Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Permis expirat . (categoria B)

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
ionutzarad

ionutzarad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 23.04.2007
Salut.

Ma puteti ajuta,va rog,cu niste informatii ? :) Am permis auto,categoria B,eliberat in 1994 care a expirat "rau de tot" :) prin 2004.
As vrea sa il schimb.

Imi puteti spune (pentru ca am auzit tot felul de zvonuri,unii da,altii ba) in conformitate cu legislatia actuala,la schimbarea permisului expirat, SE MAI DA REEXAMINARE,SAU NU?

Undeva,tot in acest forum am gasit asta (dar nu stiu cat de actuala e) :

"art. 24 alin. 5 din oug 195/2002, așa cum e modificat prin oug. 69/2007:
(5) Permisul de conducere este valabil 10 ani de la
data eliberării. La schimbarea de către titular a numelui, în
cazul pierderii, furtului ori al deteriorării, precum și la
expirarea perioadei de valabilitate, permisul de conducere
se preschimbă fără susținerea unui nou examen
, în
condițiile stabilite prin ordin al ministrului internelor și
reformei administrative, care se publică în Monitorul Oficial
al României, Partea I. "

Stiu ca imi trebuie analizele,refacute.

Taxa e de 70 de euro?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

#2
ionutzarad

ionutzarad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 23.04.2007
Chiar nu stie nimeni?

#3
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 16.07.2007
Eu in ianuarie am preschimbat pe al meu, care expirase de un an de zile. N-am dat nici un examen, am facut doar vizita medicala. Atunci taxa a fost de 50 lei, cred ca s-a majorat intre timp la 70 euro.

#4
ionutzarad

ionutzarad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 23.04.2007
Rezolvat.Nu se da examen iar taxa e inca de 50 lei,am platit azi.

#5
dsorinn

dsorinn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 14.11.2012
Ce porcarie..

Nu ma intelege gresti, dar nu mi se pare normal sa ti-l schimbe fara sa dai macar un test teoretic. 4-5 ani in care n-ai practicat acest "sport" mi se par foarte mult, timp in care puteai sa uiti multe.

#6
fussyd3vil

fussyd3vil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 949
  • Înscris: 21.10.2008
Nu se schimba, se preschimba si asta din cauza ca ai 10 ani de valabilitate.Un alt test nu are sens, fiindca din moment ce ai dovedit aptitudinile necesare, esti in regula.(tu esti sofer si atat, nu profesionist, nu de curse etc.)

#7
dsorinn

dsorinn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 14.11.2012
Si totusi este vorba de 4 ani (minim) in care n-ai mai condus, n-ai mai avut tangenta cu regulile de circulatie ! Eu consider ca dupa atata timp, macar un test de legislatie este obligatoriu.


Bine ca celor carora le ia carnetu pe 3 luni, trebuie sa mai dea o data un test, dar daca 4 ani nu conduci deloc (asa se presupune, din moment ce permisul era expirat) nu trebuie sa dai.

Cei care incalca legea, o incalca cu buna stire, nu ca nu ar cunoaste-o. El in schimb, dupa 4 ani sunt sanse sa nu mai cunoasca legea/legislatia.

#8
fussyd3vil

fussyd3vil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 949
  • Înscris: 21.10.2008
Da`o naibii, daca nu mai tii minte dupa 4 ani regulile de circulatie(exceptand cazul in care esti pocnit in cap) inseamna ca esti...
Pana la urma experienta conteaza.Conduci 10 ani zi de zi si faci pauza 4 ani, crede`ma ca nu uiti absolut nimic si vei merge la fel ca la sf celor 10 ani.

#9
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

View Postfussyd3vil, on Mar 11 2009, 15:54, said:

tu esti sofer si atat, nu profesionist, nu de curse etc.
Termenul corect e conducator auto. ;)

#10
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Ai deja dreptul de a conduce autovehicule pe drumurile publice.
Acest drept îl dovedești cu un permis de conducere care, în cazul tău a expirat.
Chiar dacă nu ai mai condus câțiva ani, permisul ți de va schimba într-o săptămână maxim, dacă mai rețin bine!
Dacă vrei să te pui la adăpost de probleme, poți să îți plătești câteva ore de conducere la o școală de șoferi, pentru a exersa... dar cred că nu are rost dacă nu ai mașină acum...


#11
dsorinn

dsorinn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 14.11.2012
lasa-ma sa nu te cred ;)

fussydevil, 4 ani in care n-ai exersat un lucru este foarte mult ! Nu spun ca uiti tot, dar uiti destule lucruri ! Nu mai ai aceiasi dexteritate ca si cand ai fi condus in acei ani, nu-ti mai sar asa repede in ochi semnele de circulatie, etc.

#12
erik

erik

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 22.12.2004
daca ai carnet de 10 ani si n-ai condus niciodata trebuie sa dai iar examen cand expira? 10 ani sunt mai mult decat 4 si nimeni nu te intreaba daca ai condus sau nu, deci sa fim seriosi...

#13
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007

View Postfussyd3vil, on Mar 11 2009, 17:09, said:

Da`o naibii, daca nu mai tii minte dupa 4 ani regulile de circulatie(exceptand cazul in care esti pocnit in cap) inseamna ca esti...
Pana la urma experienta conteaza.Conduci 10 ani zi de zi si faci pauza 4 ani, crede`ma ca nu uiti absolut nimic si vei merge la fel ca la sf celor 10 ani.

Da, de mers vei merge la fel, dar cunostintele teoretice se mai subrezesc. Eu am luat categoriile A si B la o diferenta de 5 ani una fata de cealalta (A ulterior B-ului). Cand trebuia sa dau de A, m-am gandit sa ma duc direct la examen ca nah, eram sofer, stiam regulile. Apoi mi-a venit ideea sa fac si niste chestionare inainte, sa vad ce mai stiu. Am remarcat cu stupoare ca abia luam 20 de puncte. Un prieten a ras de mine, el are permis din 1993; s-a pus la calculator si a venit randul meu sa rad de el ca abia facea 15 puncte!  Chiar vreau sa vad si eu pe cineva de pe-aici care are permis de +5 ani ca face direct peste 22 la chestionare, recomand site-ul incepator.ro, sectiunea "Chestionare auto pe calculator". Intrati si faceti 2-3 chestionare ca sa va dati seama de ce ar fi buna o reexaminare teoretica atunci cand expira valabilitatea permisului.

#14
dsorinn

dsorinn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 14.11.2012
Erik, tocmai aici este diferenta ! In acei 10 ani se presupune ca ai condus, chiar daca tu poate nu ai condus. Dar daca ai carnetul expirat de mai bine de 4 ani, se presupune ca nu aveai cum sa conduci in acesti 4 ani !

Asa ca, este o diferenta.

#15
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 16.07.2007

View Postsor|nn, on Mar 11 2009, 17:15, said:

Erik, tocmai aici este diferenta ! In acei 10 ani se presupune ca ai condus, chiar daca tu poate nu ai condus. Dar daca ai carnetul expirat de mai bine de 4 ani, se presupune ca nu aveai cum sa conduci in acesti 4 ani !

Asa ca, este o diferenta.

In alte tari mai rasarite permisul de conducere se da pe viata. Am ramas surprins sa vad nemti cu carnet de conducere valabil de pe vremea RDG-lui. Era exact ca cel romanesc de pe vremuri, o hirtie impaturita in doua. La noi bineinteles ca are termen de valabilitate, ca sa mai aduca si lucrul acesta o suma frumusica la buget.

#16
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Nu mi se pare normal sa-ti dea valabilitate pe viata si nu este la fel peste tot in Occident. In Danemarca spre exemplu, la oricare x zile de internare in spital (nu mai stiu exact cate), trebuie sa dai din nou testul medical ca sa demonstrezi ca inca esti apt pentru a conduce. Daca esti internat de 5 ori intr-un an, atunci dai medicalul de 5 ori. Daca ii dai valabilitate pe viata, inseamna ca ala nu mai trebuie sa dea niciun medical niciodata. Si daca pe parcurs incepe sa-i piarda din vedere? Sau daca isi pierde complet vederea pe un singur ochi, dar ele inca se crede in stare sa conduca. De predat n-o sa-si predea singur permisul, sa fii convins, ca nu sunt nici ei asa onesti si civilizati cum spun. Si daca te pocneste unul ca asta pe strada ca nu te-a vazut? Sau daca iti da peste copil, Doamne fereste? Nu-ti doresti atunci sa fi fost obligat sa dea medicalul ala din vreme-n vreme? Nu e bine cu valabilitate pe viata!

Iar de platit e normal sa platesti, atata timp cat primesti ceva material - pana una alta costa si plasticul, si cerneala. Ca nu ti-l iau p-ala vechi si-ti fac o mentiune pe spate!

#17
Manimal

Manimal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 05.04.2005
medicalul se da la fiecare 10 la noi

#18
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Se da la fiecare 10 ani daca iti reinnoiesti permisul DUPA ce a expirat cel vechi. Daca il reinnoiesti cu putin timp inainte, nu mai trebuie sa-l dai. Aici e alta buba...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate