Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Hernie de disc

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
5840 replies to this topic

#5653
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 andreyi, on 09 februarie 2022 - 07:21, said:

.....
Momentan mi s-a prescris Neural timp de o luna de catre medicul reumatolog care m-a tratat in spital.
Toate cele bune!
Salutare,
Am citit prospectul de la neural, suna BINE si as vrea sa te intreb , la tine dupa o luna ai avut amelionare la durerile si amortelile pe care le ai ?

#5654
andreyi

andreyi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 18.04.2007
Detaliez dupa 4 luni de la criza de L5-S1 si ceva pe la L4-L5.
Momentan mai exista amorteala usoara la varfurile degetelor piciorului stang, dar usor ameliorata, si exista momente cand uit de ea sau poate se reduce bine de tot prin activitatea de zi cu zi. Ceva tensiuni spre mici dureri mai exista in zona lombara mai ales dimineata cand ma dau jos din pat dar in momentul asta s-au egalizat cumva stanga-dreapta(nu mai e doar stanga), dar exista si momente cand nu simt nimic chiar si cand ma aplec/ma ridic.
Per ansamblu sa zicem ca sunt functional, pot merge pe jos si sa stau in picioare destul de mult fara sa resimt decat putina oboseala sau jena.

Ce nu am facut(din lipsa de timp si chef):
- nu m-am apucat de inot sau de un sport prietenos cu hernia
- nu fac intens exercitii de kineto (doar ocazional sa zicem la cateva zile un 15 minute)
- nu am fost la un neurochirurg

Ce am facut si fac in continuare:
- iau suplimente SpineDinamic si Artodinamic zilnic din acest moment pentru 2 luni
- am fost a doua oara la un osteopat care mi-a si recomandat aceste suplimente (iar urmatoarea vizita la el va fi in septembrie)
- la cateva saptamani fac masaj terapeutic la tot spatele (este cam intens si dureros, dar senzatia de dupa este misto)
- alternez statul pe scaun cu statul in picioare la serviciu
- incerc sa mananc cat mai echilibrat fara excese

In acest moment, in ultimele zile, si nu stiu de ce, ma trezesc dimineata cu disconfort la tot spatele/umeri/gat(nu in zona lombara neaparat), trebuie urgent sa schimb salteaua care e moale si pernele de puf cu ceva ortopedic si poate aici ma ajutati cu ceva sfaturi, modele, ce mai folositi si v-a ajutat.
Va doresc sanatate si va pot impartasi la randul meu evolutia/involutia nenorocitei de probleme.

#5655
andreyi

andreyi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 18.04.2007
Am uitat sa precizez in postarea mea la "ce am facut si fac in continuare":
- folosesc ocazional in cate o suita de cateva zile aparatul TENS (20-30 min pe sedinta) la recomandarea colegului(cand simt un pic de tensiune sau oboseala in zona, nu neaparat cand ma doare)
- folosesc zilnic crema asta https://comenzi.farm...l-damar-p344093

Edited by andreyi, 25 May 2022 - 07:36.


#5656
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007
Nu se vede în link ce cremă folosești.
Pune mai bine o poză.

#5657
andreyi

andreyi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 18.04.2007
Asta-i.

Exista oare ceva exercitii fizice sau metode specifice verificate de voi si care v-au ajutat, care ajuta la "impingerea" discului hernizat la loc si la reducerea simptomelor de sciatica(amorteala usoara a degetelor piciorului)?

Edited by andreyi, 29 May 2022 - 06:35.


#5658
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Doar intarirea musculaturii ce sustine coloana.

#5659
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011

 andreyi, on 29 mai 2022 - 06:44, said:

Asta-i.

Exista oare ceva exercitii fizice sau metode specifice verificate de voi si care v-au ajutat, care ajuta la "impingerea" discului hernizat la loc si la reducerea simptomelor de sciatica(amorteala usoara a degetelor piciorului)?
nu cred ca intelegi ce inseamna disc herniat.
tu ai impresia GRESITA ca discul s-a miscat in stanga dreapta etc. si ca ar exista ceva "sa-l puna la loc".
in realitate nu asta se intampla (asta e doar o expresie) ci se SPARGE discul si din el iese pulpa (discului) care apasa pe nerv. nervul este strangulat de aceasta problema.

vezi imagine
https://en.wikipedia...disc_herniation

daca o sa te uiti cu atentie cele 3 discuri din partea superioara se "termina" si sunt mai groase decat al 4-lea care se vede ca e mai subtire si ca "a curs din el"

Edited by roPopa, 30 May 2022 - 14:20.


#5660
andreyi

andreyi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 18.04.2007
Inteleg fenomenul, explicatia herniei de disc e pe toate drumurile, dar exprimarea defectuoasa vine si din frustrarea unei suferinte perpetue. Sanatate!

#5661
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Ai zis ca n-ai avut timp sau chef sa te apuci de inot sau alt sport prietenos cu hernia si nu faci intens exercitii de kineto, deci nu pari chiar atat de frustrat sau sa suferi prea tare. Incearca lucrurile care ti s-au recomandat si daca nu functioneaza mai discutam, o pastila magica nu exista pentru aceasta afectiune.

#5662
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Se vindeca și discurile astea, 10 ani am avut probleme pe stânga, acum s-au mutat pe dreapta și pe stânga nu mai nimic.
La kineto am renunțat pentru că îmi agravează, așa că depinde de la caz la caz.

#5663
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Daca continui acelasi stil de viata care te-a adus aici nu are cum sa se vindece nimic.

#5664
emaella13

emaella13

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.06.2022
Buna ziua! Sa va spun ce am facut eu.... in decembrie 2021 am crezut ca sunt fffputernica si am ridicat o canapea. Atunci am simțit o jena puternică lombar. Atât. În martie 2022 am crezut ca mor. Intr o dimineata m.am trezit cu dureri atroce lombar . Nu puteam sa ma dau jos din pat. Durere atroce. Am urmat o serie de tratam cu antiinflamatoare.... aproape tot ce exista pe piata plus împotriva durerii. Am făcut asta până în mai la sfarsit. Am făcut fizic masaj kineto ...mai nimic
Am dureri continue zi si noapte.
Am început de curând sa fac ozon sub piele paravertebral si parca durerile s au mai diminuat. O idee nu mult dar cel puțin pot să mă dau jos din pat si sa merg...
Vad dupa o serie de sedinte cu ozon si va scriu.
Zi buna!

#5665
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,388
  • Înscris: 28.02.2007

 gigi_4476, on 29 noiembrie 2014 - 21:19, said:

Aveam dureri insuportabile lasate pe piciorul drept, generate de la L5-S1, dar ceva probleme am si la L4-L5. M-a operat Dr Ciubotaru si dr Paunescu, operatia a durat 40 min, incizie de 4-5cm, acum aproape ca nu se mai cunoaste. Conditiile au fost super la Bagdasar, doi in rezerva, plasma, asistente f dragute si atente, medici "umani"... , nici nu se compara cu ce m-ar fi asteptat la CT.
Cum ma simt acum? Mai am o usoara amorteala a calcaiului si exteriorului talpii piciorului drept, oricum, mult ameliorata fata de cum era la inceput, plus ca m-am mai strambat de coloana de vreo doua ori pana acum, din cauza ca nu stau cuminte. Am fost avertizat de mai multi ca risc recidiva, asa ca o sa incerc sa stau linistit si sa fac sedintele alea de kinetoterapie.
.

Pfff... n-am mai dat pe-aici din 2014, de cand m-am operat de HD L5-S1, si nici nu-mi doream sa mai dau... Dupa ce m-am vazut cu sacii in caruta, scapat de durerile groaznice lasate pe piciorul drept, mi-am vazut de viata activa de dinainte si n-am respectat nimic din recomandarile medicului, m-am urcat la volan dupa 3 zile de la operatie, n-am facut nicio sedinta de kineto, nu am fost la Techirghiol, nu m-am ferit de nimic, am jucat fotbal in continuare, am schiat, etc... De vreo luna de zile insa, iar au revenit durerile, din ce in ce mai puternice, de data asta crampele musculare sunt pe piciorul stâng... Ieri am facut RMN, cel care manevreaza aparatul nici nu a intrat bine pe usa sa ma scoata din el ca mi-a strigat "operatie, hernia e gigantica!". Mi-a aratat imaginile pe monitor, problema mare la L5-L4, măduva e presata la maxim, mi-a zis ca ii e sa nu fie cumva nevoie de implant... Deci, cu alte cuvinte, am pus-o...

#5666
andreyi

andreyi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 18.04.2007
Ajuta cumva ozonoterapia la reducerea paresteziei in cazul herniei de disc sau doar amelioreaza durerile?
Multumesc.

#5667
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Ozonoterapia e pseudostiinta, dar incearc-o si vezi ce efect are asupra ta.

#5668
andreyi

andreyi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 18.04.2007
Ce perne, saltele folositi/recomandati pentru relaxarea coloanei la cei cu hernie de disc?
Momentan am perna de puf cam tare iar salteaua e cu arcuri fara spuma dar cam moale. Dimineata ma trezesc cam cu ceva deranj pe zona cervicala si lombara.

#5669
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
La saltea - cea mai tare/ferma saltea de spuma pe care o gasesti. Cauta pe siturile unde iti spune si densitatea(cat mai mare) si gradul de fermitate.
La perne - eu folosesc de la JYSK, tot de spuma, din gama wellpur, tip perna clasica, nu anatomica.

#5670
bmariusss

bmariusss

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.03.2016
Vreau si eu sa multumesc tuturor celor care au contribuit aici in toti acesti ani. Daca pui cap la cap toate informatiile de pe acest topic iese un tratat despre hernie de disc cum nu exista altul. Imi doresc sa fi descoperit acest loc acum cativa ani, poate nu ajungeam sa ma operez acum 2 luni ( Sanador, dr Bentia Dan Razvan ).
Una peste alta nu regret ca m-am operat, sunt foarte bine si cand ma gandesc cum eram acum 2 luni, mi se pare doar un vis urat. Imi fac recuperarea, inot si mi-am reluat viata normal, cu restrictiile de rigoare, binecunoscute. Asta dupa ce mai bine de 25 de ani am alternat perioade bune cu cel putin 2 crize anuale crunte - pe care din pacate multi dintre voi le stiti foarte bine. Din pacate la ultima criza practic in afara de durerea atroce mi-a amortit si piciorul - si niciun tratament nu a mai putut rezolva asta.
Am citit in ultimele 2 luni tot ce s-a scris aici, am suferit langa unii dintre voi de parca va cunosteam personal si unele postari mi-au alinat suferintele.
Referitor la dilema oricarui herniat ( sa ma operez/sa nu ma operez ), experient personala la 2 luni dupa operatie este: a nu te durea nimic...este de nepretuit. Ce imi rezerva viitorul - ramane de vazut, unele depind de mine - altele nu. Deocamdata ma bucur de moment.
Multumesc si sanatate tuturor !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

4 user(s) are reading this topic

0 members, 4 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate