Bucuresti care mi-a spus ca hernia e serioasa din ce vede, insa cel mai mult conteaza cum ma simt acum, daca am dureri crunte care nu se amelioreaza cu nici un medicament, de-abia atunci intervine necesitatea operatiei.
Am in plan sa continui cu sedinte de ozonoterapie/bowen/osteopat/kineto cat se poate.

Va doresc sanatate!

Edited by andreyi, 04 January 2023 - 21:58.


#5681
themoonn

themoonn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.12.2010
andreyi
Cum merge cu sedintele de ozonoterapie ai simtit vre-un efect pozitiv ? Eu am auzit de la unele persoane ca s-au recuperat cu ozonoterapie dar nu stiu daca este valabil pentru oricine cu hernie de disc.
Sau daca mai sunt alte persoane care au facut sedinte cu ozonoterapie si daca au avut vre-un efect ?

Am si eu hernie de disc si de cateva saptamani mi s-a lasat pe piciorul stang si nu mai pot sa mai calc deloc pe acel picior, nu imi mai tine greutatea deloc. Am ajuns sa merg cu bastonul pentru ca altfel nu mai pot sa ma deplasez nicaieri. Si nici un tip de medicament nu mai isi face vre-un efect pentru dureri. Chiar nu doresc sa ajung la operatie pentru ca sunt prea tanara pentru asa ceva si as vrea sa gasesc alte tratamente.

Edited by themoonn, 10 January 2023 - 18:33.


#5682
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,726
  • Înscris: 10.12.2006
Care sunt mecanismele prin care are ozonoterapia efect in hernia de disc?

#5683
Nirol_2005

Nirol_2005

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 15.02.2017

View PostMembruAnonim, on 27 decembrie 2022 - 08:40, said:

Sal
Ce sa zic , acum la mine este mai complicat ,...noroc ca mi am adus aminte de doctora mea din 2010 si am vizitat o. S a ingrozit cate operatii am facut ,...mi a dat de inteles ca nu trebuia iar colegii ei n au tinut cont si de factorul psihologic....ma rog sunt muuulte de spus aici dar nu pot.Vezi ca ti am dat mesaj cu tratamentul pe care l urmez si care m a pus pe picioare.
MERCI FRUMOS ! Imi poti da info despre acel dr , un nr. de telefon ceva ?

View PostE91, on 04 ianuarie 2023 - 12:10, said:

la mine a mers cu:
- lumbar traction table
- masaj specific de decomopresie discuri
- sport - intarirea musculaturii in zona + core
- exercitii fizice de mobilitate la coloana (home) + relaxarea/intinderea musculaturii in spate mai exact zona lombara-fese (cateodata asta e problema majora de compresie a discurilor)
- bicicleta, multe ore /saptamana

nu stiu care din ele m-a ajutat cel mai mult, pentru ca am facut totul simultan

un singur lucru e clar: nu stai pe loc cand te doare spatele - miscare, masaj, sport ... orice dar nu sta "in pat", nu sta pe loc !!!
chiar a mers la tine cu masa de inversie ??? nu prea am loc in casa de aceea te intreb !

#5684
geo_fly

geo_fly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 06.05.2007
Buna ziua. Am fost diagnosticat cu hernie de disc. Partea proasta e ca trebuie neapărat operata,nu merge prin kinetoterapie. Rugămintea mea e daca imi puteti recomanda unde as putea face operatia. Eventual de la cei care au facut operatia si se simt bine. Eu sunt din Timișoara dar nu ar fi o problemă. Merg oriunde in tara daca e nevoie. Va mulțumesc anticipat

Edited by geo_fly, 18 January 2023 - 14:58.


#5685
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,726
  • Înscris: 10.12.2006
Experientele personale sunt anecdotice, doar orice neurochirurg poate opera o hernie de disc asa cum orice dentist poate pune o plomba.

Ai vazut scandalul cu aia ce isi beau cafeaua in sala de operatie? Si o multime de medici colegi au sarit in ajutorul lor, sustindand practic ca protocoalele sunt acolo degeaba si ca ei stiu mai bine ce-i cu prevenirea infectiilor. Astia sunt medicii romani, deci eu nu m-as opera in tara, iti recomand sa mergi macar la un consult la Dr. Barzó Pál.

#5686
geo_fly

geo_fly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 06.05.2007
Pai na,voiam o parere cel puțin de la cineva care s-a operat in tara.

#5687
andreyi

andreyi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 18.04.2007
Ieri am reusit sa ajung la un medic neurochirurg sa ma vada si concluziile sunt urmatoarele:
- hernia a fost foarte urata si, din punctul lui de vedere, daca o vedea atunci cand eram in criza, eram de operat 95%, mi-a aratat pe RMN dictai "monstrul"(asa s-a exprimat)
- recuperarea i s-a parut fabuloasa, a zis ca nu prea vede persoane care sa se recupereze asa bine fara operatie, la cat de grava era hernia
- mi-a confirmat urmatoarele sechele ramase: usoara parestezie picior stang, deget mare cu forta redusa(pot ramane cu ele sau se pot ameliora in timp)
In momentul de fata mi-a prescris suplimente alimentare si multa kinetoterapie, in special exercitii de stretching si drop-foot.
Am uitat sa-l intreb daca mai e cazul sa fac inca un RMN sa vedem ce mai e acum pe-acolo.
L-am intrebat de urmatoarele proceduri si a spus ca:
- ozonoterapie = placebo (a operat si persoane care au facut astfel de terapii), zicea ceva ca mai degraba oxigenarea hiperbarica ar avea ceva efect
- manipulari la osteopat = foarte bune, le recomanda insa doar la nevoie (cand doare), atlfel nu e cazul
- masaj terapeutic = foarte bun, la fel doar la nevoie (cand doare), altfel nu e cazul
Mi-a explicat ca e normal sa mai apara ceva dureri, jene, dar daca sunt suportabile, sa incerc sa trec peste ele, sa-mi vad de viata normala.
Va(imi) doresc sanatate si sper ca informatiile sa aduca ajutor celor la nevoie.

#5688
geo_fly

geo_fly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 06.05.2007
Buna dimineața. Nu va recomandat operatie? Sunt cam in aceiași situație si mi-a recomandat operatie pentru recuperare si in niciun caz exercitii de kineto

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate