Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Hernie de disc

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
5840 replies to this topic

#4339
saimarica

saimarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 06.01.2007

View Postkelu84, on 06 mai 2019 - 23:26, said:

Se fac 3 saptamani de la operatie. Am incheiat tratamentul cu calmante, am ramas cu Thiossen si Milgamma pentru inca 6 saptamani. Finalul administrarii calmantelor a coincis cu aparitia unor episoade de dureri slabe as putea spune; uneori la " șale", ba la soldul stang, ba la coapsa, ba la gamba. Nu am patit sa ma doare toate concomitent insa ceva acolo mai simt. Amorteala a disparut complet, zic eu ca sunt pe drumul cel bun, desi am citit tot topicul si am vazut feedback pozitiv si negativ. Am urcat ca pasager in masina pt 20 min pana la hypermarket unde am umblat printre rafturi circa 30 min, am simtir o usoara jena dar overall cred ca sunt fff panicat sa ma recuperez cum trebuie. Peste inca o saptamana ar trebui sa incep kineto, inca nu m am hotarat unde sa o fac cert este ca daca aveto sugestii le astept cu drag. Prefer sa se ocupe cineva individual de mine sau max 3 oameni astfel incat sa primesc atentie din partea terapeutului, nu sa ma puna intr un colt si sa mi spuna sa ma scalambai in legea mea.... Am senzatia ca sunt si cam " anchilozat" de la atata stat in pat ca uneori am impresia ca ma doare toata cocoasa. Am inceput sa dau din maini prin casa fara miscari ample. Cert este ca dupa ce am citit cam tot pe aici nu am reusit sa gasesc un tipar vizavi de recuperea post operatorie. Am citit de persoane care abia dupa un an au fost ok, altii dupa 3 sapt, altii dupa 3-6-8 luni, altii niciodata. In continuare consider ca in cazul meu operatia a fost singura salvare avand in vedere in ce stare am fost cand m am internat. Probabil ca as fi dus o ok pana la batranete daca nu m as fi ingrasat si as fi continuat sa fac efort fizic sustinut.
Cel mai mult ma doare ca sunt" intretinut", nevasta mea e cu ochii pe mine ca pe butelie, ieri eu butonam tlf in timp ce ea se lupta cu sacosile de cumparaturi... vreau sa mi reiau activitatea ca si pana la operatie dar in acelasi timp sunt constient ca trebuie sa ma abtin si sa ma recuperez intrucat vreau sa cred ca macar in toamna ma voi putea inhama la un drum mai lung la volan si usor usor sa ma intorc la rutina
Inteleg situatia cu intretinutul, si eu ma simt airea cand sotia mea face multe in locul meu, acum am ajuns sa o apreciez si sa o iubesc mai mult.
Dar mai am un ajutor in casa, pustiul meu in varsta de 11 ani este pasionat de bucatarie, mi-a gatit de foarte multe ori, chiar se pricepe.
Numai bine si sanatate.

Edited by saimarica, 07 May 2019 - 08:01.


#4340
kelu84

kelu84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 12.02.2007
Felicitari pentru pustiulica. Vizavi de sotie la fel pot spune si eu, am impresia ca toata povestea asta ne a unit si mai mult si chiar are grija de mine desi nu este usor- pleaca la 8 dim si vine seara la 19-20( deh.. corporatiile) si ma simt super aiurea ca fix de o leguma mai are chef

#4341
saimarica

saimarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 06.01.2007

View Postkelu84, on 07 mai 2019 - 08:11, said:

Felicitari pentru pustiulica. Vizavi de sotie la fel pot spune si eu, am impresia ca toata povestea asta ne a unit si mai mult si chiar are grija de mine desi nu este usor- pleaca la 8 dim si vine seara la 19-20( deh.. corporatiile) si ma simt super aiurea ca fix de o leguma mai are chef
Scuze pt. offtopic, dar uite ce desert a facut pustiu.

Attached Files



#4342
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postsaimarica, on 07 mai 2019 - 08:01, said:

Inteleg situatia cu intretinutul, si eu ma simt airea cand sotia mea face multe in locul meu, acum am ajuns sa o apreciez si sa o iubesc mai mult.
Dar mai am un ajutor in casa, pustiul meu in varsta de 11 ani este pasionat de bucatarie, mi-a gatit de foarte multe ori, chiar se pricepe.
Numai bine si sanatate.
stati linistiti ,eu la fel am patit. acum dupa 4 ani de la ultima operatie inca sunt ajutat de familie la caratul greutatilor mai mari de 5 kg.
toti trecem prin asemenea situatie , importanta este intelegerea si dragostea dintre membrii familiei !

#4343
kelu84

kelu84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 12.02.2007
M am trezit ca un nou nascut azi dimineata fara nicio durere. Am iesit cca 30 min la plimbare si m am intors cu o durere de șale minima spre medie. L am sunat pe dr, i am explicat situatia si mi a zis ca e perfect normal intrucat merg incordat si doar prin plimbari si kineto voi scapa de durerea aceasta care apare dupa stat in picioare sau mers. Mi a recomandat sa mai iau o sapt- doua Vimovo

Edited by kelu84, 07 May 2019 - 15:12.


#4344
cogdao

cogdao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.04.2008
Stiu sentimentul, si nevasta-mea se lupta cu sacosile, ea are 50 kg toata.
Astazi am inceput recuperarea, la prof Paraschivescu, iar fizio fac cu o Alexandra Tache. As fi vrut si eu ceva individual, dar am parte de o sala cu "fiecare in legea lui". Nu pot sa spun ca ma incanta, dar fiecare face altceva, macar nu suntem "la galeata". Astazi am facut exercitiile care mi le-a indicat profesorul, ce mi-a placut a fost ca insista la fiecare sa nu fortez.
In alta ordine de idei, nu stiu cum, dar am reusit, in astea 5 saptamani de la operatie, sa slabesc de la 90 la 83 kg, la o inaltime de 1,80. Este bine, cred ca va fi si mai bine cand voi incepe bazinul.

Edited by cogdao, 07 May 2019 - 19:47.


#4345
kelu84

kelu84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 12.02.2007
Cum te simti dupa exercitiile de azi?

#4346
cogdao

cogdao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.04.2008
Simt o mica iritare in zona care ma deranjeaza si cand stau in fund, exact acolo unde ma durea inainte de operatie, e o chestie ca un punct. Presupun ca acolo presa nervul si a ramas iritat si sensibil. Sper sa treaca.

#4347
kelu84

kelu84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 12.02.2007
Cam asa este si la mine. Azi am facut o plimbare mai lunga si simt ca mi am reglat ok mersul in sensul ca merg mai relaxat

#4348
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcogdao, on 08 mai 2019 - 06:50, said:

Simt o mica iritare in zona care ma deranjeaza si cand stau in fund, exact acolo unde ma durea inainte de operatie, e o chestie ca un punct. Presupun ca acolo presa nervul si a ramas iritat si sensibil. Sper sa treaca.
asa am patit si eu dupa operatie ...si acum dupa 4 ani durerea este acolo ...de ce credeti ca-s suparat pe Mindea ?? prefer sa ma opresc aici din multe considerente versus neurochirurgii nostri.

#4349
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Haiducilor,probabil că jene de genul asta și dureri de sale o să mai aveți de acum înainte,important e sa nu va incapaciteze mișcările și munca

Numai evenimente plăcute va doresc

#4350
saimarica

saimarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 06.01.2007
Eu am mai luat medical doar pana pe 19 luna asta, peste sase zile termin tratamentul cu infiltratii cu ozon, vreau sa merg la munca, stiu ca o sa spuneti ca nu fac bine, dar nu mai suport sa stau degeaba.
Mi-am luat perne sezut si lombara pt. birou si masina, munca este la birou, 8 ore, inainte de problema asta aveam si masina de servici, dar nu sunt sigur ca o mai primesc, asta nu este o problema, merg cu a mea.  
Am stat in total peste 80 de zile, eu zic sa incep usor, cu pauze dese.
Ieri am schimbat o lustra, astazi am probat doua(colete din China), sa stiu daca sunt ok produsele primite.
Cu vremea asta nu am nicio durere, conduc in fiecare zi, ma plimb, am inceput sa merg normal, fara intarziere la picior.

#4351
claudius1

claudius1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 11.03.2018

View PostMembruAnonim, on 10 februarie 2019 - 08:51, said:

mdaaa...eu am scris experienta mea cu Cristescu...m-a dat pe mana altora...din punct de vedere neuro-chirurgical ...nu-l pot judeca !



@demiurgul , am uitat ......200 de medici te-au vazut aici la noi ??? offff doamne , ce vremuri traim ??!!

Prietene, cred ca avem aceeasi BOALA! Inca nu am diagnostic precis dar cred este vorba de FIBROMIALGIE sau POLIMIOZITA!

View PostDemiurgul, on 10 februarie 2019 - 19:34, said:

Și apropo am contribuit 15 ani la cnas ,am asigurare medicala privata premium și degeaba ,sincer decât să fi avut problema asta preferam sa am cancer ,oamenii au o lipsă de empatie fantastică atunci când este vb de durere cronica (se uită la tine ,a mimezi ,pari normal ,esti sensibil, sau ce  a spus un renumit urolog ce se pretinde cel mai bun din Romania ,ai ceva tu și eu și tu avem dureri toți avem dureri).

By the way lipsă cea mai mare de empatie este la medici (îmi amintesc un episod la Baltazar arseni cum un tânăr cu maica trebuiau să i plătească neurochirurgului 2000 euro șpagă pt operatorie craniana el era gardian ,masa pensionara -- cum era terminată daca putea își dădea și un rinichi numai sa le scape) ,medicul ăla avea salariul cel puțin 200 mil cu șpagă ajungea de voie la 2 miliarde și nu opera fără plic .Tânărul nu a murit însă a trebuit să mai fie operat odata fiindcă operația a fost fail ,ingrozitor (nu știu ce sa întâmplat cu el însă probabil că nu este tocmai bine),însă probabil va trebui sa mai des inca odată 2000.



Ultima oară când am intrat aici sa citesc  a fost acum 6 luni,nu știu cine cu cine este în contradictoriu .

Știu însă sarlatanii ăștia sunt doctori ,doctori renumiti așa zisei savanți care au rewiuri super.

Sunt in durere crede-mă daca as putea as vinde tot ,asbda jobul bine plătit cu măturător  pe strada sa scap de durere ,stiu că mi-am am pierdut mințile dând bani in stânga și dreapta insa pur și simplu asta nu este viața sa ai dureri in stop ,nu cred că pot fi acuzat că am căutat orice numai sa scap de durere .



Daca as știi că scap de durere as face și 100 de operații m-aș imprumuta și de 200.000 euro  numai sa scap de mizeria asta.

De 2 ani in durere in stop  îți pierzi mințile chiar daca toată viața ai fost un tip logic și rațional .
Prietene, cred ca avem aceeasi BOALA! Inca nu am diagnostic precis dar cred este vorba de FIBROMIALGIE sau POLIMIOZITA!

Pentru DEMIURGUL...

Am vorbit in trecut despre ce probleme ai, eu am deja 1 ani si 4 luni de dureri care s-au extins pe toata coloana, coate, picioare si acum in zona perineului.

Ma indop cu tramadol si doreta de atata timp ajungand acum la doza tripla fata de anul trecut.

Am fost vazut de un alt neurolog care ma suspecteaza de FIBROMIALGIE sau POLIMIOZITA!

FIBROMIALGIE, coloana nu e atat de deteriorata incat sa fie herniata, e vorba de PERCEPEREA ERONATA A CENTRILOR DUREROSI A DURERII, o boala autoimuna extrem de rara.

POLIMIOZITA, o boala inflamatoare a muschilor, alta boala autoimuna rara.

Eu am ajuns la dureri tot corpul, inclusiv capul, dureri care se muta ba in coate, ba in picioare, ba in umeri, nu mai zic de zona lombaro-toracica, dureri de cap groaznice in fiecare dimineata de cateva saptamani.

Dimineata sunt intepenit la propriu, imi trebuie ora sa pot iesi in oras pentru a fi cat de cat OK, in acea ora fac miscari (toata carnea ma doare pe mine), beau cafeaua, fumez 2-3 togari si iau 2 prize de calmant, p doreta de 75 si un tramadol de 150

#4352
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
claudius, n-ar fi rau sa-ti faci teste pentru lyme/neuroborelioza. iti amintesti sa fi fost vreodata muscat de o capusa ?
http://www.maladialy...neuroborelioza/

#4353
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 claudius1, on 08 mai 2019 - 20:28, said:


Prietene, cred ca avem aceeasi BOALA! Inca nu am diagnostic precis dar cred este vorba de FIBROMIALGIE sau POLIMIOZITA!

Am fost vazut de un alt neurolog care ma suspecteaza de FIBROMIALGIE sau POLIMIOZITA!

FIBROMIALGIE, coloana nu e atat de deteriorata incat sa fie herniata, e vorba de PERCEPEREA ERONATA A CENTRILOR DUREROSI A DURERII, o boala autoimuna extrem de rara.

POLIMIOZITA, o boala inflamatoare a muschilor, alta boala autoimuna rara.

Eu am ajuns la dureri tot corpul, inclusiv capul, dureri care se muta ba in coate, ba in picioare, ba in umeri, nu mai zic de zona lombaro-toracica, dureri de cap groaznice in fiecare dimineata de cateva saptamani.


mdaaa...in cazul meu nici un neurolog nu mi-a spus asa ceva, insa eu m-am banuit cu destul de mult timp in urma si ca atare am cumparat un produs specializat in asa cea ,nu mai stiu exact denumirea , parca fibromialgin , l-am administrat 3 luni si NIMIC , .....ca de obicei

#4354
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 claudius1, on 08 mai 2019 - 20:28, said:


Prietene, cred ca avem aceeasi BOALA! Inca nu am diagnostic precis dar cred este vorba de FIBROMIALGIE sau POLIMIOZITA!


hmmmmmm......cred ca suntem "rezultatul" alimentatiei din ziua de azi ,...strabunii  nostri nici nu pomeneau de asemenea boli ciudate.medicii TOTI sunt depasiti , nu vor sa recunoasca treaba asta in lupta lor in a castiga bani multi , din ce in ce mai multi fara sa le pese de suferintele noastre.

btw , tu ai citit ce inseamna polimiozita si/sau fibromialgia  ??

"Polimiozita este o miopatie inflamatorie idiopatică. Ce însemnă toți acești termeni mai exact? Polimiozita este o boală ce presupune inflamația cronică a mușchiului scheletic. Cauza exactă nu este cunoscută (boală idiopatică), dar are multe caracteristici ce aparțin bolilor autoimune.  Termenul de autoimun se referă la faptul că nu mai sunt recunoscute celulele self, generând astfel o luptă imună împotriva propriilor celule. Este o boală a adultului, ce apare rar sub vârsta de 20 de ani, cu o incidență de 1,16-19 cazuri/milion/an, cu o frecvență mai mare în rândul femeilor.  Polimiozita este una dintre miopatiile inflamatorii idiopatice cunoscute.  Din aceeași categorie fac parte dermatomiozita și miozita cu corpi de incluziune.  Este necesar diagnosticul diferențial prin aspecte clinice, rezultate de laborator si examen histopatologic."

"Fibromialgia este o boala cronica ce se caracterizeaza prin dureri ale muschilor si ale tesutului moale. Pacientii experimenteaaza dureri si rigiditate in muschi. Chiar daca fibromialgia nu cauzeaza deteriorarea articulatiilor sau ale organelor, durerile constante si oboseala pot avea un efect semnificativ asupra vietii de zi cu zi.
Simptomele fibromialgiei
Semnul distinctiv al fibromialgiei este constituit de durerile musculare care se extind pe tot corpul. De obicei acestea sunt insotite de:
Oboseala
Probleme cu somnul
Anxietatea sau depresie
Puncte sensibile specifice"

#4355
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 MembruAnonim, on 09 mai 2019 - 13:56, said:

hmmmmmm......cred ca suntem "rezultatul" alimentatiei din ziua de azi ,...strabunii  nostri nici nu pomeneau de asemenea boli ciudate.

am uitat ....apropo de asta eu am sa fac niste analize speciale pt. determinarea metalelor din sange ...am eu un feeling ca sunt "otravit" cu cine stie ce metale grele din mancare de zi cu zi , la cati aditivi se folosesc in alimentele de pe piata , nimic nu-i imposisbil ??!!

#4356
MARINELA777

MARINELA777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 01.09.2018

 MembruAnonim, on 09 mai 2019 - 14:36, said:

am uitat ....apropo de asta eu am sa fac niste analize speciale pt. determinarea metalelor din sange ...am eu un feeling ca sunt "otravit" cu cine stie ce metale grele din mancare de zi cu zi , la cati aditivi se folosesc in alimentele de pe piata , nimic nu-i imposisbil ??!!
Te rugam sa ne tii la curent cu problema asta. Si eu ma gandeam de mult sa fac o testare pt mercur. Nu stiu cata baza sa pun pe niste investigatii cu biorezonanta facute acum cativa ani in care mi-a iesit prezenta mercurului in organism. Cred ca este destul de probabil sa avem mercur de la peste sau de la becurile care se sparg sau de la termometrele sparte din greseala sau prin ce o mai fi prezent...
Ce analize sunt specifice pt depistarea metalelor grele si cat costa?

Edited by MARINELA777, 10 May 2019 - 22:32.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate