Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

cutit pentru drumetii la munte

- - - - -
  • Please log in to reply
518 replies to this topic

#1
alex_202222

alex_202222

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.10.2006
Salut , ce firma / marca / model / tip de lama / sau alte caracteristici imi recomandati sa caut ? Am nevoie de un cutit pe care sa ma pot baza intr-o drumetie gen "ultimate survival/tehnici esentiale de supravietuire":) . Sa ma ajute sa imi procur hrana si sa construiesc adapost rudimentar din lem cu el :)

Multumesc .

#2
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Un cutit care sa pluteasca (esential), foarte usor, cu lama de inox care sa aiba si un fierastrau la partea superioara. Varf ascutit.

Am asa ceva, l-am cumparat de la un magazin de articole de pescuit. Nu sunt mare pescar dar cutitul ala mi s-a parut genial. Are si o teaca din plastic care se agata la curea sau pur si simplu se agata de buzunar daca nu ai curea.

Marca: Jarvis Walker.

Edited by SPF, 11 March 2009 - 18:00.


#3
alex_202222

alex_202222

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.10.2006
Mersi ! Am vazut azi ceva asemanator cu ce zici tu dar marca Montana Sau TransMontana !?
Stii ceva ? Sunt ok ?

#4
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005
daca ai fi avut nevoie de un cutit bun, rezistent, sigur, ieftin, ce mai extraordinar pentru munte (calitate/pret) ti'as fi recomandat un opinel (no 8 e perfect) in varianta de inox (daca esti lenes cu intretinerea si ai de gand sa;'l tratezi mai brutal) sau otel de vrei ceva de calitate (da tb sa ai grija la umiditate etc).
se pliaza usor, isi gaseste locul repede in buzunar, are inel de siguranta pt cand se foloseste deschis.
un cutit exceptional, practic, din punctul meu de vedere este perfect pentru drumetii, verificat in timp de generatii si mai ales e IEFTIN.

dar daca insisti pe ideea "Am nevoie de un cutit pe care sa ma pot baza intr-o drumetie gen "ultimate survival/tehnici esentiale de supravietuire":) . Sa ma ajute sa imi procur hrana si sa construiesc adapost rudimentar din lem cu el" eu zic du'te si cumpara o baioneta de akm. e scurta, are zimti, e special conceputa pentru ce vrei tu.
cumpara doua chiar. banuiesc ca ar arata teribil daca le pui in x la cingatoare. nu uita sa legi o esarfa in jurul capului si sa'ti pui un tricou fara maneci. beton.

Edited by joannes, 13 March 2009 - 06:38.


#5
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Chiar nu e nevoie de misto pe topicul asta. Poate vrea omu sa aiba si altceva in rucsac in afara de un mobil fara baterie si leptoc daca se intampla ceva de ramane pe munte. Eu am ramas pe munte intr-o noapte ca s-a stricat telecabina la babele, cabana era inutilizabila din nu stiu ce motive si a trebuit sa o luam pe jos pe munte pana la Furnica, asa ca nu e de gluma.

#6
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001

 flc, on Mar 18 2009, 18:44, said:

hotarasti tu asta ?

bunul simt hotaraste asta. simte cineva nevoia sa isi etaleze superioritatea pe aici? si simtul umorului? eu ma prapadesc de ras....not!

omul a intrebat despre ceva ce nu stie, si asteapta raspuns. a mai pus si un multumesc la sfarsitul intrebarii. asta-i rolul forumului, sa raspunda la intrabari. bineinteles, unora nu li s-a intamplat asta niciodata, s-au nascut invatati.

alex, mai exista varianta maceta. parca erau la mormota.

#7
alex_202222

alex_202222

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.10.2006
OK . Multumesc , incep sa cred ca nu exista cutit pentru ce vreau eu , desi in aceea emisiune am vazut cum s-a taiat un copac odata cu cutitul :), sau exista dar il folosesti la 2-3 chestii mai "brutale" si s-a dus taisul ... Eventual maceta sau topor :)

Edited by alex_202222, 20 March 2009 - 09:19.


#8
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
dragule uita te la gerber.au o toporisca mica, care are cutit in maner.am in fata catalogul lor, stai sa iti dau si link de unde s ao cumperi din romania:
http://www.arcuri-cu...Combo_Axe_Knife, sau un kuckri http://www.arcuri-cu...khukuri~produse
sper sa mi se accepte linkurile.
vezi ca oamenii de la acest site sunt un pic prosti.i am sunat sa cumpar cate ceva de la ei si i am rugat sa le vad inainte.ma intalneam cu ei si in parc nu trebuia sa ma duc la ei la centru.
si le am zis ca mai bine vad marfa inainte decat sa le o returnez in baza legii.si oamenii au luat o pe aratura.
oricum e bun linku sa vezi ce si cum.
oricum dac anu stii sa lucrezi cu toporul o sa iti tai mana rapid si o sa intri intr un cacat mai mare decat erai.
survival pe muntii nosti mai rar doar daca esti inconstient.animal nu o sa prinzi, si nu o sal transezi.vrei sa fii in afara primejdiei faci urmatoarea treaba:
anunti 3 preteni de intentiile tale la munte.daca la ora x nu iesi de pe traseu si  ii suni, suna ei la salvamontul dinr egiunea reaspectiva.si mergi si tu prin zone populate.
la cum pui intrebarea, nu prea pari montaniard.nu ca eu as fi mare si tare.
iar pt taiat lemne cu un cutit doar kuckri ala poate, dar si ala greu.
deci reconsidera pozitia
in plus dec e sa tai copacul? ca dac e verde nu faci focul cu el..iar uscaciuni gasesti cacalau.
ia cumpara ti matale un firestarter de magneziu.bun de tot la casa omului.
fa ti rost si de rumegus.si eventual ia vata, imbibo in benzina, si bago in pungulite de plastic.
sfaturi bune pt toata lumea.io unu le am pe toate la mine, si de muylte ori nu fac focul.e mai interesant fara foc.focul, daca te mai uiti si in el, pierzi night visionu.adica capacitatea ochioului tau de a vedea noapte.
de aceea, lanterna pe care o am, o folosesc pe 10% din putere.si cu filtru rosu.
si un multi functional de 100 de roni de la victoras inox e bun, mai ales ca daca il iei de la magazinul himalaya are lifetime guarantee.dar nu din ala ultra complicat.ci doar cateva chestiii acolo

Edited by easy_rider, 24 March 2009 - 11:14.


#9
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006

 alex_202222, on Mar 20 2009, 09:18, said:

OK . Multumesc , incep sa cred ca nu exista cutit pentru ce vreau eu , desi in aceea emisiune am vazut cum s-a taiat un copac odata cu cutitul :), sau exista dar il folosesti la 2-3 chestii mai "brutale" si s-a dus taisul ... Eventual maceta sau topor :)
Pentru lemne e mai bun un ,,fierestreu de buzunar" tind sa cred. http://www.kaki.ro/p...strau-sarma.php  http://www.military-...ASTRAU-WARRIOR/

Edited by LunaCrystal, 26 March 2009 - 05:15.


#10
alex_202222

alex_202222

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.10.2006
Multumesc . "survival pe muntii nosti mai rar doar daca esti inconstient" ?

#11
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006
Ce vrei sa zici ? Daca vrei sa zici ca situatii de supravietuire pe muntii din tara apar doar daca esti inconstient, eu iti zic ca nu prea ai dreptate, sa te mai gandesti. Si oricum deregula inconstientii nu prea au la ei nimic util.

#12
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
ce dracu numiti voi survival mai copii: te pierzi 2 saptamani? sau ce?ramaii fara mancare sau ce?ce drecu faci de exista survival la noi in tara?aaa?ia numiti voi ce inseamna in capul vostru survival?defineste ce inseamna exact dupa caputil vostru, si mai ales ce aveti voi la voi pt asta!de ce sa am acel fierastrau sa tai lemne?aaa?pt ce?fac foc cu lemne verzi?sau imi fac adapost?nu este mai usor sa cobor la linia padurii, unde ai un adapost natural?si nu e mai usor sa am un firestarter si ceva de ploaie?
iar fierastraul ala e un caca.se rupe imediat de la capete!deci recomanda  ce ai folosit.nu ce vezi pe nu stiu pe unde.first rule.the rest is silence.

Edited by easy_rider, 26 March 2009 - 16:02.


#13
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,172
  • Înscris: 02.04.2007
Daca esti din Bucuresti, fa o vizita pe la magazinul Obor. Undeva la parter era o taraba cu cutite de toate felurile de unde mi-am luat unul maaaare de vanatoare cu 50 lei, teaca de piele inclusa. Nu stiu cat de inox o fi, cert este ca am "decupat" bradul de craciun cu el, l-am bagat in nisip si-n apa de mare, am taiat lemne pentru gratar (bine, doar le-am despicat pe alea cumparate de la benzinarie) si se prezinta excelent.
PS: Bricheta buna in buzunar e sfanta.
Din nou PS: M-am uitat nitel pe site-ul ala cu cutite. Da' din ce-s facute de costa atata? Taie singure ce-i de taiat?

Edited by jay333, 26 March 2009 - 16:19.


#14
kdia504

kdia504

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 175
  • Înscris: 23.01.2009
eu am briceag victorinox (mountaineer parca) are si fierastrau. l-am folosit tocmai pentru chestii de supravietuire si chiar e ok.. are inclusiv penseta (io gasca, m-am bucurat ca am zis ca s-au gandit la fete.. dar pe naiba ca e pentru aschii) si scobitoare! in fine, are chestii faine

mai multe gasesti aici

:D

#15
alex_202222

alex_202222

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.10.2006
Pentru mine survival adevarat e cand te pierzi , ti se gata mancarea , mergi 2 zile incontinuu fara sa dai de nimeni , fara sa stii unde esti sau incotro mergi , esti ud si infrigurat si asa mai departe , treci munti , ape , trebuie sa te descurci ... cred ca sunt putine sanse sa te aflii intr-o situatie ca asta , reala , sa te ia pe nepregatite (aaa uite-l pe vecinu pleaca la munte cu frigideru , combina audio , cuptoru cu microunde , televizoru, laptopu , sacii de carbuni , butelia , canistra de benzina , grataru , trusa medicinala etc in spate).

Cred ca as putea spune ca as face survival doar daca mi-as ruga prietenii sa ma lege la ochi si sa ma lase undeva in munte , intr-un loc unde pe o raza de 300km nu e nimic , avand la mine doar un cutit sau ceva de genul. Si din nou nu cred ca e posibil asa ceva in Romania :)

Survival-ul pe care il pot face , cel putin eu , ar arata ca un fel de training la unul adevarat . Adica ma duc in padure si construiesc adapost din lemnele padurii doar cu ajutorul unui cutit , cand de fapt in masina am drujba si cort , ma catar pe stanci ca sa ajung in varful dealului pentru observare , cand de fapt aveam carare langa si stiam perfect unde sunt, incerc sa mananc ce ofera natura si la fel , in masina am hamburgeri :).

Un adevarat survival e "greu de prins" :)) , dar decat deloc mai bine asa :)

 easy_rider, on Mar 26 2009, 16:00, said:

ce dracu numiti voi survival mai copii: te pierzi 2 saptamani? sau ce?ramaii fara mancare sau ce?ce drecu faci de exista survival la noi in tara?aaa?ia numiti voi ce inseamna in capul vostru survival?defineste ce inseamna exact dupa caputil vostru, si mai ales ce aveti voi la voi pt asta!de ce sa am acel fierastrau sa tai lemne?aaa?pt ce?fac foc cu lemne verzi?sau imi fac adapost?nu este mai usor sa cobor la linia padurii, unde ai un adapost natural?si nu e mai usor sa am un firestarter si ceva de ploaie?
iar fierastraul ala e un caca.se rupe imediat de la capete!deci recomanda  ce ai folosit.nu ce vezi pe nu stiu pe unde.first rule.the rest is silence.

Edited by alex_202222, 26 March 2009 - 22:53.


#16
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006
Pot exista si la noi situatii de supravietuire in munti, mai gandeste-te. Si cam in toate un foc te ajuta.

 easy_rider, on Mar 26 2009, 16:00, said:

ce dracu numiti voi survival mai copii: te pierzi 2 saptamani? sau ce?ramaii fara mancare sau ce?ce drecu faci de exista survival la noi in tara?aaa?ia numiti voi ce inseamna in capul vostru survival?defineste ce inseamna exact dupa caputil vostru, si mai ales ce aveti voi la voi pt asta!de ce sa am acel fierastrau sa tai lemne?aaa?pt ce?fac foc cu lemne verzi?sau imi fac adapost?nu este mai usor sa cobor la linia padurii, unde ai un adapost natural?si nu e mai usor sa am un firestarter si ceva de ploaie?
iar fierastraul ala e un caca.se rupe imediat de la capete!deci recomanda  ce ai folosit.nu ce vezi pe nu stiu pe unde.first rule.the rest is silence.
Ia nu mai dezinforma. Fierestraiele alea sunt defapt ca un lant de drujba, iar cu drujbele tai mult si bine si tot nu se rupe, mai degraba se toceste si trebuie ascutit.

Edited by LunaCrystal, 27 March 2009 - 13:09.


#17
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
bai baiatule, ai tinut asa ceva in mana?eu da.vreo 6 variante de asa ceva.se rup inelele alea imediat.si nu e lant de drujba.in afara de unul de la sog, pe care aia nu il mai fac, toate s au rupt.
stii de ce nu mai face sog asa ceva?pt ca li s au intors in garantie mai toate.daca vrei ceva sa tai lemne neaparat cu un cutit sau ceva mic: sog team leader survivor sau revolver tot de la ei.
the rest is silence.
deci alex am dreptate: nu faci surviving pi acilea...
si dupa cate vad esti ardelean: se gata..???daca nu aveam amici pe acolo, habar nu aveam ce sa gata...
jay cutotele alea sunt pt tigani la scandaluri nu pt carat pe munte...

#18
Jackz0rN

Jackz0rN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 18.07.2007
Ce face discovery din om :))

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate