Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

Va place opera/opereta?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
5228 replies to this topic

Poll: Va place opera/opereta? (72 member(s) have cast votes)

Va place opera/opereta?

  1. Da (53 votes [73.61%])

    Percentage of vote: 73.61%

  2. Nu (7 votes [9.72%])

    Percentage of vote: 9.72%

  3. Nu am fost niciodata (12 votes [16.67%])

    Percentage of vote: 16.67%

Vote Guests cannot vote

#5185
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Soprana ELENA MOSUC in "MARIA STUARDA "de G. Donizetti pe scena Operei Carlo Felice din Genova, miercuri, 17 mai 2017 orele 21:00, ora romaniei, .in direct LIVE STREAM

#5186
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Acum multi ani am inceput acesta discutie cu Corul Sclavilor ONB. Am spus cat m-a impresionat.
Azi am dat din greseala peste cel de la MET.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2F4G5H_TTvU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cred ca l-am vazut in transmisie directa..Dar il revad /reaud cu aceiais placere.
Si ma uit la decoruri fastuoase, cel putin. Lantul ala daca nu a e 174 kg are sigur mai mult. iar blocurile de marmura..Sa las palavrele, adica parolele..
Coristi sunt super actori. Oameni rupti de super, munca fara niciun viitor, priviri in gol, nu mai spera la nimic. Nci macar cand inteleg ca vor bisa nu se bucura ca le-a iesit bine. Rolul e de sclav si il executa..
Dar si doar canta..Si asta ajunge..Simti cum melodia si muzica te iau cu ea, te desprind de pamant, te fac sa zbori, "pe aripi de aur"
De aia toata Italia si numai l-a iubit pe Verdi....E uman, nu super erou ca Wagner..
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/h1rRhQ5Q1dg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Chiar, o mare diferenta de interpretare. Eu intotdeauna am sustinut ca la coruri, rusi sunt pe locul I, number I acros  the world, dupa care, la mare distanta,  urmeaza restul lumii, pe pozitii discutabile..
Dar aici e prea multa duritate....  Primul m-a facut sa plang. Al doilea ma face sa ma ridic cu mana pe Avtomaty Kalasnikova 47, pe ei pe mama lor, cineva azi crapa si nu sunt eu ala....

Edited by Prien, 16 May 2017 - 16:50.


#5187
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
„Laicul” l-am dat pentru prima variantă.

#5188
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Pt toata lumea si mai ales pt flo.
RRM, 20.00 Seara de operă • Producător Mihai Stănescu. Comentează Luminița Arvunescu şi invitatul său baritonul Nicolae Constantinescu. Transmisiune directă de la Opera de Stat din Viena. Gala Placido Domingo - 50 ani pe scena Operei de Stat din Viena. Corul și Orchestra Operei de Stat din Viena, dirijor Marco Armiliato. Giuseppe Verdi - uvertura operei Nabucco, actul al II-lea din opera "Traviata" (baritonul Placido Domingo , tenorul Dmitri Korchak, soprana Sonya Yoncheva, soprana Rosie Aldridge, tenorul Gerhard Reiterer, basul Wataru Sano), actul al III-lea din opera "Bal mascat" (soprana Ana Maria Martinez, baritonul Placido Domingo, basul Dan Paul Dumitrescu, basul Alexandru Moisiuc, soprana Maria Nazarova, tenorul Ramon Vargas), actul al III-lea din opera "Simon Boccanegra" (tenorul Carlos Osuna, basul Kwangchul Youn, baritonul Marco Caria, baritonul Placido Domingo, soprana Ana Maria Martinez, tenorul Ramon Vargas).
De data asta sunt aproape sigur ca NU o sa il ascult..trebuie sa fiu undeva...

Edited by Prien, 19 May 2017 - 09:04.


#5189
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

View PostPrien, on 19 mai 2017 - 09:01, said:

Pt toata lumea si mai ales pt flo.
Din păcate flo are probleme cu internetul. De vreo 2 zile sunt întreruperi foarte dese și totul funcționează foarte rău. Acu vreo 2 ore veniseră  3 mașini de la iupisi în fața blocului, blocând toată parcarea (zic că erau trupele de comando), cică prin tot cartierul e problemă cu net-ul și nu reușesc să-i dea de capăt. După vreun sfert de oră de șurubărit prin nițcai cutii de pe fațada blocului au plecat, dar tot nu prea s-a rezolvat, așa că, din păcate, nu cred că voi putea urmări transmisia. Abia am reușit să expediez și mesajul de față.
Oricum, mulțumesc că te-ai gândit la mine, Herr Kaleu.

#5190
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Dar nu ai si radio? Sau in zona nu se prinde?

#5191
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Nope...
În zona mea RRM e doar pe internet (care merge ca naiba, după „reparația” de ieri).

#5192
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Si de ce nu le scri? Pana la urma sunt platiti de la buget..
Macar vezi ce iti raspund...
PS, La "mosia" mea, de fapt in "conac" ii prind pe 2 frecvente.. Pe una mai slab, fasait rau, pe una ceva mai bine, dar desi e stereo in unele zile cam fasaie.
La fel si in Buc, la job, pt ca am un radio vechi "Delia" modificat, adica tras in banda vest, adica mai putin sensibil..
Solutia ..O antena cadru, adica un cerc dintr-un cablu de 4mm, rigid, cu perimetrul de cam 3 m, la capatul caruia am pus un cablu coaxial de adaptare, de tv, adica de 75 ohmi, cu lungimea de 0,99 m.
Pute netul de schema asta..
Problema e prinderea mecanica..
Am incercat si cu antenele portabile si retractabile de la televizoare, dar in timp, iarna, ingheata si se rup. Si cercul ala s-a rupt iarna asta...
O antena directiva e mult mai buna. Dar e a dracului de mare si greu de instalat. Dar dupa aia...boier Bibescu te cheama..Sau daca mai gasesti o fosta antena pt canalul 2, de preferat canalul 4,  al TVR.....
.Cand dai gaura sa bagi cablul prin tocul geamului, da-o inclinata. In casa mai sus, afara mai jos, ca sa nu urce apa de ploaie..
Am dat toate amanuntele pt cei care vor si ei..

Edited by Prien, 21 May 2017 - 08:22.


#5193
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

View PostPrien, on 21 mai 2017 - 08:19, said:

Si de ce nu le scri? Pana la urma sunt platiti de la buget..
Macar vezi ce iti raspund...
Nu le-am scris pentru că nu m-a deranjat problema. Poate o s-o fac în viitor.

#5194
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Azi, sambata 27 mai 2017 am ajuns la Bookfest. Si cum ma plimbam printre carti ce vad.
Mi-am cumparat-o asa de curiozitate.Si pt ca era cu reducere.

Attached Files



#5195
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Am ajuns la circa o treime, in mai mult de 24 de ore.
Si nu pt ca citesc si plang, ca la "Razboiul nu are chip de femeie", ci pt ca e prost scrisa..
Nu are ritm, adica e in slow motion, descrieri prea lungi, dar neconvingatoare, ca sa nu zic puerile, limbaj aiurea, ca pt mintea unor servitoare.....Asa ca dupa juma de ora ma plictisesc...
De aia a fost la reducere... Sunt convins ca un autor mai inzestrat ar fi scos ceva mult mai bum
Asa ca remarc cu placere ca dramatizare /ecranizarea depaseste cu mult cartea si in sensul cel mai bun...
Cum o sa adorm mai greu, ma lupt cu ea. Imi propun sa ma opresc la 1/2..

Edited by Prien, 28 May 2017 - 20:40.


#5196
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Desi e filmat ca dracu, cu o singura camera, si sunetul din sala, e de al nostru, din Brasov. Nu stiam ca si acolo..
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qCzAim5VIfU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu e rau..

#5197
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

View PostPrien, on 28 mai 2017 - 20:30, said:

Am ajuns la circa o treime, in mai mult de 24 de ore.
Si nu pt ca citesc si plang, ca la "Razboiul nu are chip de femeie", ci pt ca e prost scrisa..
Nu are ritm, adica e in slow motion, descrieri prea lungi, dar neconvingatoare, ca sa nu zic puerile, limbaj aiurea, ca pt mintea unor servitoare.....Asa ca dupa juma de ora ma plictisesc...
De aia a fost la reducere... Sunt convins ca un autor mai inzestrat ar fi scos ceva mult mai bum
Asa ca remarc cu placere ca dramatizare /ecranizarea depaseste cu mult cartea si in sensul cel mai bun...
Cum o sa adorm mai greu, ma lupt cu ea. Imi propun sa ma opresc la 1/2..

Depinde mult de traducere. Daca stii limba, incearca sa o citesti in original. Eu am avut o mare surpriza cu un autor japonez, o carte superba, una imposibil de citit. Acelasi autor, doi traducatori diferiti. Cartea nu avea nici o legatura cu opera.
In legatura cu opera, totusi. ce facem in sezonul viitor de la Met? Abonament ne luam? Programu e foarte interesant.

#5198
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Sarut mana. Nu stiam ca au afisat programul de la MET. Mersi de informatie. Il studiez...

#5199
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Poate scad in ochii unora. Dar abandonez cititul cartii Fantoma...E prea prost scrisa. Ma plictiseste...
Programul de la MET e interesant. Sa vedem ce se transmite si unde.
Sincer imi doresc sa se reia la Light...La Orhi sunt prea multe pipite cu dobitocii dupa ele...

Edited by Prien, 03 June 2017 - 15:21.


#5200
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Ascult RRM paralela dintre Verdi si Wagner. Acuma eu Verdi-st normal ca stiam viata lui.. Dar atatea amanunte nu..
Despre Wagner nu stiam foarte multe...Dar ce am aflat acum nu mi-a placut si s-a adaugat la ce stiam si nu imi placea despre omul W...
Oricum e foarte interesant si atractiv. Asta inseamna adevaratul profesionism in radio.
Jos palaria in fata realizatoarelor.

#5201
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

View PostPrien, on 03 iunie 2017 - 15:17, said:

Poate scad in ochii unora. Dar abandonez cititul cartii Fantoma...E prea prost scrisa. Ma plictiseste...
Programul de la MET e interesant. Sa vedem ce se transmite si unde.
Sincer imi doresc sa se reia la Light...La Orhi sunt prea multe pipite cu dobitocii dupa ele...

Putin probabil ca se va transmite si in alt cinema, desi eu cred ca sunt destui  spectatori si pentru Liberty si pentru Baneasa. Cred ca la sfarsitul lui august se pun in vanzare biletele.

#5202
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005
Am dat intamplator peste inregistrarea aceasta. Un mare bariton, pe care vom avea din ce in ce mai rar ocazia sa il ascultam.

https://www.nytimes....-met-opera.html

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate