Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

cutit pentru drumetii la munte

- - - - -
  • Please log in to reply
518 replies to this topic

#451
Bunyk

Bunyk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 11.07.2010
Iti recomand sa cauti MORA(pret/calitate nr.1),dar si Garber-ul ala la 150 e ok.

Edited by Bunyk, 09 September 2016 - 10:04.


#452
voodoo1

voodoo1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 08.04.2009

 Bunyk, on 09 septembrie 2016 - 10:01, said:

Iti recomand sa cauti MORA(pret/calitate nr.1),dar si Garber-ul ala la 150 e ok.
Site ul la care ai dat cutitele,a fost odata ceva la viata lui dar acum varza....la mai toate cutitele mora stoc: momentan indisponibil
Un model ok e Mora outdoor 2000 un clasic de la firma sau
http://www.cutite.ro...rmix-12095.html

Le.Cam tarziu un raspuns,asta daca nu a luat deja decizia.

Edited by voodoo1, 29 September 2016 - 22:28.


#453
dorinpopa

dorinpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 13.06.2010

 razvancostin, on 14 iulie 2015 - 14:03, said:

Ma intereseaza un magazin in care sa pot comanda, fara sa-mi fie teama ca faci comanda si dupa 2 zile te suna si-ti spun ca nu sunt pe stoc - pierdere de timp
Amazon.de. Sunt acolo câteva magazine care trimit și în România.
De acolo am luat un Kershaw, e foarte frumos și ușor de deschis și de ascuțit. A venit într-o săptămână.
Acum mi-am comandat niște cuțite Bear Grylls, că sunt la prețuri normale, nu la triplu, cum sunt în magazinele românești.

Kaki și Military Shop lucrează cu stocuri mici și le aduc în colet din afară din când în când. De aceea, dacă vreți ceva de la ei, trebuie comandat din timp.

 pnady, on 07 septembrie 2016 - 14:00, said:

Salut am si eu nevoie de un sfat de la. Vreau sa achizitionez un cutit si nu sunt hotarat. il voi folosi outdoor/camping/drumetii(nimic extrem....sper). Din moment ce nu am nici cea mai vaga idee legata de producatori/vanzatori de pe  piata noastra am selectat cateva modele care cred eu ca sunt ok. Va rog o parere sau chiar o alta sugestie(buget pana in 250-300 ron...prefer siteuri din Romania .....nu imi place asteptarea). As vrea cutitul sa fie full tang, fara seratii, lama pana in 12cm......otel habar nu am de care.
  • Mergi la un magazin de bricolaj sau la eMAG și ia un Fiskars K40. E ușor, simplu, ieftin (40 lei) și foarte bun. Bun și la bucătărie outdoor, și la grădinărit, și la tăiat pește sau jupuit iepuri. Două probleme am cu el: mânerul nu e foarte ergonomic și teaca are un clips care se rupe repede. Am unul de doi ani, nu s-a tocit ascuțirea inițială încă.
  • Sau varianta Mora cu amnar, numit LightMyFire, de pe eMAG sau Zuga.
  • Sau Bear Grylls Survival de pe Amazon.de.
  • Vrei ceva mai mare, ia un Mil-Tec Bowie sau un Muela.
Părerea mea e că ce depășește 10-12cm e mai mult de show, nu de utilizare, fiind relativ incomod la cărat și la utilizare frecventă. Sau am eu mâini mici. Am un Muela asemănător cu cel de mai sus, e bun, e ascuțit, e ergonomic, dar nu îl iau la mine decât dacă merg cu mașina. Și nu îl recomand din cauza zimților de pe lamă, care sunt incomozi. Am văzut oameni care sparg lemne cu cuțitul de 15-20cm, dar eu prefer să fac asta cu o toporișcă (X7 sau X10).

Și am văzut că te uiți la cuțite cu mâner de lemn. Arată bine, dar plasticul/cauciucul sunt mai bune pentru prindere cu mâna (eu nu lucrez mereu cu mănuși).


ps: dacă vreți să schimbați în engleză limba de pe amazon.de, click aici.

Edited by dorinpopa, 06 November 2016 - 19:23.


#454
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru pasionatii de cutite, va recomand un blog OK despre ele

http://www.everydaycommentary.com/

Eu sunt posesorul unui Kershaw Skyline luat de pe amazon.de pe care il recomand.

#455
dorinpopa

dorinpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 13.06.2010
Sau nenea ăsta, care vorbește mult de cuțite https://www.youtube....GTNcGU-IvPQSey2

#456
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
El vorbește mult, dar pentru bani.

#457
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,888
  • Înscris: 03.12.2001
Decathlon are 2 variante full tang pe site, pe care nu le-am văzut în magazine. Știe cineva ceva de ele? Pe Youtube sunt câteva review-uri, dar în franceză.
http://www.decathlon...p.html#/2-254-_
http://www.decathlon...p.html#/2-254-_

#458
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Raspund mai tarziu ... poate ajuta pe careva. Sunt bune la bani aia . Le lipseste  o teaca de plastic cu sistem de prindere "molle" . Manerul este cam subtire , nu sta grozav in mana dar , repet , pentru banii aia cutitele sunt chiar OK . Cel de 130 este potrivit . Teaca de cordura este de aruncat , proasta si larga ,

#459
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Mora Garberg, primul cutit full-tang de la Mora.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1M1_6d-pqGw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sau Falkniven F1

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9G5TwuCHu7U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by don_dannielo, 19 November 2017 - 19:05.


#460
andur

andur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 27.09.2005
Salut, am gasit in urma cu un an - la pescuit, incercand sa fac o groapa pentru gratar - o baioneta de arma AK47 (cred?). Acum am dat iar peste ea in boxa si ma-m gandit sa o "resuscitez" pentru a o folosi TOT la pescuit. Problema e ca dupa ce am ascutito hai sa o si lustruiesc, problema e ca are niste mici pete negre care par ca nu vor iesi la lustruiere. Basca (am impresia) ca dupa ce am insistat putin mai mult au mai aparut si altele. Intrebarea e: Pot sa-i dau "fata" sau nu are rost sa incerc? Materialul o fi de buna calitate sau e vai mama lui.
Multumesc pentru timpul acordat!!!!
P.S.
Cum pot atasa o imagine?

Edited by andur, 05 April 2018 - 12:16.


#461
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
Mkey, o sa resuscitez putin topicu' asta. Ma gandesc si io sa-mi iau un cutit pentru "la padure". O sa fie folosit la chestii uzuale, la curatat crengi, light-medium chopping, battoning, etc. Specificatiile: lama full tang, grosimea lamei de cel putin 3mm, lungime lama minima 100mm, maxim 150mm, lama din otel-carbon (1095 sau 5160), varf rezistent la battoning (sa nu fie subtire precum la baionete). Acuma, fiind sarac nu vreau sa investesc o avere in chestia asta, de genu' Becker BK2 pe care l-am gasit cel mai ieftin la vreo 475 lei (fara transport), care oricum ii cam greu, la vreo juma' de kil. Un Mora Companion Heavy Duty oricum o sa-mi iau, da' nu o sa fie cutitu' principal ci doar ajutoru' de cutit. M-am gandit la un Schrade SCHF42D, pe care-l gasesc la vreo 330 lei. Nu vreau SCHF42-u' (fara "D") deoarece are burta aia pe lama care nu prea imi este la indemana s-o ascutesc (deocandata). Sunt curios daca ati avut experiente cu modelu' asta (sau altele asemanatoare de la Schrade) sau daca aveti o recomandare mai buna. Multam!

#462
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,328
  • Înscris: 28.10.2018
Pentru cutit de padure eu am un Wenger Ranger Hunter 57 cu lama autoblocanta si deschidere cu o singura mana. Are lama de 12 centimetri.

Niciodata nu am simtit nevoia unui altfel de cutit. Este tot ce mi-as putea dori in materie de utilitate forestiera. La nevoie merge si pentru aparare impotriva animalelor salbatice.

Acum ca Wenger a fost cumparat de Victorinox, au fost rebranduite, dar cutitele tot alea sunt (cu desfacatorul de conserve net superior de la victorinox -> taie prin impingere si nu prin tragere)

https://www.amazon.d...x ranger hunter

De ce recomand cutitul asta: pentru ca se califica mai mult ca scula de camping si mai putin ca arma alba. Adica tehnic este arma alba doar ca nu se crizeaza politia daca te gasesc cu el in masina. Pe urma, fiind pliat ocupa foarte putin loc, eu il tin bagat in breteaua rucsacului, prins cu un clip metalic cu detasare rapida: https://www.amazon.f...ictorinox 40551

Edited by abac, 16 December 2018 - 09:35.


#463
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
Merci pt. reply. Totusi am nevoie de ceva cu lama fixa. Briceag am o jucarie din asta. Pare destul de sanatos, desi n-am facut chopping sau battoning cu el, sincer nici n-as incerca. Am infipt in schimb de cateva ori varfu' in lemn de esenta tare, a rezistat.

[ https://cdn.shopify.com/s/files/1/0641/2493/products/[email protected]?v=1463017253 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#464
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,328
  • Înscris: 28.10.2018
Battoning inseamna sa despici lemn cu el de-a lungul fibrei ca sa le pui pe foc? Nu vad de ce ar fi asta o incercare deosebita pentru un cutit de firma. Adica e o chestie chiar banala.

#465
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
Da, da' prefer unu' cu lama fixa. Pinul care tine lama deschisa ii foarte solicitat la battoning, n-as vrea sa ma trezesc cu el intors invers.

#466
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,888
  • Înscris: 03.12.2001
eu am avut ăsta, și era destul de solid și greu, așa că l-am dat. un video cu el am făcut aici.

eu prefer varianta toporișcă mică și cuțit ușor sau briceag. nu despic lemne cu cuțitul și apoi tai carne cu el. toporișca e bună și la tăiat lemne, și la făcut țăruși pentru cort, și la alte minuni. un cuțit mare nu e.

dacă n-ai ce face, ia ăsta.

#467
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,328
  • Înscris: 28.10.2018
I-ai recomandat maceta :)

#468
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,888
  • Înscris: 03.12.2001
poate vrea să se scobească în dinți după ce mănâncă și să nu mai ia și scobitori la el... Posted Image

o variantă proastă e Sika 90, că oțelul e prost.

Edited by vali, 19 December 2018 - 20:51.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate