Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Hotie de la Romstaleasing

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
Am facut un contract de leasing in august 2007 .

In contract se specifica ca in cazul in care Euribor la 6 luni are o diferenta mai mare de 0.2% atunci dobanda se poate recalcula.

Din august 2007 pana pe la mijlocul lui 2008 din cate am verificat Euribor la 6 luni a tot urcat de la 4 la 5 % , ceea ce a dus imediat la majorarea dobanzii.

De la mijlocul anului 2008 pana acum in martie Euribor a scazut de la 5% la 1.9% insa cei de la Romstal Leasing inca imi calculeaz dobanda in functie de cea mai mare valoare euribor, am un scadentar in care observ ca platesc acum cu aprox 15-20 Euro mai mult la dobanda desi scadentarul a fost creat pe un eurobor de 4.2 % si acum e 1.9 % .

Am fost la reprezentantul Romstal prin care am incheiat contractul si mi-a spus ca ei pot modifica cand vor dobanda insa in favoarea lor, punctul din contract referitor la modificarea de dobanda:

Quote

2.7 .Daca variatia nivelului dobanzilor EURIBOR la sase luni depaseste 20 BPS  ( 0.2% ) , atunci Finantatorul isi rezerva dreptul de a modifica lunar cuantumul dobanzilor neplatite de catre Utilizator, proportional cu aceasta variatie. In consecinta, Finantatorul va recalcula redeventele contractuale ramase de achitat si va mentiona pe fiecare factura pe care Finantatorul o va emite Utilizatorului, modificarea astfel survenita.

Din cate am inteles ei modifica cand vor muschii lor dobanda daca euribor creste insa daca scade nu mai modifica nimic, in plus dobanda se calculeaza la cea mai mare valoare la care a ajuns euribor.

Am cerut un nou scadentar si o situatie exacta privin calculul lunar al dobanzilor insa am fost amanat din cauza ca nu le merge sistemul.

Ce pot sa fac, mi se pare abuziv, mi se pare normal daca se apuca de modificat dobanzile dupa variatia euribor sa modifice pana la capat si atunci cand scade euribor  ?

#2
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Din pacate, in afara de ANPC, nu avem unde sa te trimitem. Nu sunt chiar afoni in materie de calculul dobanzzilor, foarte multe cazuri fiind trimise in instanta (si rezolvate in favoarea reclamantului).

#3
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009
Decat sa tot discuti cu ei, mai bine le trimiti o cerere scrisa, in care faci referire la art. respectiv din contract, le ceri scadentarul si le ceri recalcularea conform EURIBOR. O inregistrezi la ei cu stampila de primire pe exemplarul tau, sau o trimiti prin posta cu confirmare de primire. As pune pariu ca in cazul asta o sa-si miste "sistemul". daca nu, te duci dupa aceea la OPC. Asa ii ai la mana, pt. ca e clar ca tu ai incercat amiabil, lea-i scris clar ce doresti, etc... Asa numai cu vorbe, e clar c-o sa te plimbe cum vor ei.

#4
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
asa si ai rezolvat ceva ..se pare ca asta cu  modificarea doar in sus nu si in jos e si la unicredit leasing !

#5
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
Inca nu am rezolvat nimic, am aflat insa de la cei de la BT leasing la o discutie referitoare la cum ajusteaza si ei dobanzile ca asa se cam practica peste tot din cauza ca au costuri mari acum cu atragerea de fonduri si din cauza asta incalca contractul nemodificand dobanda in jos,

#6
More

More

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 23.04.2007
OPC te ajuta doar daca leasingul e pe persoana fizica. Daca e pe firma nu ai ce cauta la OPC. Avand in vedere ca in toate contractele de leasing exista acel articol cu modificare dobanzii, cel mai bine ar fi sa le soliciti un detalii in scris (calculul dobanzii, scadentar nou, etc) si apoi sa te duci la un avocat. Aproape sigur in urma unei notificari iti vor face calculul la noua rata a euriborului.

#7
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
in contrcatul de leasing scrie ca se poate ajusta rata in functie de euribor , doar daca creste !!! nu se mentioneaza nimic de scadere...acum la opc cica a dat 20 de banci , leasinguri in judecata , sa vedem ce urmeaza .... altcineva patit ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate