Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achiziție laptop

Maneaua la concertele Coldplay

Ce este cu aceasta inflație ...

Duster 2011 carplay
 Portare inapoi la Telekom

Telecabina Piatra-Neamț - Ma...

Am lovit o masina

Comanda US
 Cum sa reduc caldura din apartame...

Dual-boot Windows 11 Pro cu Kubun...

Favorizarea femeilor atragatoare

Inlocuire baterie JBL Go 2
 Cum se scot banii de la NN ?

darlington

Care sunt cateva companii bune di...

Alimentare cont( top up), de pe c...

Va place opera/opereta?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
5228 replies to this topic

Poll: Va place opera/opereta? (72 member(s) have cast votes)

Va place opera/opereta?

1. Da (53 votes [73.61%])

Percentage of vote: 73.61%

2. Nu (7 votes [9.72%])

Percentage of vote: 9.72%

3. Nu am fost niciodata (12 votes [16.67%])

Percentage of vote: 16.67%

Vote Guests cannot vote

Prien

Prien

Senior Member

• Grup: Senior Members
Aprilia
Si ca profesionist si ca radioamator am vazut ca in meseria/pasiunea mea nu exista un schimb de generatii. E o fractura intre cei vechi, ca mine, care au invata din pasiune sau ..si tinerii de azi.
Mai bine nu mai spun ce parere am despre calitatile lor tehnice. Am des/scris-o in alte discutii din acest forum.
Regret si deplang.
Altfel, eu, hoasca batrana, am banuit ca in cinema e cineva care a facut scoala de dans si alte alea, nu de electronica si transmisiuni.
Si care nici nu a fost instruit sa faca lucrurile cum trebuie, eventual cu una sau mai multe dupa ceafa.. Las-o ba ca merge si asa..sau te descurci si daca fluiera, ce daca, da-i dracului de simpatici..
In sfarsit.
Pt ca ai atins discutia despre costume. Banuiam eu ca sunt exact cele din epoca respectiva. MET-ul nu se face de ras.
Dar pls, pt ca apartii sexului asa zic slab, explica unuia care recunoaste ca nu se pricepe, de ce REGINA se imbraca asa. Clar, trebuia sa se impune si sa domine si prin haine. Asta mi-a fost clar.
Dar pe mine chestiile alea din spate capului, nu stiu cum le zice, m-au facut sa ma gandesc la aripile unui fluture..Gresesc?
Multumesc anticipat.

Edited by Prien, 18 April 2016 - 10:35.

Aprilia

Aprilia

Forumist

Prien, on 18 aprilie 2016 - 10:34, said:

Aprilia

... explica unuia care recunoaste ca nu se pricepe, de ce REGINA se imbraca asa. Clar, trebuia sa se impune si sa domine si prin haine. Asta mi-a fost clar.
Dar pe mine chestiile alea din spate capului, nu stiu cum le zice, m-au facut sa ma gandesc la aripile unui fluture..Gresesc?
Multumesc anticipat.

Ehehe, as vrea eu sa ma pricep intratat incat sa iti pot explica de ce sunt costumele intr-un anume fel, insa trebuie sa te dezamagesc, fiindca nu stiu. Varu' Google insa te poate ajuta cu oarece informatii si ilustratii

https://en.wikipedia...and_headdresses

https://en.wikipedia...uropean_fashion

flomelomanul

flomelomanul

Opera lover

Pe langa varu' Goagal, ar trebui sa-i multumim si matusii WikipediaPosted Image .

Aprilia

Aprilia

Forumist

PS Acum am vazut ca o cratima inca rataceste pe pustii :D Scuzati-ma va rog!

Prien

Prien

Senior Member

Of topic.
Cineva de la sunet din TVR mi-a trimis linkul [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/G2Rhh_4GZmU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Scriu si eu ce mi-a zis omul "lasa-l sa curga, ca intra automat si partea a 2- a si a 3-a. Vezi ca la a 3-a am ras cam stramb.."
Dupa ce am vazut am inteles de ce..

Prien

Prien

Senior Member

Cata liniste pe aici....
Am vazut la tv framantarile de la Opera. Neplacut si pt public si pt artisti.
Ca om de tehnica ma gandesc si la tehnicii de acolo..

Prien

Prien

Senior Member

Daca ar vedea un film de comedie cu ce se petrece la opera mi s-ar parea tembel.
Adevarul e ca "afara cu straini" nu e frumos.
Dar nici ca un strain sa castige mai mult decat un bastinas doar pt ca e strainez, NU.
La munca egala, acelasi salariu. Asta-i postul, asta-i oferta.
Ca esti de aici sau de dincolo, treaba ta.

Aprilia

Aprilia

Forumist

Stai usor, Prien :) . Anna Netrebko nu e platita la fel cu alta soprana, chiar daca opera in care canta e tot Traviata si rolul acelasi. nu?!

S-ar putea face casting pentru rolurile principale, anuntandu-se si cat se plateste, sa vedem cine se inscrie si cine castiga. M-as mira insa ca metoda sa dea rezultate la noi la opera, pe de o parte din cauze financiare pe de alta parte din motive ce tin de management, reputatia operei de aici etc.

As fi curioasa ce zic Bibi si Sotia despre ce se intampla acum la opera din Bucuresti, fiindca ei se duc des la spectacole acolo.

Prien

Prien

Senior Member

Corect. Cine e supervedeta e platit/a diferit de un intrepret normal. Dar asa am senzatia ca la noi s-a aplicat gresit ideea asta.
Am auzit justificarea ca strainii primesc mai mult pt ca trebuie sa isi platesca asigurarea medicala si cazarea
Curios. Asiguararea nu e platita si de angajator?
Sa zicem ca Dne fereste un balerin cade si isi rupe ceva in timpul spectacolului sau intr-o repetitie.
Oricum o dam, omul era la postul lui si muncea. Deci e accident de munca..
Cazarea strainilor. Toti bastinasii sunt din Bucuresti si chiar toti au casa lor? Nimeni nu e "strainez" si nu plateste chirie?
Sincer, credeam ca pt postul de halebardier, fluturas, orice "duce tava" primesti suma de 10 lei/spectacol.
Traviata este la 1000 lei..Ma rog, ati inteles ideea.
Deci si Ion si John stiu cat primesc daca fac rolul respectiv..

sotia

sotia

Junior Member

• Grup: Members
Aprilia,
eu ma stradui sa fiu obiectiva in situatia de la onb si nu stiu daca imi iese.
Pentru protestatari este problema banilor, dar nu numai, modul in care se desfasoara activitatile in opera nu e ok.
In favoarea lui Koborg ar fi performantele baletului din ultima vreme.
Dar daca opera are bani de productii scumpe, de ce angajatii permanenti (nu doar artistii) sunt in mizerie?
cam asta e...va fi dificila sarcina viitorului director. sa mentina performanta si sa impace angajatii, cu bani si conditii de lucru mai bune.
Sper sa avem in continuare spectacole bune. balet am vazut mai putin, dar regizorii straini de opera cred ca au facut o schimbare.
Sper sa nu revenim la spectacolele doamnei Hogea, asta e marea mea dorinta...

Aprilia

Aprilia

Forumist

Fiindca vorbim de straini vs bastinasi, ma gandesc ca am vazut la Londra un vodevil :D Kinky Boots. Vreti sa stiti cat de bine cantau toti? Cat de bine dansau (si pe tocuri pe deasupra)? Oamenii aia aveau spectacol in fiecare zi. Pentru bani multi trebuie sa muncesti mult si sa faci performanta, asa va veni lumea sa te vada.
Nu stim ca la Sala Palatului sunt spectacole cu biletul cel mai ieftin o suta de lei si e bataie pe ele? Nu mai zic de unele de pe stadioane, cu locuri de unde scena abia se zareste. Deci, de platit lumea plateste daca spectacolul este considerat foarte bun, daca "face banii".
Sa te duci insa la opera din Bucuresti sa vezi niste decoruri prafuite, sa asculti niste cantareti care canta in sictir sau doar prost ca oricum nu le pasa, sa afli distributia cand apare artistul pe scena, sa platesti bilet la suprapret ca sa asculti o vedeta internationala (de ex. Marcello Giordani) care nu mai canta, dar tu ramai cu banii dati si il vezi pe Tabone, astea sunt actiuni pe care le face un om chiar intreg la minte? Clar ca suntem cu totii dusi Posted Image  
Daca la opera la noi ar fi spectacole cum sunt cele de revista din alte parti, zau ca n-as lipsi de la niciunul.

Prien

Prien

Senior Member

Cam asa gandesc si eu.

Prien

Prien

Senior Member

O sa vina Pastele, asa ca o sa am alte preocupari, mai putin intelectuale si mai mult sportive.
Da, recunosc ca ma pregatesc pt probele de halbere cu vin rosu, aruncatul "oolelor", hi, hi, si altele.
Asa ca dragi amatori de Opera/Opereta, care postati aici, sau care doar MA/ne urmariti, va doresc din suflet Sarbatori fericite si imbelsugate alaturi de cei care sunt ceva/cineva pt fiecare dintre voi.
PS. Remarcati modestia mea din boldarea lui MA..

Aprilia

Aprilia

Forumist

O aniversare e prilej de bucurie si de petrecere cu muzica buna. Enjoy!

http://www.theoperap...ys#xtor=EPR-38-[General]

Prien

Prien

Senior Member

Si uite asa am ajuns la cea de-a 5000 postare din acesta discutie.
Ma bucur ca alaturi de cativa oameni deosebiti am onoarea si placerea sa schimb opinii diferite.
Va multumesc tuturor si fiecaruia in parte .Chiar si celor care nu participa..
WAU
Started by Prien, 11 Mar 2009, 119,490 views.
Nu mi se pare rau absolut de loc, tanand seama ca cei care posteaza aici in mod regulat sunt sub 10..
Onor conducere SP, nu ne dai un piscotel, o sampanie? O diploma frumoasa de ...mancator de i-uri
Glumesc..

Edited by Prien, 04 May 2016 - 22:41.

Prien

Prien

Senior Member

Ieri seara am deschis televizorul pe la 21.30. Si am cazut peste o emisiune de la TVR 1 in care moderatorul, Liviu Mihaiu, a avut invitati care au vorbit si despre Opera si Opereta..
Nu am stiut daca sa rad sau sa plang cand cineva a zis ca sediul nou al Operetei nu are avizele de functionare de la pompieri si de aia s-a inchis. Dzeule mare.

Mie, cand am ajuns la Proiectare, in noiembrie 2000, la primul meu proiect, cel care m-a verificat mi-a reprosat o nealiniere de 0.017mm a unor simboluri care nu apareau pe cablaj.
Sincer, chiar nu fusesem atent pt ca consideram chestia aia un rahat fara importanta. La fabrica ar fi mers oricum. 0.017m inseamna 17 microni, deci cam cat un fir de par. Si repet, nu erau pe cablaj..
Dar omul avea dreptate. "Meseria e meserie. Sau o faci bine pana la capat sau nu. Si cand spui ca e gata, pai sa fie gata 100%" Asta m-a rusinat. Si ii dau dreptate.

Asa ca nu pot concepe ca un proiectant nu stie de masurile de PSI (Protectia si Stingerea Incendiilor).

Acum niste ani m-am intalnit cu o amica de la Arhitectura.. Plansese de i se dusese fardul..
Avusese de dat un proiect de sala polivalenta. Muncise si desenase de ii sarisera capacele.
Cum se vede din stanga, din dreapta, de sus. Cum arata spatiul de joc, camere pt sportivi si antrenori si arbitrii, si staful echipelor, dusuri, bai, spatiu pt maseuri, camere de depozitare pt instalatiile audiosi de lumini, camere pt centrala telefonica, pt regiile pt lumina si sunet, pe scurt o nebunie..etc..Si atunci nu exista PC..
Numai cand mi-a zis mi s-au streprezit dintii..Si cred ca am uitat multe din spatiile necesare..
Dar uitase sa treca langa sala un dreptunghi pe care sa scrie loc de parcare pt masina pompierilor.
Asa ca proful i-a dat doar 9, spunand ca regreta, dar nu ii poate 10..
Nu il injura pe prof, se injura pe ea. Stia regula, dar pur si simplu uitase..
Si stia ca la o competite de proiecte internationale, ar fi pierdut pt rahatul asta..

Sa revin. Sau proiectantii de azi sunt cretini, sau e doar praf in ochi.
Si ii cred pe cei de la Pompieri, ca dupa tragedia de la Colectiv nu vor sa mai semneze orbeste.

Edited by Prien, 06 May 2016 - 08:39.

flomelomanul

flomelomanul

Opera lover

Prien, on 04 mai 2016 - 22:31, said:

Si uite asa am ajuns la cea de-a 5000 postare din acesta discutie.
Ma bucur ca alaturi de cativa oameni deosebiti am onoarea si placerea sa schimb opinii diferite.
Va multumesc tuturor si fiecaruia in parte .Chiar si celor care nu participa..
WAU
Started by Prien, 11 Mar 2009, 119,490 views.
Nu mi se pare rau absolut de loc, tanand seama ca cei care posteaza aici in mod regulat sunt sub 10..
Onor conducere SP, nu ne dai un piscotel, o sampanie? O diploma frumoasa de ...mancator de i-uri
Glumesc..
Herr Kaleu, placerea si onoarea sunt si de partea mea si sunt convins ca si a celorlalti.

Edited by flomelomanul, 06 May 2016 - 19:36.

Aprilia

Aprilia

Forumist

Deseara, Elektra. Inregistrarea de sambata trecuta de la Met.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ifnWMBq91xI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

...si integral de la Viena

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/i63RB51N7ME?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate