Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Bucuresti-Kiev

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
raduste

raduste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 15.01.2004
Salutare

Peste doua saptamana va trebui sa dau o fuga pana la Kiev cu masina.

Din experienta voastra care ar fi cel mai indicat drum. Nu ma intereseaza neaparat cel mai scurt, ci drumul fara cele mai mici batai de cap (radare, drum bun, etc).

Ceva idei legate de taxele de tranzit (taxe de drum si alte cele necesare pe la vama)? Se poate plati in euro sau dolari, sau trebuie sa am pregati lei moldovenesti si hrivine?

Multumesc anticipat pentru sugestii.

#2
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Sper ca stii ca nu ai acoperire nici la cartea verde (parca) nici la casco pe acolo, cel putin casco in ce tine de furt auto.

#3
raduste

raduste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 15.01.2004
Acum ma interesam de partea legata de asigurari.

Oricum, multam.

#4
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,180
  • Înscris: 13.07.2005
Parerea mea este ca iesi mai bine din toate punctele de vedere daca mergi cu avionul.
Asta doar daca, motive obiective te impiedica sa o faci.

#5
raduste

raduste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 15.01.2004
Asta era planul initial, dar am facut socoteala la bani si nu da bine.

Daca as merge singur ar fi ok, dar pt mai multi nu mai este rentabil deloc cu avionul. Numai pt o singura persoana biletul este undeva pe la 180 euro, in timp ce cu masina nu ar trebui sa ajung la suma asta pt toti.

#6
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,180
  • Înscris: 13.07.2005
Tu stii cel mai bine, dar, trebuie sa ai in vedere si urmatoarele:
1. Extinderea de asigurare CASCO (daca poti sa o faci si cat te costa)
2. Cel putin o noapte de cazare pe drum (asta daca nu sunteti mai multi soferi si conduceti incontinuu - sunt totsi cca. 1000 km din Bucuresti.
3. Riscurile pe care, se presupune, ca le implica traversarea cu masina a doua tari ex-sovietice. Si nu ma refer aici neaparat la racketi, ci la faptul ca, indicatoarele (in situatia in care acestea exista) vor fi cu caractere chirilice, harti rutiere greu de procurat (ca sa nu mai vorbim de harti pt. GPS); schimb valutar (ma indoiesc sa gasesti hrivine in Romania).
Poti merge cu Euro, dar sa ai bancnote mici. Ideal ar fi sa ai ceva bani cahs si restul pe card, dar nu stiu cum functioneaza bancomatele pe acolo, deci e mai sigur sa ai cash.
4. Vizele (nu stiu daca in Ucraina se poate intra fara vize).

Viamichelin si Map24 dau variante diferite de traseu (din experienta as merge pe Map24 mai ales ca, astfel se evita Transnistria si este si cu 150 km mai scurt).
Se pare ca, in Ucraina, ai o bucata buna de autostrada.

#7
raduste

raduste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 15.01.2004
Am rezolvat si cu asigurarile. Ma va costa 10 euro o extindere de Carte Verde pt cele doua tari, iar Casco va fi acoperit automat cu ocazia asta (e vorba de Allianz).

Cu cazarea nu ar trebui sa fie o problema ca suntem mai multi soferi si avem ceva experiente anterioare cu drumuri lungi.

Harti pt navigatie sunt si par destul de complete (mai putin moldova, dar ne descurcam pe romaneste acolo). Cel putin Kiev-ul este la un nivel asemanator Bucurestiului detalii. Traseul dat de iGo este prin Chisinau si inseamna vreo 950 km (se ocoleste oricum Tiraspolul).

De vize nu mai e nevoie de la inceputul lui 2008, dar tot trebuie sa dai de un ceai pe la granita sa nu te frece prea mult cu invitatii, cazare, etc.

Oricum, ma astept ca drumul sa fie asemanator cu cel din Bulgaria (politai la panda si dornici de spaga, semne lipsa, etc). Dar per total sper sa fie ok.

Va multumesc pt idei.

Edited by raduste, 10 March 2009 - 14:50.


#8
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,180
  • Înscris: 13.07.2005
Drum bun si fara incidente !

Poate, la intoarcere, ai putin timp sa ne impartasesti impresiile tale de calatorie.

#9
borsec

borsec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 26.07.2007
Deci ai fost?

#10
Erny36

Erny36

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.05.2016
Salut ,

Tocmai m-am intors de la KIEV 10.05.2016 dintr-o calatorie ... pentru drumul de dus am optat pentru varianta BUC- Siret- Cernauti-Khmelnytskyi- Vinnytsia- Zytomyr- Kiev aprox. 1100Km , aventura incepe imediat cum treci vama la Siret , singurul lucru bun este pretul motorinei de 16.85UAH adica 2.65 RON litrul ... am demarat in tromba de la peco si de aici a inceput ''valurile'' pe asfalt ... se putea merge cu 90-100Km/h dar am facut febra la brate  de cat am tras de volan stanga dreapta... drumul s-a mai imbunatatit dupa ce am trecut de Vinnytsia unde am inceput  s-o calc pe la 140-160km/h ... tot de aici pana la Kiev cu mici exceptii drumul este pe 4 benzi , dar traficul de pe autostrada il cataloghez ca fiind unul de HAOS...(depasiri pe banda de urgenta )

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate