Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Va place opera/opereta?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
5228 replies to this topic

Poll: Va place opera/opereta? (72 member(s) have cast votes)

Va place opera/opereta?

  1. Da (53 votes [73.61%])

    Percentage of vote: 73.61%

  2. Nu (7 votes [9.72%])

    Percentage of vote: 9.72%

  3. Nu am fost niciodata (12 votes [16.67%])

    Percentage of vote: 16.67%

Vote Guests cannot vote

#5149
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Ca tot vorbim de deplasari.
Eu/noi o sa merg/em la Cluj intr-un fel de "city break", care e centrat pe ziua cand la Opera lor se va canta Puritani..
Sincer, e prima data cand revad Clujul din 1990...Si e prima opera din afara Buc in care voi intra.

Edited by Prien, 19 January 2017 - 10:04.


#5150
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Stiti ca am apreciat corul operei din Bucuresti. Asa ca imi pare tare rau..
http://www.romania-m...iu/1449431/16/2
RIP, maestre..

#5151
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005
Vineri seara dupa Barbier nu apuc sa raportez, insa cum am o clipa libera va povestesc cum fu.

#5152
sotia

sotia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 24.02.2014
Mergeti la Cosi fan tutte la ONB, nu se stie cand mai prindeti...chiar e bun

#5153
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
In special pt Flo
http://www.romania-m.../1450201/3001/1

#5154
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

View Postsotia, on 01 februarie 2017 - 21:03, said:

Mergeti la Cosi fan tutte la ONB, nu se stie cand mai prindeti...chiar e bun
Multumesc, poate apuc sa ajung pana plec.

#5155
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Cata liniste pe aici...Daca nu e ne/bunul de Prien..
Am avut o saptamana grea, dar minunata, adica plina si de electronica mea, pe care am reusit sa mi-o strecor prin datorile de la serviciu. Mi-a iesit aproape tot, adica m-am oprit doar pt ca nu am avut piese de inlocuit..Ma rog, azi le-am cumparat si pe alea, asa ca luni, la fel, printre..De abia astept ..Deci sunt multumit dar si normal, obosit...
Acum juma de ora am deschis Tv-ul..Era Teleciclopedia, nu spun pe care post, ca nu ma platesc sa le fac reclama..
Si aud o voce care vorbea de ..si de regele din Siam.. Am auzit cu 1/2 din ureche, pt ma dadeam pe net..Pana cand... dupa cartea a fost facut si un musical..
WHAT? Stai nitel ca auzisem de el..Asa ca YT..
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QgVPnWmUqd4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] si
Vai de dragut, ce linistitor, ce relaxant..Lasati sa curga ca intra singure mai departe..

Edited by Prien, 18 February 2017 - 19:37.


#5156
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Nu am vazut emisiunea, pt ca nu ma uit la prostul ala tv.
Dar am vazut asta si mi-a placut.
http://muzicainstant...rii-de-artisti/
Sincer, am senzatia de manipulare ordinare si cautare de audienta cu orice pret a celor din prostul ala.
Si asa am niste dubii in vederea profesionsimului celor din juriu in muzica de opera...
On topic.
Am citit pe Fb niste comentarii deosebit de acide referitoare la montarea noului "barbier" Asa ca am deschis siteul si cand am vazut ce poza au pus, mi-am zis, eu, sotia si plodul NU.

Edited by Prien, 19 February 2017 - 17:44.


#5157
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005
Nu am apucat sa va spun despre noul Barbier de la ONB la care am fost la inceputul lunii.
Pe scurt: am plecat la pauza, ca tot trebuia sa ajung la aeroport si am apucat sa fac si dus :D
Pe indelete.  Un spectacol imprastiat, o brambureala,  nimic coerent, o amestecatura de stiluri fara nici o idee care sa le uneasca. Montarea facuta parca sa treaca in revista tot ce se poate face, de la  proiectii video, scene rotative, cor care intra prin sala si adaugati voi in lista. Costume cand moderne, cand clasice, care dadeau senzatia ca s-a imbracat fiecare cu ce-a gasit mai interesant prin garderoba si a intrat in scena sa vada spectatorii ce interesante costume exista.
Cantaretii cum ii stiti, nici prea-prea nici foarte-foarte. Corul mediocru. Stilul predominant "park and bark". Impresia generala de dezordine. In plus, ma deranjeaza publicul care aplauda dupa fiecare arie, se duce naibii si bruma de coerenta care mai exista datorita muzicii. De la prietenii care au ramas pana la sfarsit am aflat ca s-a aplaudat cu entuziasm. Banuiesc ca au fost si comentarii de genul "Geniala montare, draga!" . Imi dau seama acum cat de draguta era montarea precedenta, asa prafuita cum era.
Ma gandesc la cineva care nu a mai vazut aceasta opera, cu ce idee a plecat dupa acest spectacol. Sarmanul Rossini :(

#5158
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Deci nu mai sunt singura persoana care s-a ridicat si a plecat de la ultimele montari ale ONB-ului...
Cititi ce am de/scris despre Barbier acum niste multi ani..Pe scurt aia imi placuse..
Pesemne se doreste falimentarea .. Ce mall, scuze ce mega mall va apare acolo..

Edited by Prien, 20 February 2017 - 14:03.


#5159
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BqKdP6Mkl7s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In memoriam.....Posted Image

#5160
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005
Rusalka in noua montare: minunata. La Met cum se stie. Urmeaza comentarii in extenso.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hzgQPjbDTMM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Aprilia, 26 February 2017 - 02:18.


#5161
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Stati pe aproape, ca nu stiti ce pierdeti. Prima joi dupa miercuri hi, hi. Sau chiar in seara respectiva daca o sa am starea si semnalul ok...

#5162
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Prima joi dupa Miercurea-Ciuc, Miercurea Sibiului sau Miercurea Nirajului, ca nu prea sunt lamurit?Posted Image

#5163
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Dupa 8 martie 2017...

Attached Files



#5164
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Sa o luam cu inceputul. Saraca nevasta-mea, care traieste langa um om cu ideiiiiiii aaaa inteligente.
Pai la ONB montarile este cum este, pana la Cluj zborul este de la 9€ in sus, "Puritanii" n-avem in Buc...
Asa ca cel mai destept a cedat. City break de 8 martie...Belete avion si opera cumparate de 2 luni. Hotel la fel. Nu fac suma...Oricum orasul e foarte fain. Niste dsoare frumoase, blonde, cu fuste scurte, care treceau razad pe strada, de simteam ca  ..A nu, nu eu, baietul meu....ce dracu, eu sunt boso- rog...
Sa revin. Ajungem in fata Operei si intram pe la 18.15. Ne dezbracam si, "leave your hut down" si intram in sala. Avem fotolii de orchestra. Sala mica si cocheta cu 3 randuri de loji la etaj. Pot spunem intim...
Stam ce sta pana se reduce lumina. De tot. Pana de curent. De pe la 18.22 pana la 19.08 intuneric bezna...
Va urma..

#5165
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Sunt in aeroport si astept imbarcarea.
Sa reiau.
Am intrat in foaier..Aveau niste fete cum sa le zic...prea frumoase e cam putin spus..
Scaunele cam mici si distanta mica intre randuri, deci usor incomode..Ne-am ridicat cam intepeniti...
Ma uitam la oameni si aveam senzatia ca se stiu intre ei. Asa cum si eu am invatat niste figuri de la "Met"...Asa ca si ei se uitau la noi 3 cam mirati. Evident ca nimeni nu ne-a zis nimic.
Se stinge lumina. Unii isi aprind telefoanele, dar lumea e calma
Dupa un timp relativ scurt apare cineva pe scena" ne scuzati, nu e de la noi, am sunat imediat" deci Ok.
Pe la 19.05 se aprinde lumina si dupa cateva minute incepe show-ul.
On topic pe scurt. A fost perfect. Montare relativ clasica, adica costume care pot fi conectate cu Cromwell, decoruri tronconice din metal vopsite interesant, dreptunghiuri de metal batute cu ciocanul ( metaloplastie) si vopsite dupa..
Nu le-am inteles eu, dar nu mi-au strepezit dintii...Si nu au fost tampeniile alea rotitoare de la ONB.
Orchestra a sunat cam tare. Corul  a fost placut. Solista, super/ba si ca voce si ca fizic si ca prezenta scenica. A stralucit. Fragila ca un bibelou cand a fost cazul, pura ca un crin, inebunita dupa..
Restul, adica baietii, mai slabuti. Spre sfarsit cineva a si falsat de epuizare...
Muzica, adica Opera, e placuta. Sapati pe net dupa ea ca merita..
Da, te trimite la Lucica lui Doni, dar e alt ceva. Si nu e rea de loc.


#5166
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Am ajuns acasa, scumpa homme. Dar maine o sa am alta treaba..Asa ca presimt o intrebare
Cine a cantat se vede pe afis. Sincer, nu stiu de ce s-a rotit...
Dar dupa faza asta ma gandeam ca si la Timisoara e o opera..Idei am. Cu bugetul...stau mai prost..

Ca tot vorbii de prostii...Pt ca pun intrebari in aria de electronica am mai capatat inca 2+1+3  puncte. .mai aveam 5 deci total 8..
Daca cer oamenilor sa gandeasca ce inseamna 0, 001V si care e diferenta dintre 0, 002V, deranjez..Asa e, rad de cei care nu inteleg diferenta...Ce poti face cu 1 ban si cat poti cumpara daca ai 2 bani...
Cred ca in curand o sa mai stau pe zdreapta pt ca daca o sa mai iau de admin..Si o sa ma iau, deci o sa o iau...
Altfel, de la Timisoara nici o veste poveste, capod'opera?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate