Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Hernie de disc

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
5840 replies to this topic

#3043
claudius1

claudius1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 11.03.2018
Mihai Andrei Cristescu, la el ma voi opera. Am deja 7 saptamani de suferinta, nu merge nimic, nici fizio (kineto nu pot face pe dureri). Hernie L4-L5, cu fragment mic migrat inferior ce ingusteaza gaura de conjugare, comprimand radacina nervului L4.

Fiind fragment, daca mi se confirma si de al 3-lea chirurg nu vad alta solutie decat operatia. Cica organismul l-ar fagocita in decurs de 6-12 luni, daca ai imunitate super (la mine nu e cazul).

2 saptamani din cele 7, nu am mai luat nici o pastila, dar de cateva zile (a 5-a sedinta de fizio) au revenit durerile incat m-au obligat sa iau din nou calmante.

#3044
claudius1

claudius1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 11.03.2018
Poate fagocita organismul un fragment discal migrat?

#3045
danic82

danic82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 30.04.2014
unde este localizata durerea? Cum se prezinta durerea si cum migraza in zonele invecinate? Durerea apare in zone aleatorii? E foarte important cum se prezinta durerea.

Da, organismul resoarbe o hernie de disc. Migrare nu e chiar termenul cel mai potrivit pentru ce se intampla de fapt la nivelul discului. De la presiunile pe verticala se mareste discul pe orizontala. E ca o gogoasa cu gem pe care apesi. Gogoasa se subtiaza pe verticala si isi mareste diametrul pe orizontala. Daca apesti mai mult, iese gem din ea. Asta e si hernia de disc, cand peretele exterior al discului cedeaza presiunii fracturandu-se diferitele inele ale acestuia si parte din zona pulpoasa iese prin ruptura creata. Ideea e sa pui cat mai putina presiune pe disc si organismul isi face treaba singur. Asta presupune sa nu stai in sezut, sa nu duci greutati si sa iti micsorezi greutatea corporala, sa faci exercitii si nu in ultimul rand innotul poate ajuta. Toate acestea reduc sansa unei hernieri si lasa organismul sa isi faca treaba de a fagocita fragmentele discale care nu sunt la locul lor. Treaba asta dureaza intr-adevar cateva luni in functie de organism. Dar cum incidenta acestor probleme de disc apare la 30-40 ani, inca esti probabil in forma. Asa ca in 6-12 luni, daca respecti indicatiile, iti vei reveni. O operatie creste riscul de reaparitie a problemei, mult mai mult decat daca respecti indicatiile si organismul repara singur problema. Bineinteles daca apar amorteli severe sau mai rau paralizii locale, interventia chirurgicala locala este necesara.

#3046
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,734
  • Înscris: 06.10.2012

 claudius1, on 15 martie 2018 - 15:14, said:

Mihai Andrei Cristescu, la el ma voi opera.

Si eu tot de el sunt operata, vei fi pe maini bune.

Sanatate multa iti doresc!

#3047
claudius1

claudius1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 11.03.2018
DANIC82, multumesc pentru raspuns! Mi-a spus si fizio-kineto-terapeutul de la SPINAL CARE ca un fragment de disc DETASAT de hernia propriu-zisa poate fi fagocitat prin imunitatea care absoarbe orice e strain. La mine, fragmentul este migrat INFERIOR (adica spre gaura de conjugare, ingustand-o, nu superior, spre canalul spinal), asta fiind un mic avantaj. Maine am o ultima consultare la neurochirurg Dabija din Iasi (o sa aflu mai multe detalii tehnice). Cei de la SPINAL CARE mi-au spus ca nu ma ajuta deloc fizio sau kineto in acest caz, fragmentul nu se poate muta, trebuie sa se reabsoarba singur sau prin operatie.

Dureri am doar in zona mediana (sunt chinuitoare), bilaterale, in spate doar, foarte rar presiune inspre fese. Nu am dureri de picioare, merg pe calcaie si varfuri, nu simt amorteli. Doar ca obosesc repede daca merg mai mult de 2 km pe jos, simt slabiciune la ambele pulpe a picioarelor. Cateodata am intepaturi in calcai, lateral.

Durerile au fost ingrozitoare la debut (acum 7 saptamani), 1 saptamana am fost blocat, dus cu Smurdul, doar morfina m-a ameliorat in final. 2 saptamani de acalmie, apoi au revenit durerile (dar la limita suportabilului), am inceput la Spinal Care recuperare (dupa circa 1 luna), dupa 3 sedinte eram cu 20% mai bine, renuntasem la analgezice 2 saptamani, incepand de la a 4-a sedinta, mai ales dupa a 5-a au revenit durerile, nu pot erzista mai mult de 12 ore fara analgezic (doreta 37.5, inainte luam tramadol 150).

Revin cu vesti maine, sper sa scap de operatie, dar nici sa stau luni de zile cu dureri si cu calmante, poate-poate organismul va fagocita fragmentul, nu pot...

DIANA, multumesc! Am citit tot TOPICUL! Ti-am urmarit povestea cu mare implicare emotionala, atat a ta cat si a altora. Cred ca mai bine ma operez la Ponderas Hospital Academic la Cristescu, decat la Elias (risc de infectii intraspitalicesti).

Ai visat ceva cat timp ai fost sub anestezie? Mi-e teama de anestezie...

Clisma nu fac, am hemorozi.

#3048
claudius1

claudius1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 11.03.2018
M-a consultat neurochirurg DABIJA din Iasi, a vazut si RMN. Cica, nici sa-l rog nu ma va opera (imi va face mult rau, daca ar face-o). Cica exista fragment migrat, foarte mic, rupt de hernie, dar nu a rupt ligamentul, deci e o prostie sa fac operatia. Cica va fi fagocitat de organism, in timp. Mi-a spus ca degeaba am facut fizio si sa incep kineto (nu stiu cum, am dureri, dupa cate stiu, kineto pe dureri nu se face). Mi-a dat 7 zile de ARCOXIA de 120 o data pe zi (un medicament extrem de toxic, pe prospect scrie ca doza maxima zilnica nu trebuie sa depaseasca 60-90, maxim 3 zile), MYDOCALM de 150 de 2x pe zi, DORETA 37.5 de 3x pe zi (eu luam de 2x) si ALANERV de 2x pe zi (am mai luat la debutul HDL). Eu mai iau TIOLIN (complex de B) in paralel. Dupa 7 zile, cica sa incep kineto. Eu de 3 saptamani am dureri constante, inrautatite dupa a 4 si a 5-a sedinta de fizio (cand am redevenit dependent de calmante). Mi-a motivat ca intre data RMN (cu o luna in urma) si data consultatiei, durerile sunt mai mari din cauza FIZIO sau ca ar mai fi evoluat un pic hernia. Mi-a spus ca am muschii extrem de slabiti si deosebit de incordati, sa fac miscare zilnic si OBLIGATORIU kineto (7 saptamani am stat 90% in pat).

#3049
adidami

adidami

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 02.11.2014

 claudius1, on 17 martie 2018 - 15:15, said:

M-a consultat neurochirurg DABIJA din Iasi, a vazut si RMN. Cica, nici sa-l rog nu ma va opera (imi va face mult rau, daca ar face-o). Cica exista fragment migrat, foarte mic, rupt de hernie, dar nu a rupt ligamentul, deci e o prostie sa fac operatia. Cica va fi fagocitat de organism, in timp. Mi-a spus ca degeaba am facut fizio si sa incep kineto (nu stiu cum, am dureri, dupa cate stiu, kineto pe dureri nu se face). Mi-a dat 7 zile de ARCOXIA de 120 o data pe zi (un medicament extrem de toxic, pe prospect scrie ca doza maxima zilnica nu trebuie sa depaseasca 60-90, maxim 3 zile), MYDOCALM de 150 de 2x pe zi, DORETA 37.5 de 3x pe zi (eu luam de 2x) si ALANERV de 2x pe zi (am mai luat la debutul HDL). Eu mai iau TIOLIN (complex de B) in paralel. Dupa 7 zile, cica sa incep kineto. Eu de 3 saptamani am dureri constante, inrautatite dupa a 4 si a 5-a sedinta de fizio (cand am redevenit dependent de calmante). Mi-a motivat ca intre data RMN (cu o luna in urma) si data consultatiei, durerile sunt mai mari din cauza FIZIO sau ca ar mai fi evoluat un pic hernia. Mi-a spus ca am muschii extrem de slabiti si deosebit de incordati, sa fac miscare zilnic si OBLIGATORIU kineto (7 saptamani am stat 90% in pat).

Daca esti din Iasi, eu iti recomand pentru kinetoterapie sa mergi la consultatie la Ionut Topa (are cabinetul pe langa Plopii fara sot). Eu am fost la el in urma cu 3 ani, tot cu hernie de disc lombara si mi-am revenit complet cu masaj si un set de exercitii special pentru coloana mea. Si eu aveam dureri la primele sedinte de kineto, dar are niste exercitii de baza la inceput. La mine a durat un an recuperarea.

#3050
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,734
  • Înscris: 06.10.2012

 claudius1, on 16 martie 2018 - 15:51, said:


DIANA, multumesc! Am citit tot TOPICUL! Ti-am urmarit povestea cu mare implicare emotionala, atat a ta cat si a altora. Cred ca mai bine ma operez la Ponderas Hospital Academic la Cristescu, decat la Elias (risc de infectii intraspitalicesti).

Ai visat ceva cat timp ai fost sub anestezie? Mi-e teama de anestezie...

Clisma nu fac, am hemorozi.

Nu iti recomandam Eliasul decat daca nu aveai de ales. :)
Nu am visat cat am fost sub anestezie, insa am aberat mult dupa, mai toata ziua.

Clisma o poti evita cu inghitit ulei de ricin, de la farmacie. Oricum, daca hemoroizii nu-s in faza acuta, poti face. Posted Image

Pana te operezi, daca va mai fi cazul, incearca sa iei Gabaran, vorbeste cu medicul tau si vezi ce zice despre asta, mie mi-a folosit tare mult.

#3051
Nirol_2005

Nirol_2005

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 15.02.2017

 claudius1, on 16 martie 2018 - 01:32, said:

Poate fagocita organismul un fragment discal migrat?
eu unul nu cred asa ceva !!??

 danic82, on 16 martie 2018 - 10:08, said:

O operatie creste riscul de reaparitie a problemei, mult mai mult decat daca respecti indicatiile si organismul repara singur problema.

sau poate chiar ani ,..............se poate reveni la o stare normala fara operatie ,..........dar  operatia , asa este CRESTE RISCUL REAPARITIEI PROBLEMELOR

 claudius1, on 16 martie 2018 - 15:51, said:


Ai visat ceva cat timp ai fost sub anestezie? Mi-e teama de anestezie...


anestezie totala = se rupe filmul de nu mai stii si/sau nu visezi NIMIC ...........SA NU-TI FIE TEAMA , totul este OK !

#3052
claudius1

claudius1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 11.03.2018

 -Diana-, on 19 martie 2018 - 15:28, said:

Nu iti recomandam Eliasul decat daca nu aveai de ales. Posted Image
Nu am visat cat am fost sub anestezie, insa am aberat mult dupa, mai toata ziua.

Clisma o poti evita cu inghitit ulei de ricin, de la farmacie. Oricum, daca hemoroizii nu-s in faza acuta, poti face. Posted Image

Pana te operezi, daca va mai fi cazul, incearca sa iei Gabaran, vorbeste cu medicul tau si vezi ce zice despre asta, mie mi-a folosit tare mult.

GABARAN am luat pentru zona zoster, imediat aparuta dupa durerile de la HDL. 6 zile consecutive de urlete, mi-au declansat zoster.

Am sunat pentru programare la Ponderas Academic Hospital prin regina Maria, a durat o saptamana pana cand cei de la Ponderas m-au contactat. Costul operatiei de HFL este de 8800 lei daca esti asigurat si de 10250 lei daca nu esti asigurat. La care se adauga 1300 lei, analizele pre-operatorii.

O doamna draguta de acolo m-a sunat de pe numar privat si mi-a sugerat sa trimit RMN pe mail (mi-a lasat o adresa), iar doctorul Cristescu va decide daca e nevoie sau nu de operatie, scutind astfel un drum la Bucuresti+consultatia de 160 lei. Am ramas placut impresionat. Daca e de operat, ma programeaza direct, vii dimineata, ti se fac analizele, seara sau a doua zi esti operat.

Acum iau ARCOXIA 120 (interzis in SUA, desi e fabricat in SUA) pentru 7 zile (vineri termin cu el), Mydocalm 150 (mio-relaxant), Alanerv (un complex de vitamine si minerale pentru nervi) si Doreta 37.5 (pe care l-am redus la o pastila pe zi de azi deoarece am deja 10 zile a cate 2 pastile) pana vineri.

Ieri m-am simtit cu 50% din dureri diminuate (era a 4-a zi de tratament), dar azi au revenit aproape cum erau in prima zi de tratament. Sambata fac 8 saptamani de la declansarea HDL si 7 sapatamani de la declansarea Zonei Zoster (am ramas cu parestezie in zona pubiana).

Fragmentul de disc "se absoarbe fara probleme" au spus 2 neurochirurgi pana acum. Cica sa nu operez, neavand ligamentul rupt. Sa fac kineto si bai si va trece....


Vom vedea ce zice si Cristescu si decid...

Edited by claudius1, 21 March 2018 - 21:26.


#3053
Nirol_2005

Nirol_2005

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 15.02.2017

 claudius1, on 21 martie 2018 - 21:32, said:


Fragmentul de disc "se absoarbe fara probleme" au spus 2 neurochirurgi pana acum. Cica sa nu operez, neavand ligamentul rupt. Sa fac kineto si bai si va trece....


hmmm,..interesant , credeam ca numai la mine medicii n-au solutii !!??? asa mi-au zis si mie acum 8 ani ,.......kineto, fizio,..la,..la,..la , rezultat = 0

#3054
alexmanu

alexmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 08.08.2009
Cum ai procedat pana la urma?

#3055
Nirol_2005

Nirol_2005

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 15.02.2017

 alexmanu, on 22 martie 2018 - 16:44, said:

Cum ai procedat pana la urma?
daca intrebarea imi era destinata (trebuia sa dai "quote"),..........raspuns , astept o minune de la Dumnezeu ,...ca de la medicii de aici = 0 sperante

#3056
alexmanu

alexmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 08.08.2009
@NIROL_2005
Stiam ca a da "quote" la ultima postare nu e indicat sau reprezinta o incalcare a regulamentului, cel putin asa este  pe unele forumuri pe unde urmaresc diverse subiecte ...poate si pe softpedia

Da, intrebarea era pt tine.... credeam ca ai recurs la chirurgie pt. a scapa de dureri/disconfort etc....

#3057
claudius1

claudius1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 11.03.2018
Nu mi-a venit raspunsul de la doctor Mihai Cristescu inca (au trecut 5 zile) pentru citirea RMN. Marti fac alt RMN, la 5 saptamani dupa primul RMN. Am deja 8 saptamani de suferinta. Termin azi tratamentul cu Arcoxia, Mydocalm, Alanerv si Doreta. Nu sunt imbunatatiri mai mult de 10% de la inceperea lui si ma simt la fel ca acum 1 luna.

#3058
claudius1

claudius1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 11.03.2018
doctor Mihai Cristescu a spus ca "nu e momentan de operat", kinetoterapia nu ajuta, recomanda ....INFILTRATIA in coloana! Costa 1600 lei! Nu a spus despre ce infiltratie e vorba! SUNT DUREROASE INFILTRATIILE? Banuiesc ca se baga un ac in disc si se injecteaza ozon sau alte substante! Am citit despre nucleoplastie, m-am ingrozit! Nu vreau ac in coloana!

Edited by claudius1, 24 March 2018 - 18:24.


#3059
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007
Stiu ca durerile date de hernia de disc sunt atroce,am avut si eu un episod de cateva luni in care nu puteam sta drept de durere..Nu speram sa mai am pozitie dreapta fara operatie fiindca niciun medicament antiinflamator nu avea efect si nici asa zisele infiltratii nu mi-au ameliorat durerea.
In acest scop am discutat cu un barbat care s-a operat si ii parea rau fiindca dupa operatie durerile nu i-au trecut de tot.Sansa de recidiva,spunea el,este mare si sfatul lui a fost sa aman cat pot operatia.
Mie medicul mi-a spus ca am lombosciatica,urmand ca in timp sa devina hernie de disc.
Am facut proceduri si gimnastica acasa,exercitii de intindere a coloanei,le gasiti pe youtube.Cred ca acestea din urma  mi-au facut cel mai bine.

Edited by belisima, 24 March 2018 - 19:07.


#3060
claudius1

claudius1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 11.03.2018

 belisima, on 24 martie 2018 - 19:06, said:

Stiu ca durerile date de hernia de disc sunt atroce,am avut si eu un episod de cateva luni in care nu puteam sta drept de durere..Nu speram sa mai am pozitie dreapta fara operatie fiindca niciun medicament antiinflamator nu avea efect si nici asa zisele infiltratii nu mi-au ameliorat durerea.
In acest scop am discutat cu un barbat care s-a operat si ii parea rau fiindca dupa operatie durerile nu i-au trecut de tot.Sansa de recidiva,spunea el,este mare si sfatul lui a fost sa aman cat pot operatia.
Mie medicul mi-a spus ca am lombosciatica,urmand ca in timp sa devina hernie de disc.
Am facut proceduri si gimnastica acasa,exercitii de intindere a coloanei,le gasiti pe youtube.Cred ca acestea din urma  mi-au facut cel mai bine.
Fratele meu, eu de 8 saptamani sunt blocat (daca nu iau calmante, nu pot sa ma tin drept). Ce kineto sa fac pe durere? Daca nu ma pot apleca mai mult de 30 grade, de intors, nici atat?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate