Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Partie pe hard de 4 G plina numai cu win?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Dobrescu Mihai

Dobrescu Mihai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.03.2005
Am fost la un amic acasa care se plangea ca de ceva timp are probleme cu PC-ul.
Am verificat si eu ce era de verificat si am vazut ca omu' avea 3 partitii.
Pe toate cele 3 aparea ca nu mai are spatiu. Am vrut sa sterg ceva dupa D si sa fac loc pt ceva dupa C ca sa mearga treaba mai bine insa am avut neplacuta surpriza sa vad ca pe C practic se afla doar Win si fisierele de sistem aferente...
Din cite stiu eu Win nu ocupa decit max 500 fie si Xp....


Da-ti-mi si mie un sfat! Ca sint intr-un mare impas!

#2
painkiller

painkiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 26.12.2004
si eu am o problema mai ciudata:

In C: am asa

program files - 2,55 GB
windows - 1,89 GB
Doc and settings 155 MB

Iar cand dau properties pe C imi zice: Used Space 8,22 GB  :eek:

De ce oare... ?

#3
horatzica

horatzica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 20.03.2002

Dobrescu Mihai, on Mar 15 2005, 00:34, said:

Am fost la un amic acasa care se plangea ca de ceva timp are probleme cu PC-ul.
Am verificat si eu ce era de verificat si am vazut ca omu' avea 3 partitii.
Pe toate cele 3 aparea ca nu mai are spatiu. Am vrut sa sterg ceva dupa D si sa fac loc pt ceva dupa C ca sa mearga treaba mai bine insa am avut neplacuta surpriza sa vad ca pe C practic se afla doar Win si fisierele de sistem aferente...
Din cite stiu eu Win nu ocupa decit max 500 fie si Xp....
Da-ti-mi si mie un sfat! Ca sint intr-un mare impas!

<{POST_SNAPBACK}>

Depinde si ce aplicatii instalezi pentru ca mai baga si ele librarii, fonturi, etc. Eu am dir Windows de 2,3 GB :D Ai grija si la temporare. Cat are partitia C a prietenului tau si cat este de mare directorul Windows?

@painkiller Sigur ai niste restore pointuri pe acolo. Ai grija si la fisierele ascunse, recycle bin, etc Asta in cazul in care nu ai raportari gresite de free space, caz in care se poate repara cu o scanare (norton disk doctor, scandisk, chkdsk, etc)

Edited by horatzica, 15 March 2005 - 11:35.


#4
G_Unit_Soldier

G_Unit_Soldier

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 20.12.2004
aveti scos system volume information?
aveti scos hibernarea?

numai hibernarea ocupa cat ram ai tu, la mine de exemplu 256 mega degeaba.
system volume information ajunge fraieru la cate 2 giga, in fuctie de cat e de vechi instalat windowsul.

ca sa vedeti system volume information
tools-folder options-view-debifati hide protected operating system file si bifati view hidden files.
mai ocupa si pagefile.sys mult, ca e cache-ul windowsului

verificati daca e ceva legat de system volume informatio si va spun cum sa-l scoateti

#5
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
in sistem volume se pastreaza restore point-urile ... il scoti dar maresti riscul de a nu recupera nimic in cazul unei erori.

un XP curat, normal, ocupa cam 1,4-1,5gb.

Edited by Celestin, 15 March 2005 - 22:00.


#6
bazooka

bazooka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 23.02.2005
daca ai windows200 sau xp sunt 2 sau 2 fisiere care ocupca fiecare de la 500 de mega in sus..le'am descoperit cu nero din intamplare..chiar in c:...faza ie ca nu te lasa windowsul sa le stergi....daca iti pui hdd pe alt pc le poti sterge dar cand iti pui hhd inapoi in pc fisierele sunt acolo...m'am documentat si dupa calculele mele aceste fisiere se leaga de virtual memory...poate ma insel....dar nici eu nu pot scapa de ele

#7
crack

crack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 24.06.2004

bazooka, on Mar 16 2005, 11:59, said:

daca ai windows200 sau xp sunt 2 sau 2 fisiere care ocupca fiecare de la 500 de mega in sus..le'am descoperit cu nero din intamplare..chiar in c:...faza ie ca nu te lasa windowsul sa le stergi....daca iti pui hdd pe alt pc le poti sterge dar cand iti pui hhd inapoi in pc fisierele sunt acolo...m'am documentat si dupa calculele mele aceste fisiere se leaga de virtual memory...poate ma insel....dar nici eu nu pot scapa de ele

<{POST_SNAPBACK}>

la ce sa scapi de ele ? am un prieten care stergea program files si windows fiindca ocupau prea mult si dupaia vene la mine si ma intreba de ce nu-i mai merge calculatorul.... Dupa 3 experiente dinastea a inteles si el ca alea nu trebuiesc sterse  :D
daca nu va pricepeti, nu stergeti nik !!!

#8
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002

crack, on Mar 16 2005, 12:24, said:

...
am un prieten care stergea program files si windows fiindca ocupau prea mult si dupaia vene la mine si ma intreba de ce nu-i mai merge calculatorul....

<{POST_SNAPBACK}>


Asta-i chiar tare  :D

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
lasi system restore la 5% si dezactiveaza hibernate ...
daca ai instalat si service pack DUPA ce ai instalat win, iti mai ocupa si ala ceva...

Quote

program files - 2,55 GB
windows - 1,89 GB
Doc and settings 155 MB

Iar cand dau properties pe C imi zice: Used Space 8,22 GB
da un scan disk... :naughty:

si daca e vb de prieteni.... eu am un prieten care avea xp si 98 si muta directorul windows "pentru a face ordine"  :w00t:

#10
G_Unit_Soldier

G_Unit_Soldier

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 20.12.2004

i0nutzb, on Mar 16 2005, 11:07, said:

daca e vb de prieteni.... eu am un prieten care avea xp si 98 si muta directorul windows "pentru a face ordine"  :w00t:

<{POST_SNAPBACK}>


si asta e tare! :D

#11
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
Si daca tot suntem critici cu altii:
Prin '99 cand aparuse Windows 2000, nu erau documentatii, nimic (tweaks + sfaturi a la viper), dupa  o instalare noua cu 2000-ul, reboot, frecat, uimit de stabilitate, apoi explorat prin radacina am descoperit un fisier fara extensie ntldr. Delete si apoi  :death: + reinstall.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate