Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Furnici in casa

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
gabriel2007

gabriel2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.12.2006
am descoperit ca am furnici in casa (casa este construita anul trecut si m-am mutat in septembrie anul trecut in ea).
ce as putea face?
multumesc anticipat pentru ajutor.
gabi

#2
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Sunt o multime de substante tip insecticid recomandate la combaterea furnicilor, de exemplu REGENT.
Sau  poti sa intrebi la magazinele care vand produse chimice.

#3
lucifer00

lucifer00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 05.06.2008
Nu mai face frimituri pe jos..:)

#4
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008
Și eu am avut furnici. În casă, pe traseul urmat de ele am presărat sare. Apoi roată casa pe exterior am dat cu motorină și în locurile în care vedeam că se adună am injectat acid boric (e un praf pe care trebuie să-l dizolvi). Vreo 2-3 ani nu am mai avut probleme. Apoi au reapărut. Și am repetat povestea. Menționez că insecticidele din comerț nu au avut efect.

#5
gabriel2007

gabriel2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.12.2006
multumesc pentru ajutor, o sa incerc cu regent sau ceva similar. daca nu da rezultate o sa incerc varianta cu sare & acid boric & motorina. thx again.

 lucifer00, on Mar 13 2009, 10:20, said:

Nu mai face frimituri pe jos..:)
am o simtire profunda pentru cei ca tine, care nu stiu mare lucru dar morfolesc din gura de pe margine ca bable edentate.

#6
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
[quote name='gabriel2007' date='Mar 13 2009, 12:03' post='6153656']
multumesc pentru ajutor, o sa incerc cu regent sau ceva similar. daca nu da rezultate o sa incerc varianta cu sare & acid boric & motorina. thx again.

incearca si cu furnitox sau furnitel, nu mai stiu exact cum se cheama, am avut exact aceeasi problema, pune o bariera la baza soclului de jur imprejurul casei si una la marginea trotuarelor de pe langa casa, la limita spatiului verde. Eu asa am facut si a mers, am mai pus si in 2-3 musuroaie de pe spatiul verde. E-adevarat, am avut senzatia ca sunt un criminal, dar nici sa se urce pe copil in casa nu am asteptat.

Bafta si sa va bucurati de casa noua

#7
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Este a zecea oara cand intreb pe acest forum. Poate acum am succes.

Observ in orice discutie noua despre gandaci, furnici etc, ca se recomanda Regent. Ok, este GENIAL, singurul insecticid eficient intr-adevar, l-am folosit si eu in 2007 si-mi pare rau ca nu mi-am facut stoc de fiole. Le distruge sistemul nervos or smth, celelalte substante sunt un fel de parfum de dat la sub-brat pentru ei.

Dar de mai mult de 1 an Regent este SUBSTANTA INTERZISA in UE si nu se mai poate comercializa. Deci cei are recomandati Regent in discutiile noi pe ce baza il recomandati? Unde l-ati gasit? Ca am cautat de mi-a venit rau. Ziceti o farmacie veterinara, sau vreun catun la tzara unde inca se gaseste Regent. Si un PM e bun daca preferati sa nu faceti publica locatia.

Edited by don_dannielo, 14 March 2009 - 14:08.


#8
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
L-am recomandat pe baza unor experiente anterioare. Cum nu practicam o meserie in domeniu,  nu avem de unde sa stim ca un anumit produs a disparut de pe piata.  :rolleyes:
La vremea respectiva asa am rezolvat problema.  B)

#9
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Si eu, dar au reaparut din pacate.

Si acum fiecare farmacie vinde propria varianta de "inlocuitor". Numai gunoaie ineficiente.

#10
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007
furnicile se gasesc la pet shop, sunt animale de casa?!

#11
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
da.
http://exoticpets.ab...cts_as_pets.htm
:rolleyes:

#12
gabriel2007

gabriel2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.12.2006

 grecul68, on Mar 14 2009, 14:42, said:

furnicile se gasesc la pet shop, sunt animale de casa?!
in casa sunt sigur. eu am deschis topicul in alta parte (la casa mea), dar a fost mutat la animale de casa de admin, nu e vina mea. daca ai incercat si tu o ironie mica, vezi ce i-am raspuns mai sus lui lucifer.

nu am apucat sa caut regent, inteleg ca o sa caut degeaba. probabil ca raman variante "traditionale". m-am ars de de suficient de multe ori cu chimicale frumos ambalate care ingrasa vietatile in loc sa le omoare.

multumesc celor care au avut de impartasit o experienta relevanta pentru sfaturi si indicatii. admit ca nu ma mira aparitia furnicilor. nu am finalizata partea de jos a casei (bordura si izolatia in dreptul fundatiei, cam 0,5 m de la sol), asa ca sigur se mai gasesc locuri prin care sa intre tot felul de insecte (furnici, paienjeni). cu siguranta in vara asta o sa termin si casa la exterior si nu va mai fi loc de intrusi in casa.

#13
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007

 gabriel2007, on Mar 14 2009, 20:01, said:

in casa sunt sigur. eu am deschis topicul in alta parte (la casa mea), dar a fost mutat la animale de casa de admin, nu e vina mea. daca ai incercat si tu o ironie mica, vezi ce i-am raspuns mai sus lui lucifer.

nu am apucat sa caut regent, inteleg ca o sa caut degeaba. probabil ca raman variante "traditionale". m-am ars de de suficient de multe ori cu chimicale frumos ambalate care ingrasa vietatile in loc sa le omoare.

multumesc celor care au avut de impartasit o experienta relevanta pentru sfaturi si indicatii. admit ca nu ma mira aparitia furnicilor. nu am finalizata partea de jos a casei (bordura si izolatia in dreptul fundatiei, cam 0,5 m de la sol), asa ca sigur se mai gasesc locuri prin care sa intre tot felul de insecte (furnici, paienjeni). cu siguranta in vara asta o sa termin si casa la exterior si nu va mai fi loc de intrusi in casa.

In loc sa faci trimiteri la porcarii la care vad ca te pricepi destul de bine, era bine daca explicai de la inceput cum a ajuns topicul asta pe Pet World.
Cred ca daca o faceai de la inceput nu era nicio problema.
Ironia asta nu a fost la adresa persoanei tale, nu inteleg de ce lagatura are postul meu cu cel de mai sus...
Sau iti place ca in locul acestor explicatii, de altfel lamuritoare,sa primesti la randu-ti replici pe masura alor tale?

#14
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007

 gabriel2007, on Mar 13 2009, 08:47, said:

am descoperit ca am furnici in casa (casa este construita anul trecut si m-am mutat in septembrie anul trecut in ea).
ce as putea face?
multumesc anticipat pentru ajutor.
gabi


Vara trecuta am avut si eu probleme cu furnicile  si am rezolvat cu Raid spray  :bandit:  , le-a luat   :drac:  si nu au mai aparut .

#15
criss_65

criss_65

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 07.05.2007
pt 'gabriel2007':

eu am scăpat de furnici dând pe jos cu un praf alb care îl luasem pt un pui (antipăduchi, pe atunci aveam în dotare copil mic de 4 ani si un pui de găină pe post de animaluț de casă drept pt care a trebuit să deparazitez puiul pt a nu se îmbolnăvi copilul...). din păcate nu mai țin minte cum îl cheamă pt că este o poveste veche de 10 ani. după ce am dat cu acest praf am găsit si locul pe unde  veneau (chiar dacă stăteam la etajul 10 tot ajungeau furnicile la mine în casă!!) l-am astupat cu prenandez. după acest "tratament" am scăpat de furnici.

Edited by criss_65, 14 March 2009 - 23:16.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate