Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunet ambreiaj - Opel meriva z17dth

C-BooL - Magic Symphony ft. Giang...

Pret instalator

Fire lipite cu banda sub scaunul ...
 RCA mai ieftin online - unde?

Configurare PC AMD Ryzen 9 7950x3d

Sony Oled

[python] dependențe clase
 Curatare piese de calcar

Mediabox Vodafone TV fara cablu c...

Intrebari laptop Panasonic (Secon...

Tractor Case 4210 fum in radiator
 Recomandare ciclocomputer cu GPS

Pensiune linistita la 2-2.5h de B...

recomandare acumulator auto >...

RCCB +RCBO

imi tiuie urechile

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

ciureanuc

ciureanuc

Senior Member

• Grup: Senior Members
Hello,

De vreo saptamana doua au inceput sa-mi tiuie urechile...
Sunt destul de gras (unii ar spune obez) si m-am gandit ca o fi de la tensiunea marita. Dar in afara de tiuitul urechilor nu am alt simptom... ce simptome are tensiunea marita?
Ma simt destul de ok, nu ma doare capul, nu obosesc prea repede, nu ma simt slabit...

Sa fie vreo afectiune a urechilor?
Pot sa va spun ca am "itchy ears" si ma spal zilnic prin urechi + ma "scarpin" cu betisoare igienice...

De ce imi tiuie urechile si cum pot remedia asta?

WhiteCrimson

WhiteCrimson

Junior Member

• Grup: Members
Incearca sa eviti zgomotul si o sa-ti treaca.

maltese

maltese

Senior Member

ciureanuc, on Mar 11 2009, 14:19, said:

Sunt destul de gras (unii ar spune obez) si m-am gandit ca o fi de la tensiunea marita. Dar in afara de tiuitul urechilor nu am alt simptom... ce simptome are tensiunea marita?
Hipertensiunea e de cele mai multe ori asimptomatica, iar printre cele cateva simptome nespecifice sunt acufenele (zgomotele din urechi) si durerea de cap.

Pana la proba contrarie ia-ti o tensiune, vezi ca sunt in farmacii aparate cu fisa care masoara tensiunea, frecventa cardiaca, greutatea..etc.

ciureanuc

ciureanuc

Senior Member

vreau sa-mi cumpar un aparat de luat tensiunea.
Am multi hipertensivi in familie si vreau sa ma monitorizez...

Ce brand recomandati si cam la ce pret iau unul cat de cat corect?
(am auzit ca astea electronice nu prea sunt precise, adica dau valori diferite la doua masurari luate la interval mic de timp: 1 minut intre ele)

Valy1

Valy1

Senior Member

De ce nu incerci sa slabesti ca sa iti faci un bine si sa reduci din stres ?

adybmw

adybmw

Senior Member

• Grup: Banned
Vezi ciureanuc, mai e cineva care spune sa mai slabesti. Cand ti-am spus sa umbli pe la dieta in alt topic, nu am glumit. Am fost ca tine si stiu ce inseamna sa te apuci de sport la greutate mare. Bine ca ai inceput cu bicla sau trotineta(apropo, mai mergi cu ea?) dar trebuie schimbat ceva mai mult pe la alimentatie. Si ai sa vezi, cand vei pierde din greutate ca nu iti mai pocnesc timpanele, fara sange pe nas, fara dureri de cap sau de orice fel, boli, viroze, medicamente etc.
Totul depinde numai de tine. Sanatate si succes!

ciureanuc

ciureanuc

Senior Member

adybmw, on Mar 11 2009, 22:46, said:

Vezi ciureanuc, mai e cineva care spune sa mai slabesti. Cand ti-am spus sa umbli pe la dieta in alt topic, nu am glumit. Am fost ca tine si stiu ce inseamna sa te apuci de sport la greutate mare. Bine ca ai inceput cu bicla sau trotineta(apropo, mai mergi cu ea?) dar trebuie schimbat ceva mai mult pe la alimentatie. Si ai sa vezi, cand vei pierde din greutate ca nu iti mai pocnesc timpanele, fara sange pe nas, fara dureri de cap sau de orice fel, boli, viroze, medicamente etc.
Totul depinde numai de tine. Sanatate si succes!
Trotineta? BUT OF COURSE! :)
Se uita lumea la mine... mai ales aia de pe DN1, cum ma mai spus.  hi hi hi  Apropos - ati vazut emisiunea cu Iustin Capra pe Antena 3? A  inventat el o scula economica de mers prin oras... TROTINETA electrica.  LOL. A si denumit-o "Troti".

Sa stiti ca nu mananc foarte mult, pe bune. Ma uit la mine la firma - nu mananc mai mult decat colegii mei.
Naspa e ca ma mentin de vreo 4 ani la 105 kile si nu mai reusesc sa dau jos din ele... Am incercat cu regim disociat, merg zilnic pe trotineta cate 20-30 de minute (am si portiune in panta), m-am oprit sa mananc seara dupa ora 22 (da, stiu ca dupa 18 e regulamentar dar eu mancam si la orele 24!!!)... sunt constant la 105kg (si as vrea 85kg).

20 de kile in plus fac sa-ti tiuie urechile?

Edited by ciureanuc, 12 March 2009 - 10:53.

adybmw

adybmw

Senior Member

• Grup: Banned
Da, fac. Si fac si alte lucruri naspa. Ca sa fac o comparatie un pic fortata, ia un rucsac de 20 kg in spate si mergi cu el o zi si ai sa vezi diferenta cand il dai jos. Numai ca, slabirea trebuie facuta progresiv, in timp, nu brusc.
Cat despre mancare, poate colegii tai mananca 5 sandvich, un meniu ultrabig mac, 3 cola si 8 cafele+un pachet de tigari :lol: . Si atunci comparatia nu isi are rostul. In primul rand trebuie renuntat la lucrurile nocive. Pierzi 3-5 kg intr-o saptamana, numai renuntand la ele. Si dietele, regimurile, pastilele de slabit etc sunt o mare pacaleala, lucruri de luat banii la fraieri. Ca sa nu fiu offtopic, citeste topicul de aici despre alergii(ce am scris acolo) precum si topicul de pe gastronomicus, cum sa ne hranim sanatos sau pune o intrebare acolo si sunt useri care vor raspunde negresit.
Nu ai slabit pt ca ai "consumat" mai putin decat ai "introdus".
E pacat, pt ca te-ai apucat de miscare, sa nu iti faci un program alimentar sanatos pe care sa-l tii toata viata. Hai ca vad ca ai vointa. Ai sa vezi ce bine e cand ai un regim de viata sanatos, nu tu boli, medicamente etc. Ar da farmaciile faliment! :)

P.S. Lasa trotineta electrica mai pe la 80 de ani, pana atunci pune muschii la treaba.

ciureanuc

ciureanuc

Senior Member

ok, azi am luat aparatul de tensiune.
Nu am mai asteptat pana maine (eu am fobie de invartit bani martea si joia - nu radeti!!).
Mi-am luat tensiunea de 3 ori cu el:

SYS: 137
DIA: 93
PULSE: 83.

Abia am intrat in casa, am venit "de la o trotineta" de 15 minute.

Citez de pe un document gasit pe alt site:
Daca presiunea arteriala este mai mica de 140 cu 90 mm Hg se considera normala. Oricum, o tensiune arteriala de 120 cu 80 mm Hg este mai benefica pentru inima dumneavoastra. Unele studii considera ca tensiunile arteriale scazute (de exemplu 105 cu 65 mm Hg ) sīnt daunatoare. Cu exceptia cātorva rase, acest lucru nu este adevarat. Valorile ridicate considerate hipertensiune sunt clasificate pe stadii si sunt cu atāt mai periculoase cu cīt valorile sīnt mai ridicate.

Vad ca sunt la limita superioara a tensiunii normale.
Promit ca ma bag la slabit si la sport...

Ajutati-ma sa lamuresc misterul urechilor care tiuie: asta e motivul? 137 cu 93?
-----------------

Cine sta in Crangasi si vrea sa-si ia tensiunea gratuit, daca nu gaseste la farmacii, sunt eu disponibil. In fiecare samabat intre orele 10:30 - 11:30.
Am sa pun si afis jos la scara - fac munca voluntara. :)

P.S.: aparatul e Omron M3 Intellisense  (a costat 390 RON - banuiesc ca indica destul de precis la banii astia)
P.S.: prietena mea are 109 cu 65... e naspa asta??? Vad ca...

Edited by ciureanuc, 12 March 2009 - 21:17.

crank_

crank_

Senior Member

Eu as spune sa incerci si pe la medic daca problema persista,e cel mai sigur.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate