Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

cutit pentru drumetii la munte

- - - - -
  • Please log in to reply
518 replies to this topic

#19
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
lasa ca e bine sa ai la tine diverse cacatele, cel putin pt mine, care nu am masina si merg cu bicla sau la picior, prin oras sau pt munte, e bine sa car diverse cacatele.
dar cel mi important ramane know how
a, ia uite ce face bill gates din altii!

#20
alex_202222

alex_202222

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.10.2006
Multumesc pentru indicatii .
Discovery\ Bill Gates - super :))

#21
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007
Da asta ce are?

Attached Files



#22
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007

View Posteasy_rider, on Mar 27 2009, 14:40, said:

jay cutotele alea sunt pt tigani la scandaluri nu pt carat pe munte...
De ce? Ce au, nu scrie pe ele nu-stiu-ce mare firma producatoare de cutite, sunt din plastic, nu trag cu rachete? Vad ca te pricepi si as fi curios sa stiu de ce nu ar trebui sa "car pe munte" un asemenea cutit.
Multumesc!

#23
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
grecule e frumos ala ori pt fete ori baietei care sunt fetite.
jay chestiile alea sunt grele, nu taie mai nimic, sunt greu de ascutit pt ca sunt inox, care e f dur si nu se prea ascute, au o geometrie de taiat mainile propii.uite facem un demo: iti dau eu cutit sa tai salam, sa cureti o creanga,  sa sapi o greoapa, sa tai un lemn.o vei face si cu cutitul tau si cu un cutit de la mine.riscul de a te taia, sau de a face totul mult mai usor, etc.... va fi cu acel cutit de la mine.de ce?
e la fel ca la orice in lume.daca dai mai multi bani, si stii pe ce ii dai e bine.tu cum poti sa crezi ca alea is bune, cand cutitele in lumea asta merg de la 100 de para la 300-400 de para.sa nu mai vb de alea cm.in plus un cutit mare e doar t show . si atat.nu ai ce sa faci cu el.mai ales cu acel otel naspa.crede ma.ama vut si eu din alea.am spart un cutit din ala de unde se prinde lama de maner pt ca nu era full tang.trebuie sa citesti mult pe net,s a cauti diverse geo la cutite, sa vezi ce vrei sa faci cu el, etc.si de abia dupa aia sa cumperi un cutit.stiu, vei zice, domne, rpea multa filosofie pt un cutit, asa e.dar daca vrei ceva bun trebe sa cauti.in orice domeniu.

#24
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007
Sunt de acord cu tine ca face cam cat dai pe el insa eu ofeream o alternativa ieftina pentru un potential accident (de a ramane ratacit prin munti). Cati sunt cei dispusi sa dea de la 100 de euro in sus doar pentru un cutit in ideea ca ar putea candva sa se rataceasca? Da, ok, esti zilnic pe munte, esti vanator sau a temerar de meserie, merita. Insa pentru un "pantofar" ca mine care vedele muntele 1 data sau de 2 ori pe an, cel de 50 de lei e mai mult decat suficient.

#25
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
la partea cu ce e suficient pt tine, nu as putea sa te contrazic absolut niciodata.tu cunoscti cel mai bine acest lucru.stai calm, ca nici eu nu am nevoie de un cutit de 500 de euro.dar acolo pe la 400 de roni gases ccutite frumoase dupa care tanjesc ca un copil.si de aceea incerc sa invat despre ele.sunt un copil mare care vrea jucarii scumpe.

#26
brj

brj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 12.05.2006

View Postalex_202222, on Mar 11 2009, 20:20, said:

Salut , ce firma / marca / model / tip de lama / sau alte caracteristici imi recomandati sa caut ?
un briceag de calitate (Benchmade Griptilian, Spyderco Endura, etc) iti rezolva 80% din necesitatile unei drumetii si nu dai faliment din cauza lor
pentru construit shelter iti recomand un Busse Battle Mistress, singura problema ar fi sa ai si fondurile necesare  :lol:

#27
khrypt

khrypt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 27.05.2005
Interesant. Deși mi-ar plăcea să am, de dragul de a avea un cuțit "special"... nu-i văd rostul. Survival, în ro... se poate... Mai degrabă alte lucruri, aparat foto, pelerină, fes, haine de schimb, lanternă, ochelari(anti de toate, rezistenți...) ... E drept ca nu-s foarte experimentat cu muntele, și de obicei îmi aleg trasee care pot fi făcute pe timpul zilei, iar noaptea o petrec la cabane.
Că tot făcea careva trimitere la discovery... măi frate, alea-s emisiuni frumoase, facute cu personaje pregătite, bune de văzut, de reținut și cam atât... În rest, respecți traseul, te informezi de vreme și cam aia e...

#28
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007
Pt drumetii si/sau supravietuire:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Xq1EFWVV3C0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#29
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
da, da stiu cold steel.faine demo urile.

#30
Wolf46

Wolf46

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 27.06.2007
Stiti cumva daca exista cutite romanesti de vanatoare ?
Sau macar fabricate in  Romania ?

#31
MihuAres

MihuAres

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.06.2009
Daca chiar vrei un cutit de vanatoare si "survival"... eu zic sa uiti de preturi de 50 lei..  :P

Daca vrei un cutit cu care sa poti construi un adaport, trebuie sa fii pregatit sa scoti cateva sute  :rolleyes:

Eu am 3 Smith and Wesson si nu a trebuit sa le ascut niciodata. Au fost folosite de cel putin 20 ori fiecare.
Am si cateva cutite cumparate din targuri pe la munte dar nu te poti baza pe ele pt ce spui tu ca vrei.

Parerea mea este ca mai bine sa pleci pregatit cu harta, haine, mancare si apa si sa faci tot posibilul sa nu te ratacesti  :D


Daca esti si tu genul care s-a uitat pre mult la Discovery... si vrea sa vada daca supravietuieste unor astfel de situatii... mai bine cumpara 3 cutii de pate si lasa animalele si copacii... si asa nu mai avem prea multe  <_<

#32
brj

brj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 12.05.2006

View PostMihuAres, on 17th June 2009, 15:47, said:

Eu am 3 Smith and Wesson si nu a trebuit sa le ascut niciodata. Au fost folosite de cel putin 20 ori fiecare.
salut,
in afara unor lame facute sub licenta la Cugir, nu detin si nu am folosit niciodata Smith&Wesson
poti comenta un pic asupra otelului din care sunt facute (performante, rezistenta la abraziune, etc) - aici sau pe http://everydaycarry.forumer.com ??
mersi tare mult

#33
Lepka

Lepka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 11.06.2009
Uitati-va si aici..se pare ca tipul din emisiunea Ultimate Survival produce propriile lui cutite pentru cei care au aceleasi "apucaturi" ca el :))

Pretul , oricum e descurajant ..365 de lire sterline  :angry:

http://www.bayleykni.../site/bear.aspx

Edit: sau, acum ca ma uit mai atent, cred ca Bear Grylls e doar imaginea acestei firme producatoare de cutite.

Edited by Lepka, 02 July 2009 - 10:16.


#34
bemai

bemai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 27.12.2007
si MORA face cutite acceptabile ca si calitate (ma refer la otel carbon nu stiu cum sunt cele inox) si pretul fata de altele din aceiasi categorie  :first:

#35
brj

brj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 12.05.2006
Spyderco Mule - in oricare din variante

Attached Files



#36
bemai

bemai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 27.12.2007
dar pretul ?   :thumbdown:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate